Fruittelers willen meer reclame voor hard fruit "Bukman stuurt akkerbouwers met kluitje in het riet" M Waarom plaats maken voor een vrouw? Werknemers helpen bij "reparatie" WAO-gat NMI zet nadelen kunstmest heffing op een rij Campagne met borden langs de weg Commissie Sociale Zaken KNLC: Milieufederatie praat over waterschappen Akkerbouwgeld naar gewasbescherming? |Q| 0 VRIJDAG 12 MAART 1993 #o 3 Een groep fruittelers heeft zich ver enigd in een stichting, die extra recla me gaat maken voor hard fruit. De groep vindt dat het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen te weinig doet om de grote voorraden appels en peren in Nederland aan de man te brengen. Een reclamebureau werkt in opdracht van de stichting aan een campagne. Zo zullen op strategi sche punten langs de Nederlandse wegen borden worden geplaatst, waarop Nederlands fruit wordt aan geprezen. De stichting is kort geleden opge richt door fruittelers uit de Betuwe. Zij zoekt naar een breed draagvlak. Het initiatief wordt ondersteund door fruittelers uit heel Nederland, waaronder ook enkele Zeeuwen en Brabanders. Verder wordt de aktie ondersteund door een boomkweker en een vertegenwoordiger van fabri kanten en importeurs van machines. Het geld moet binnenkomen van sponsors. Een speciaal bankreke ningnummer is geopend (Rabobank Boven Leeuwen nr. 108620.301). Diverse NFO-kringen hebben inmid dels een bijdrage toegezegd. Tonnen appels Woordvoerder Steenbeek uit Bid dinghuizen zegt dat de tijd rijp is voor een reclamecampagne voor Er moet meer reclame gemaakt worden voor het Nederlands hard- fruit, aldus de initiatiefnemers. hard fruit aan het adres van de Ne derlandse consument. "Er liggen tonnen appels - vooral Elstar en Jo nagold - en ook peren in de koelhui zen. Dit fruit is uitstekende kwaliteit en tegen een redelijke consumen tenprijs te koop. Die boodschap wil len we aan het publiek overbrengen. Straks komt het vers fruit uit het zuidelijk halfrond al weer binnen. Daarom moet er nu iets gebeuren. We willen met deze aktie aan het CBT laten zien dat het kan". De Stichting Fruitpromotie Neder land wil overigens niet in een con flictsituatie met het CBT komen. Binnenkort zal er een gesprek zijn om te proberen op één lijn te ko men. Woordvoerder Steenbeek wil nog geen mededelingen doen over de aard van de reclamecampagne. Dat hangt mede af van het geld dat binnenkomt. Zeker is dat er op di verse plaatsen billboards (grote bor den) worden geplaatst met daarop reclameteksten over Nederlands fruit. De aktievoerende akkerbouwers vinden dat minister Bukman hen met een kluitje in het riet gestuurd heeft. Ze zijn teleurgesteld in het antwoord van de minister op de brief, die op 2 december 1992 bij Koningin Beatrix in Paleis Noordein de werd afgegeven. De minister laat weten dat de gevol gen van een eventueel GATT- akkoord voor de Nederlandse land en tuinbouw beperkt zullen zijn. Bukman schrijft dat vooral de tuin bouw, de intensieve veehouderij en de vrije produkten uit de akkerbouw belangrijke voordelen kunnen heb ben. Deze sectoren vertegenwoordi gen bijna deel van de produktiewaarde van de Nederland se land- en tuinbouw. Volgens de minister zitten de problemen vooral in de gesubsidieerde export van zui vel en suiker. "Ik heb er begrip voor als door onduidelijkheid over de mo gelijke gevolgen van maatregelen Drs. R Bukman onrust ontstaat, echter niet voor het sterk overdrijven van mogelijke ge volgen", aldus Bukman in zijn ant woord aan de aktievoerders. Het Nederlands Meststoffen Insti tuut heeft een studie gedaan naar de effecten van een kunstmesthef fing en een overschotheffing op melkveebedrijven. Bij invoering van een kunstmestheffing zal het ge bruik van dierlijke mest toenemen waardoor het mineralenoverschot onnodig groot wordt, aldus een van de (weinig verrassende) conclusies van het onderzoek. Verder stelt het NMI dat een over schotheffing meer recht doet aan het principe "de vervuiler betaalt" dan een kunstmestheffing. Ook zal de arbeidsopbrengst van de vee houder door een kunstmestheffing sterker dalen dan door een over schotheffing. In de studie heeft het NMI bij het Proefstation voor de Rundveehou derij de effecten van beide heffin gen op het mineralenoverschot en de arbeidsopbrengst van melkvee bedrijven berekend. De studie is uit gevoerd bij drie scenario's voor wat betreft de hoeveelheid dierlijke mest die op het land mag worden ge bracht: bij de huidige norm van 200 kg P205 per ha, bij de mogelijke eindnorm van 110 kg P205 per ha en bij de onlangs gelanceerde mo gelijke eindnorm van 80 kg P205 per ha grasland. Naast bovengenoemde conclusies bleek verder uit de studie dat het verlagen van de P-eindnorm van 110 naar 80 kg P205 per ha nagenoeg geen bijdrage levert aan het verla gen van het mineralenoverschot op melkveebedrijven. Wel vermindert de arbeidsopbrengst sterk en neemt het mestoverschot in Nederland aanzienlijk toe. In de integratiecommissie van de ZLM is afgesproken dat elk lid in de komende maanden een arti kel in de ZLM-krant zal schrijven. Als voorzitter ben je dan natuur lijk het eerst aan bod. In Van Da- Ie staat onder integratie de volgende omschrijving: het ma ken tot of opnemen in een ge heel. In de mannenmaatschappij die de landbouworganisaties tot nu toe zijn geweest betekent dat het opnemen van vrouwen in de bestuurlijke lagen van die organi saties. Op het oog lijkt dat een eenvoudige zaak. Echter in de praktijk van alle dag blijkt dat geen eenvoudige zaak te zijn. Daar zijn twee oorzaken voor aan te wijzen, a: Mannen in bestuurlijke functies zijn het eens met de integratiegedachte maar waarom zou nu juist ik plaats maken voor een vrouw? b: Vrouwen vervullen thuis nog te weinig een met hun echtge noot gelijkwaardige rol, m.a.w. ze vinden dat hun man dat beter kan of ze vinden zichzelf niet goed genoeg toegerust om een functie in die mannenmaat schappij te vervullen. Bij de integratiecommissies van het KNLC wordt vooral aandacht geschonken aan het tweede punt. Getracht wordt voor vrou wen cursussen en bijeen komsten te organiseren waarbij ze meer kennis bijgebracht wordt van het landbouworgani- satiegebeuren en de plaats die ze thuis in kunnen nemen. Op dat punt wordt er veel gedaan in samenwerking met plattelands vrouwenorganisaties. Mijn in druk is dat op dit punt de laatste tien jaar veel en goed werk is verricht. Daarbij mag echter niet uit het oog worden verloren dat niet alle vrouwen interesse heb ben of een taak uitvoeren in het landbouwbedrijf thuis. Vooral te genwoordig hebben meer en meer vrouwen een baan buiten de landbouwsfeer. Echter, bij het eerste punt zijn nog wel enkele kanttekeningen te maken. Bij veel mannen over heerst toch nog vaak de gedach te: het gaat toch goed zo en als ze willen krijgen ze toch de kans? Toch denk ik dat juist op dit punt nog veel te verbeteren valt. Mannen zullen er van over tuigd moeten worden dat ze niet alles alleen kunnen en dat vrou wen vaak een verfrissende kijk hebben op voor mannen van zelfsprekende zaken. Juist daar zal de komende jaren aandacht aan geschonken moeten wor den. De mannen zullen ervan overtuigd moeten worden dat hun vrouwen een aantal functies net zo goed zo niet beter dan zij zelf kunnen vervullen. Zij zullen hun echtgenotes moeten stimu leren om zich ook daadwerkelijk beschikbaar te stellen voor func ties die beiden bedrijfsmatig aangaan. Pas wanneer deze gedachte al gemeen wordt aanvaard, zal de impasse, die nu heerst in het be schikbaar zijn van vrouwen voor bestuurlijke functies, doorbroken kunnen worden. Piet Vis, voorzitter Integratiecommissjp ZLM Namens de aktievoerders schrijft J. Vogelaar uit Lelystad terug dat de minister in zijn brief niet spreekt over nog bestaande geschilpunten op het gebied van veterinaire en fy tosanitaire maatregelen en ook niet over de minimale en maximale markttoegang. Deze zaken noemde de minister wel in zijn brief aan de Vaste Kamercommissie. Bieten prijs "Uw inschatting dat de mogelijke effecten voor suiker beperkt zullen zijn, is naar onze mening te veel ge baseerd op aannames en mogelijke verwachtingen. U bagatelliseert de effecten voor de boerenbietenprijs. Suikerindustrie en bietenteeltvereni ging geven duidelijk een ander en negatiever beeld. Al zou de waar heid in het midden liggen, dan nog praat je over een prijsdaling voor de boerenbietenprijs van ongeveer 10 a 15%. Dat is voor ons onaccepta bel", aldus Vogelaar. Ook ten aanzien van de zuiveleffec- ten is de minister veel te opti mistisch. Bovendien rept Bukman met geen woord over de negatieve effecten voor graan en vlees als ge volg van MacSharry. In de brief aan de Koningin hadden de aktievoer ders ook dit punt aan de orde gesteld. Op de spilfunctie van het graan gaat de minister niet in. "Wij verwachten van u een maximale in zet om dit beleid te keren of zodanig aan te passen dat er duidelijkheid en toekomst komt voor boeren en boe rinnen". "Hier is sprake van een asociale re geling. We hebben dan ook begrip voor het standpunt van de werkne mers dat zij het zogenaamde WAO- gat willen repareren", stelt de Com missie Sociale Zaken van het KNLC. De werkgevers kunnen daar reke ning mee houden. "We kunnen de structuur ter beschikking stellen, waarmee de werknemers zelf de re paratie kunnen verrichten". De nieuwe wetgeving op het gebied van- de arbeidsongeschiktheid ver oorzaakte het zogenaamde WAO- gat. Bij arbeidsongeschiktheid gaat een werknemer hierdoor fors in in komen achteruit. Zoals verwacht vormt het gat een belangrijk onder handelingspunt bij de lopende CAO- onderhandelingen, zo ook bij de land- en tuinbouw. De Commissie Sociale Zaken van het KNLC noemt de nieuwe regeling asociaal. "De overheid wil wat aan de WAO doen. Zij dient dit dan via de keuringen te regelen, maar niet via de uitkeringen. We hebben be grip voor de pogingen van de werk nemers om het gat te repareren bij de CAO-onderhandelingen. We wil len ze hierbij behulpzaam zijn. Zeker nu ook een aantal grote werkgevers al door de bocht zijn op dit punt". De Zeeuwse Milieu Federatie gaat op haar eerstvolgende ledenverga dering bespreken hoe de natuur- en milieubeweging zetels kan verove ren in de waterschapsbesturen. De vergadering vindt plaats op dinsdag 23 maart a.s. in de Prins van Oranje te Goes, aanvang 19.30 uur. In 1994 worden voor het eerst wa terschapsverkiezingen "nieuwe stijl" gehouden, tegelijk met de ge meenteraadsverkiezingen. De verte genwoordiging van de niet-agrarische gebruikers zal wor den versterkt. Op de vergadering van de ZMF in Goes worden inlei dingen gehouden door L. van Vlaan deren van de provinciale griffie en Th. Kramer, stafmedewerker van de ZMF. De werknemers brengen zelf de WAO-premie op. Het staat voor de Commissie dan ook buiten kijf dat de werknemers ook zelf de reparatie moeten bekostigen. "Maar als werkgevers kunnen we de werkne mers tegemoet komen door een structuur te bieden waarmee repa ratie mogelijk is. Anders moet iedere werknemer het individueel oplos sen". Inmiddels hebben de werkge vers en de werknemers afgesproken gezamenlijk in een werkgroepje de mogelijkheden te bekijken. De Commissie Sociale Zaken vindt dat de werkgevers ook mee moeten werken om de instroom van ar beidsongeschikten te verminderen. "Het levert niet alleen geld op, maar er is in het verleden teveel oneigen lijk gebruik gemaakt van de WAO- regeling". Geert Pinxterhuis Het KNLC waarschuwde er tijdens de bestuursvergadering van 2 maart voor dat de gelden beschikbaar voor de herstructurering van de akker bouw misschien gebruikt gaan wor den om het gat bij het meerjarenplan gewasbescherming te dichten. Dit is oneigenlijk gebruik van de gelden. De kwestie werd door ZLM-voorzitter H.C. van der Maas aan de orde gesteld. Het blijkt ook niet mogelijk te zijn om bij het ministerie precies te weten te ko men waar hoeveel geld aan is be steed. Sommige gelden die niet gebruikt zijn krijgen een zogenaamd merk en verdwijnen dan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3