"Beleid rijksoverheid wordt ongeloofwaardig" "Over 20 jaar heeft milieu landbouw nodig" Landbouwschap akkoord met bestuursovereenkomst MJPG Natuurplannen Noord-Zeeland na inspraak vastgesteld Landbouwschap Zeeland over Structuurschema Groene Ruimte: Prof. Struik op vergadering te Steenbergen: VRIJDAG 12 FEBRUARI 1993 MIQI iva/C De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Zeeland maakt zich ernstige zorgen over de aange kondigde voornemens van de rijks overheid zoals onder meer aangekondigd in het Structuursche ma Groene Ruimte. In een reactie op het Structuurschema wijst de Raad erop dat afspraken tussen de landbouw, natuurbescherming en overheid in de provincie Zeeland worden doorkruist zodat het juist verkregen draagvlak voor de realise ring van nieuwe natuurgebieden als uitwerking van het Natuurbe leidsplan op het spel wordt gezet. Zo is afgesproken dat de plannen voor natuurontwikkeling op basis van vrijwilligheid worden gereali seerd. In aangewezen gebieden mag de bestemming niet verande ren en mag de agrarische bedrijfs ontwikkeling en -uitoefening gewoon doorgang vinden. Ten onrechte wordt naar de mening van de Gewestelijke Raad in het Structuurschema Groene Ruimte het accent gelegd op de rol van het streek- en bestemmingsplan in het bereiken van de doelstellingen van het beleid. Door in dergelijke plan nen ge- en verboden op te nemen zouden andere functies, waaronder de landbouw, beperkt kunnen wor den om de beoogde waarden te be schermen. Om landschaps- en natuurwaarden te beschermen kan echter veel beter worden gekozen voor een beleid waarbij er sprake is van een actieve rol van zowel de overheid als de be trokken grondgebruikers. Dit bete kent dat de agrariërs kunnen worden ingeschakeld bij het beheer en dat de overheid daar een vergoe ding tegenover stelt. De Gewestelij ke Raad is van mening dat de aanpak in de provincie Zeeland tot voorbeeld kan dienen. Het Landbouwschap in Den Haag heeft in een officiële reactie laten weten dat het structuurschema de Nederlandse land- en tuinbouw on voldoende ruimte laat om in te kun nen spelen op toekomstige ontwikkelingen. Het structuursche ma biedt te weinig mogelijkheden voor de agrarische sectoren om de komende jaren aan de steeds hoge re eisen van markt en milieu te vol doen. Het SGR heeft dus een negatief effect op de land- en tuinbouw. Het schap vraagt zich af of de opstellers van het structuurschema de landbouw nog wel de moeite waard achten. Zo wordt bij de voor stellen voor het landinrichtingsbe- leid naar verhouding te veel aandacht geschonken aan natuur en landschap. Dat het landbouwbe drijfsleven de natuurbelangen erkent heeft het al aangetoond door in te stemmen met de ecologische hoofdstructuur, waardoor 150.000- ha landbouwgrond beschikbaar komt voor natuur. En uit plannen als Mineraal Centraal en het convenant groen-labelstallen blijkt dat het Landbouwschap zich ook op het ge bied van het milieu inspant. Bloemdijken De Raad geeft tevens aan dat de aanwijzing van bloemdijken als ver- zuringsgevoelig element in het ka der van de Ecologische Richtlijn van de Hinderwet door het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij haaks staat op het in het Structuurschema aangekondigde voornemen om veehouderijbedrij ven uit de zandgebieden te verplaat sen. Als gevolg van de aanwijzing van bloemdijken zullen grote delen van Zeeland ongeschikt worden voor nieuwvestiging van veehou derijbedrijven en zal ook de omscha keling en uitbreiding van bestaande bedrijven sterk worden belemmerd. De Raad wijst erop dat ook bloem dijken beter beschermd worden door een actief agrarisch beheer. In veel gevallen blijkt juist dit beheer tot een bloemrijke vegetatie te heb ben geleid. Het is bijzonder wrang dat nu "als dank" voor dit beheer de agrarische sector met beperkin gen in de bedrijfsontwikkeling op te zadelen. Het voorstel van de Provin ciale Commissie Beheer Landbouw gronden Zeeland om boeren een beheersovereenkomst te laten af sluiten als voortzetting voor het in het verleden gevoerde beheer ge tuigt van meer inzicht in de haal baarheid van beleidsvoornemens in de praktijk. In de 'aangewezen gebieden' moet de agrarische bedrijfsuitoefening en -ontwikkeling gewoon doorgang kunnen vinden. Er is afgesproken dat de plannen voor natuurontwikkeling op basis van vrijwilligheid worden gerealiseerd, aldus de Gewestelijke Raad. Op de foto: open bare bekendmaking op een staldeur in het kader van de AMvB rund veehouderij. Het bestuur van het Landbouw schap heeft zich in de vergadering van vorige week woensdag akkoord verklaard met de bestuursovereen komst Meerjarenplan Gewasbe scherming (MJPG). Het schap wil op korte termijn de overeenkomst met overheid en andere betrokken partijen bekrachtigen. De doelstelling van het MJPG is in het kort "gezamenlijk werken aan het verminderen van de afhankelijk heid van gewasbeschermingsmid delen en de ongewenste nevenactiviteiten ten aanzien van het milieu". Door de bestuursover eenkomst heeft het bedrijfsleven zich medeverantwoordelijk gesteld voor de uitvoering van het plan, waaronder de volume- en emissie doelstellingen. Het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen moet in 1995 met 30 tot 35 procent zijn verminderd en in 2000 met ten minste vijftig procent. In de bestuursovereenkomst wordt een aantal aktiviteiten genoemd om die doelstellingen te bereiken, zoals de keuring van spuitapparatuur en het opstellen van richtlijnen voor geïntegreerde teelt. Indien de doe len onverhoopt niet gehaald worden zal het Landbouwschap meewerken aan het op- en instellen van aanvul lende maatregelen zoals intensive ring van onderzoek en aanpassing van de bedrijfsvoering. De overheid denkt in dat geval onder meer aan regulerende heffingen op de ijkmo- menten 1995 en 2000. De bestuursovereenkomst is een raamovereenkomst en moet per sector nader worden uitgewerkt. Deze sectorplannen, waarvan de uitvoeringskosten per jaar worden geraamd op 3 a 5 miljoen gulden voor alle sectoren tezamen, zullen drie maanden na ondertekening ge reed zijn. De overheid, de betrokken toelatingshouders en de afzonderlij ke sectoren zullen gezamenlijk een aantal bestrijdingsmiddelen (zoge naamde aandachtsmiddelen) nader onderzoeken op negatieve nevenef fecten voor milieu of arbeidsom standigheden. Waar nodig zal het gebruik van zulke middelen worden gereguleerd. Bezwaren ZLM Zoals wij vorige week meldden, heeft de ZLM ernstige bedenkingen tegen de bestuursovereenkomst. Bezwaren betreffen onder meer de financiering van de bestuursover eenkomst en het niet van de baan zijn van regulerende heffingen. Ook vindt de ZLM dat het convenant te veel open einden bevat en de over heid te veel ruimte laat om tussen tijds in te grijpen met verdergaande maatregelen. Zo zijn er nog veel on duidelijkheden over de bepaling van de volumereductie en de normen voor emissiereductie. De ZLM onderschrijft wel de inspan ningsverplichting om het verbruik van bestrijdingsmiddelen in 2000 met de helft te verminderen ten op zichte van het gebruik in 1984-1988. Volgens de ZLM heeft de landbouw zelf bewezen al het gebruik van middelen fors te kun nen verminderen. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen vanaf 1 april a.s. beheersover eenkomsten gaan sluiten voor percelen op Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland en op Wal cheren. Ze gaan dit doen op basis van de vastgestelde uitwerking van het Natuurbeleidsplan (2e fase) voor deze gebieden. Deze uitwerking is vastgelegd in be grenzingsplannen voor relatienota- gebieden en natuurontwikkelingsprojecten, op gesteld door de Provinciale Com missie Beheer Landbouwgronden, waarin onder andere vertegenwoor digers van het landbouwbedrijfsle ven zitten. De inspraak over de plannen is eveneens door deze Commissie verzorgd. G.S. stellen vast dat in de kortst mo gelijke tijd overeenstemming is be reikt, zeker gelet op de problemen elders in den lande. Dit wijst op een breed draagvlak voor de plannen. De inspraak heeft niet tot ingrijpen de wijzigingen geleid. G.S. willen de plannen nu formeel gaan vaststellen om vervolgens op basis daarvan be heersovereenkomsten te kunnen af sluiten. Wottjer spreekt op AJK-vergadering Europarlementariër Eisso Woltjer geeft op donderdag 25 februari in hotel Du Commerce te Oostburg zijn visie op het Europees landbouwbeleid, nu en in de toekomst. Hij doet dat op de jaarver gadering van het AJK West Zeeuws- Vlaanderen. Na zijn inleiding volgt een discussie over het thema. Op de agen da van de vergadering staat ook een bestuursverkiezing. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Spruitkool excursie De spruitkool studieclub van de NTS Zuidwest Nederland organi seert op zaterdag 13 februari a.s. een excursie naar het bedrijf van de heren Vijverberg-Bos aan de Zwa- nenburgseweg 19 te Ouwerkerk, aanvang 10.00 uur (tel. 01114-1292). Jaarvergadering Zaadteettstudieclub Donderdag 25 februari a.s. wordt de jaarvergadering van de zaadteeltstu- dieclub gehouden in "De Wellevae- te", Hoenderweg 133 te St. Annaland. Aanvang 19.30 uur. Na het huishoudelijk gedeelte zal er een inleiding worden gehouden door dr. P. Harrewijn van IPO-DLO te Wage- ningen met als thema: De bestrij ding en levenswijze van bladluis en trips. De vergadering zal tevens in het teken staan van het 10-jarig ju bileum. Informatie via secr. 01666-2181. Telersvergadering NAK De keuringsdienst Rivieren-Delta- Nederland houdt nog twee telers vergaderingen, op 17 februari 19.30 uur in zaal Koch te Kruisland en op 18 februari 20.00 uur in De Halle te Axel. De Plattelandsvrouwen en de afdeling Poortvliet van de ZLM Jaarlijkse gezinsavond op 26 fe bruari 1993 om 19.30 uur in het dorpshuis '"t Ouwe Raedhuus", Langestraat 16 te Poortvliet. Op de ze avond wordt het blijspel "Rosa- geur Manusgein" opgevoerd. Daarna is er een gezellig samenzijn m.m.v. Bram van Prooyen. Landbouwvereniging "Landbouwbelang" te Kerkwerve Algemene vergadering op vrijdag 26 februari 1993 om 20.00 uur in café "De Heerenkeet" te Flauwers. De spreker is de heer J. de Koeyer, hij bespreekt enkele aspecten van de geregistreerde teelten in de ak kerbouw en vertoont een dia-serie over de "Zeeuwse Vlegel". Aardappelkwekersvereniging Zuidwest-Nederland Jaarvergadering op vrijdag 19 fe bruari 1993 om 13.30 uur in het dorpshuis "Luctor et Emergo", Hoofdweg 45 te Rilland. De spreker is dhr. ir. C. Bus van het PAGV en hij bespreekt het onderwerp "Hoe om te gaan met virusziekten in 1993". Leden en donateurs zijn van harte welkom. Presentatie plan waterhuishouding Op donderdag 18 februari presen teert de provincie Zeeland in Mid delburg' het ontwerp-Waterhuishoudingsplan. Vertegenwoordigers van de belang rijkste doelgroepen geven hun visie op het gepresenteerde plan, waarna een forumdiscussie plaatsvindt. Jo IJsebaert voert het woord namens de drie Zeeuwse landbouworgani saties. Minder produceren door terugdrin ging van het gebruik van meststof fen en gewasbeschermingsmidde len. Dit was de essentie van het ver haal dat professor Struik de leden van afdeling Steenbergen-Dintel- oord te vertellen had. Struik, hoog leraar te Wageningen, merkt daarbij op dat een gerichte p.r. naar de poli tiek en burger toe noodzakelijk is. "Akkerbouw wordt nog steeds ge zien als een vervuilende groep. Zij worden onevenredig zwaar gepakt bij milieumaatregelen. Onterecht. De traditionele akkerbouwer is mi lieuvriendelijk bezig met land schapsbeheer". In dit kader kregen de Europese landbouwbehartigers forse kritiek van Struik. "Zij hadden allang eensgezind naar buiten moe ten treden. P.r. is een belangrijke schakel om politiek en consument te benaderen. Landbouw moet weer in een goed daglicht komen. Het pu bliek maakt zich geen zorgen over voedselvoorraden. Wel over het eten dat zij krijgen". In agrificatie ziet de Wageningse professor weinig perspectief. "Mis schien wel in oliehoudende zaden. Bio-ethanol is nu niet haalbaar. Als landbouw moet concurreren met fossiele brandstof gaat zij failliet. Over 20 jaar is de tijd er rijp voor. Veel energiebronnen zijn dan niet meer aanwezig. De bal terug Struik kreeg van de vergadering de bal teruggespeeld. "Waarom heeft Wageningen zijn kennis niet veel eerder in de strijd gegooid?" Struik: "Wageningen voelt zich nu geroe pen en verantwoordelijk om naar buiten te treden. Zeker nu de land bouw in een diep dal zit. Voorheen was er een weinig praktijkgerichte visie met de landbouw". Afdelingsvoorzitter M. Hage kan zich in de woorden van Struik vin den maar wijst op de tekorten in het verhaal. "De verwachtingen zijn te hoog uitgesproken. Consumenten betalen niet meer. Ons saldo blijft te laag. Voordat zo'n visie politiek rond is zijn wij er niet meer".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6