T KON MAAR NET Voorjaarskriebels Wel of geen suikerbieten zaaien Varkenshouder voelt zich in de steek gelaten Aan de slag VRIJDAG 19 MAART 1993 15 Het mooie weer lokt om tot voor- jaarswerken over te gaan, hoewel op de kalender kijkend moeten we constateren dat het nog vroeg is, zeker voor veel WALCHERSE gron den. De conditie van de grond wat structuur betreft roept toch voor jaarskriebels op, men ziet dan ook collega's regelmatig over het land lopen om al of niet tot actie over te gaan. De mineurstemming in de akker bouw stemt niet direct tot vreugde en verwachting betreffende het ko mende groeiseizoen. Het is zelfs zo dat er in de bouwplannen nog open gaten zijn en men nog wikt en weegt wat het worden zal; in de portemonnee kijkend (aankoop pootgoed) afwegend tegen nog te verkopen voorraad aardappels - als men momenteel nog over verkopen kan spreken. Het is meer een over eenkomst met open einden. De fi nanciering om dit slechte jaar te overbruggen wordt moeilijker, de banken worden kritischer en om het door te schuiven naar toeleverings bedrijven van bedrijfsbenodigdhe- den en loonwerk is verplaatsing van het probleem met alle gevolgen van dien en zeker niet solidair. Bekijkt men de bundel papieren voor de steunaanvraag voor de zo genaamde MacSharry-gewassen, dan krijgt men ook "de kriebels" ze ker als je daar het gewas snijmais bij ziet staan. Toch zal het noodzakelijk zijn om accuraat met invulling om te gaan om de bijdragen binnen te krij gen. Dat dit systeem bijdraagt aan de werkgelegenheid voor ambtena ren op de manier zoals dit in Neder land ter hand wordt genomen, is wel zeker. De crisissituatie waarin wij ons nu bevinden met akkerbouw en het verdringingseffect naar andere agra rische bedrijfstakken noopt velen met oplossingen te berde te komen of druk uit te oefenen. Kik, Maat, Lamse, Beeke om met korte namen te beginnen maar lange namen zo als Hanisch, ten Cate, Van den Wal Bake opperen plannen in bepaalde richtingen, en ik denk dat Korteweg ook nog een lange weg te gaan heeft op zijn Europese kruistocht. Het plan "Genoeg is beter" van de ze groep gaat uit van de solidariteit onder de Europese akkerbouwers, maar hij zal vroeg of laat toch ook uitkomen bij de politici om dit plan te ondersteunen en bij de bestaande marktstructuren. Op de -overigens goed bezochte- presentatieavond van dit plan in Goes waren de aanwezige Walche- naren op de vingers van één hand te tellen. Gemeten hieraan lijkt het ver trouwen in dit plan vanuit ons ge bied niet zo groot. De gemakkelijkste helft van het plan om te komen tot een nieuwe Euro pese akkerbouworganisatie zal wel licht een signaal zijn voor de bestaande organisaties en prikke lend werken tot daden aan de ak- kerbouwproblematiek, dat is dan al positief. Het gevolg van de benarde situatie is ook dat men onderling zwarte pieten uit gaat delen. Zo ook de kritiek op de werkwijze en het bestaan van het Landbouw schap. Hevel je dit werk over naar een andere organisatie dan blijven we met dezelfde problemen worste len, en het zullen wellicht ook de zelfde mensen zijn die achter de bestuurstafel zitten. Of diegenen dan benoemd zijn op voordracht van de landbouworganisaties of rechtstreeks verkozen uit de basis van deze, maakt niet zoveel uit. Hooguit kan men ze de rode kaart geven. Maar opengevallen plaatsen zullen dan toch weer opgevuld worden. Natuurlijk moeten we het Land bouwschap kritisch volgen in zijn daden, maar ik denk dat dat niet nieuw is, dat is door de jaren heen gebeurd. Wat nu eigenlijk gebeurt, is ook wat schoppen tegen eigen schenen. Dat dit nu juist samenviel met de herdenking in Hollandsche- veld waar het bestaansrecht van het Landbouwschap eertijds werd aangevochten, zullen we maar af doen als een ongelukkige samen loop van omstandigheden. Goede tijden, slechte tijden er is niets nieuws onder de zon. Ook on ze ouders en verder voorgeslacht hebben problemen gekend en zijn aan veranderingen onderhevig ge weest. Sla de geschiedenis er maar op na, wellicht werkt dat positief re lativerend op negatieve kriebels. Was het niet één van onze oud- vaderlandse dichters die neer schreef: "Boert men op het land of werkt men in de stad, 't is nooit vol maakt, er is altijd wat". Het is echt voorjaarsweer op THO- LEN EN ST. PHILIPSLAND wanneer ik dit stukje schrijf. Afgelopen week zijn er al heel wat veldwerkzaamhe- den verricht en als het weer zo blijft als vandaag (14 maart) zullen er aanstaande week veel percelen in gezaaid worden. Toch als ik zo met collega's praat, is men in tegenstel ling tot andere jaren niet echt fel om te beginnen met de veldwerkzaam- heden. Ingegeven door de slechte financiële resultaten van oogstjaar 1992 is de stemming mat en lauw waar de gehele administratieve rompslomp van de MacSharry- regeling ook al geen goed aan doet. Dat velé boerengezinnen de toe komst met zorg tegemoet zien, wordt ook vertaald in het slagen of niet slagen van een aantal andere best bezochte gezinsavonden. Een aantal afdelingen moesten deze ge zinsavonden aflassen omdat er te weinig animo was om gezamenlijk een gezellige avond te hebben. On danks de zeker wel goede program ma's heeft men de f 40,— of f 50,— er niet voor over om met el kaar op excursie te gaan. Is dat een teken aan de wand? Een goede uit schieter was overigens de gezins avond van de afdeling Poortvliet waar met eigen mensen voor een uitpuilende zaal wederom een kol deriek toneelstuk op de planken werd gebracht. Schrijver denkt dat er niet aan te ontkomen valt om ten behoeve van onze belangenbehartiging van Tho- len en St. Philipsland één afdeling van de ZLM of de nieuwe organisa tie te maken. Wel vind ik dat er op elk dorp toch wel één of andere vorm van contact moet blijven om met name de gemeenschapszin en de sociale contacten in stand te houden. Als men dat er niet meer voorover heeft dan is dat een hele slechte zaak voor het gehele plat teland. Een slechte zaak voor het platteland vind ik ook de gehele administratie ve rompslomp van het MacSharry- gebeuren. Ook schrijver heeft een aantal formidabel grote topografi sche kaarten moeten halen om zijn steunaanvraag in te kunnen dienen. Ook schrijver heeft een groot aantal papieren thuis gekregen die hij in moet dienen om voor de hectare toeslag in aanmerking te komen. Op 24 maart zijn er in de streek zitda gen om deze papieren in te leveren. Het zal wel moeten, maar voorlopig ga ik met dit mooie weer mijn hu- "r— Deze en vorige week is er veel gerst gezaaid, zoals hier door maatschap Dalebout uit Scharendijke. "Het kon nog maar net", aldus Dalebout sr. vorige week donderdag. Hij legde de grond met de rotorkopeg zaai- k/aar, zoon René zaaide de gerst. SSagSR88S8EBSgSSGBS8See In MIDDEN EN OOST-BRABANT wordt met smart gewacht op het opheffen van het exportverbod van levende varkens. De prijzen staan nu geweldig onder druk, men zit echt op een adempauze te wach ten. Ook het geloof in een recht vaardig optreden vanuit Brussel zakt erg snel. Men begint er aan te twijfelen wie deze maatregel bedacht heeft. De Italianen, Brussel, Den Haag of de slachterijen hier. De onduidelijkheid waar men wat heeft gevonden is hieraan debet. Men krijgt als var kenshouder het gevoel door ieder een in de steek gelaten te worden. Zeker als je dan voor de slachtrijpe varkens f 200,— krijgt en je bij de slager voor een tasje met vlees de helft moet betalen. Achter dit soort dingen zit geen enkele logica. Ook de pluimveehouders hier heb ben het niet best. Men zit nog altijd met enkele gesloten gebieden door de pseudo-vogelpest. Wat dat aan gaat kun je maar beter rundveehou der zijn. De MacSharry-regeling in het kader van de stierenpremie en de maistoeslag is overal aangeko men en men heeft op de meeste plaatsen deze alweer ingevuld. Als rundveehouder bof je maar weer met zo'n appeltje voor de dorst. Ook de nabetaling van de Campina- Melkunie is heel veel meegevallen, 6 7 cent per kilogram melk. Maar als je gaat investeren als melk veehouder en je raadpleegt de DLV dan ben je al snel je extraatje kwijt. Nu pas begint het privatiseringsbe- leid van de DLV pas echt te werken. Helaas heeft deze ontwikkeling wel tot gevolg dat het aantal particuliere adviesbureaus nog steeds stijgt. Die werken namelijk ook onafhankelijk en wel tegen een kostprijs die in verhouding staat met het gevraagde advies. Dit zijn ontwikkelingen wel ke aan de ene kant gevaarlijk kun nen zijn voor het verkrijgen van het juiste advies. Anderzijds is dit een teken aan de wand voor de land bouworganisaties, dat men zich sneller moet aanpassen aan de ont wikkelingen en veranderingen in de boerenmaatschappij. Ook de politiek moet hieruit zijn le ring trekken. Privatiseren werkt pas als men zich soepel opstelt en direct reageert door naar de klanten te luisteren. Als je dan nu hoort dat de overheid traag reageert zelfs bij het al in vroeg stadium ontdekken van de gevreesde blaasjesziekte, dan moet er nog veel gebeuren. Tot dan zal het handen vol geld kosten. meur niet verpesten door deze stuk ken nu door te lezen. Voorlopig zit schrijver te aarzelen of hij al wel of geen bieten zal gaan zaaien want het gezegde "maart roert zijn staart" en "april doet ook nog wat hij wil", is nog steeds van toepassing. Zoutschade en korstvor- ming zijn het gevolg en op overzaai- en zitten we beslist niet te wachten. Toch hebben we begrepen dat de eerste bieten reeds gezaaid zijn. Ook heeft men op Tholen al vele percelen vroege aardappelen ge plant en ligt er al menig perceel on der het plastik. De grond is er voor de vroege aardappelen goed voor. Hopelijk in het belang van ons ge hele platteland krijgen we in 1993 een normale oogst met een goede financiële opbrengst want daar zijn we hard aan toe. Overigens hebben de meeste collega's in de streek zich beperkt tot kunstmest strooien, mest uitrijden, ploegen en zomer granen zaaien. Volop voorjaar in Nederland, dus ook in DE LANGSTRAAT en dat is te merken ook. Op het land is het één en al bedrijvigheid. De T-som is de 280°C al weer lang gepasseerd maar toch wordt nu op de meeste plaatsen de kunstmest pas voor het eerst gestrooid. Opvallend is ook hoeveel drijfmest er op of in het land gebracht wordt. Dat óp het land geldt natuurlijk al leen voor het grasland in de kleige bieden, er in voor "het zand", waar injecteren verplicht is. Dat er in "de klei" niet of nauwelijks geïnjecteerd wordt, is misschien wel te wijten aan de afwachtende houding van de boeren en aan de sterk wisselen de resultaten van de afgelopen ja ren. Een uitspraak als: "Je kunt de strepen van vorig jaar nog zien", zegt dan ook al genoeg! Hopelijk dat er voor het volgend jaar nog een graslandvriendelijker manier van emissie-arm aanwenden erkend wordt, want anders zal het voor, voornamelijk, de kleigebieden nog wel eens problemen op kunnen gaan leveren. Genoeg over de mest nu, want met de komst van het voorjaar nemen we meestal ook afscheid van het vergaderseizoen. Het zit er dan ook weer bijna op, op de kringvergade ring van 25 maart a.s. na, wel te verstaan. Op deze avond zullen de heren Zandbrink en IJzerman van de PCBL en Staatsbosbeheer ons het één en ander komen vertellen over de mogelijkheden en de beperkin gen van relatienotagebieden en re servaten en wat er voor de boeren eventueel aan te verdienen valt. Nu niet meteen denken, dat is niks voor mij, want daar heb ik toch niet mee te maken, nee, de reservaten en de beheersgebieden komen juist wel dichtbij. Wat bijvoorbeeld te denken van "Het Labbegat" en de "Capelse uiterwaarden"? Hoe we hier het beste mee om kunnen gaan en er ons voordeel mee kunnen doen, is allemaal te horen en te vra gen op de 25ste Let dus op de uit nodiging en wees van de partij! Vlak voor het voorjaar is de cursus "bedrijfsaanpassing" afgesloten die op drie maandagavonden in Zide- winde is gehouden. Mede dankzij de goede belangstelling en de uit stekende presentatie van mevrouw Middelkoop mag deze cursus een succes genoemd worden. Het was niet altijd nieuw, wel vaak zeer ver helderend en uitnodigend om op het eigen bedrijf er mee aan de slag te gaan. Zo gaan we dan ook aan het werk om er het komende seizoen iets van te gaan maken, ondanks de (te) vaak gehoorde negatieve opmerkin gen vanuit de land- en tuinbouw. De mouwen omhoog en aan de slag, ondanks dat u, misschien (net zoals ik), de McSharry papierwinkel nog moet invullen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 15