"Oosterbeek" onderzoekt nu ook zelfgenomen IM-monsters Maïs-map afgestemd op nieuwe bemestingsadviezen Op de kleintjes letten De zomer moet het doen Resultaten snijmaisproefveld BLGG breidt dienstenpakket uit Maïsras op rassenlijst VRIJDAG 19 FEBRUARI 1993 10 |i Op NOORD-BEVELAND zijn de voorjaarskriebels uitgebroken. De kunstmest op graszaad en lucerne is gestrooid. Op deze percelen is al weer fris jong groen waar te nemen. Hier en daar is op laat geploegde percelen zomertarwe gezaaid. Een enkele collega is al in de weer ge weest om uitjes te planten. De winterperiode is zodoende maar van korte duur geweest. Velen wa ren laat klaar met het ploegwerk en nu half februari is het voorjaarswerk begonnen. Afhankelijk van hoe het weer zich houdt, zal er de komende week misschien al gerst worden ge zaaid. Naar verwacht wordt, zal het areaal gerst groot zijn dit jaar. Het was en blijft moeilijk om het bouwplan vol te krijgen. Vorige week leek het er nog even op dat olievlas een mogelijkheid bood, maar helaas de subsidie gaat niet door. De verwachtingen rondom ci chorei zijn door de problematische afzet sterk verminderd. Al met al ben ik uiterst nieuwsgierig hoe groot het totaal oppervlak aan braakpercelen zal zijn op Noord- Beveland. Om een redelijk inkomen uit onze bedrijven te halen zullen we ook het komende jaar weer op de kleintjes moeten letten. Wellicht verklaart dit de grote belangstelling voor het pro ject "Akkerbouw naar 2000". Eerst waren het in ons zuidwest kleige bied zeven bedrijven die de geïnte greerde bedrijfsvoering uitprobeerden. Maar nu gebleken is, dat via deze methode de kosten ge drukt kunnen worden, gaat een vrij grote groep meedoen aan het nieu we begeleide project om milieube wuster te boeren. Ook een aantal Noordbevelandse boeren heeft zich aangemeld. Het wintervergaderseizoen is aan de laatste ronde begonnen. Voor velen wordt het steeds moeilijker om overdag tijd vrij te maken voor de nodige vergaderingen. Vooral jonge boeren kampen met dit probleem. Sommigen hebben op het eigen be drijf winterwerk gecreëerd om on rendabele uren produktief te maken. Anderen hebben een part-time baan buiten het eigen bedrijf. In de toe komst dient daarmee terdege reke ning te worden gehouden, wil men ook de jonge boeren bereiken. Deze week hield onze ZLM-kring de algemene ledenvergadering. Hoewel het eèn avondvergadering was, stel de de opkomst wat teleur. Het ge- bodene bleek heel interessant. Het "plan De Veer" werd uitvoerig be licht door de heer De Veer. Het plan verdient het om serieus bekeken te worden. Een toeslag per hectare is wellicht een mogelijkheid om het verdringingseffect tegen te gaan. Subsidie per gewas houdt dit alleen maar in stand. Het is en blijft echter moeilijk om de gevolgen van welk plan dan ook op lange termijn te overzien. Ook deze week bezochten we met zeer velen de themamiddag "Recht rond regels" van de SEV. Dit initia tief bleek een schot in de roos. De zaal was te klein om de honderden deelnemers te bergen. De inhoud van deze middag was kortweg uit stekend. Door de inleiders werd op boeiende wijze uiteengezet op wel ke rechten we als agrarisch onder nemer aanspraak kunnen maken als het gaat om bouwvergunningen, hinderwet, regelgeving in de pacht wet, onteigening en dergelijke. Te vens werd ons uitgelegd hoe te handelen bij een bezoek aan een AID-er. Een waardevolle middag waarvan velen zeker voordeel zullen hebben. Duidelijk werd vooral dat hoewel de plichten in de meerder heid zijn, we ook gebruik moeten weten te maken van onze rechten. De winterperiode zoals die door de kalender wordt aangegeven is reeds voor tweederde deel voorbij. Onder invloed van het rustige en droge weer is in WALCHEREN de eerste zomertarwe al weer gezaaid, en op verschillende graszaadpercelen is kunstmest gestrooid. De tijd van kosten maken op de akkerbouwbe drijven ligt kort bij in de vorm van aanschaf van zaaizaad, kunstmest, pootgoed en gewasbescher mingsmiddelen. Normale bedrijfs kosten overigens, die nu echter als abnormaal worden ervaren door het ontbreken van verwachte in komsten. leder die dóór wil, of ook wel moet daar anders enorme kapitaalsvernie tiging optreedt, zal voor zichzelf de beslissingen moeten nemen hoe in de financieringsbehoefte te voor zien. Vanuit de diensten en instellin gen van onze eigen organisaties is kennis en kunde aanwezig om hierin de weg te wijzen. Schroom niet als het nodig is hierbij te rade te gaan. Gelukkig laat de suikerbietenteelt ons (nog) niet in de steek. De prijs is van dien aard dat mede met de ho ge kg/opbrengsten de geldelijke hectare-opbrengsten boven die van 1991 uitkomen. Voor 1993 is van belang dat de EEG-suikerregeling nog een jaar gecontinueerd is. Een klein stukje zekerheid in deze turbu lente tijden. Uit de voorlopige opga ven blijkt dat het landelijke bietenareaal met enkele procenten zal afnemen. Aktualiteiten rond bietenteelt en - verwerking en afzet van produkten zullen deze weken op de Suiker- Unievergaderingen in den lande aan de orde komen. Ook de problemen en mogelijkheden van deze coöpe ratieve onderneming om samen met andere ondernemingen in de niet- coöperatieve sfeer tot een concern te groeien, zullen besproken worden. De spanningsvelden bij de leden die met meerdere van deze bedrijven Het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek (BLGG) te Oosterbeek biedt akkerbouwers en tuinders vanaf 1 februari 1993 de mogelijkheid door hen zelf geno men N-mineraalmonsters te laten onderzoeken. De bestaande werk wijze, waarbij het monster door een medewerker van het BLGG wordt genomen, blijft daarnaast onvermin derd van kracht. Een bemestingsadvies is alleen be trouwbaar als het grondmonster waarop het advies is gebaseerd op de juiste wijze is genomen. Dit is één van de redenen waarom het BLGG de monstername in het dienstenpakket heeft opgenomen. Het afgelopen jaar echter uitten-jnet name akkerbouwers de wens de be monstering zelf uit te willen voeren. De kostenbesparing die hieruit voortvloeit zou, na enkele financieel slechte jaren, bijzonder welkom zijn. Het BLGG heeft daarom besloten het dienstenpakket uit te breiden en akkerbouwers en tuinders de moge lijkheid te bieden het monster voor het N-mineraal-onderzoek zelf te ne men. Geïnteresseerden kunnen zich telefonisch melden bij de dichtstbij zijnde rayonmedewerker van het BLGG. Deze maakt dan een af spraak met de akkerbouwer of tuin der op welk tijdstip hij het monster de volgende dag komt ophalen. Ak kerbouwers die niet hun eigen monsters willen steken, kunnen ui teraard gebruik blijven maken van monstername door het BLGG. Monsterzakken In Zuid-West-Nederland en de Flevo- polders stelt het BLGG bij wijze van proef tevens boren en monsterzak ken ter beschikking. Deze kunnen na afspraak worden afgehaald bij de rayonmedewerker van het BLGG. Daarnaast krijgt de akkerbouwer een schriftelijke instructie over de wijze waarop het monster moet worden gestoken. De rayonmede werker haalt het monster de volgen de dag op en zorgt voor de verzending naar het laboratorium in Oosterbeek. Als de proef succesvol verloopt, zal deze werkwijze op gro tere schaal worden ingevoerd. van doen hebben in de toelevering van geteelde produkten komen op deze bijeenkomsten naar voren. Niet enkel daar overigens, de landbouw- pers biedt het ook aan als gretig leesvoer. Een uitspraak vanuit het management van een van de groot ste coöperaties om het lijntje door te knippen tussen lid-producent en verwerkings- èn vermarktingsbedrijf zal toch door velen worden ervaren als verschraling van het leden- belang. Dat ook coöperatieve bedrijven moeten inspelen op de nieuwe ont wikkelingen staat buiten kijf. Om de juiste weg hierin te vinden vergt veel inspanning en kennis van die genen die hiervoor ingehuurd zijn. Toegevoegde waarde doorsluizen naar de producent ligt hierin op gesloten. Dat er ook aan hooi en stro waarde is toe te voegen bleek onlangs uit een reklame-advertentie in een streekblad van een exploitant van een dierenverzorgingszaak. Die luid de namelijk: "Verpakt hooi of stro van f 2,20 voor f 1,49 per kg klein- verpakking". Even omrekenen per ton produkt! Waarde toevoegen aan gebouwen en erf gaat ook regelmatig door in ons gebied. Vrijkomende gebouwen door afstoting van vee (dit mede om milieu-technische redenen) worden ingericht voor stallingsruimte van caravans en dergelijke. Terwijl er ook verschillende starters zijn in het "kamperen bij de boer"-branche. In deze sektor telt de kwaliteit van het aan te bieden produkt, wat gepaard gaat met aanzienlijke investeringen op het gebied van toilet, parkeer- en recreatieruimte, voorzieningen en privacywensen op de veldjes. Door de werkzaamheden hieraan kan men de winteruren rendabel maken, dit is de eerste winst. Wat voor de gewassen geldt, geldt ook voor de mini-campings: zomer moet het doen. Het maïsras LG 21.90 is geplaatst op de Rassenlijst 1993 voor korrel- maïs, CCM en MKS. Het ras van Li- magrain is een echt dubbeldoelras, dat ook geschikt is als snijmaïsras. Het ras is nog in onderzoek voor de teelt van snijmaïs. De tweejaarlijkse onderzoekscijfers van het PAGV wijT zen in een zeer gunstige richting. Het heeft een zeer vroege afrijping, een hoge verteerbaarheid (104) en een uitstekende VEM-opbrengst (105). Het is bovendien ook een zeer stevig ras. Als korrelmaïs behoort LG 21.90 tot de vroegst oogstbare rassen. Als zodanig produceert het de hoogste korrelopbrengst. Cores B.V., een werkmaatschappij van Cebeco-Handelsraad, introdu ceert een nieuw pakket meststoffen voor rijenbemesting in maïs. Maïs heeft bij lage bodemtempera- turen en een droog zaaibed moeite om de benodigde voedingselemen ten op te nemen. Dit uit zich vaak in een paarse kleur door fosfaatgebrek en een lichtgroene tot gele kleur door stikstofgebrek. Maïs is boven dien gevoelig voor boriumgebrek. Telers kunnen de kans op gebreks verschijnselen en groeivertraging beperken door stikstof, fosfaat en borium als rijenbemesting toe te dienen. Rijenbemesting is bij maïs zeer effectief en is ook uit oogpunt van een goed mineralengebruik aan te bevelen. De maïs-map formules in het nieu we pakket zijn: Maïs-map 0: 20% stikstof, 0,1% borium. Maïs-map 20: 20% stikstof, 20% fosfaat, 0,1% borium. Maïs-map 40: 20% stikstof, 40% fosfaat, 0,1% borium. Maïs-map 20 wordt al enkele jaren gebruikt. Maïs-map 0 en Maïs-map 40 zijn nieuw. Maïs-map 52 (11% stikstof, 52% fosfaat, 0,1% borium) is komen te vervallen. De aanleidin gen tot wijziging in het pakket zijn de stijging van de fosfaattoestand op veel maïspercelen en de wijzi ging in de bemestingsadviezen. Wanneer de fosfaattoestand hoog is, dat wil zeggen bij een Pw-getal hoger dan 55, wordt geadviseerd geen rijenbemesting met fosfaat meer te geven. De DLV adviseert vrijwel altijd 30 kg N per hectare in de rij te geven. Met deze nieuwe formules is het mogelijk, door de variatie in het fos faatgehalte, de rijenbemesting goed aan te laten sluiten bij het be mestingsadvies van het IKC en de DLV. Cores BV adviseert voor alle formules 150 kg per hectare te ge ven. Met deze gift wordt de juiste hoeveelheid N bij de jonge maïswor- tels gegeven. Bij het huidige gebruik van drijfmest is naast rijenbe mesting in de meeste situaties geen aanvullende stikstof- en fosfaatgift meer nodig. Doordat voor alle formules een ad vies van 150 kg maïs-map per hec tare geldt en alle formules hetzelfde korrelspectrum hebben is één keer afstellen van de zaaimachine vol doende. Dit is vooral van belang uit oogpunt van gebruiksgemak voor de loonwerker. Te vroeg hakselen van snijmais geeft grote verliezen. Als het droge stofgehalte nog maar 22 procent bedraagt is er een inkuilverlies van 15 pro cent. Dit blijkt uit de resultaten van het proefveld van de snijmaiskern Schou wen-Duiveland De monsters die in september genomen zijn van het proefveld van de snij maiskern op Schouwen-Duiveland, zijn door Cebeco-Zuidwest verder ver werkt. De monsters van het hakselen van de diverse snijmaisrassen zijn onderzocht door het bedrijfslaboratorium voor grond en gewasonderzoek in Oosterbeek. De uitslagen staan hieronder vermeld. N.B.: het zijn de resultaten van maar één proefveld. Ras Pursan Melody Mandigo Allegro Cesar Boxer Presta Brazil Elgon Scana Voor meer informatie over deze cijfers kunt u terecht bij de rundveespecia list van Cebeco-Zuidwest, Rien Bartels, telefoon 01670-67368. Kweekbedrijf Gewicht Gewicht Gehalte VEM/kg totale kolf droge droge plant stof stof Cebeco Zaden 62.500 28.750 352 901 VanderHave 62.500 26.250 308 886 Cebeco-Zaden 73.750 30.000 318 978 VanderHave 67.500 23.750 324 955 Cebeco-Zaden 70.000 26.250 256 790 VanderHave 60.000 23.750 267 914 Cebeco-Zaden 75.000 25.000 284 902 Cebeco-Zaden 75.000 28.750 296 913 Zeider 80.000 20.000 255 895 VanderHave 77.500 22.500 217 776

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 10