Veel snijmaïsland al zaaiklaar Vertrouwen in zuivelcoöperatie hersteld ALLE AARDAPPELS ER AL IN Nieuwe welzijnswet praktijkonvriendelijk Crisisbesef begint door te dringen De meeste telers in WEST BRA BANT ZUID wachten nog met de uitzaai van suikerbieten. Begin deze week zaten er nog weinig in de grond. Hetzelfde is te zeggen van de aardappelen. Het bouwland ver keert tot nu toe in optimale staat. Wij moeten ver in de tijd terug om een vergelijkbaar voorjaar te vinden. Zelfs de natste percelen, waar nor maal gesproken niet voor eind april op gewerkt kan worden, liggen er mooi opgebloemd bij. Veel snijmaïsland ligt al zaaiklaar. Van het aanhoudende droge weer is dankbaar gebruik gemaakt om pleksgewijs kweek en veenwortel te bestrijden. Kun je deze hardnekkige onkruiden bovenwerken dan doet de zon de rest. De grasgroei staat vrijwel stil. Op de hoger gelegen weilanden is de bouwvoor uitge droogd. Vooral ook voor de verdunning van drijfmest en kunstmest is het hard nodig dat er een flinke hoeveelheid regen valt. Op menig perceel gras land is schade van verbranding te zien. Erg ongerust maken de vee houders zich nog niet. Er is volop ruwvoer in voorraad. Enkele vee houders kopen vee bij om hun snij- maïs op te krijgen. Een aangesproken kuil weer dichtmaken om er het volgend seizoen van te voeren blijkt dikwijls veel verliezen te geven. Op vrijwel ieder veebedrijf is er een voordroogkuil over. Dit geeft al aan dat bij een normaal groeiseizoen de ruwvoederprijzen laag zullen blijven. Dit wordt nog in de hand gewerkt door een overaan bod van voeraardappelen. Mertig veehouder geeft zijn melkvee dage lijks een kleine hoeveelheid aard appelen. Wederom zijn dit jaar de prijzen van kunstmest omlaag gegaan. De prijs van kalkammon ligt op het niveau van zo'n 30 jaar geleden. Toen kost te dit produkt ongeveer f 22,- per 100 kg bij een N-gehalte van 23%. De Spanjaarden waarderen hun eigensnijbloemen met het cijfer 7,1 en die uit Nederland met een 6,4. Qua kwaliteit ontlopen de bloemen uit de twee landen elkaar niet veel. De Spanjaarden waarderen hun ei gen produkt echter hoger omdat het goedkoper is en beter verkrijgbaar. Naar het schijnt is de bodem van deze prijsverlaging nog niet in zicht. Landbouwers laten zich door deze ontwikkeling niet verleiden om meer te strooien. Wel worden leveranciers tegen elkaar uitgespeeld om zo scherp mogelijk te leveren. Vooral nu land- en tuinbouwprodukten veel te weinig opbrengen gaan de ver bruikers op een tiende cent letten. In de veehouderij is deze handelwij ze al een paar jaar aan de gang. Veevoederfabrikanten zetten alles op alles om nieuwe klanten te werven. Overigens is het interessant te ver melden dat evenals kalkammon ook de krachtvoederprijzen het niveau van begin jaren zestig benaderen. Rundveebrok B, matig eiwitrijk, kostte, in zakken geleverd, 35 cent per kilo. Begunstigd door prachtig voorjaars weer wordt momenteel ook in WALCHEREN het zaai- en pootgoed voor oogst '93 aan de grond toever trouwd. De vroegst gezaaide zo- mertarwe en zomergerst staat alweer boven. Door de grote ver scheidenheid van grondsoort in ons gebied loopt het tijdstip waarop de grond voldoende droog is om te be werken sterk uiteen. Hierdoor kan het gebeuren dat het ene bedrijf zo wat klaar is met zaaien, terwijl een andere collega nog maar net bezig is. Geduld is ook hier een schone zaak, want hoewel de structuur van de grond bovenop prima is, valt het op de zware kalkarme grond onder de toplaag wat tegen. Door de goede structuur droogt de grond ook wei nig in en het is nog maar de vraag of dit verbetert door erg lang te wachten. Bovendien leert de erva ring dét als het een keer regent de grond er onderin niet op vooruit gaat in structuur. Door de grond met dit zonnige schrale weer een keer open te trekken en zo een dag te laten liggen, knapt ze mijns in ziens meer op. Zeker met de nacht vorst die we hebben gehad. Gelukkig hebben we als boeren dat stukje vrijheid nog dat we zelf mo gen bepalen op welke manier en op welk tijdstip we onze grond be werken. Zoals het er nu uitziet zal het over grote deel van de grond voor 1 april zijn ingezaaid, terwijl er ook al aard appels worden gepoot. Dat is wel even wat anders dan de geluiden van afgelopen winter om met zaaien en poten te wachten tot 15 mei om te trachten daarmee de produktie te beperken. Overproduktie of niet, als de grond goed is, ga je beginnen. Zo zit een boer nu eenmaal in elkaar. Op de zitdag in ons gebied om de MacSharry-formulieren in te leveren was het behoorlijk druk. Het inleve ren kan overigens nog tot 15 mei. Afhankelijk van bedrijfstype en op pervlakte was het invullen voor sommigen vrij eenvoudig tot tame lijk ingewikkeld. Ook dit invullen is maatwerk. Zeker is dat er weer een hele papierwinkel is bijgekomen en dat is wel het laatste waar we op zitten te wachten. Voor de meesten van ons is administratie niet onze grootste hobby, anders hadden we wellicht een ander beroep gekozen. Ondanks de zon groeien bo venstaande gewassen als wintertar we en graszaad, maar ook grasland, niet veel. Zeker niet met deze koude nachten. De kou zal er eerst af moe ten spoelen, dat wil zeggen regen en hogere temperaturen, voordat de groei echt doorzet. In deze voor de akkerbouw financieel zo donkere tijd is de eindafrekening van de bie ten in elk geval een lichtpunt. Af hankelijk van de hoeveelheid C-bieten die men heeft geprodu ceerd. Maar als dit binnen de perken is gebleven, komt er van de bieten in elk geval geld binnen. Datzelfde kunnen de melkveehou ders zeggen van de nabetaling van Campina-Melkunie. Na een aantal jaren in de middenmoot of zelfs on deraan te hebben gezeten komt de ze zuivelcoöperatie voor 1992 met een goede melkprijs uit de bus. Voor de leden melkveehouders in de eer ste plaats, maar ook voor Campina- Melkunie zelf een goede zaak, dat het vertrouwen van de leden in hun coöperatie - dat de laatste jaren bij een aantal leden een flinke deuk had opgelopen - mogelijk door deze uit- betalingsprijs weer wordt hersteld. Niet alleen het voorjaarswerk is vroeg, maar dit geldt voor heel de natuur. De narcissen bloeien enkele weken eerder dan normaal. Zaterdag 3 april is het in Walcheren weer "Kom in de kas". Niet alleen voor burgers en buitenlui, maar ook voor boeren een goede gelegenheid om te gaan zien hoe collega's van de deelnemende bedrijven soms werkend in andere sectoren, hun bedrijf runnen. Van elkaar kun je tenslotte ook veel leren. In het zuidwestelijke kleigebied zijn al veel aardappelen gepoot. Sommige akkerbouwers vonden het nog te vroeg en beginnen pas volgende week, terwijl anderen alles er al in hebben. Piet Janse uit Arnemuiden was al op 20 maart bezig een perceel van 71/2. ha Bintjes te poten. Inmiddels heeft hij al zijn aardappels gepoot, in totaal zo'n 17 ha Bintjes en Agria's. "De grond was goed, en je weet nooit wat het wordt, dus dan wacht je niet langer", aldus Janse (foto: Anton Dingemanse). In MIDDEN- EN OOST-BRABANT is er op de akkers de afgelopen weken hard gewerkt. Het mooie, droge weer is daar debet aan geweest. Wat toch ieder jaar opnieuw opvalt is de snelheid waarmee de werk zaamheden gebeuren. De mechani satie is vandaag de dag zodanig van grootte dat er in een relatief korte tijd veel gedaan kan worden. Je kunt dit heel goed merken bij de ge wone werktuigencoöperaties die opgezet zijn door de boeren zelf om de kosten van het machinepark te beperken. De tendens is echter wel dat er bij na geen gewone boerenmachines meer te vinden zijn welke geschikt zijn voor tractoren onder de 70 pk. Op deze manier wordt zelfs de kleinste boer bij de kleinste coöpe ratie weer opnieuw buitenspel ge zet. Helaas, de schaalvergroting gaat onverminderd en haast onge merkt door. Voor de varkenshouders wordt het er ook al niet veel beter op. Per 1 ja nuari 1994 treedt namelijk de nieu we wet "Welzijn voor dieren" in werking, ledereen dient dan bij me chanische ventilatie een alarminstal latie te hebben en noodvoorzieningen voor het geval dat de stroom uitvalt. Tevens mogen de biggen niet meer routinematig gecoupeerd worden en ook het tan den knippen is historie. Als alterna tief hiervoor dienen de varkens over afleiding te beschikken in de vorm van enig speelgoed. Nu mag een ieder zijn fantasie de vrije loop laten, maar wat wordt be doeld onder speelgoed en afleiding? Met een beetje fantasie zie je de varkens al computerspelletjes doen. Maar alle gekheid op een (joy)stokje. Dit is een begin van weer een serie voorschriften, welke niet altijd even praktijkvriendelijk zijn en een nieu we aanslag vormen op de dunne portemonnee van de ondernemers. Het is echter wel de waarheid. Vaak genoeg wordt gezegd dat het de hoogste tijd is, dat er weer boeren mensen voor aan het front staan. Echter diegenen, die daarvoor het meeste tijd hebben, hebben of een te klein bedrijf of een bedrijf dat zo danig is dat er continue een vervan ger klaar staat. De eerste categorie maken we met z'n allen boer af en de tweede krijgt zoveel werk op z'n dak dat de directe betrokkenheid verloren dreigt te gaan. Hierdoor past deze weer schaalvergroting toe, en moet hij alle gegevens via de computer hebben. De WEST ZEEUWSVLAAMSE prak tijk zit in een prachtige voorjaarspe riode. Het voorjaar was niet alleen erg vroeg op pad, het heeft er alle schijn van dat de droogte weer wel eens van langere duur zou kunnen zijn. Achteraf gezien hadden we wel iets voorzichtiger kunnen starten. Vooral daar waar het nog wat nat was, is nu wel water nodig om de kieming op gang te brengen. De kans dat die regen gauw komt, blijkt niet zo groot. De aangekondigde weersomslag is al gekrompen tot enkele millimeters. Momenteel maken we ook nog flin ke nachtvorsten mee. Mochten er al plantjes boven staan -te denken valt aan bieten, maanzaad en vlas- dan zou dat wel schade tot gevolg kun nen hebben. Ook voor de fruitteelt is het weer al spannend. De knopen zijn al een flink eind ontwikkeld. Vorstschade kan de oogst voor het hele seizoen bederven. Juist nu de resultaten zo bedroevend zijn zou een oppepper hard nodig zijn. Dat zal overigens alleen kunnen gebeu ren als het elders wel genoeg vriest, de één zijn dood- Voor de boeren is het een opluch ting dat we weer eens de buiten lucht in kunnen. De stemming is door de aardappel- en uienmalaise niet best. De kranten en het verga derseizoen hebben daar nog een schepje bovenop gedaan. We kun nen ons nu weer even bepalen tot de toestand van de grond of de stand van het gewas. Tenminste als we niet behoren tot die groep die door de slechte resultaten volledig afhankelijk zijn geworden van de goodwill van een kredietinstelling. Van de goede ondernemer die wat durft, ben je dan plotseling gedegra deerd tot hand-op-houder. Meestal is dit domme pech, in een aantal ge vallen is men wel ver gegaan in risi- ko en financiering. Overigens veelal wel met steun van banken en voor lichters. Opvallend is de trage ontwikkeling van de wintertarwe. Vooral de laat- gezaaide percelen veranderen zo te zien nauwelijks. De koude bodem en de nachtvorst zijn hier debet aan, terwijl ook de wortelontwikkeling nog moest^gebeuren. Ook de gras- groei is nog niet erg weelderig. Toch zien we hier en daar al vee buiten. Gelukkig zijn de resultaten weer iets verbeterd. Toch hangt er ook weer al een dreiging in de vorm van mond- en klauwzeer. Vanwege ex portbelangen mag er niet meer geënt worden. Dat er ook export is van levend vee bijvoorbeeld uit ons gebied dringt wellicht niet door tot de beleidsmakers. Het begint nu zo langzamerhand overal door te dringen dat de akker bouw in een crisis verkeert. Als oor zaak wordt veelal gezien de slechte prijzen voor de aardappels, de phy- tophthora en de afkeuringen. Dat er door de afbraak van beleid geen en kele buffer meer is in de bedrijven wordt weer al vergeten. Ene mijn heer De Groot van een bekende bank mocht er in "Boerderij" zijn licht over laten schijnen. Zo te zien heeft hij nog niet veel bijgeleerd sinds zijn optreden voor bestuurders uit ons gebied. De heer Varekamp heeft weer maar eens een voorstel gedaan om een grootschalige sanering door te voe ren. Daarna zouden wij levensvatba re bedrijven overhouden. Voor zover wij dat kunnen overzien is dat net zo onrealistisch als de solidariteit van Korteweg, want zijn we nu al niet sinds 1950 de landbouw aan het saneren en de bedrijfsstructuur aan het verbeteren/ En nog nooit hebben we een verantwoord verge lijkbaar inkomen kunnen verdienen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13