Ondernemer moet nu zelf borgstelling aanvragen Een vroeg bietenjaar v "vnVi^- Landbouwschap waarschuwt voor beperking jachtrecht VanderHave komt met zeer vroeg maïsras Veehouders maken kennis met mineralenboekhouding Barenbrugman: maïskuil met 900 VEM is straks slecht Uil Opbokken postduiven Zeeland Ondernemers die in aanmerking wensen te komen voor borgstelling moeten zelf een verzoek hiertoe in dienen. Tot voorheen deed de bank deze aanvraag. Deze verandering maakt deel uit van het Besluit borgstellingsfonds, die 18 maart in de Staatscourant is gepubliceerd. De aanvrager kan wel besluiten een derde, bijvoorbeeld een zaakge lastigde of de bank, te machtigen om voor hem de aanvraag in te die nen. In dat geval dient bij de aan vraag tevens een daartoe vastgestelde schriftelijke machti ging te zijn gevoegd. Op het aanvraagformulier dient de bank te verklaren dat zij bereid is de lening te verstrekken waarover borgstelling wordt gevraagd. De bank dient tevens te verklaren dat volgens normaal bankgebruik geen financiering kan worden verstrekt en dat aanvrager op alle hem toebe horende goederen zekerheid heeft verleend. De aanvraag moet bij de districtsbureauhouder worden in gediend. Borgstelling kan worden verleend voor de stichting of overname van een landbouwbedrijf, of voor het fi nancieren van vervangingsinveste ringen. Ook investeringen die gericht zijn op onder meer het ge bied van milieu, arbeidsomstandig heden en het dierenwelzijn komen voor borgstelling in aanmerking. Geen borgstelling wordt verleend in dien de lening - mede - is gericht op de herfinanciering van schulden of de aankoop van melkquota. Ook komt men niet in aanmerking voor het borgstellingsfonds indien men reeds verplichtingen heeft aange gaan of als de bank al een lening In het Zuidwesten zat afgelopen maandag al bijna 80 procent van de bieten in de grond, zo blijkt uit een inventarisatie van de suikerindustrie. Vorig jaar rond deze tijd was dat nog maar zo'n vier procent. Op 22 maart was in Zeeland 13.800 ha gezaaid (80 procent) en in West- Brabant/Zuidhollandse eilanden 9.900 ha (78 procent). In heel Ne derland zat op die datum ruim 41.000 ha (ca. eenderde) van het bietenareaal in de grond. In het Noorden zaait men liever wat min der vroeg in verband met het nacht vorstrisico, en ook omdat de grond nog niet overal goed is. In het Zuid westen is het nachtvorstrisico rela tief klein, al kunnen de bieten ook hier bevriezen. Het kwetsbaarst zijn ze in het zgn. knikstadium. Vroeg zaaien vergroot de opbrengst, zo hebben proeven van het PAGV uitgewezen. Een vuistregel is dat het kwadraat van het aantal dagen zaaien na 15 maart gelijk is aan het verlies aan kilo's suiker per ha. Dus bijvoorbeeld zaaien op 25 maart le- - - Op 23 april a.s. krijgen alle 7500 veehouders in West-Nederland die zijn aangesloten bij de WLTO en CBTB bij hun blad Oogst een een voudige versie van de mineralen- boekhouding toegestuurd. Ze kunnen die dan zelf invullen of dat door hun boekhouder laten doen. Aan de hand van de resultaten van de ingevulde en teruggestuurde boekhoudingen worden in het na jaar voorlichtingsbijeenkomsten ge organiseerd in alle afdelingen van WLTO en CBTB West-Nederland. Naast WLTO en CBTB zijn de boek- houdbureaus ABAP, WEA en CBTB, de DLV teams Rundveehouderij Gouda en Hoorn, het Hollands Agra risch Jongeren Kontakt en de Ge westelijke Raden van het Landbouwschap nauw bij dit pro ject betrokken. Door nu al kennis te maken met de mineralenboekhou- ding worden veehouders zich be wust van de mineralenstromen op hun bedrijf. Ze hebben dan meer tijd om zich voor te bereiden op de si tuatie in 1995. In dat jaar is het ge bruik van de mineralenboekhouding verplicht. heeft verstrekt of toegezegd voor dat over de aanvraag is beslist (be halve als de directeur LNO hiervoor toestemming heeft verleend). Indien de aanvraag betrekking heeft op een uitbreiding van een bestaan de financiering door de bank wordt voor ten hoogste tweederde van de ze uitbreiding borgstelling verleend. Voor de hoogte van de borgstelling hanteert men als vuistregel dat de door de bank te verstrekken finan cieringen op basis van de beschik bare zekerheden van de aanvrager, tenminste 70 procent van de execu- tiewaarde van onroerende zaken en 50 procent van die van roerende za ken dienen te bedragen. In tegenstelling tot het tot nog toe gevoerde beleid wordt geen borgstelling meer verleend ten be hoeve van loonwerkbedrijven en be drijven die agrarische produkten be en verwerken. Deze bedrijven vallen onder de Regeling Borgstelling MKB kredieten 1988. De bestaande goede relatie tussen jachthouder en grondgebruiker wordt verstoord als het jachtrecht verder aan banden wordt gelegd. Deze waarschuwing heeft het Land bouwschap schriftelijk overge bracht aan de Vaste Kamercommissie voor Landbouw en Natuurbeheer in een commen taar op de nota Jacht en Wildbe- heer van staatssecretaris Gabor. De nota vormt de voorbereiding op de ontwerp-Flora- en Faunawet waarin ook de jacht wordt ondergebracht. Volgens het Landbouwschap zal een verdere beperking van de jacht een jachthouder met meer plichten dan rechten opzadelen. Dit maakt het voor een jachthouder steeds on aantrekkelijker om zich voor een re delijke wildstand in een gebied in te zetten. Het Landbouwschap wijst erop dat boeren en tuinders geheel op jachthouders zijn aangewezen om wildschade aan gewassen te gen te gaan en te bestrijden. Een jachthouder is tegenwoordig goed in staat om te bepalen wat kan worden afgeschoten en wat niet, beperking is daarom onnodig. Het is in Nederland al lang niet meer mo gelijk om door middel van zelfregu latie in natuurgebieden een goede wildstand te behouden, zo signa leert het schap. In gebieden waar dierên dreigen uit te sterven kan ook worden gestuurd door verbetering van de leefomgeving of door het uit zetten van wild. Juist de jachthou der kan daar als lid van een wildbeheereenheid op basis van door jachthouders, terreinbeheer ders en grondgebruikers gezamen lijk opgestelde wildbeheerplannen een positieve rol in spelen. vert 10 x 10 is 100 kg minder suiker op per ha dan zaaien op 15 maart. Walcheren Opvallend is dat op 22 maart op Walcheren nog maar 40 procent van de bieten in de grond zat. Dit komt doordat hier veel lage en zwa re komgronden zijn gelegen, die in het voorjaar later bewerkbaar zijn dan de jonge zeekleigronden. "Er zijn heel wat bedrijven die nog hele maal geen bieten hebben gezaaid", aldus desgevraagd C.J. Bierens me dio deze week. Volgens de akkerbouwer uit Grijps- kerke zegt de wat latere zaai op de ze gronden niets over de uiteindelijke opbrengst. "De kom gronden hebben 's zomers minder dan andere gronden last van even tuele droogte, het zijn opdrachtige, of zoals we hier zeggen opgevende gronden. Afhankelijk van het groei seizoen kan dat de wat latere zaai makkelijk compenseren. En je moet maar zo rekenen, de grond ver knoeien in het voorjaar kun je maar één keer, maar daar heb je dan wel het hele jaar last van". Een maïsras dat vroeg is te oogsten zonder dat dat ten koste gaat van het drogestofgehalte. Met het nieu we zeer vroege snijmaïsras Melody scoorde VanderHave een 9 voor de vroegheid van bloei op de rassen- lijst. De veehouder hoeft zich dus geen zorgen te maken als hij met het zaaien aan de late kant is en hij heeft een prima alternatief in han den voor zijn koude, late en/of natte gronden, aldus VanderHave. Melody baarde vorig jaar al enig op zien, toen het ras al vrij vroeg in het seizoen in de Noordelijke provincies een hoogte van twee meter bereik te. Ten opzichte van de later afrij- pende rassen was er sprake van een voorsprong van meer dan twee we ken. En die twee weken komen in ons Nederlandse klimaat met zijn wisselvallige nazomers goed van pas. Er is veel aan gelegen dat de maïs vroeg van het land is, al is het alleen om onnodige oogstrisico's en struktuurschade te vermijden. Maandag jl zat 80 procent van de bieten in het zuidwesten al in de grond. In Zeeland geldt van 5 april t/m 21 mei dagelijks tussen 10.00 en 17.00 uur een ophokgebod voor postdui ven. De ophokverplichting is niet van toepassing op het trainen van jonge duiven (deze blijven dicht bij het hok), en ook niet op zaterdagen en zondagen. Op doordeweekse da gen zullen jachthouders in versterk te mate jacht maken op wilde en verwilderde duiven. Dit om de wild schade binnen redelijke grenzen te houden. De schade kan slechts ten dele worden voorkomen door af schrikken en verjagen. Afschieten heeft meestal meer effect. Aan vermindering van het aantal verwilderde duiven kunt u zelf mee werken door vanuit uw afdeling van de landbouworganisatie, of samen met andere afdelingen, de in uw ge bied werkende jagers, jagerscombi natie of wildbeheereenheid te benaderen en hen te wijzen op het belang dat de land- en tuinbouw heeft bij een gering aantal verwil derde duiven en de mogelijkheden voor de jagers om juist in deze pe riode daaraan iets te doen. Het zal duidelijk zijn dat een georganiseerde aanpak tot afschot van verwilderde duiven des te meer effekt heeft wanneer in een groter aaneengeslo ten gebied jagers hieraan deelnemen. Snelle begingroei De "9" en "8.5" die Melody respektievelijk voor de beginontwik- keling en stevigheid meekreeg, ma ken het ras uitermate interessant voor de zogenaamde koude, natte en/of lage gronden in ons land. Op deze percelen komt het immers aan op een snelle begingroei en is een "normale" afrijping vanwege de vaak noodgedwongen late zaai gewenst. Kweker Frans de Wolff van Vander Have is zeer te spreken over zijn nieuwste aanwinst. "Met Melody erbij kunnen we nu in elke vroeg- heidsklasse een aantal rassen aan bieden, zodat de teler een ruime keuze heeft. Het ras past goed in het rijtje met Allegro en Scana. Het is namelijk ook een ras dat intensief beproefd is in het eigen land. Dat wil zeggen dat Melody vertrouwd is De maïsgids van VanderHave met ons onvoorspelbare klimaat. Ik wil nog wel eens zien hoe het met de andere rassen vergaat in een slecht maïsseizoen. Zo'n seizoen hebben we al een aantal jaren niet meer gekend, maar je zult er in je achterhoofd toch wel degelijk reke ning mee moeten houden". Nieuwe maïsgids Meer informatie treft u in de net ver schenen maïsgids. Een leuk en han dig naslagwerkje van 16 pagina's met veel aandacht voor de prakti sche kant van de rassenkeuze. In de overzichtelijke beschrijving herkent u uw eigen bedrijfssituatie en weet u waar u zoal rekening mee moet houden bij de rassenkeuze. De maïs gids is geheel gratis verkrijgbaar bij de afdeling Publiciteit van Vander Have, postbus 1, 4420 AA Kapelle, tel. 01102-47911. Een maïskuil met 900 VEM zal bin nen enkele jaren als slecht worden beoordeeld. Dit voorspelt A. Geerts van Barenbrug. Hij ging op een bij eenkomst voor maïstelers nader in op het toenemende belang van 1000-VEM kuilen bij snijmaïs. De komende jaren zal de melkgift per koe sterk moeten stijgen om de boer in staat te stellen aan de milieu-eisen te voldoen. "Om zulke koeien te kunnen voeren hebben we krachtvoermatig ruwvoer nodig. Maïskuilen met 1000 VEM passen hierin heel goed", aldus de Baren brugman. Hij verwacht dat het aan tal van deze kuilen de komende jaren sterk zal stijgen. In een wedstrijd die het kweekbe- drijf voor maïstelers had uitgeschre ven bleek dat de meeste prijswinnaars hun maïs op ge scheurd grasland hadden geteeld. Vruchtwisseling is gunstig voor de kolfontwikkeling. Bij continuteelt blijft wel de massa behouden, maar boet de kwaliteit in, aldus Geerts. Een van de andere faktoren die van invloed is op het resultaat is van zelfsprekend de rassenkeus. Ook de wijze van inkuilen is volgens Geerts van invloed op de voederwaarde. Belangrijk is dat de loonwerker de maïs niet te laag maait. Het on derste stuk van de maïsstengel heeft een lage voederwaarde en is vaak verontreinigd met opgespatte aarde. Belangrijk is ook het gelijkma tig en goed aandrukken van de kuil.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6