Landbouw kritisch over peilverhoging Over geluidsoverlast wordt te weinig gepraat Koolzaadrassen op komst met resistentie tegen aaltje Reacties voor 1 april LEI bundelt milieugegevens Schap betreurt dat leasen melk niet beperkt wordt Reactie op waterhuishoudingsplan Zeeland: Landbouwschapsheffing WAO-reparatie VRIJDAG 26 MAART 1993 Zoetwaterinlaat op Tholen. De betekenis van zoet water voor de agrarische sektor zal de komende jaren alleen maar toenemen. In een reactie op het Waterhuishou dingsplan 1993-1997 van de Pro vincie Zeeland heeft de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap aangegeven dat de landbouw ook in de toe komst gebruik wil blijven maken van het schaarse zoete grondwater in deze provincie. Zowel de functie openbare watervoorziening als de aanscherping van het vergunnings regime zouden ertoe kunnen leiden dat veel van de huidige onttrekkin gen in de toekomst komen te ver vallen. De capaciteit van de vele kleine zoetwaterbellen is niet ge schikt voor een grootschalige vorm van openbare watervoorziening. De landbouw onderschrijft een zorgvul dig beheer. Kleinschalige onttrekkin gen, zoals voor passen hierin. de landbouw. Wie wil reageren op het Water huishoudingsplan van de provin cie Zeeland heeft nog tot 1 april a.s. de tijd. Het plan ligt ter inza ge op het Provinciehuis in Mid delburg, de gemeentehuizen, de kantoren van de waterschappen en in het Landbouwhuis te Goes. Een gratis samenvatting van het plan kan worden opge vraagd bij de provincie, tel. 01180-31400. Op 5 april a.s. wordt er in de filmzaal in het Provinciehuis een hoorzitting gehouden, waarop de bezwaren kunnen worden toegelicht. Aanvang 19.30 uur. De betekenis van zoet water zal voor de agrarische sektor de ko mende jaren alleen maar toenemen. Een goede verzorging van het ge was kan ziekteverschijnselen voor komen en dus leiden tot een reductie van het gebruik van gewas beschermingsmiddelen. Ook biedt zoet water de gelegenheid om an dere teelten, zoals vollegronds- groenten, op het bedrijf aan te pakken. Duurzame landbouw Een goede watervoorziening wordt door de Gewestelijke Raad als een belangrijk aspekt van een "duurza me landbouw" gezien. Aan metho den om meer landbouwbedrijven van voldoende zoet water te voor zien dient meer aandacht te worden besteed. Gedacht kan worden aan het verder doortrekken van de zoet- waterpijp, het opvangen van het neerslagoverschot uit de winterperi ode in bassins en het benutten van het effluent van rioolwaterzuiverings installaties. Het Landbouwschap Zeeland is reeds bij een aantal on derzoeken op dit gebied betrokken. Daar dergelijke initiatieven uitermate goed binnen het provinciale land bouwbeleid passen is steun van de provincie gewenst. De Gewestelijke Raad ziet weinig heil in het algemeen toepasSen van peilverhoging. De Provincie be schouwt peilverhoging voor veel problemen als de oplossing. Te duur, te ongenuanceerd en te weinig aan dacht voor de wel degelijk aanwijs bare voordelen die het huidige peilbeheer de agrarische sektor heeft gebracht, aldus de Raad. De rekening wordt te gemakkelijk bij de waterschappen gelegd, welke voor de uitvoering zullen moeten zorgen. Hoge kosten De inrichting van het landelijk ge bied is op de agrarische produktie- omstandigheden afgestemd. Sloten zijn erop afgestemd, de drainage eveneens. Wijziging in deze situatie brengt vooral hoge kosten voor de agrarische sektor met zich mee: di- rekt doordat de ontwatering zal moeten aangepast, indirekt doordat de grondgebruikers voor een be langrijk deel de lasten van een wa terschap dragen. Aanpassing van het beleid aan de financiële realiteit is derhalve gewenst, aldus de Ge westelijke Raad Zeeland. Veredelingsbedrijven kunnen in de toekomst koolzaadrassen ontwikke len met resistentie tegen het biete- cystenaaltje. Dit stelt mevrouw ir. C.L.C. Lelivelt, die op 30 maart aan de Landbouwuniversiteit hoopt te promoveren. Met haar onderzoek heeft de pro movenda aangetoond dat de re sistentie tegen het bietecystenaaltje op verschillende manieren vanuit verwante soorten naar koolzaad overgebracht kan worden. Tegen de verwachting in trof zij afweerme chanismen aan bij de gele mosterd ontstaan in de wortels afstervende cellen en wordt de ontwikkeling van de aaltjes vertraagd. Dit afweer systeem werd bij bladrammanas niet gevonden. Mevrouw Lelivelt concludeert dan ook dat het sterk aan te bevelen is beide resistenties in te kruisen. De combinatie van beide resistenties leidt waarschijnlijk tot een sterke en duurzame resistentie bij het koolzaad. De onderzoeker paste bij het inkrui- sen van de resistentie ook biotech- nologische methoden toe. Dit leidde echter niet tot een sneller resultaat. Het Landbouw-Economisch Insti tuut (LEI-DLO) heeft een publikatie uitgebracht waarin op systemati sche wijze gegevens bijéén worden gebracht die van belang zijn voor de discussies over milieu en economie in de agrarische sector. In deze pu blikatie worden op basis van onder meer gegevens uit het LEI- boekhoudnet de ontwikkelingen rond de thema's Energie, Nutriënten (inclusief mest), Bestrijdingsmidde len, Zware metalen. Afval en Ver droging beschreven. De publikatie is opgebouwd uit twee delen. In het eerste deel wor den de milieu-economische ontwik kelingen beschreven en geanalyseerd, terwijl in het tweede deel van het statistische materiaal integraal wordt weergegeven. Het Landbouwschap vindt het jam mer dat in de aanpassing van de quotumregeling geen beperking van de verhuurregeling wordt opgeno men. Het schap schrijft dit aan mi nister Bukman in een reactie op de concept-Beschikking superheffing. Het Landbouwschap heeft eerder aangegeven dat een beperking van de verhuurregeling tot vier jaar de melkveehouderijsector op lange ter mijn ten goede komt. Het schap De eerste maanden van het jaar zijn in de fruitteelt en de hovenierssec tor traditioneel de snoeimaanden. STIGAS heeft in de loop van de ja ren gemerkt dat bij snoeien hoge geluidsbelastingen voorkomen. Uit onderzoek blijkt dat de helft van de medewerkers in deze sectoren te maken heeft met belastingen tus sen de 80 en 90 decibel. Aan een geluidssterkte van 90 decibel mag een mens niet langer dan een uur bloot staan zonder daar blijvende gehoorschade van te krijgen. Een kettingzaag bijvoorbeeld heeft een lawaai-dosis van om en nabij de honderd decibel. ARBO-adviseurs van STIGAS raden daarom aan altijd deugdelijke gehoorbescherming te gebruiken. Ruim dertig procent van de fruitte lers zegt problemen te hebben met horen. STIGAS vindt dat schoolop leidingen hier meer aandacht aan moeten besteden. Aanpassingen aan machines om lawaai-overlast te beperken is een dure aangelegen heid. In de VS, waar ze meer erva ring daarmee hebben dan in Nederland, praten ze over een ge middeld bedrag van 15.000 gulden om een geluidsniveau van 85 deci bel terug te brengen naar 80 deci bel. Deze grote investering heeft op den duur wel grote voordelen: min der stress, minder gehoorverlies, wellicht minder ziekteverzuim en meer plezier in het werk. Voor meer informatie over geluidso verlast kunt u bellen naar STIGAS Den Haag, telefoon 070-3526636. U kunt daar natuurlijk ook alle infor matie krijgen over wat STIGAS ver der kan betekenen voor uw bedrijf. STIGAS draagt zorg voor een goede bedrijfsgezondheidszorg in de agra rische sectoren. Bij STIGAS kunt u terecht voor werkplekonderzoek met als doel te komen tot een aantal adviezen voor verbetering van de werkplek, begeleiding van arbeids ongeschikten, bedrijfsgezondheids- kundig onderzoek, aanstellingsonderzoek en medewer kers van STIGAS verzorgen voor lichtingssessies. Alle medewerkers van STIGAS zijn gebonden aan het beroepsgeheim en medisch onaf hankelijk. Voor meer informatie: STI GAS, telefoon 070 - 3526636. STIGAS: Aandacht voor werkom standigheden en gezondheid. Zij concludeert dan ook dat bij de huidige stand van de techniek het voorlopig effectiever is om de re sistentie bij koolzaad op de traditio nele wijze in te kruisen. Koolzaad die resistent is tegen het bietecystenaaltje maakt deze teelt aanmerkelijk aantrekkelijker in een bouwplan met suikerbieten. Daar naast draagt het gebruik van re sistente koolzaadrassen bij aan de terugdringing van het gebruik van grondontsmettingsmiddelen. (Publikaties in de rubriek Ingezon den vallen buiten verantwoordelijk heid van de redaktie). Hierbij een bericht over de voort gang van de aktie "niet-betalen Landbouwschapsheffing". Het ge sprek met de secretaris van het Landbouwschap op 3 maart j.l. heeft geen enkel resultaat opgele verd. Daarom gaan wij door. Aan maningen kunnen worden ingeleverd bij onderstaande perso nen. Eventueel worden de kaarten bij u opgehaald. De contactperso nen kunnen u ook informeren over eventuele verdere akties van het Landbouwschap nadat u de aanma ning heeft ontvangen. J. Flikweert, Breskens, tel. 01172-3097 W. v.d. Weele, Noord-Beveland, tel. 01108-1246 R de Koeyer, Brouwershaven, tel. 01119-1381 C. Dees, Waarde, tel. 01134-1206 M. Janse, Wolphaartsdijk, tel. 01198-1584 M. Hage, Dinteloord, tel. 01673-2412 J. de Winter, Goeree-Overflakkee, tel. 01870-82736 R. Stoutjesdijk, Tholen, tel. 01660-2847 R. Breure, Kats, tel. 01109-213 R. Davidse, Nw. en St. Joosland, tel. 01182-1269 W. Bral, Vogelwaarde, tel. 01147-1850 of 1293 B. Kik, Bruinisse, tel. 01113-2407 (heeft tevens lijst van contactperso nen in de rest van Nederland) wijst voorts afroming van quotum af. In dit plan zou bij verkoop van melkquota een deel worden gere serveerd. Het systeem van afroming remt bedrijfsontwikkeling af, aldus het schap. Het schap toont zich wel verheugd dat het melkquotum in de nieuwe Beschikking superheffing bij ver plaatsing van gehele bedrijven on voorwaardelijk kan worden meegenomen. Aan de wens van de voorzitter van de Commissie Sociale Zaken van het KNLC om beter en frequenter te keuren i.p.v. verlaging van de WAO- uitkeringen kan (ZLM-krant 19/3) kan heel simpel voldaan worden. De aanvullende arbeidsongeschikt heidsverzekering kan namelijk ook afgesloten worden bij een particulie re verzekeringsmaatschappij. Deze kennen een eigen, strengere, keu ring en begeleiding van arbeidson geschikten. Een kollektieve, particuliere aanvul lende verzekering is dan ook een stuk goedkoper dan wanneer de be drijfstak de bedrijfsverenigingen aanspreekt welke door opzettelijk misbruik de WAO onbetaalbaar heb ben gemaakt. Door de strengere keuring en begeleiding wordt ook de instroom naar de basis-WAO ver minderd. De werknemer kan dan op termijn ook nog eens een verlaging van de basis WAO-premie verwach ten. Als blijk dat de particuliere ver zekeraars veel goedkoper kunnen werken dan de bedrijfsverenigingen zal de politiek besluiten om de WAO nog verder te minimaliseren. Het afsluiten van een kollektieve aanvullende arbeidsongeschikt heidsverzekering bij een particuliere verzekeraar is dan ook van vitaal be lang bij de aanpak van de thans ver ziekte WAO. Leon Nelen Kruisland

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3