zetten is nu onze eerste taak Nieuwe organisatie goed op poten Mineralenboekhouding wapen tegen inkrimping veestapel _iT Organisatienieuws Kennismaking besturen Geldersche, ULG en ZLM: op Schouwen Boerenmarkt De boer, heeft hij nog stem, behoort de aarde nog aan hem? GMvL-voorzitter Van Leeuwen: X-—X VRIJDAG 19 FEBRUARI 1993 Alle hens aan dek om de nieuwe or ganisatie goed op poten te zetten. Dat was de teneur van de eerste kennismakingsbijeenkomst van bestuursleden van de Geldersche Mij, het ULG en de ZLM, die vorige week woensdag in Gorinchem werd gehouden. Voorzitter J.G. van Leeu wen blikte kort terug op de voorbe reidingsperiode van de fusie, die per 1 januari 1994 in moet gaat. "Er is in goede teamgeest gewerkt en de ledenraden hebben zonder uitzondering in grote meerderheid hun steun gegeven aan de integra tie. Dit jaar moeten we invulling ge ven aan de nieuwe organisatie. We zullen er hard aan moeten trekken, want de tijd is kort en er moet nog veel gebeuren". De voorzitter van de ZMO - de werknaam van de nieuwe land bouworganisatie - noemde het sa mengaan van Geldersche Mij, ULG en ZLM een flinke stap vooruit. "Het is een stap op weg naar een moderne en efficiënte manier van belangenbehartiging voor onze boe- renleden en tuinders. Want zoals het nu gaat, kan het niet langer. We moeten onze organisatiestructuur niet in stand houden alleen vanwe ge de profilering. Dat is niet meer van deze tijd. We moeten naar de economische kant van de zaak kij ken. De boer heeft recht op een pro fessionele en betaalbare belangenbehartiging en dienstver lening". De vergadering ondersteunde voluit de stelling van Van Leeuwen, dat discussies over verdere schaalver groting zinvol kunnen zijn, maar dat nu eerst de fusie van GMvL, ULG en ZLM goed op poten moet worden gezet. We moeten eerst de trein op gang brengen. Later kan altijd nog bezien worden hoe we met andere organisaties verder reizen, zo werd van diverse kanten benadrukt. Dat mag overigens nauwe samenwer king op plaatselijk en regionaal ni veau met zusterorganisaties niet in de weg staan. Integendeel, deze fe deratieve samenwerking valt alleen maar toe te juichen. Schets organisaties De voorzitters van de drie organisa ties vertelden in het kort hoe hun or ganisatie functioneert en welke problemen er in hun regio spelen. Van der Maas sprak o.a. over de ho ge organisatiegraad in Zeeland, De landbouworganisaties op Schouwen hebben het initiatief ge nomen om op woensdag 21 juli a.s. een boerenmarkt te organiseren. Ze hopen zo een zinvolle besteding ge vonden te hebben voor het geld dat uit het winstuitkeringsfonds van de Rabo-Schouwen aan landbouw be steed mag worden. waar 7 van de 10 boeren lid zijn van de ZLM. Zijn organisatie bestaat uit ca. 8.000 leden, waarvan ongeveer tweederde bedrijfsgenoten. Iets meer dan de helft van de leden is akkerbouwer. "Dat de ZLM een ak- kerbouworganisatie wordt ge noemd, klopt wel maar moet dus ook weer niet worden overdreven", aldus Van der Maas. "We hebben een prachtig nieuw Landbouwhuis in Goes. Dat wordt weliswaar niet de hoofdzetel van de nieuwe organi satie, maar het zal wel het centrum van de Zeeuwse landbouw blijven". J.T. Wolleswinkel, sinds kort voorzit ter van het ULG (1300 leden), vertel de dat zijn organisatie uit 24 afdelingen bestaat, die ieder bij toer beurt (om de 4 jaar) een afgevaar digde in het hoofdbestuur benoemen. "We zijn een kleine or ganisatie met korte lijnen naar onze leden. Op ons kantoor zit behalve het secretariaat ook een florerende verzekeringsafdeling en een deur verder zit ons accountantskantoor. In feite werken wij dus al zoals de nieuwe organisatie wil gaan wer ken", aldus Wolleswinkel. Hij schetste als belangrijkste probleem voor agrarisch Utrecht de oprukken de verstedelijking. Van Leeuwen (GMvL) vertelde dat er in Gelderland nog heel wat leden te winnen zijn voor de ZMO. Vooral in het westelijk deel van de provin cie is de organisatiedichtheid erg laag. Het ledenaantal van de Gelder sche is geleidelijk teruggelopen tot net iets onder de 10.000. In Gelder land ligt er op elke 1 van de 3 ha landbouwgrond een natuurclaim. Volgens het Structuurschema Groe ne Ruimte zou de Geldersche land bouw nog meer terrein moeten prijsgeven. De GMvL-voorzitter be toogde dat zijn organisatie intensief betrokken is bij oplossing van de mest- en ammoniakproblematiek. Evenals in Brabant (Promest in Hel mond) moet er in Gelderland een mestverwerkingsfabriek komen. Van Leeuwen betreurde het dat het Enkele Gelderse en Utrechtste bestuurders tijdens de kennismakings bijeenkomst in Gorinchem. (Foto M. Koppen). overleg om tot verwezenlijking te komen zo moeizaam verloopt. Als ZMO-voorzitter onderstreepte Van Leeuwen het belang van solida riteit tussen de sectoren. "De vraag of de ene sector de andere niet zal gaan overheersen, doet niet ter za ke. We hebben elkaar hard nodig en moeten elkaar vasthouden. Er is geen keus". Na de bijeenkomst was er voor de bestuursleden volop gelegenheid om informeel met elkaar kennis te maken en van gedachten te wisselen. Oproep deelname Achter de rug van voorzitter van Leeuwen hebben Oggel en Van der Maas een onderonsje. Rechts ULG- voorzitter Wolleswinkel. (Foto M. Koppen). Het is de bedoeling dat de land bouw van Schouwen haar produk- ten presenteert en verkoopt aan toeristen en plaatselijke bevolking. De markt zal plaatsvinden op een nog nader te bepalen plaats in de Westhoek. Het slagen van de markt hangt af van het aantal deelnemende bedrij ven en hun enthousiasme. Het orga nisatiecomité roept daarom een ieder, die wat agrarisch te presente ren heeft, op mee te doen. Aanmel dingen zijn al binnen van de Zeeuwse Vlegel en de zuivelboerde- rijen uit de streek. Inlichtingen en opgave (voor 1 maart a.s.) bij: P. Hanse Lokkersweg 4, Kerkwerve (01119 - 2319), J. van de Velde Lokkersweg 2 (01119 - 1286). Al trekt het paard niet meer de ploeg, al kreunt de aarde soms: genoeg. Al wijzigt grondstof en methode, al naar de consumentenmode. In stand blijft toch het oud verbond: de boer, zijn werkkracht en de grond. Jan Terlouw verloochent ook als Commissaris van de Koningin in Gel derland, zijn literaire kwaliteiten niet. Dat bleek op de Algemene Ver gadering van de Geldersche Mij. van Landbouw, die vorige week donderdag in Hattem werd gehouden. Ongeveer 1.000 boeren en boerinnen hoorden daar een inleiding aan van hun Commissaris. Terlouw probeerde zich dichtend en rijmend in te leven in de situatie van de (Gelderse) boer: "Is hij verleden tijd Verlengstuk van de overheid? Beslist hij nog, heeft hij nog stem? Behoort de aarde nog aan hem? Is regelgeving dominant, of gaat zijn hand nog over 't land?" Een duidelijk antwoord op deze vragen kwam er niet uit de mond van de Gelderse Commissaris, wel een oproep tot nauwe en hartelijke sa menwerking met de overheid, "zodat we samen ogenschijnlijk niet parallel lopende doelstellingen uiteindelijk in één toekomstperspectief kunnen verenigen." De voorzitter van de Geldersche Mij. van Landbouw, J.G. van Leeu wen, heeft op de algemene verga dering van zijn organisatie in Hattem - de laatste onder "eigen vlag" - de veehouders opgeroepen massaal mee te doen aan de mine ralenboekhouding. "Wie van me ning is dat hij daaraan niet moet meewerken, omdat de politiek een wapen in handen krijgt voor het in stellen van een heffing, ondermijnt zijn eigen voortbestaan." Van Leeuwen betoogde dat de mi neralenboekhouding noodzakelijk is om aan te tonen dat in 1995 het fosfaatverbruik met 25% is terug gebracht. "Dat is het plan Mineraal Centraal. Verwerpen wij dat, dan is inkrimping van de veestapel onver mijdbaar. De overheid zal dan onge twijfeld volumemaatregelen nemen, omdat de veehouderijsector het er zelf bij laat zitten. Zo ver moet het niet komen." Van Leeuwen uitte kritiek op de wet- en regelgeving van de over heid. Zoals die uit Den Haag op de boeren en tuinders af komt. "Als land- en tuinbouw zijn wij bereid op een duurzame produktiewijzè over te gaan onder andere via onze milieu-aktieplannen. Maar dan moet de centrale overheid toezeggen een geheel andere weg te willen inslaan met haar wet- en regelgeving." Decentralisatie Den Haag moet volgens de GMvL- voorzitter veel meer bevoegdheden decentraliseren en zich beperken tot sturen en toetsen op afstand, zoals een raad van commissarissen bij de grote industrie. "De laatste jaren zijn daarover diverse ideeën ontwikkeld, die een totale vernieuwing van het platteland mogelijk maken. Een be leid waarbij decentraal de uitvoeren de regels kunnen worden vastgesteld zonder Den Haag om toestemming te moeten vragen. Daarbij past het ontwikkelen van milieucoöperaties of stichtingen die regionaal beleidsuitvoerend bezig zijn om milieudoelstellingen te ver wezenlijken," aldus Van Leeuwen. Hij lanceerde in zijn toespraak het idee een milieuheffing in te stellen op agrarische produkten (zie ZLM- krant vorige week). Daarmee wor den de heffingen gelegd op de plaats waar ze thuishoren: de con sument en niet de boer. En er komt geld beschikbaar voor een duurzame landbouw zonder verzuring, ver mesting, verdroging en voor natuur ontwikkeling, zo stelde Van Leeuwen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13