Regeling voor fruitpluk blijft obstakel in tuinbouwakkoord Feestweek op het AOC Zeeland Landbouwschap steekt geld in bemestingsplan LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Landbouwschap bespreekt "bloemdijken" met minister ««Hes» "•KÜÜUJ Doz6 WOGIC ~h*.lt>i A - C Manifestatie 17-18-19 juni CLO en voedingsbonden in gesprek met kabinet Milieuheffing op agrarische produkten Zeeland geeft rvk Inkel voorrang Centrum voor groen onderwijs zet deuren open Pag. 3 Studiemiddag Rabobanken Pag. 4 MacSharry veehouderij Pag. 5 Van het KNLC Pag. 6 "Overheid ongeloofwaardig met beleid structuurschema" Pag. 7 De Veer licht plan toe voor ZLM-kring Pag. 9 Verslag "Markelo" Pag. 11 Tuinbouwklanken Pag. 12 en 13 Vrouw en jongeren VRIJDAG 12 FEBRUARI 1993 81e JAARGANG No. 4155 De CLO en de voedingsbonden zijn nog niet tot overeenstemming ge komen met de overheid over aanvul lende voorstellen voor het Tuin bouwakkoord. De voorstellen heb ben betrekking op de gelegenheids arbeid en de malafide loonbedrijven. Het tekenen van het akkoord laat nog op zich wachten. Het op 30 januari jongstleden be reikte principe-akkoord tussen de voedingsbonden en de CLO is afge lopen dinsdag besproken met een kabinetsdelegatie bestaande uit on der andere minister De Vries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en Staatssecretaris Kosto van Justi tie. Deze laatste heeft zich gebogen over de problematiek van de malafi de handmatige loonbedrijven. In de zogenoemde 'aanvullende voorstel len tuinbouwakkoord' van de voe- Het Landbouwschap gaat voor 70.000 gulden meebetalen aan de kosten van de introduktie van be mestingsadviezen op melkveebe drijven. Door middel van deze adviezen is het mogelijk de gift van kunstmest op grasland te beperken. Hierdoor wordt het stikstofverlies beperkt. Naast het Landbouwschap wil ook het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij bij dragen aan het project. Het project past binnen het stikstofaktieplan voor de rundveehouderij van het Landbouwschap. Het is het tweede jaar dat veehou ders aan dit project kunnen deelne men. In 1992 is het zogenoemde N-advies voor grasland op beperkte schaal geïntroduceerd en zijn zo er varingen verzameld. In 1993 zullen 500 veehouders op zand- en klei gronden kunnen deelnemen. Voor 60 veehouders op veengronden wordt een aangepaste proefversie geïntroduceerd. dingsbonden en de CLO is dit punt namelijk opgenomen. Obstakels Het gesprek met de kabinetsdelega tie heeft nog geen concrete resulta ten opgeleverd. De gevraagde uitbreiding van de scholieren- en studentenregeling voor de pluk van handfruit en voor het steken van asperges (in specifieke periodes) is het belangrijkste onderhande lingspunt met de minister. Eerder in de Tweede Kamer had de minister reeds gezegd dat een premievrijstel ling voor andere groepen problemen zou opleveren. De minister is bang voor fraude en voor een uitstralings effect. Deze punten spelen een be langrijke rol, want zowel op het juridisch/technische als op het bestuurlijk/politieke vlak zitten nog obstakels. De komende weken zal getracht worden deze weg te werken. Ook het punt van handmatige loon bedrijven stond op de agenda bij het overleg met de kabinetsdelegatie. Zowel de bonden als de CLO willen de malafide handmatige loonbedrij ven uit de agrarische sector weren. Beide partijen doen een dringend beroep op de overheid om voor handmatige loonbedrijven een wet telijke vestigingsregeling in het le ven te roepen. Daarnaast wordt gewerkt aan een zogenoemd 'Cen traal Meldpunt' dat de handmatige loonbedrijven registreert. Opdracht- verlenende tuinders dienen aan dit meldpunt door té geven dat men een opdracht aan een handmatig loonbedrijf verstrekt. Uitgangspunt is dat de tuinder op deze manier wordt gevrijwaard van vervolging in verband met het te werkstellen van illegalen, het afdra gen van werknemerspremies, pre mies volksverzekeringen en loonbe lasting. De komende tijd zal dus gebruikt worden om de technische details rondom het Centrale Meldpunt uit te werken. Indien ook de minister overtuigd kan worden van het be lang van de premievrijstelling van de pluk van handfruit en het steken van asperges, is de weg vrij voor het tekenen van het Tuinbouwak koord. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap zal de problematiek met betrekking tot de aanwijzing van de bloemdijken in Zeeland aan de orde stellen in het reguliere overleg met minister Bukman. Het eerstkomend overleg vindt plaats op 15 maart a.s. De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap had per brief gevraagd de aanwijzing van bloemdijken bij de minister op tafel te leggen, gezien de ernstige gevol gen voor veehouderij- en akker bouwbedrijven die in de nabijheid van deze dijken gelegen zijn. Het gaat om dijkgedeeltes met bijzonde re natuurwaarden op Zuid-Beveland, Tholen, Schouwen-Duiveland en Oost Zeeuws-Vlaanderen. De aan wijzing houdt in dat er via de Hin derwet beperkingen kunnen worden opgelegd aan de bedrijfsontwikke ling teneinde verzuring tegen te gaan. Aanvankelijk zou de direkteur LNO in Zeeland, ir. A. van Weelderen, de bloemdijken per 1 februari jl. aanwij zen. Naar aanleiding van de bezwa ren uit de landbouw heeft hij de aanwijzing uitgesteld tot 15 maart a.s. Dat is dus de dag waarop het Landbouwschap en de minister de kwestie zullen bespreken. De voorzitter van de Geldersche Mij van Landbouw, de heer J.G. van Leeuwen, wil dat er een milieuhef fing op agrarische produkten komt. Hij pleitte hiervoor op de algemene vergadering van de Geldersche, die donderdag jl. in Hattem is ge houden. "Op benzine en dieselolie wordt steeds een hogere accijns gelegd om de consument te herinneren aan de milieubelasting. Dat dient oök met agrarische produkten als vlees, melk en brood te gebeuren. Niet op de boerderij hoort de heffing thuis; dus geen kunstmestheffing, geen heffing op gewasbeschermingsmid- delen en geen heffing op teveel ge produceerde mest.". Volgens Van Leeuwen moet de op brengst van de heffing op agrari sche produkten worden gebruikt voor herstructurering van het platte land. De consument wil immers een duurzame land- en tuinbouw zonder verzuring, vermesting en verdro ging. Dan moet hij er ook voor wil len betalen en niet de boer alleen, zoals nu dreigt te gebeuren, aldus Van Leeuwen. Provinciale Staten van Zeeland heb ben besloten drie nieuwe landinrich tingsprojecten toe te voegen aan het voorbereidingsschema voor 1993. Opvallend is dat de Staten bij amendement een wijziging hebben gebracht in de volgorde van deze projecten, die door G.S. was voor gesteld. Als eerste op de lijst staat nu de ad ministratieve ruilverkaveling Inkel (3.330 ha), als tweede de admi nistratieve herinrichting Hoek (3.130 ha) en als derde de administratieve ruilverkaveling Philippine (3.650 ha). G.S. hadden Den Inkel als nummer 3 en Philippine als nummer 1 voor gesteld. Het besluit van de Staten is doorgeleid naar de Centrale Landin- richtings Commissie. Het fraaie gebouw van het AOC Zeeland e.o. is nu helemaal klaar. Binnenkort zal worden begonnen met de aankleding van de bui tenruimtes (foto: Anton Din- gemanse). Het AOC Zeeland heeft ter gelegen heid van de opening van het nieuwe gebouw in Goes, dat samenvalt met 100 jaar landbouwonderwijs in Zee land, een feestweek op touw gezet. Van maandag tot en met vrijdag zijn er volgende week elke dag bijzonde re aktiviteiten. A.s. maandag wordt het nieuwe ge bouw aan de Fruitlaan in Goes offi cieel geopend door de Commissaris van de Koningin in Zeeland, drs. W.T. van Gelder. De bijeenkomst be gint om 14.00 uur en staat onder leiding van AOC-voorzitter A.J.G. Doeleman. Na afloop is er een re ceptie. De verdere feestweek staat volledig in het teken van zowel nieuwe als oud-leerlingen. Dinsdag 16 februari a.s. houdt het AOC 's middags en 's avonds open huis voor toekomstige leerlingen en hun ouders. Woensdag 17 februari zet het AOC de deuren opnieuw wijd open. In de ochtendu ren is het open huis speciaal be doeld voor leerlingen die kiezen voor individueel onderwijs, in de middag- en avonduren is iedereen weer welkom. Donderdag 18 februari is gereser veerd voor de huidige leerlingen van het AOC. Er is een groot leerlingen- feest georganiseerd met een recep tie, een broodmaaltijd en een disco. Vrijdag 19 februari is de dag van de reünisten. Via oproepen in o.a. de ZLM-krant heeft zich een grote groep oud-leerlingen voor deze dag aangemeld. Er zullen ongetwijfeld talloze herinneringen uit de RMAS- tijd aan de Ravelijn in Goes worden opgehaald. Ook het gedenkboek ter gelegenheid van 100 jaar landbouw onderwijs zal dan worden gepre senteerd. Zaterdag 20 januari a.s. tenslotte is er op het AOC opnieuw open huis voor iedereen die belangstelling heeft voor "groen onderwijs". Het is een dag die zich uitstekend leent om familie en kennissen mee te ne men. Leerkrachten en leerlingen ho pen veel gasten te mogen verwelkomen .in het fraaie gebouw achter het NS-station, dat in okto ber vorig jaar kon worden betrokken en waarin de vroegere LAS in Kapel- Ie en de MAS in Goes nu onder één dak samenwonen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 1