Natuurbeleid te veel pokeren over de rug van de boeren "Antieke" strooier werkt nog goed gebruik zuiveringsslib en compost Brochure over Meldplicht AM-rassen en grondontsmetting vervalt Landbouwschap tevreden over uitkomst strokorstonderzoek ZMO-voorzitter in kring Altena-Biesbosch: PR-materiaal gereed over gewasbescherming nieuwe stijl -I, "...het gaat slecht in de akkerbouw, maar daarover klagen helpt niet...." Veel landbouwers hebben vroe ger gewerkt met een scho telstrooier. Leen Wisse uit Kats strooit de kunstmest nog steeds met een dergelijke wielaangedre- ven machine. "Toen ik deze ma chine zo'n 25 jaar geleden kocht was het al niet zo'n moderne meer, maar hij doet het nog steeds goed. Het werk gaat na tuurlijk niet zo snel als met de moderne strooiers", aldus de ak kerbouwer. Hij strooide onlangs kunstmest op 3 ha land bestemd voor Bintjes. De wielen drijven schotels aan die zich onder de kunstmestbak bevinden. Die ronddraaiende be weging doet de kunstmest naar beneden vallen, in de schotels. Tegelijk drijven de wielen een nokkenas aan, die over de scho tels loopt. De nokken aan de draaiende as werpen de kunst mest vanuit de schotels naar achteren, op het land. Geen opvolger Wisse boert op een bedrijf van 17 ha, voor het grootste deel pacht. Hij heeft geen opvolger. Het bedrijf is naar de huidige be grippen te klein, vandaar dat zijn zoon voor een beroep buiten de landbouw heeft gekozen. Wisse laat zijn stemming echter niet lij den onder de slechte situatie in de akkerbouw. "Ik heb pas aard appels verkocht van 41/2 cent, een verlies van duizenden gul dens per ha, en straks stop ik weer duur pootgoed in de grond, Dan kun je wel gaan klagen, maar daar wordt het ook niet be ter van. Je doet je best, en meer kun je niet doen". Leen Wisse strooit kunstmest met zijn schotelstrooier ZMO-voorzitter J.G. van Leeuwen was vorige week woensdag te gast bij de kring Altena-Biesbosch, die vergaderde in Dussen. Hij vertelde er iets over zichzelf en liet zijn licht schijnen over enkele aktuele ont wikkelingen in de land- en tuin bouw. "Ik heb nog geploegd met Belgische - nee, niet met Gelderse - paarden", liet Van Leeuwen aan een geïnteresseerd, maar niet talrijk op gekomen gehoor weten. De ZMO-voorzitter heeft thuis in Slijk-Ewijk in de buurt van Eist een akkerbouwbedrijf van 85 ha plus een aantal hectares los land, die bij- Op 1 januari 1994 wordt de uitvoe ring van het aardappelmoe- heids(AM)-beleid door de overheid overgedragen aan het landbouwbe drijfsleven i.c. het Landbouwschap. Vooruitlopend op deze overdracht wordt voor het teeltseizoen 1993 een wijziging ten aanzien van de re gels voor de aardappelteelt doorge voerd. Aldus een mededeling van de PD in Wageningen. Het betreft de meldplicht van de teelt van AM-resistente rassen en van de uitvoering van grond- ontsmettingen. Met ingang van seizoen 1993 vervalt deze meld plicht. Met andere woorden: de teelt van AM-resistente rassen en de uit- Het Landbouwschap voelt zich gesterkt in zijn overtuiging dat de strokorst een doelmatige en goed kope oplossing is om ammoniak- uitstoot uit mestopslagen te verminderen. De uitkomst van het onderzoek "De strokorst bekeken", van drie onafhankelijke deskundi gen, bewijst dat met de toepassing van stro als afdekking van mestsi- lo's goede resultaten te behalen zijn. Toepassing van een strokorst past in de visie van het Landbouwschap om bedrijfsgerichte aanpak van het milieuprobleem mogelijk te maken. Het Landbouwschap zal er dan ook voor pleiten om alle nog niet afge- Onder de titel "Gewasbescherming nieuwe stijl" gaat een pr-campagne van start in het kader van de open dagen in de land- en tuinbouw. Voor alle ondernemers in de land- en tuin bouw is een uitvoerige brochure be schikbaar met tips onder de titel "Wat vertel ik het publiek over ge wasbescherming nieuwe stijl?" Daarnaast is er een vouwblad met kleurenfoto's en teksten beschik baar die bestemd is voor het grote publiek. Dit vouwblad kan aan de bezoekers van de open dagen wor den meegegeven. De brochure en het vouwblad zijn gemaakt door de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw in Den Haag, de organisatie die ten behoe ve van alle open dagen elk jaar op alle sectoren en ondernemingen toegesneden publieksfolders en or- ganisatietips beschikbaar stelt. Het project "Gewasbescherming nieu we stijl" laat het publiek zien welke gehuurd worden. Er is ook nog wat fruit. Zijn twee zoons en schoon dochter werken op het bedrijf, dat een tamelijk traditioneel bouwplan hanteert. Met maar liefst 43 ha aard appels voelt Van Leeuwen de pijn van de lage prijzen aan den lijve. Op vallend is de grote huisverkoop van aardappels. De opbrengst van niet minder dan 8 tot 10 ha gaat al op het eigen bedrijf van de hand, gro tendeels in kleinverpakking. Ook zijn de Van Leeuwens junior aktief in de teelt en bewaring van pootgoed. Platteland Op de spreekbeurt van Van Leeu- voering van grondontsmettingen, die in het kader van de teeltregels verplicht zijn, behoeven niet meer te worden gemeld aan de Plantenziek- tenkundige Dienst. Wel blijven voor 1993 de huidige regels voor de aardappelteelt op zowel vrije als besmetverklaarde percelen van kracht! Nadere besluitvorming over de in vulling en uitwerking van de over dracht van AM-taken naar het bedrijfsleven ten aanzien van de teeltregels, opsporing en bemonste ring van AM moet nog plaatsvin den. Hierover volgt nog informatie. Voor meer informatie kunt u terecht bij de districtskantoren van de Plan- tenziektenkundige Dienst. dekte mestopslagen op korte ter mijn verplicht van een dergelijke afdekking te voorzien. Door deze al gemene toepassing kan de ammoni- akuitstoot uit mestsilo's met 25 tot 38 procent extra omlaag worden gebracht, zo verwacht het schap. De voordelen zijn verder dat de korst voor boeren een goedkope oplossing betekent. Vaste overkap ping of een drijfdek van kunststof is twee tot drie maal zo duur. Als de strokorst door de overheid wordt er kend, kan de boer met het geld dat hij aldus bespaart andere milieu investeringen doen. Bovendien is de aanwezigheid van een strodek ge makkelijk te controleren. nieuwe, milieubewuste stijl van ge- wasbeschermen de agrarische sec tor zich eigen maakt en doet de ondernemers bovendien tientallen praktische tips aan de hand om daarover vanuit het eigen bedrijf al les te vertellen en te laten zien. Voor dit doel krijgen zij ook de al eerder door de Stichting geproduceerde schoolwandplaat "Plagen die de plant belagen". Naast dierlijke meststoffen komen steeds meer andere organische meststoffen in de landbouw in gebruik. Het gaat dan vooral om zuive ringsslib, GFT-compost en champost. Het gebruik van deze meststoffen is aan strenge richtlijnen gebonden. wen in Dussen was de toekomst van het platteland een van de hoofdpunten. De voorzitter van de ZMO in oprichting liet zich kritisch uit over opmerkingen van E. Nijpels als voorzitter van het Wereld Natuur Fonds. Deze heeft gezegd dat een half procent van het bruto nationaal produkt voor natuur moet worden bestemd en dat 10% van het opper vlak van Nederland in natuurgebied moet worden omgezet. Beheers overeenkomsten moeten volgens Nijpels worden afgeschaft. De over heid moet uitsluitend aankopen. Volgens Van Leeuwen worden de onderhouds- en beheerskosten van natuurgebieden schromelijk onder schat. "Heeft de maatschappij er wel zo veel geld voor over, of blijft het pokeren over de ruggen van de boeren?", zo vroeg hij zich af. Hij wees ook op de planologische scha duwwerking van natuurclaims, die een gezonde bedrijfsontwikkeling belemmert. "Als georganiseerde landbouw zullen wij onze reken sommen moeten maken en de sa menleving de spiegel voorhouden. In Frankrijk en ook in Amerika krijgt de regering meer oog voor het be lang van het platteland. Daar moe ten wij ook in Nederland op inspelen. We moeten zelf ideeën ontwikkelen en niet alles overlaten aan Staatsbosbeheer en Natuurmo numenten". Conserventeelten Mede in zijn functie als bestuurslid van Suiker Unie werd Van Leeuwen aangesproken over de gang van za ken in de conserventeelten, waarbij buiten vertrouwencommissies om contracten zijn afgesloten die voor de telers verre van gunstig zijn. Van Leeuwen zei niet gelukkig te zijn met deze gang van zaken, maar be nadrukte dat de conservenindustrie gedwongen is te handelen volgens strikt economische principes, uiter aard met inachtneming van fat soensnormen. Volgens Van Leeuwen zijn de contracttelersprij- zen ook in Frankrijk 10 tot 15% la ger. Hij toonde zich voorstander van krachtenbundeling van telers. Flexibiliteit Kringvoorzitter C. Branderhorst be toogde aan het begin van de verga dering dat er van de boeren zowel flexibiliteit als solidariteit wordt ge vraagd. "We denken vaak dat ons plekje de enig juiste plaats is om te boeren en we blijven dat denken, vaak tegen economisch beter we ten in. Door onze gebondenheid aan ons beroep en onze manier van le ven verliezen we soms wel eens het zicht op onze positie in de maat schappij. Het kan namelijk geen standhouden dat arbeidskosten bui ten de landbouw een veelvoud zijn van onze beloning. Dan deugt er iets niet". Branderhorst riep de boeren op voortdurend kritisch nieuwe ontwik kelingen te volgen en daar voordeel uit te halen. Hij noemde cursussen, studieclubs, voorlichting, vakbla den, scholen, organisaties. Ook als het goed gaat, zoals in de melkvee houderij, is er geen enkele aanlei ding voor genoegzaamheid. Dat leidt onherroepelijk tot achteruit gang, aldus de kringvoorzitter Biesbosch-Altena. In de pas verschenen brochure "Zuiveringsslib, compost en zwarte grond; kwaliteit en gebruik in de landbouw" worden de gebruikers en producenten uitvoerig voorge licht over deze meststoffen. Het boekje geeft in feite uitleg over het Besluit kwaliteit en gebruik Overige Organische Meststoffen (BOOM), dat op 1 januari 1993 in werking is getreden. Slib en compost kunnen voor de boer en tuinder interessant zijn van wege het hoge gehalte aan organi sche stof en de bemestende waarde van stikstof, fosfaat en kali. De kwa liteit van deze meststoffen wordt vooral bepaald door het gehalte aan zware metalen en arseen. Bij een te hoog gehalte zijn deze stoffen ver boden. In de brochure wordt een en ander toegelicht. De brochure is op ruime schaal ver spreid. Exemplaren kunnen worden opgevraagd bij het Bureau Heffin gen, Antwoordnummer 7000, 9400 VD Assen, tel. 5920 - 11685.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7