Hectaretoeslag voor boeren loskoppelen van de produktie x Bloemenveiling Holland richt oog op ZLM-gebied Midi iva/c I \i icu vvo AMEV wacht op groen licht voor glastuinbouw bij Rilland Prof. dr. De Veer voor kring Noord-Beveland: "Zeeland moet snel handelen" Brochure mest- en waterinstallaties Op Zeelandbrug geen trekkers toegestaan SS VRIJDAG 12 FEBRUARI 1993 Het plan MacSharry zal op den duur niet houdbaar blijken. Daarom moe ten we toe naar prijzen op wereld marktniveau en opheffing van alle produktiebeperkingen, gekoppeld aan een algemene hectaretoeslag voor de boeren, los van de gewas sen die hij teelt. Dat was de bood schap van prof. dr. J. de Veer, die dinsdagavond jl. in Colijnsplaat een inleiding hield voor de kring Noord- Beveland van de ZLM en daar zijn inmiddels beroemd geworden plan- De Veer toelichtte. De Veer betoogde dat het MacShar- rybeleid gedoemd is te mislukken, omdat het betrekking heeft op slechts een deel van de totale grondgebonden produktie waardoor verdringingseffecten ontstaan. Het is bovendien te kostbaar, te inge wikkeld en te fraudegevoelig. MacSharry biedt verder te weinig aanknopingspunten voor omscha keling naar alternatieve vormen van duurzaam en nuttig grondgebruik. Doorgaan op deze weg leidt onher roepelijk naar de ondergang van de landbouw, inclusief de sterke be drijven. Prof. De Veer heeft een plan ont worpen, dat in belangrijke mate te gemoet kornt aan de bovengenoemde bezwaren. Hij gaat er daarbij vanuit de landbouw niet zonder inkomenssteun kan. De steun is echter niet gebonden aan de produktie, maar heeft een alge meen karakter. De boer blijft vrij te produceren wat hij wil. Daar staat tegenover dat de prijzen geleidelijk teruggaan naar wereldmarktniveau. f 1.000,—/ha De hoogte van de hectaretoeslag is afhankelijk van het opbrengstver mogen van de grond. Voor goede grond is de toeslag lager dan voor slechte grond. Voor Nederland denkt De Veer aan een bedrag van f 1.000,— per ha. Die toeslag blijft gelden, ook wanneer de grond een niet-agrarische bestemming krijgt, bijvoorbeeld natuur of bos. Verder moeten aan de toeslag voorwaar den worden verbonden met betrek king tot bescherming van het milieu en het in stand houden van natuur lijke hulpbronnen. De Veer: "Het komt er op neer dat ik de markt z'n werk laat doen, zowel bij het sturen van de produktie als bij de overscha keling naar niet-agrarisch gebruik van de grond. De grondprijs blijft in dit systeem hoog, wat echter ge compenseerd wordt door de toeslag. Een sterke daling van de AMEV is bijzonder ingenomen met het besluit van de provincie Zeeland om als eerste lokatie voor glastuin bouw de Bathpolders bij Rilland (Reimerswaal) naar voren te schui ven. De NV Bathpolders - een volle dochter van AMEV - heeft daar 700 ha grond in eigendom, waarvan de onderneming ca. 300 ha voor glastuinbouw wil bestemmen. Een inrichtingsplan ligt al sinds mei vorig jaar klaar. "Wij zijn erg blij dat de lokatie Bath polders als eerste genomineerd is door het provinciebestuur. Dat geeft duidelijkheid naar alle partijen", al dus ing. B. Wolters, die namens AMEV als projectleider optreedt. AMEV hoopt dat de provincie op korte termijn de planologische mo gelijkheden biedt om concreet aan de slag te gaan. Het bestem mingsplan van de gemeente Rei merswaal ligt ter goedkeuring voor, maar het wachten is op groen licht van de provincie. Als het goed is heeft de PPC giste ren (donderdag) een positieve uit spraak gedaan, maar dat is helaas niet gebeurd. Toch willen wij eerst op planologisch gebied volledige duidelijkheid voor wij de markt op gaan. Wij streven er naar op 1 april a.s. de wervingscampagne onder de tuinders te starten. Technisch ge zien kan het eerste glastuinbouwbe drijf dan binnen een jaar in de Bathpolders staan". Snelheid Ing. Wolters wijst er op dat snelheid op dit moment een belangrijker fac tor is, aangezien andere regio's eveneens volop bezig zijn glastuin- bouwconcentraties van de grond te krijgen. In Zuid-Holland bijvoorbeeld staan diverse lokaties op de nomi natie voor glastuinbouw. Ing. Wol ters: "Ook wij zijn benaderd, omdat wij in de Hoekse Waard 2000 ha grond in eigendom hebben. Wij staan daar positief tegenover. Zee land is al redelijk ver gevorderd met de voorbereidingen en dat is be paald een voordeel, waarvan gepro fiteerd moet worden". AMEV heeft goede hoop dat de lo katie Reimerswaal onder de West- landse glastuinders hoge ogen gooit. Vooral de relatief grote licht opbrengst - mede als gevolg van de ligging bij open water - en de be trekkelijk geringe afstand tot het Westland zijn volgens ing. Wolters sterke pluspunten. Hoe groot de glastuinbouwconcen- tratie in de Bathpolders precies zal worden, laat AMEV nog even in het midden. Er is in principe 300 ha be schikbaar. De provincie Zeeland heeft echter te kennen gegeven voorlopig te willen volstaan met 100 ha om in latere jaren ook de lo katies Kapelle en Borsele een kans te geven. De provincie beschouwt Zuid-Beveland als één lokatie voor in totaal 300 ha glastuinbouw. Ing. Wolters: "De tuinders zien zelf het liefst een grote concentratie tot stand komen. Dat biedt de meeste voordelen en daar zullen we dus re kening mee moeten houden". grondprijs is niet goed. Het brengt de landbouw in een financiële crisis". De oud-LEI-direkteur erkende dat zijn plan veel gemeenschapsgeld kost. Daar staat tegenover dat het voedselpakket voor de consument goedkoper wordt. Per saldo kost het plan minder dan het MacSharrybe- leid, aldus De Veer. Niet millimeteren Vanuit de vergadering werd hem te gengeworpen dat het koppelen van de toeslag aan de grondsoort toch weer discussie oproept en de con currentieverhoudingen in Europa kan verstoren. "Daarover moeten we niet millimeteren", aldus prof. De Veer. "Voor Nederland moeten we uitgaan van een vast bedrag en ver der moeten we Europa in een paar klassen indelen". Over de politieke haalbaarheid van zijn plan was De Veer niet zonder twijfels. Het toesluizen van aanzienlijke financië le toeslagen naar de boeren zonder dat daar prestaties tegenover staan zal natuurlijk discussie losmaken, "Maar het is een efficiënt plan, het past in de internationale handels afspraken en je levert als landbouw een tegenprestatie omdat je reke ning houdt met milieuvoorwaarden. Dat moet de politiek en de consu ment toch kunnen overtuigen". Prof. De Veer had weinig goede woorden over voor de plannen die recent in de publiciteit kwamen voor een nieuw landbouwbeleid in de EG, zoals het instellen van een verplichte zaaidatum (Beeke) en het plan voor een financieel zekere graanteelt, gekoppeld aan produk- tiebeperking (Korteweg). "Deze plannen houden te weinig rekening met het feit dat de landbouw de beste klant van de landbouw is. 70% van de gewassen is bestemd voor de veehouderij. Dat gegeven kun je niet zomaar buitenspel zetten". Er is een brochure verschenen met richtlijnen voor het verantwoord in stalleren en gebruiken van water- en mestinstallaties in de glastuinbouw. De brochure is een gezamenlijk ini tiatief van de fabrikanten, installa teurs, adviserende instanties en glastuinbouwverzekeraars. De bro chure kan worden opgevraagd bij Hagelunie, Postbus 456, 2260 ME Leidschendam. Trekkers en soortgelijk langzaam verkeer hebben geen toegang op de Zeelandbrug. Het feit dat de brug sinds 1 januari tolvrij is, heeft hierin geen verandering gebracht: de hoofdrijbaan was en is een autoweg. Trekkerbestuurders die zich aan de Noordbevelandse kant van de brug meldden, werden door de tolgaar ders op het rijverbod voor hun voer tuigen gewezen. Die mogelijkheid is vervallen op het moment dat niet meer voor de passage over de brug hoefde te worden betaald. De politie is nu de enige toezichthoudende in stantie. Ontheffingen voor langzaam ver keer op de hoofdrijbaan van de Zee landbrug kunnen worden aangevraagd bij de provinciale direc tie milieu en waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Door gaans worden zij verleend voor af gebakende tijdstippen binnen de dag. De klok is het prijsvormingsinstrument van Bloemenveiling Holland. Bloemenveiling Holland is een van de vele deelnemers aan de ZLM Ma nifestatie 1993 die van 17 tot en met 19 juni in de veiling te Kapelle wordt gehouden. De veiling zal zich uiteraard van haar beste kant laten zien. Met veilcentra in Naaldwijk en Bleis- wijk heeft de coöperatie een omzet van circa twee miljard gulden per jaar. Veertig procent van alle in Ne derland verhandelde bloemen en planten verwisselen op deze veiling van eigenaar. De veiling heeft 4.300 leden. De afzet wordt verzorgd door ruim 2.000 kopers. De veiling is sterk op de export gericht: ongeveer 75% van de verhandelde produkten gaat naar het buitenland. Optimale prijsvorming is de doelstel ling van Bloemenveiling Holland, zo als van elke veiling. De veilingklok is daarbij altijd nog het beste hulpmid del. Vaste prijzen of garantieprijzen kent de veiling niet. Behalve via de veilingklok loopt met name bij de planten een deel van de afzet via de bemiddelingsbureaus van de beide veilcentra. Zuidwest Nederland Voor de verdere ontwikkeling van de bloemisterij laat Bloemenveiling Hol land nadrukkelijk het oog op zuidwest-Nederland vallen. Regel matig organiseert de veiling voor lichtingsbijeenkomsten in deze regio, zoals voor zomerbloemen, tul- Manifestatie 17 -18 -19 juni pen, potchrysanten en boomkweke rijgewassen. Voor een aantal produkten organiseert men ook ex- cursiegroepen, die bedoeld zijn om de kennis van de (vaak startende) bloementelers te vergroten. Bloemenveiling Holland is verder zeer aktief op het gebied van kwali teitsverbetering. Dit komt onder an dere tot uiting in kwaliteitsbijeenkomsten voor aan voerders van de produkten. Deze bijeenkomsten worden behalve in de glasdistricten desgewenst ook in de regio verzorgd. Een groot .deel van de bloemen en planten komt via groepsvervoer op de veiling. De telers doen dit dus niet allemaal zelf. Een aantal trans portbedrijven, verspreid over het he le land, haalt de produkten bij de telers op en brengt deze vervolgens naar Naaldwijk of Bleiswijk. Op de ZLM Manifestatie zal de afde ling relatiebeheer van de Bloemen veiling deze en andere zaken uitvoerig toelichten aan de be zoekers. "In het meest gunstige geval worden de in onbruik geraakte boerenhoeves omgebouwd tot manege of sexboerderij voor de Belgen. Ik heb liever dat er meer melkveehouders komen. Dan wordt de agrarische infrastructuur van deze streek tenminste weer versterkt". F. de Waal, voormalige NCB-bestuurder, over de trek van Bra bantse veehouders naar Zeeuws-Vlaanderen (De Volkskrant, 21 januari 1993). "Braak ligt niet goed onder de boeren. De boeren willen gewassen verbou wen en geen steun aanvragen. Bovendien is het onder de boeren sociaal niet erg geaccepteerd om grond braak te leggen. Als je niets met je grond doet, word je daar door je buurman op aangekeken". Dr.ir. J.H. van Niejenhuis, vakgroep agrarische bedrijfsecono mie van de Landbouwuniversiteit (Wagenings Universiteits blad, 28 januari 1993). "Toen het mestbeleid in 1986 in gang werd gezet is onder bijval van het par lement een gezamenlijke doelstelling afgesproken: in 2000 mag niet meer mest worden uitgereden dan de gewassen kunnen verwerken. Nu dreigt de overheid tijdens de voetbalwedstrijd de doelpalen te verzetten". Drs. J.W.E.M. Mares, voorzitter Landbouwschap (NRC- Handelsblad, 29 januari 1993). "We hebben in Nederland een maximumsnelheid van 120 km per uur. Daar is geen draagvlak voor; de pakkans is ongelooflijk klein en dus wordt er veel te hard gereden. Bij de mestwetgeving zal dat niet veel anders zijn". Ir. R. Tazelaar, voorzitter Produktschap Vee en Vlees (De Volks krant, 29 januari 1993).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7