Onderzoek naar voor- en nadelen produktiebeperking aardappelen Campina Melkunie betaalt hogere melkprijs uit Landbouwschap vraagt f 200 miljoen LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT EERSTE BIETEN VROEG GEZAAID 32 h j3~c Manifestatie 17 - 18 -19 juni ZLM-voorstel krijgt steun Provinciebestuurders houden spreekuur op ZLM Manifestatie LEI-studie over GATT-afspraken Welke steunregeling voor snijmais Van het KNLC Uiterwaarden onder bergboerenregeling Ongelijke behandeling in noodwet 14 en 15 Uit de praktijk Uientelers kiezen voor zekere afzet Toepassing Ally Strengere voorschriften varkensexport Bukman vraagt advies superheffing Reportage dorpsboerderij Popconcert door plattelandsjongeren Pag. 3 Pag. 4 Pag. 5 Pag. 6 Pag. 7 Pag. 13 Pag. 16 Pag. 17 Pag. 19 Pag. 20 zlm-krant v^ODELBV)^ VRIJDAG 19 MAART 1993 81e JAARGANG No. 4160 De Afdeling Akkerbouw van het KNLC wil een principiële discussie over de marktordening van aard appelen. De afdeling heeft positief gereageerd op het voorstel van de ZLM om de voor- en nadelen op een rij te zetten. De ZLM heeft voorkeur voor een Europese quoteringsrege ling voor de aardappelteelt. De KNLC-afdeling akkerbouw on derschrijft dat er structureel iets mis is met de aardappeimarkt. "De markt is zodanig veranderd, dat elke kleine verandering in opbrengst al negatieve gevolgen heeft", aldus de afdeling. De problemen in de aard- appelmarkt dateren overigens al van voor de wijziging van het EG- landbouwbeleid. "De MacSharry- hervormingen zijn dus niet de schul dige", verklaarde Jan van der Oord, die de akkerbouwbelangen in Brus sel, o.a. in COPA-verband, behartigt. Zoals bekend ligt de oorzaak van de slechte marktsituatie in de aardap pelwereld in een sterke toename van het aardappelareaal in heel West-Europa. Vooral in Frankrijk, Duitsland, maar ook in Spanje is dit het geval. Grote bedrijven, vooral in Frankrijk, hebben forse investerin gen gedaan in de aardappelteelt en -verwerking. Dat duidt er op dat de overproduktie in Europa van struc turele aard is. Daarnaast zijn er zgn. gelegenheidstelers, die "achter de markt aan" aardappels telen, maar daar nu wel van terug zullen komen. Quotering De ZLM heeft zich uitgesproken voor een onderzoek naar de voor- en nadelen van een quoteringsrege ling voor consumptieaardappelen. Het invoeren van garantieprijzen acht de ZLM geen goede zaak. Pro duktiebeperking via een braakver plichting, gekoppeld aan het aardappelareaal, is volgens de ZLM een betere weg. Een inventarisatie naar de voor- en nadelen van zo'n regeling is alleszins de moeite waard. In het onderzoek zullen twee zaken in ieder geval aan de orde moeten komen: de uitvoerbaarheid van een quoteringsregeling en de nadelen, die een regeling voor de Nederland se aardappeltelers zou kunnen heb ben in relatie tot andere produktielanden. De Afdeling Akkerbouw van het KNLC wil nu eerst bij de regionale organisaties peilen hoe zij over een discussie over marktordening van aardappelen denken en hoe een re geling eruit zou moeten zien. De or ganisaties worden geacht hierover in april a.s. een standpunt te bepa len. De Afdeling wil vervolgens in april conclusies trekken. Dankzij betere resultaten van enkele divisies heeft Campina Melkunie de melkprijs voor de boeren over 1992 redelijk kunnen verhogen. De prestatieprijs is vastgesteld op f 82,76 per 100 kg inclusief btw bij 4,38% vet en 3,47% eiwit. Dit is 4,7% hoger dan in 1991. Op basis van gelijke gehalten betekent het een toename van f 3,88 incl. btw. Het gaat hier om melk geleverd op ledenbewijzen, die in totaal ruim 80% van de melkomzet omvat. Na aftrek van het betaalde voorschot en toevoeging aan het eigen vermo gen resteert een contante uitbeta ling van f 6,74 excl. btw f 7,09 incl. btw). De prestatieprijs voor le den zonder ledenbewijzen is f 1,60 excl. btw lager. Campina Melkunie realiseerde in 1992 een omzet van f 5.602 mil joen. Dat is een toename van 6,4%. Daarbij moet worden aangetekend dat de omzet van de Belgische dochteronderneming Comelco in 1991 slechts voor de helft was meegeteld. Comelco heeft overi gens een goed jaar achter de rug. Het eigen vermogen van de coöpe ratie is gestegen tot 30,5% van het balanstotaal. In 1991 was dat nog 27,9%. Het gemiddelde aantal leden in Ne derland daalde van 11.746 naar 10.929. De melkaanvoer van de ei gen leden en leveranciers nam af van 3.193 miljoen kg in 1991 tot 2.920 miljoen kg in 1992. De totale melkverwerking in Nederland (3.510 miljoen kg) bleef vrijwel gelijk. In het Zuidwesten zijn de eerste bieten vroeg gezaaid. Volgens een opgave van het Instituut voor Rationa le Suikerproduktie te Bergen op Zoom zat 15 maart vijf procent van het areaal in Zeeland (855 ha) al in de grond, en ruim negen procent (1160 ha) van het areaal in West-Brabant/Zuidhollandse eilanden. In totaal was er op die datum ruim 3300 ha bieten gezaaid. Het IRS verwacht dat het totale bietenareaal dit jaar 120.000 ha gaat bedra- gen. Afgelopen maandag was Krijn Dees uit Biezelinge bieten Voor nieuw stimuleringsprogramma aan het zaaien (foto: Anton Din- gemanse). Tijdens de ZLM Manifestatie in Kapelle zullen de Zeeuwse Commissaris van de Koningin en enkele gedeputeerden bij toerbeurt spreekuur houden in de stand van de provincie Zee land. De provinciebestuurders grijpen de Manifestatie aan om in direkt contact te komen met de bevolking. Zij zijn op vrijdag avond 18 juni en zaterdag 19 juni a.s. beschikbaar voor vra gen en opmerkingen van be zoekers van de Manifestatie. Het is de eerste keer dat de Zeeuwse provinciebestuurders op een groot evenement in le venden lijve aanwezig zijn om het publiek te woord te staan. Het Landbouwschap wil dat het ka binet de aanpassingsprocessen in de land- en tuinbouw langdurig gaat stimuleren met nieuwe financiële impulsen van tenminste 200 mil joen gulden per jaar. Het geld moet worden gebruikt om de milieu- en arbeidsomstandigheden op de be drijven te verbeteren, de kwaliteit van de produkten en het welzijn van dieren te verhogen en de zorg voor natuur en landschap te inten siveren. Veel boeren en tuinders hebben op het ogenblik grote moeite om hun bedrijf aan te passen aan de veran derde marktomstandigheden en de eisen die de samenleving stelt, zo schrijft het Landbouwschap aan premier Lubbers en minister Buk man van Landbouw. De investerin gen die daarvoor nodig zijn kunnen alleen worden gedaan als het bedrijf concurrerend is en voldoende inko men oplevert. Maar vorig jaar zijn de reële inkomens in de land- en tuin bouw met gemiddeld 20 procent gedaald en zijn veel bedrijven in gro te financiële problemen gekomen. Werkgelegenheid Het Landbouwschap vindt dat het kabinet de afgelopen jaren veel te weinig oog heeft gehad voor de bij drage die de land- en tuinbouw le vert aan de economie en de werkgelegenheid. De agrarische sector is goed voor 10 procent van alle arbeidsplaatsen en neemt 25 procent van de totale Nederlandse export voor zijn rekening. Een sterke land- en tuinbouw heeft daarnaast positieve effecten op de industrie, de dienstverlening en de innovatie, zo benadrukt het Landbouwschap in zijn brief aan de beide be windslieden. Nieuwe financiële impulsen zijn vol gens het schap temeer nodig omdat er op de begroting van het ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij de afgelopen jaren oneven redig veel is bezuinigd, in totaal 400 miljoen gulden. In het kader van een nieuw stimule ringsprogramma moeten ook de concurrentienadelen ten opzichte van andere EG-landen worden weg genomen. Het gaat onder meer om de verschillen in sociaal en fiscaal beleid en om de per land uiteenlo pende investeringsfaciliteiten. Daar naast moet de regering agrificatie (het gebruik van landbouwproduk- ten in de chemische, de petro chemische en de farmaceutische in dustrie) bevorderen en de exportkre dietverzekeringen voor de levering van pootgoed, zaaigoed en fokvee aan Midden- en Oost-Europa ver ruimen. De langdurige financiële impuls van 200 miljoen gulden die het Land bouwschap noodzakelijk acht staat los van de eerder al gevraagde mo netaire compensatie van 150 mil joen gulden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 1