it rip nrakti ÜL 3i Sombere stemming tijdens een prachtig zaai- en pootseizoen Afslanken om te kunnen overleven Slecht weer om de overschotten tegen te gaan Tijd voor herbezinning Han Wiskerke Op SCHOUWEN EN DUIVELAND zijn de werkzaamheden op het iand in volie gang. De gerst, zomertarwe, plantuien en bieten zijn allemaal aan de grond toevertrouwd. Met aard appelen worden voorzichtig een be gin gemaakt. De vroege rassen zijn gepoot, de late rassen begint op gang te komen. Sommigen wach ten op hogere temperaturen, ande ren hebben de gok genomen en gebruik gemaakt van de goede struktuur van de grond. In septem ber zullen we weten wat wijsheid was. Mijns inziens is een goede grondtemperatuur even belangrijk als een goede struktuur! Bodemherbiciden worden steeds meer met minimale hoeveelheden toegepast. Bij de overheid zal zo de indruk kunnen bestaan dat het MJPG werkt, echter de praktijk gaat af op economische (weinig goed koop) wetmatigheden gekoppeld aan praktische ervaringen met min der middel. En juist aan dat laatste zal nog meer aandacht geschonken moeten worden om het MJPG te la ten slagen. Afgaand op de ervaringen van de laatste jaren houd ik mijn hart vast over de financiële afloop van ko mend seizoen. Komt er klimatolo gisch in West Europa geen calamiteit voor dan staan we weer voor gemiddeld hoge opbrengsten met als gevolg lage prijzen. Dan zal blijken in hoeverre banken het on dernemerschap hoger waarderen dan zekerheden! Dan zullen over heid en een aantal van onze voor mannen misschien eindelijk tot de conclusie moeten komen dat er in de akker- en tuinbouw wezenlijk sprake is van een crisis en ophou den de ZLM van doemdenken te be schuldigen. In een veranderende maatschappij kunnen we als landbouw niet blij ven stilstaan, dus als de politiek ver andert in zijn visies en opstelling zullen ook wij mee moeten. De groep die weigert de Landbouw schapsheffing te betalen heeft in die zin zeker het gelijk aan zijn kant. Wanneer het kostenaspect ge noemd wordt zullen daarbij ook de kosten van PBO's, landbouworgani saties en alles wat daarbij hoort op een rij gezet moeten worden. Om dan te zeggen dat we dat twee jaar geleden d.m.v. Rijnconsult ge daan hebben en vervolgens over te gaan tot de waan van de dag en niets te doen omdat we dan onze ei gen identiteit verliezen, kan niet en mag niet gebeuren. Er zullen keuzes gemaakt moeten worden om ook deze kosten op onze bedrijven te verminderen. In crisistijd is afslan ken nog steeds de enige mogelijk heid om te kunnen overleven. Toch zullen we verder moeten en dat betekent toch steeds weer dat er geïnvesteerd moet worden in de toekomst. Om optimaal gebruik te kunnen maken van onze produktie- middelen zal aan onderwijs en on derzoek voorrang gegeven moeten worden. Daarbij hoort wellicht ook landinrichting. Daarover zullen we op Schouwen Duiveland de komen de tijd zeker nog over van gedach ten wisselen. Onze bijdrage in deze rubriek uit THOLEN EN ST. PHILIPSLAND bracht bij ons de vraag naar voren of we wel of niet bieten moeten zaaien op dit vroege tijdstip. Die vraag was voor vrijwel alle collega's misschien wel aan de orde, maar wij denken dat iedereen dit toch po sitief heeft ingevuld. De loonwer kers op Tholen waren vorige week 20 maart) vrijwel klaar met het zaaien van bieten. Toen kwam eigenlijk dezelfde vraag boven ten aanzien van de late aard appelen: wel of niet planten op dit voor Bintjes en dergelijke toch nog wel vroege moment, ledereen dacht daar blijkbaar verschillend over want grofweg de helft van onze col lega's heeft thans zijn aardappels geplant, anderen gaan aanstaande maandag van start en een klein ge deelte vindt het nog steeds wat vroeg. Wij hangen de stelling aan dat het erg vroeg planten van Bint jes dikwijls wat vroeger versleten gewassen oplevert met minder bon ken. In hoeverre deze stelling juist blijkt te zijn zal in de maand augus tus duidelijk worden. Het weerbeeld in die maand zal bepalend zijn of de later gepote aardappels dan nog wel een paar weken extra groeien. Velen zuchten onder de hoge poot- goedprijzen van Bintjes. Weliswaar zijn ze de laatste weken wel gezakt tot ongeveer 2 kwartjes voor Bintje 35/45 klasse A, maar afgezet tegen de huidige consumptieprijs blijft ook dat toch een hoge prijs. Om poot- aardappelen voor 1 hectare van de ze prijs te kunnen betalen moeten we ongeveer een halve hectare Bint jes leveren. Velen hebben meer be taald dan de huidige 50 cent dus daar is het beeld nog ongunstiger. Het is dan ook best te begrijpen dat de akkerbouwers in een sombere stemming verkeren. Ondanks dit prachtige voorjaar want met een dergelijke kosten- en opbrengst plaatje kunnen wij alleen maar in een zodanig dal terecht komen, waar nauwelijks valt uit te komen. Dit te meer omdat nog steeds geen enkel ander akkerbouwprodukt ons enige reden tot tevredenheid geeft. De uienprijs trok een paar weken te rug even aan, maar daar zit nu weer flink de klad in. Als we dit alles zo overzien dan komt dit vroege voorjaar helemaal niet als geroepen, want hoewel het nog veel te vroeg is om nu al over toekomstige opbrengsten te filoso feren, toch zijn de mogelijheden van weer een grote kg-opbrengst reëel aanwezig. En wij denken dat de agrarische sector in zijn totaliteit he lemaal niet op grote oogsten zit te wachten. Tot nu toe is het prachtig weer, wel iswaar zijn de nachten heel erg koud, maar de structuur van de grond is optimaal dus ziet alles er goed uit. MacSharry heeft de gemoederen in ons gebied flink bezig gehouden. Velen hebben hun opgaven toch op de zitdag ingeleverd. Wij vonden het een moeilijke klus en met ons heb ben velen toch wel enkele vragen Bieten zaaien op Walcheren, afgelopen zaterdag. Maandag jl zat in het Zuidwesten 95 procent van de bieten in de grond. Landelijk was die datum 55% gezaaid 66.600 ha), zo blijkt uit een overzicht van het IRS. In het LAND VAN HULST waren de omstandigheden zeer goed om te zaaien en te poten. De meeste ge wassen zijn daarom reeds gezaaid. Zelfs consumptieaardappelen zijn al voor een deel geplant. Ook al zegt bijna iedereen dat alles nog te vroeg is, nu de grond zo droog is, is het moeilijk om nog niet te zaaien en te poten. Later kan men het alleen maar minder doen, voor op de zwaardere gronden. Nu alles zo vroeg en onder goede omstandigheden aan de grond is toevertrouwd is de basis gelegd voor een goede oogst!!!! Toch zijn er nogal wat percelen waar men iets te vroeg in begon. De opkomst van de hierin gezaaide uien en bieten zal niet zonder regen gebeuren. De in ons gebied gezaaide zomertarwe begint uit te komen of staat reeds uit. Zomergerst is er weinig. Maïs is er veel meer en behoorlijk wat ha ver. Olievlas weinig en gewoon vlas mondjesmaat. De afgelopen weken waren druk, maar door het aanhoudende droge weer kon alles rustig gebeuren. Een mooie tijd voor de boeren: een mooie tijd om alle problemen te vergeten. We konden nu ook weer meer ren dabele uren maken om de Mc Shar- ry formulieren in te vullen en naar de "zitdagen" te gaan. Van het Mc. Sharry geld gaat er eerst een "grote hap" naar de arbeidsvoorzieningen voor de ambtenaren, de rest wordt verdeeld onder de uitkeringsgerech tigden, wanneer je tenminste je for mulieren correct hebt ingevuld. Een Belg die een perceel in Nederland beboert zei op de zitdag terwijl hij een pint voor ons bestelde: "Da ver- stoan ik nie ammaol zulle, dor moei nen Ollander voor zijn om da alle- moal te verzinnen". Ik was het roe rend met hem eens, en we dronken onze pint op. Zal het er nog van komen dat we op recept moeten zaaien, kunstmest strooien en spuiten? Ik denk het wel, of dit rendabel is is een tweede. Hoe zal het met de aardappel- en ui- enprijzen gaan?? De import van "Nederlandse Bintjes" uit België en Frankrijk verloopt prima. Een slecht jaar is nog geen slecht le ven. Als je de politieke partijen mag geloven blijft het bij een jaar. De voorliggende jaren zullen we dan maar snel vergeten. Gelukkig is het nu mooi weer en is het genieten van je werk en onze natuur. niet helemaal juist of volledig beant woord. De mensen van de D.B.H. die de formulieren innamen, toon den daarvoor begrip en waren be hulpzaam om de fouten te herstellen. Toch vroegen velen zich af of deze wijze van registreren in al le EG-landen wel zo stipt zal ge beuren. Nederland doet dit soort zaken altijd nogal grondig, als anderen dat niet zo serieus doen, waar blijven wij dan als Nederlandse boeren? Bij ons is het zo dat als men het niet goed doet, men niet voor steunmaatrege len in aanmerking komt. Als men aan deze lijn in de totale EEG strikt de hand houdt dan kunnen wij vre de hebben met deze Nederlandse striktheid. De laatste decennia is het land bouwbeleid in sterke mate ge richt geweest op produktieverhoging en opper vlaktevergroting. Boeren die in staat waren om hun bedrijf sterk te vergroten en hun produktie sterk te verhogen werden geka rakteriseerd als koplopers. Dat velen gevolg konden geven aan de hoekstenen van dit land bouwbeleid was mede een ge volg van het feit dat voorlichting, belangenbehartiging, onderzoek, technologie-ontwikkeling en subsidiëring, in sterke mate ge richt waren op dit koplopermo del. Inmiddels worden de grenzen van dit homogene en smalle landbouwbeleid voelbaar: de grond is te duur in verhouding tot de prijzen van de akkerbouw- produkten, er is sprake van over schotten en de draagkracht van het milieu blijkt ook niet tot in het oneindige te reiken. De tijd lijkt rijp voor herbezin ning. In Zeeland worden de ba kens nu voor een deel verzet naar de vollegrondsgroenteteelt. Want, wordt er geredeneerd, ar beidsintensieve wintergroentes zijn goed te combineren met een traditioneel bouwplan. Ik zal de laatste zijn om dit argument te bestrijden, maar inmiddels doet ook op de groentemarkt het ver dringingseffect zijn intrede. Veel boeren, die ik in het kader van mijn onderzoek in Zeeland sprak, zijn dan ook niet blij met deze overdreven belangstelling voor de vollegrondsgroenteteelt. Ik ci teer hierbij één van deze boeren: "We concurreren elkaar gewoon kapot. Een paar boeren beginnen met een nieuwe teelt en de rest van de collega's volgt zo'n initia tief argwanend. Als ze na een jaar zien dat zo'n nieuwe teelt veel geld oplevert, springt men er massaal op in met als gevolg dat de prijs daalt en het voor nie mand meer aantrekkelijk is om er mee door te gaan". Een andere boer omschreef deze problema tiek nog veel kernachtiger: "Als de vollegrondsgroenteteelt de redding van de Zeeuwse land bouw moet worden, zoals ge propageerd door de ZLM en de DLV, dan wordt dat de versnelde ondergang van de Zeeuwse landbouw". De boodschap van deze boeren lijkt duidelijk. Laten we niet weer dezelfde fout maken als in het verleden en alle troeven op één ontwikkelingsmodel zetten. Is het niet veel zinvoller om eens daadwerkelijk de moeite voor herbezinning te nemen door te kijken naar de vele ontwikke lingsperspectieven - let wel: perspectieven en niet perspec tief - die besloten liggen in de Zeeuwse verscheidenheid in landbouwbeoefening. Dat er een enorme verscheidenheid in Zee land is, moet een ieder duidelijk zijn; verschillen in schaal, inten siteit, teelten, produktietakken, zowel binnen de regio's als tus sen de regio's. Want, en dat is opmerkelijk, on danks dat homogene landbouw beleid zijn de verschillen tussen landbouwbedrijven in Zeeland De ZLM-krant start deze week de rubriek "bedrijfsstijlen", waar in columns zullen verschijnen geschreven door Han Wiskerke. Hij is afgestudeerd aan de Land bouwhogeschool Wageningen, en doet a/s vervolg daarop een promotie-onderzoek naar ver schillende bedrijfsstijlen in de Zeeuwse akkerbouw. Het doel hiervan is te achterhalen of de visie en aanpak van de ene boer meer toekomstperspectief heeft dan die van diens collega. Han Wiskerke heeft zijn wortels in de Zeeuwse landbouw. Hij is geboren en opgegroeid op het akkerbouwbedrijf "Land- en Zee zicht" te Kamperland, over welk bedrijf hij de scriptie "Voortrek kers op kwaeie grond" heeft ge schreven. Dit bedrijf wordt al meer dan 70 jaar door familiele den van de onderzoeker beboerd (red.). sinds de jaren zestig niet kleiner geworden. Integendeel, de ver schillen lijken eerder groter te zijn geworden. Dat betekent dat boeren voor ontwikkelingspatro nen hebben gekozen die afwe ken van het koplopermodel. En dat terwijl voorlichting, belan genbehartiging, onderzoek, technologie-ontwikkeling en subsidiëring veel minder toege sneden waren op deze "afwij kende" ontwikkelingspatronen. Alleen al het feit dat zij zich, on danks dit uniforme koplopermo del, hebben kunnen handhaven, toont hun kracht. Is het dus in tijden van herbezinning niet veel beter om te kijken nar de vele mogelijkheden die er in deze uit eenlopende ontwikkelingspatro nen besloten liggen in plaats van het koplopermodel dood te knuf felen met een stronk spruiten die geen cent meer waard is? En is het niet veel eerlijker om alle boeren een stukje van de voorlichtings-, belangenbehartigings-, onderzoeks- en subsidietaart te gunnen? Het is slechts een suggestie, maar is het in tijden van herbe zinning niet zinvol om de woor den van deze boer ter harte te nemen: De oplossing voor de Zeeuwse landbouw bestaat niet. Het zullen vele kleine deeloplos singen zijn?" Han Wiskerke

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11