Goede start voorjaarswerk DLV Landbouwvoorlichting n ■fin Help mee aan de bestrijding van phytophthora infestans In de eerste helft van maart zijn zomergranen en plantuien gezaaid en geplant. Daarna is begonnen met de zaai van erwtenvlas, zaai uien, b/auwmaan- zaad, teunisbloem en wat later ook de bieten. Hoe groot het areaal uien en aardappelen uiteindelijk zal zijn is nu nog niet te zeggen. De inkomsten van oogst 1992 vielen vaak zwaar tegen. De aanschaf van duur poot- en zaaimateriaaI is daarom vaak niet zo vanzelfsprekend. Steeds meer akkerbouwers drei gen in financiële of liquiditeitsproblemen terecht te komen. Overleg tijdig met de bank en de DLV, zodat naar een oplossing gezocht kan worden. VRIJDAG 26 MAART 1993 Wintertarwe Er waren vorig najaar 3 zaaiperioden nl. de maanden oktober (het groot ste gedeelte), november en rond de kerstdagen. Het tijdstip voor de tweede stikstofgift zal als gevolg daarvan eveneens verschillend zijn. Let dus op het stadium waarin het gewas verkeert. Normaal wordt de tweede N-gift gegeven wanneer de eerste knoop voelbaar is en de tweede knoop zichtbaar. De N- voorraden waren dit voorjaar meestal laag. Als de eerste gift lager was dan het advies (140 - Nmin), dan kan een tussengift van ca. 30 kg/ha zinvol zijn. Een CCC-bespuiting dient ter ver steviging van de halmbasis. Als de eerste knoop voelbaar is moet u de ze bespuiting uitvoeren. Groeizaam weer, met een temperatuur die bo ven de 10 °C ligt, geeft het beste re sultaat. Zie voor dosering en tijdstip per ras tabel 1. Stadium F5 is einde uitstoeling tot begin stengelstrekking. In stadium F6 is de eerste knoop van de hoofd stengel voelbaar. Voor een bestrij ding van eventueel aanwezige oogvlekkenziekte is het dan nog te vroeg. Behalve bladseptoria komen er nog weinig schimmelziekten voor. Wan neer duist, windhalm of wilde haver voorkomt kan, zelfs in deze maand, in de later gezaaide tarwe nog een bespuiting worden uitgevoerd met 1 liter Puma Super. Aan dit mid del kan 1 liter Starane 200 (kleef kruid, muur, varkensgras) en/of Ally (kamille, muur, kruiskruid, her derstasje, paarse dovenetel) worden toegevoegd. Zaaimachine met zomergerst Starane Ally zijn uiteraard ook goed te gebruiken wanneer geen duistbestrijding nodig is. Ally mag tot het tweede knoopstadium inge zet worden. Inzaai van graszaad of groenbemesters is bij gebruik van Ally niet mogelijk. Reinig tank en lei dingen zeer grondig en voorkom overwaaien. Bieten Een deel van het bietenareaal is uit gezaaid met de Gaucho-pil. Aan tasting door insekten zal dan niet of heel weinig voorkomen. Bij gebruik van de Force-pil kunnen tripsen kort na opkomst nog schade veroorza ken. Bij standaardpillenzaad kunnen ook bietekevertjes nog schade aan richten. De onkruidbestrijding gebeurt vrij al gemeen volgens het lage- doseringssysteem. Dus: weinig mid del bij de zaai en bij de opkomst be ginnen op klein onkruid met lage hoeveelheden en deze behandeling 1 of 2 keer herhalen. Bij de na- opkomstbespuiting kunt u kiezen uit de volgende mogelijkheden: 2 liter fenmedifan/ethofumesaat (Betanal Tandem) of 1,25 liter Betanal Progress Fenmedifan ethofumesaat metamitron olie. Van elk mid del 0,5 liter/kg. Bij bingelkruid 0,75 liter chloridazon in plaats van metamitron 2 liter Betanal Trio OF of Goltix T OF 0,5 liter Bolero (fenmedifan olie) 0,5 liter ethofumesaat 0,5 kg metamitron 0,25 mine rale olie Tegen grasachtige onkruiden (met uitzondering van kweek en straat gras) kunt u 0,5 I Targa, 1,5 I Focus Plus of 0,5 I Gallant aan het lage- doseringssysteem toevoegen. Deze middelen kunt u ook apart spuiten. De dosering moet u dan wel verdub belen. Bij rijenbespuiting moet de strook 17-20 cm breed zijn en de hoeveelheid middel 40% resp. 50% van de volvelds dosering. Uien Naar verwachting zal Lironion voor gebruik in de na-opkomstbestrijding onvoldoende verkrijgbaar zijn. Sa men met propachloor was dit een goede combinatie. Een bespuiting met een contactmiddel kort voor opkomst is nu zeker noodzakelijk. Houd rekening met soort en grootte van het dan bovenstaande onkruid. Een keuze kan gemaakt worden uit: Tot aan de opkomst: 2-4 Diquat (alleen breedbladigen) Tot 2 dagen voor opkomst: 2-4 Paraquat 2-4 Actor 3 Finale 2-4,5 Glyfosaat Ook in dit gewas moet u tijdig met de onkruidbestrijding beginnen. Vanaf het kramstadium kunt u star ten met 0,5 kg Lironion 2 Itr. pro pachloor. Na 8-10 dagen herhalen. Gebruik minimaal 400 Itr. water per ha met een (middel)grove druppel. In het "vlaggebladstadium" is het gewas het meest gevoelig voor on kruidbestrijdingsmiddelen. Als de Li ronion uitverkocht is, zal gezocht moeten worden naar andere combi naties of enkelvoudige middelen. Bentazon en ioxynil hebben in uien een toelating. Dit geldt ook voor chloorprofam. Dit middel kan door de dampwerking gevaarlijk zijn voor naburig graszaad, blauwmaanzaad, vlas en boomgaarden. Zeer binnen kort verschijnt een speciaal artikel over de onkruidbestrijding in uien na opkomst. Aardappelen De gewenste bewaartemperatuur is 6 tot 7°C. Benut de uren met koude lucht en houd de cel zoveel mogelijk gesloten. Controleer het pootgoed direkt bij aankomst op uw bedrijf. Knollen met Phytophthora, ontvellingen en verontreinigingen mogen niet voor komen. Er mogen niet meer dan 2 fusariumknollen per zak pootgoed voorkomen. Was een 20-tal knollen om een goed beeld te krijgen van een eventuele rhizoctoniabesmet- ting. Aantasting door zilverschurft kan wat uitdrogingsverschijnselen geven, maar heeft nauwelijks in vloed op de opbrengst. Houdt het pootgoed koel bij vol doende licht en lucht. Om op zwaardere grond (H 30% slib) 18-20 stengels per m2 en op lichtere grond 16-17 stengels per m2 te krij gen kunt u in tabel 2 de pootafstand voor de consumptieteelt aflezen. Voor AM-rassen gelden meestal nauwere pootafstanden in de tabel genoemd. Als 25% of minder van de knollen slechts licht aangetast is door rhi- zoctonia, kan een knolbehandeling met Solacol achterwege blijven. Het kan dan nl. de sortering verfijnen. Zorg ervoor dat de rug na het frezen een bruto doorsnede heeft van 850 cm/2. Dit is een rug met een omtrek van ca. 1 meter, gemeten vanuit het midden van de geul. Voor de chemi sche onkruidbestrijding zijn er na de laatste keer aanaarden diverse her biciden beschikbaar. Houd rekening met de onkruidsoorten, die u nog verwacht. Voor middelen en dose ringen verwijzen we u naar de Handleiding 1993 en Kennen en Kiezen nr. 36. De pas toegelaten herbicide Boxer, werkt ook tegen grasachtigen en kleefkruid. Voor een voldoende bre de werking, moet u 0.3 - 0.5 kg Sencor of 1 I Patoran Flow aan 4 Itr. Boxer toevoegen. Boxer kunt u tot aan de opkomst spuiten. U hoeft de AM-rassen niet meer bij de PD aan te melden. Blauwmaanzaad Dit jaar is het areaal weer wat toe genomen. Zodra u tripsschade waarneemt moet u een bespuiting uitvoeren met 1,5 liter parathion of een pyretroïde. Na vlas, erwten en granen is de kans op tripsschade het grootst. Bij 5 cm gewaslengte kunt u nogmaals Asulox inzetten. Dit kan niet als er roodzwenkglas is ondergezaaid. Melden en ganzevoe- ten worden niet bestreden. 1-1,25 Itr. Dicuran 500 SC bestrijdt deze onkruiden wel. Er is wel veel kans op gewasschade. Spuit dit middel bij droog, niet te warm en bewolkt weer. In een later stadium (bij 6-10 cm gewaslengte) is er dan nog de mogelijkheid om 0,75 I bentazon te spuiten. Ook met dit middel is er kans op schade. Vlas Dit is een goede dekvrucht voor roodzwenk en veldbeemd. Let bij de opkomst op aanwezigheid van aard- vlooien en vroege akkertrips. Spuit op tijd met parathion of bijvoorbeeld Decis. Spuit geen Venzar of Linuron vlak voor opkomst. Vanaf 2 cm ge waslengte kunt u het lage- doseringssysteem met Basagran minerale olie in vezelvlas toepassen. De dosering is dan 1,5 Basagran 1,5 miperale olie. Algemeen Voorkom overwaaien van herbiciden naar andere gewassen of percelen. Aardappelafvalhopen moeten vanaf 1 april j.l. zijn afgedekt met zwart plastic. Uien van afvalhopen, die op nieuw uitlopen, kunnen schimmel ziekten overbrengen naar percelen plant- en zaaiuien. Bestrijdt aardap pelopslag tijdig in verband met over dracht van virus door luizen naar pootaardappelpercelen. Versprei ding van Phytophthorasporen moet eveneens voorkomen worden. Spuit niet uit gewoonte, maar controleer vooraf het gewas op aanwezigheid van ziekten en plagen. In de loop van april kunt u ook weer het "telefoonbandje" bellen. U krijgt dan de meest actuele akkerbouwin- formatie te horen. Het telefoonnum mer is: 01864-1866. Elke werkdag kunt u met uw vragen en problemen terecht bij het DLV kantoor bij u in de regio. Telefoon nummer kantoor Goes: 01100-33711. Telefoonnummer kan toor Westmaasi 01864-3011. Cees Govers, DLV Goes Controleer het pootgoed bij aankomst op het bedrijf Tabel 7. Ras Dosering/ha/ltr Tijdstip Arminda, Urban, Herzog, Ritmo, Hereward 1 F5 (F6) Apollo, Minaret, Fletum, Accent, Vivant 1,5 F5 (F6) Obelisk, Rektor, Pagode 1,5 (1e besp.) F5 en Tombola, Kraka, Okapi 1 (2e besp.) na 10 dg Tabel 2. Grondsoort Footgoedmaat Pootafstand lichtere grond en grond met 28-35 mm 32 cm een zeer goede structuur 35-45 mm 40-42 cm zwaardere grond of grond met 35-45 mm 38 cm een minder goede structuur Denk aan het onschadelijk maken van de afvalhopen, restanten en uit schot van aardappelen waardoor deze niet meer als primaire besmet tingsbron kunnen fungeren voor de aardappelgewassen in de om geving. In Noord-Brabant en Zeeland is se dert 1 maart 1986 een Verordening van kracht, inhoudende dat onder nemers in hun onderneming verbo den is na 15 april van elk jaar niet uitgeplante aardappelen of afval van aardappelen voorhanden en in voor raad te hebben, waarop stengels met blad voorkomen. Het verbod geldt niet ten aanzien van aardappe len die bestemd zijn om te worden uitgeplant. Voorts wordt de ondernemer die zich van aardappelen ontdoet voor afvoer naaf een buiten zijn onderne ming gelegen plaats verplicht, vóór deze afvoer zodanige maatregelen te treffen, dat zich aan deze aard appelen of afval van aardappelen geen stengels met blad kunnen ont wikkelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 9