ronde zitdagen voor indienen MacSharry-aanvraag Gelegenheidswerk huisvrouwen blijft komende 2 jaar mogelijk Aanwijzing bloemdijken opnieuw uitgesteld Compensatie ook voor kleine producenten LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT c !n periode 19 tot en met 26 maart Overleg over "nuancering" Geen omzetbelasting over braakpremie Pag. 3 Pag. 4 Pag. 5 Pag. 6 Pag. 7 Pag. 8 Pag. 9 Pag. 10 Pag. 11 Pag. 13 Bukman stelt akkerbouwers teleur Fruittelers willen meer reclame Wet milieubeheer in werking KNLC pleit voor herinvoering MCB's Lozen afvalwater aan banden Vragen en antwoorden MacSharry Reportage roodvleeshouder Herdenkingsboek 100 jaar landbouwonderwijs in Zeeland Kostprijs knolselderij Vergadering Zeeuwse groentetelers Tuinbouwklanken Het Westbrabants dialect Minister gaat overstag VRIJDAG 12 MAART 1993 81e JAARGANG No. 4159 De Districtsbureauhouders in Zee land houden in de periode van 19 tot en met 26 maart opnieuw zitda gen, dit maal voor het indienen van de MacSharryformulieren. Het schema met data en plaatsen van deze zitdagen is afgedrukt op pagi na 7 van deze ZLM-krant. De boe ren krijgen overigens allemaal een persoonlijke oproep thuisgestuurd. De zitdagen voor het afhalen van de topografische kaarten zijn tot nu toe prima verlopen. Volgens de DBH in Goes, A.C.M. Loos, is ongeveer de helft van het aantal opgeroepen boeren naar de zitdagen gekomen. De andere helft is al in het bezit van de kaarten of maakt gebruik van de diensten van een collega. De kaarten kosten zoals bekend f 16,— per stuk. Het bedrag moet contant bij aflevering worden be taald. Door copieën te maken kun nen de kaarten ook volgende jaren weer worden gebruikt. In Zeeland worden vandaag (vrijdag 12 maart) en maandag 15 maart de laatste zit dagen voor verkoop van de kaarten gehouden. Vandaag (vrijdag) kun nen de kaarten nog worden aange schaft in Goes (Landbouwcentrum, van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 16.00 uur), in St. Jansteen (café De Kroon, van 9.00 tot 12.30 uur) en in IJzendijke (DBH-kantoor, van 13.30 tot 16.00 uur). Maandag kunnen de boeren uit Walcheren nog terecht in Ons Huis te Meliskerke (9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 16.00 uur). Vlotte verwerking De DBH's dringen er bij de boeren op aan de aanvraagformulieren zoveel mogelijk tijdens de zitdagen (19 tot en met 26 maart) in te dienen. Daarmee is de meest vlotte verwer king vërzekerd. Officieel sluit de in- dieningstermijn op 14 mei a.s. De heer Loos: "het is beter niet te lang te wachten met het invullen en in dienen van de formulieren. Zeker als men een tamelijk eenvoudig bouw plan heeft, moet het mogelijk zijn in de week van de zitdagen de zaak af te werken. Als iedereen tot de laat ste dag wacht, komen we in de pro blemen. Bovendien begint op 29 maart a.s. de Landbouwtelling al weer. Wij willen MacSharry en de Landbouwtelling gescheiden houden". Ook in Brabant worden zitdagen ge houden voor het indienen van de MacSharryformulieren. Vanuit Til burg krijgen alle boeren hierover per soonlijk bericht. Zie verder pag. 7. Voor het toekennen van hectare compensatie in het kader van "MacSharry" wordt onder scheid gemaakt tussen grote en kleine producenten. De grens ligt op 92 ton. De SEV van de ZLM wijst er op dat niet alleen grote producenten, maar ook kleine producenten (dus tot 92 ton) een aanvraag voor compensatie moeten indienen, inclusief de daarbij behorende bijlagen. De aanwijzing van bloemdijken in Zeeland zal niet per 15 maart a.s. plaatsvinden. "Ik ben bezig met di verse betrokken partijen een af spraak te maken voor overleg over een nuancering van de aanwijzing. Maandag 15 maart zal in elk geval niet de datum van aanwijzing zijn", aldus de direkteur Landbouw, Na tuurbeheer en Openluchtrecreatie in Zeeland, ir. A.H. van Weelderen. Eerder lag het in de bedoeling de aanwijzing van ca. 50 kilometer bloemdijken in Zeeland per 1 fe bruari a.s. te laten ingaan. Na ernsti ge bezwaren uit de georganiseerde landbouw, stelde de direkteur LNO de aanwijzing uit tot 15 maart a.s. Nu is dus ook deze datum weer op geschoven. De aanwijzing van bloemdijken als verzuringsgevoelig element brengt de nabijgelegen agrarische bedrijven onder de werking van de ecologi sche richtlijn. Dit heeft ernstige be perkingen van de bedrijfsvoering tot gevolg, tot en met volledige bevrie zing van de aktiviteiten. Uitbreiding en nieuwvestiging wordt bijna on mogelijk. Vooral in de Zak van Zuid-Beveland en in enkele gedeeltes van Oost Zeeuws-Vlaanderen en Tholen ko men bloemdijken voor. De ZLM beti telde de aanwijzing van bloemdijken als "het schieten met een kanon op een mug". Het effect van de maat regel staat in geen enkele verhou ding tot de gevolgen voor de betrokken bedrijven. Boeren moeten tegenwoordig goede kaartlezers en formuliereninvullers zijn. En dat allemaal om compen satie uit de EG-kas te kunnen ontvangen. Hier een beeld van de zitdag in het Landbouwcentrum in Goes, één van de plaatsen waar topografische kaarten werden verkocht (Foto Anton Dingemanse). De braakleggingsvergoeding in het kader van het nieuwe EG-landbouwbeleid blijft bui ten de heffing van de omzet belasting. Lange tijd zag het er naar uit dat akkerbouwers omzetbelasting verschuldigd zouden zijn over hun braak leggingsvergoeding. Het ministerie van Financiën vindt dit in principe nog steeds juist. Maar gelet op het doel en de strekking van de regeling stemt het minis terie vooralsnog in met de vrijwaring van omzetbe lasting voor de hectaresteun en de compenserende beta ling. Het ministerie voert het feit dat in andere landen de vergoeding buiten de omzet belasting blijft eveneens als reden aan voor haar besluit. De landbouworganisaties hebben het ministerie met name op dit punt meerdere malen gewezen. Huisvrouwen kunnen in elk geval nog dit en volgend jaar ingescha keld worden bij de fruitpluk op basis van de bestaande regeling voor ge legenheidswerk. Onverwacht heeft minister De Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) de knoop deze week doorgehakt ten gunste van de fruit- en aspergetelers. Hij komt hiermee tegemoet aan sterke druk van de landbouworganisaties. Met de centrale landbouworganisa ties en de voedingsbonden is af gesproken dat een advies van de Sociale Verzekeringsraad wordt af gewacht over de vraag welke werk nemers wel of niet wettelijk verplicht zijn sociale premies af te dragen. Dit advies wordt niet voor medio 1994 verwacht. Daarom blijft de bestaande regeling voor huis vrouwen in 1993 en 1994 van kracht. Vooral de fruit- en aspergetelers wa ren fel gekant tegen een tuinbouw- akkoord, waarin alleen een regeling voor scholieren en studen ten (belasting- en premievrij tot f 1.500,— was opgenomen. De fruitpluk en asperge-oogst valt in de periode september-oktober. In die periode zijn geen scholieren en stu denten beschikbaar. Voor de huis vrouwen zou de gelegenheidswerkregeling komen te vervallen. Dat voornemen is nu dus voorlopig in de ijskast gezet, terwijl de regeling voor scholieren en stu denten gewoon wordt ingevoerd. Overwinning Het KNLC spreekt van een "belang rijke overwinning voor de CLO". De voorzitter van de tuinbouwcommis- sie van de ZLM, de heer C. Hame link, zelf fruitteler in Wemeldinge, is ook blij met de afspraak die nu ge maakt is, hoewel hij niet helemaal gerust is op de verdere toekomst. "We kunnen de komende twee jaar gelukkig vooruit en daarmee zijjn de vele inspanningen - niet in de laatste plaats van onze eigen ZLM - toch enigszins beloond. Maar of we de bestaande regeling tot in lengte van jaren kunnen handhaven, is voor mij nog maar de vraag. We zullen ons daar natuurlijk wel sterk voor maken in de komende jaren. Honderd pro cent gerust ben ik er zeker niet op."

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 1