Zeeuws succes op Paasvee- tentoonstelling Hoeven IMieuw voederwinningsjaar van start Veehouders kregen informatie van anderen thuisgestuurd De vele regels, die nu en in de toekomst aan de melkveehouderij worden gesteld, zullen vaak een kostenverhoging meebrengen. Een reden voor de melkveehouders om hun eigen situatie en mogelijk heden voor de toekomst extra onder de loep te ne men. Hierbij speelt leeftijd ondernemer, omvang van de tak, situering van het bedrijf, eventuele opvolging, etc. een belangrijke rol. In een aantal gevallen zal men moeten kiezen tussen doorgaan en investeren of de melkveehouderijtak afstoten. Het zal niet altijd een eenvoudige keuze zijn. Foutje in enveloppeermachine NRS Veel Nederlanders op SIMA '93 VRIJDAG 26 MAART 1993 Alvorens beslissingen te nemen is het verstandig om de mogelijkheden met een deskundig adviseur te bespreken. Het is nodig om de kosten en baten eens goed op een rijtje te zetten. Een belangrijk aspekt hierbij is een goed graslandgebruik en de teelt van de voedergewassen. Allebei onderdelen waarvoor we de ze maand belangrijke beslissingen moeten nemen. De overgang van stal naar weide Voor het melkvee is de overgang van geconserveerd voer naar vers gras vrij groot. En geleidelijke over gang met 's nachts opstallen en nog de helft van het winterrantsoen ver strekken kan voedingsstoornissen en verlaging van het vetgehalte voorkomen. Een ander probleem waar we alert op moeten zijn is het optreden van kopziekte bij de koeien. De leeftijd en melkproduktie van de koe en de gehalten aan magnesium, kali en ruw eiwit gehalte in het gras spelen een belangrijke rol bij het optreden van kopziekte. Verder hebben de temperatuurverschillen en magnesi um tekort in het bloed grote invloed. Verschijnselen van kopziekte zijn: gedaalde melkgift; stijf lopen en vaak schrikachtig; afzondering van de koppel en praktisch niet weiden; onrustige oogopslag en veel knippe ren met de oogleden. In een vol gend stadium kan de koe niet meer staan, ligt getrekt met knipperende felle ogen. In deze toestand heeft men niet veel tijd meer te verliezen. Alleen de dierenarts kan dan het le ven nog redden. Graslandgebruik Om een optimale opbrengst van het grasland te halen zal er naast een juiste bemesting en verzorging ook een goede beweiding en voederwin ning moeten plaatsvinden. Het gras land ligt buiten en is sterk afhankelijk van de weersinvloeden. Toch komen er in hetzelfde jaar vaak grote verschillen voor in opbrengst tussen bedrijven. Door een goede planning en vast leggen van gegevens kan op veel bedrijven nog beter en goedkoper voer worden gewonnen. Uit het re gistreren van de handelingen kan men leren waar verbeteringen in het graslandbeheer aangebracht kun nen worden. Een goed hulpmiddel bij het plannen en vastleggen van gegevens is de graslandkaart. De DLV kan u helpen bij het opstarten en begeleiden van de graslandkaart. Door het bijhouden van de grasland kaart is men meer bewust bezig met de zaken die bij graslandgebruik in de loop van het jaar aan de orde ko men. Dit leidt vaak naar een betere benutting van de grond en direkt of indirekt tot kostenverlaging. De teelt van snijmais Naast het grasland is de snijmais een belangrijk gewas voor de voer- produktie van ons rundvee. In de rassenlijst zijn dit jaar enkele zeer goede snijmaisrassen bijgekomen. Opmerkelijk bij de zeer vroege nieuwkomers is de hoge Vem in de droge stof. Dit is een heel goede ontwikkeling. Helaas is er nog on voldoende zaaizaad beschikbaar om aan de vraag naar deze toppers te voldoen. Eind april zaaien onder goede om standigheden met maximaal 30 kg N en voldoende fosfaat als rijenbe- mesting is de eerste aanzet tot hoge opbrengsten. De laatste jaren is wel gebleken dat een hoge bemesting met organische mest en/of kunst mest niet tot opbrengstverhoging leidt. Een juiste bemesting kan men bereiken door de N, P en K voorraad in de grond te weten. Vanuit deze cijfers kan de bemesting worden be paald, waarbij we N die als rijenbe- mesting wordt gegeven dubbel tellen. De bemesting niet hoger ge ven dan noodzakelijk kan de porte monnee en het milieu gunstig beïnvloeden. Verder is in ontwikkeling om bij on- kruidbestrijding in snijmais minder chemische middelen te gebruiken en meer mechanische bestrijding toe te passen. Voor kleigronden is volledige mechanische onkruid- bestrijding nog in beproeving. Hier is echter met schoffelen en rijen- bespuiting al een redelijke besparing op middel te behalen. We staan weer voor een nieuw voe derwinningsjaar. Bij de relatieve lage veebezetting in het zuidwesten en de hoge melkproduktie hebben we voer nodig van hoge kwaliteit. Dit kan een gunstige invloed hebben op het bedrijfsinkomen. Ondanks alles wat op de veehouderijbedrijven af komt moeten we het hoofd niet in de schoot leggen. Elke ondernemer zal voor zijn bedrijf uit moeten ma ken welke keuzes voor hem het bes te zijn. Als DLV zijn wij graag bereid om u in de vaak moeilijke beslissin gen van advies te dienen. R. v.d. Meer, bedr.desk. DLV team rundveehouderij Breda De éénjarige roodbonte kampioensstier van familie De Buck uit Oostkapeiie (foto: Lex de Meester) José de Buck uit Oostkapeiie heeft met een eenjarige roodbonte stier het algemeen kampioenschap "jongvee geschikt voor de meste- rij" gehaald op de Paasveeten- toonstelling West-Brabant en Zeeland te Hoeven. "Het is echt een eer als zo'n prijs je te beurt valt", al dus de Zeeuwse vleesveehouder. Voorheen vond de tentoonstelling plaats in de veemarkthal van Etten- Leur. Nu deze is gesloten is uitgewe ken naar de manege in Hoeven, vol gens De Buck een prima lokatie. De tentoonstelling wordt georganiseerd in samenwerking met het ZRS. Er waren dit keer ruim 90 inzendingen. De Buck doet al jaren mee aan ver schillende Paasveetentoonstellin- gen. In het gehele land zijn er meer dan tien van dergelijke evenemen ten. "Wij beschouwen zo'n ten toonstelling echt als een dagje uit. Daarnaast is het natuurlijk een sport om mee te dingen naar het kam pioenschap. Als je resultaten haalt geeft dat aan dat je met veel ent housiasme en door goed je best te doen een heel eind kunt komen. Ook al gaan de zaken in de rood- vleessector momenteel niet zo flo rissant, het is toch niet alles negatief. Er is markt voor kwalitatief hoogwaardig vlees, dat weet ik ze ker. Ter illustratie hiervan: al onze dieren gaan naar een en dezelfde slager, en die heeft zijn omzet in de laatste jaren maar liefst ver dubbeld". Dit jaar heeft de Walcherse vlees veehouder ook meegedaan aan de Paasveetentoonstellingen in Rhenen en Leiden. Overigens behaalde een andere Zeeuwse inzender, P. van Driessen uit Hoek, in Rhenen het al gemene kampioenschap. Twee jaar geleden won De Buck in Rhenen de ze prijs. In verband met het kampioenschap in Hoeven is De Buck ook van de partij op het nationale kampioen schap op 3 april a.s. in de Braban thallen te Den Bosch. Alle kampioenen op de diverse Paasvee tentoonstellingen dingen hier mee naar de titel "nationaal kampioen". Op 3 april is er in Den Bosch eerst een gewone Paasveetentoonstel- ling, waarna 's middags de landelij ke finale volgt. José de Buck zal ook met een aantal dieren van zijn bedrijf aanwezig zijn op de ZLM Manifestatie. De be kroonde stier uit Hoeven zal daar ze ker toe behoren, zo verzekert hij. Door een foutje aan de enveloppeer machine van het Nederlands Rund vee Syndicaat heeft een aantal veehouders vorige week gegevens van andere veehouders thuis gestuurd gekregen. Het gaat in de meeste gevallen over registratiege gevens van pasgeboren kalveren. De fout is inmiddels hersteld, zo verzekerde het NRS maandag j.l. De inpakmachine heeft in een aan tal gevallen niet de viercijferige code op de registratiekaarten herkend, en als gevolg hiervan de kaarten van veehouder X bij de envelop van vee houder Y ingedaan. Veehouder X ontving dus helemaal niets, en vee houder Y kreeg de gegevens van een of soms wel twee veehouders erbij. De inpakproblemen hebben zich voorgedaan bij de zendingen die maandag, dinsdag en woensdag de deur zijn uitgedaan. Dè post van donderdag en vrijdag is vastgehou den, en opnieuw ingepakt nadat de fout aan de enveloppeermachine was hersteld. Het NRS kan niet precies aangeven hoeveel veehouders een verkeerde zending hebben ontvangen. Begin deze week werd overwogen alle veehouders een brief te sturen met uitleg over de verzendingsfouten. "Als het maar relatief weinig vee houders betreft komt er wellicht he lemaal geen brief, omdat deze meer onrust zou veroorzaken dan wegne men", aldus een woordvoerder van het NRS maandag. Hij voegt eraan toe dat de fout niets te maken heeft met het I- en R-systeem zelf, doch uitsluitend betrekking heeft op de enveloppeermachine, maar kan zich wel voorstellen dat de praktijk dat onderscheid niet maakt. Omdat de formulieren op postcode volgorde liggen zijn de fout ontvan gen registratiekaarten in alle gevallen bestemd voor een veehou der in de buurt. Het NRS gaat er dan ook vanuit dat de veehouders zo sportief zullen zijn er onderling voor te zorgen dat de verkeerd bezorgde kaarten alsnog op de goede plaats, dat wil zeggen bij hun buurman, te rechtkomen. De verkeerde zendingen hebben zich in het hele land voorgedaan. Bij de VVB West-Brabant zijn vorige week ca. 15 telefoontjes binnenge komen van veehouders die verkeer de registratiekaarten hadden ontvangen. Overigens betreffen de verkeerde zendingen ook uitslagen van de melkcontrolegegevens, aldus een woordvoerder van het NRS. Niet waterdicht Volgens veehouder Wim Spierings uit Sprang-Capelle zou het beter zijn één registratiekaart per envelop te versturen. Dat kost weliswaar wat meer, maar dat weegt ruimschoots op tegen de betere service, zo meent hij. "Doordat er nu tot maxi maal zes registratiekaarten in een keer verstuurd worden moeten we er veel te lang op wachten. In het ui terste geval bedraagt de wachttijd drie maanden. Verder kwam het ge regeld voor dat er een kaart dubbel kwam. Dat geeft wel aan dat het systeem niet waterdicht is. Dat ik nu gegevens van anderen heb ge kregen is voor mij de druppel die de emmer doet overlopen", aldus de Brabantse veehouder. "Met deze onbedoeld verkregen gegevens kan ik zo allerlei oneigenlijke transacties in de NRS-computer invoeren. Dat doe je niet, maar het geeft wel aan hoe kwetsbaar het huidige I- en R- systeem is". De van 28 februari t/m 4 maart 1993 in Parijs gehouden SIMA '93, Internationale Vakbeurs voor Land bouwmachines en Landbouwtoebe- horen, is een groot succes geworden. Deze 64ste editie trok in totaal 110.000 vakbezoekers. Opval lend is de toename van het aandeel buitenlandse bezoekers: 22.100 dit jaar, tegen 18.000 in 1992. Onder die buitenlandse bezoekers bevin den zich de afgelopen jaren steeds meer Nederlanders.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 8