Alders doet geen toezeggingen Nieuws Advies: minder beurzen en demonstraties Coöperaties favoriete aankoopkanalen Duizenden boeren en boerinnen bezochten Markelo Krijgen ze nog een Hinderwetvergunning? Themadag schapenhouderij Uit het hoofdbestuur van de Geldersche De Federatie 'Het Landbouwwerktuig' blijft haar medewerking verle nen aan de tuinbouwmanifestatie Liempde Manifestatie Hinderwet in Markelo op 8 februari. Dat de Hinderwetpro- blematiek de gemoederen van de boeren en boerinnen in Nederland bezighoudt was duidelijk. Vanaf ze ven uur 's avonds stroomde disco Dieka aan de Kruusweg in het Twentse Markelo vol. Bij 4000 hield het echter op. De deuren gingen dicht. Buiten op een weiland kon den de overige 4000 bezoekers via een videoscherm het gebeuren bin nen volgen. De belangstelling was overweldigend. De heer G.J. Oplaat van het organi serende Actiecomité Hinderwet opende de bijeenkomst en gaf nog eens aan waar het om draaide. "Mi lieudefensie tekent bezwaar aan te gen elke Hinderwetvergunning. Ze vonden het lek in de Hinderwet. Hen moet een stukje vrijheid wor den afgenomen. Ze zeggen dat hun acties niet tegen de boeren gericht zijn. Nu, dank je de koekoek! De ac ties zijn terdege gericht tegen ons. Ze maken zelfs bezwaar tegen in vesteringen, gericht op een vermin dering van de milieubelasting. Er is geen sector in Nederland die zoveel gepresteerd heeft op het gebied van milieu als de landbouw. Houdt dat maar eens voor ogen, dames en he ren politici! De politiek moet hier uit komst bieden". Aan de zijkant van het podium ver scheen een pop die aan een galg bengelde. "Zo voelen wij boeren ons. We hangen aan de galg, met de milieuwetgeving als een strop om onze nek", zo verklaarde actie voerder Oplaat. Voor minister Alders van VROM was er ook nog een taak. Later op de avond zou hij de pop mogen 'bevrijden'. Elkaar nodig hebben Minister Alders was het eens met de spreuk op één van de vele span doeken die de vele zalen van Dieka sierden. 'De overeenkomst tussen boeren en burgers? Juist ja, ze heb ben elkaar nodig!' "De landbouw heeft geweldige prestaties geleverd op het gebied van milieu. Maar we zijn er echter nog lang niet. In het jaar 2000 moet de ammoniak- uitstoot met 70% zijn afgeno men", hield hij zijn duizenden toehoorders voor. Als voorwaarden of mogelijkheden van vergunning verlening kunnen worden genoemd; bestaande bedrijven met een ver gunning en een depositie (ammoni- akuitstoot) van minder dan 30 mol (maat voor hoeveelheid ammoniak) mogen tot die norm uitbreiden; be staande bedrijven met vergunning en een ammoniakuitstoot van meer dan 30 mol mogen alleen uitbreiden Voor akkerbouwers, bloembollente lers en varkenshouders zijn de coö peraties zeer belangrijke aankoopkanalen voor kunstmest, veevoer en zaaizaad voor granen en bieten. Tussen de 60 en 70 procent van de genoemde agrariërs koopt deze produkten bij de coöperaties. Dit blijkt uit een representatief on derzoek van NSS Agrimarketing Hol land B.V. Gewasbeschermingsmiddelen vor men een uitzondering op dit aan koopbeleid. Ongeveer de helft van de bloembollentelers koopt deze produkten bij de coöperaties, de an dere helft schaft de gewasbescher mingsmiddelen via particuliere bedrijven aan. Bij de akkerbouwers ligt de nadruk iets meer op de aan koop via de particuliere bedrijven (60 procent). Twee produkten worden niet of nau welijks via de handel ingekocht, te weten maïszaden en ontwor- mingsmiddelen. Driekwart van de varkenshouders die maïs verbou wen, koopt maïszaden in via de loonwerker. Voor ontwormingsmid- delen wendt 70 procent zich tot de dierenartsen. wanneer de depositie niet toe neemt; nieuw vestiging mag alleen wanneer de depositie niet boven de 15 mol potentieel zuur per ha per jaar uitkomt. "Moeten we bedrijven die geen Hin derwet hebben, terwijl ze daar wel de kans voor hadden om aan te vra gen, legaliseren en zeggen, zand er over? Is dat ten opzichte van een buurman rechtvaardig, die zich wel aan de regels heeft gehouden", vroeg Alders de zaal. Ja, klonk het volmondig. Bekend is immers dat die bedrijven in '81 om andere rede nen dan ammoniak geen vergun ning konden krijgen. Alders was niet overtuigd. Hij ziet geen aanleiding tot een generaal pardon voor boeren zonder Hinderwetvergunning. Wel vroeg hij de tijd om in beeld te bren gen wat de effecten per gemeente zijn wanneer er voor 1981 of 1986 zou worden gekozen om het aantal dieren per bedrijf vast te leggen. Voor de aanwezige politici, A.H. Es- selink (CDA), J.S. Huys (PvdA) en P. ter Veer (D'66) lag dit anders: zij spraken een voorkeur uit voor 1986 als de peildatum. Gebiedsgericht Minister Alders zei dat een gebieds- 's Middags, voorafgaande aan Manifestatie Hinderwet, hadden afgevaardigden van de milieuor ganisaties, politici en pers, een bezoek gebracht aan een aantal bedrijven in Twente en de Ach terhoek. Langs de weg stonden de borden met teksten als: 'Boer in de misère door Hinderwetaf faire' en 'Milieudefensie maakte meer kapot dan je lief is'. De situatie op de bedrijven bracht voor de bezoekers de pro blematiek onder de aandacht. De heer Bosscher van Milieude fensie gaf zijn commentaar op de bedrijfssituaties en gaf de re den van zijn bezwaarmaken te gen het verlenen van een Hinderwetvergunning op deze bedrijven. Hoewel dit voor hem heel duidelijk lag, dachten de af gevaardigden van de landbouw organisaties daar duidelijk anders over. Bosscher was ech ter niet van zijn ingeslagen pad af te brengen. Landbouw en mi lieu naast elkaar en tegenover el kaar. De eerste aanzet voor de discussie die die avond zou vol gen was gegeven. gerichte toepassing van de ecologi sche richtlijn tot de mogelijkheden moet behoren. Aan de geschetste mogelijkheden is echter wel een 'mits' verbonden. De vergunning moet gekoppeld zijn aan een goed plan. De Gelderse vallei werd hierbij als voorbeeld genoemd. Alders waarschuwde de aanwezige boeren en boerinnen niet vóór oorlog te kie zen. "Eén ding is zeker. Bij een oor log zijn er alleen maar verliezers en de landbouw is dan de grootste ver liezer". Er volgde een felle discussie tussen de zaal en de minister Alders, de ka merleden Huys, Ter Veer en Esse- link, de Milieudefensievertegenwoordiger Bosscher en de vertegenwoordiger van de Natuur- en Milieufederatie Logeman. Steeds weer kwamen boeren in de zaal met voorbeelden waaruit bleek dat zij onterecht in hun bedrijfsvoering of bedrijfsuit- breiding worden tegengewerkt. De leiding van die avond was in handen van Legien Kromkamp die met strakke hand het tijdschema aan hield en de discussie in goede ba nen leidde. Faillissement GMvL-voorzitter Van Leeuwen mocht tot slot de conclusie trekken. "Er is vanavond faillissement aan gevraagd. Niet voor de bedrijven, niet voor de sector. Nee, voor een stuk wetgeving. De landbouworga nisaties hebben al jaren aangedron gen op bijstelling van de Hinderwet. Het vertrouwen in de politiek neemt échter af. We willen een overgangs- beleid en als peildatum 1986. Ik heb een vast vertrouwen in Mineraal Centraal. Er moet echter wel een perspectief zijn om verder te gaan. Het huidige beleid, biedt echter geen enkel perspectief". De pop die aan de zijkant van het podium hing werd weer achter de gordijnen vandaag gehaald. Minister Alders mocht met een mes de pijn lijke strop doorsnijden, zodat de 'landbouw' toch nog verder kan. Al ders wilde het verlossende mes niet gebruiken en verwijderde met zijn handen de strop. De pop bleek te le ven en ging bewegen. Met stramme passen liep hij weg, maar moest door een aantal OLTO-medewerkers (Overijsselse Land- en Tuinbouw Or ganisaties) worden opgevangen en worden weggedragen. "Van de strop is hij verlost. Maar hij loopt nog steeds niet soepel. Voor dat laatste moet u, minister Alders, zor gen", zo verklaarde actievoerder Oplaat de diepere betekenis van de boeren pop. Josien van Riemsdijk Exposanten op landbouwbeurzen hebben een duidelijke behoefte aan minder, maar kwalitatief goede eve nementen. Dit blijkt uit een onder zoek dat Marktplan Adviesgroep BV in opdracht van Federatie 'Het Landbouwwerktuig' heeft verricht. In het advies staat dat de federatie zich moet beperken tot een aantal 'goed gepositioneerde beurzen en demonstraties'. Dit houdt in dat de federatie uit moet gaan van drie landelijke beur zen met internationale uitstraling, te weten de Landbouw RAI, de NTV en de VIV. Daarnaast zou de federa tie medewerking moeten verlenen aan een aantal teeltspecifieke beur zen, zoals 'Lisse' en de Champig- nondagen in Horst, en de aanzet moeten geven tot een beperkt aan tal vergelijkende demonstraties. De ze laatste moeten gericht zijn op nieuwe technieken. De federatie moet daarnaast accepteren dat indi viduele bedrijven open dagen, dea lershows en eigen demonstraties houden. De federatie dient strak op te treden bij de handhaving van de regulering door haar leden (de branche-organisaties), wier belan gen zij vertegenwoordigt. Dit om de rust in de sector te waarborgen en ergernis onder de federatieleden te voorkomen. Regionale beurzen Volgens het advies moeten alle regio nale beurzen, inclusief liempde en Zuidlaren, worden opgeheven. Wel licht dat voor Zuidlaren een uitzon dering in de vorm van een overgangsperiode van bijvoorbeeld vijf jaar kan worden gemaakt. In de ze tijd kan worden bezien in hoever re er misschien toch redenen zijn 'Zuidlaren' te handhaven, aldus de adviesgroep. De federatie concludeert dat de uit komst van het marktonderzoek "niet eenduidig wijst op het op ter mijn deelnemen van branche verenigingen aan de landbouw- werktuigenbeurs Zuidlaren en de tuinbouwmanifestatie Liempde". De federatie heeft echter besloten om aan de tweejaarlijkse, op de monstraties gerichte tuinbouwma nifestatie in Liempde haar medewerking te blijven verlenen. In de daar tussen liggende jaren vin- Op 16 februari a.s. organiseert het Praktijkonderzoek Veehouderij een themadag schapenhouderij rondom Regionaal Onderzoek Centrum Zeg veld. 's Morgens vanaf 9.45 uur worden inleidingen gehouden in cul tureel centrum Milandhof in Zeg veld, 's middags vindt er op het ROC een presentatie van onder zoekresultaten plaats. Voor inlichtin gen: PR, tel. 03200-93211. den de expositie te Grubbenvorst en de fruitteeltdagen te Kapelle plaats. De federatie beschouwt een aantal (teelt-)specifieke beurzen als blij vend zinvol. De tweejaarlijkse cyclus waarin de Landbouw RAI wordt gehouden was al eerder een jaar opgeschoven, om afstand te nemen tot de Agra- technica te Frankfurt en de Land- bouwsalon te Brussel. In verband hiermee is ook de beurs van Zuidla ren met een jaar opgeschoven, naar februari 1994. Het hoofdbestuur van de Gelder sche Maatschappij van Landbouw concludeerde vorige week dat de opstelling die de overheid kiest ten aanzien van het mestbeleid grote in vloed heeft op de deelname van veehouders aan de mineralenboek- houding. Het brede draagvlak bij de agrarische sector wankelt. Daarbij speelt de vrees bij veehouders mee, dat de gegevens die ze vastleggen uiteindelijk tegen hen gebruikt kun nen worden. Het is echter heel be langrijk om niet uit het oog te verliezen dat een inkrimping van de veestapel, via overheidsmaatrege len, voorkomen moet worden, aldus het hoofdbestuur van de Gel dersche. Het hb van de Geldersche wees de leden nadrukkelijk op het belang van het vrijwillig bijhouden van een mineralenboekhouding. De minera lenverliezen op de bedrijven moeten worden teruggedrongen. Dit is ook de kern van Mineraal Centraal, het alternatief van de georganiseerde landbouw op de plannen van de mi nisters om de mestregelgeving aan te scherpen. Op deze manier wil de landbouw dat de mineralenboek houding bepalend wordt en er dus geen aantasting komt van het recht om een eerder geregistreerd aantal dieren te houden. Niet het aantal dieren, maar de mineralenverliezen staan centraal. Volgens GMvL-voorzitter H. van Leeuwen wil een politieke meerder heid de gebruiksnormen niet ver scherpen en de invoeren niet vervroegen voor 1995. "We moeten ons dus als landbouw van onze bes te kant laten zien. Dat betekent meedoen aan de grootschalige mestverwerking en de mineralen- boekhouding", aldus Van Leeuwen. De Geldersche sprak overigens haar zorg uit over de voortgang van de mestverwerkingsprojecten. De meeste akkerbouwers kopen hun kunstmest bij de coöperatie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 9