Studiemiddag over biotechnologie in de plantenteelt Je bent jong en akkerbouwer Opheffing provinciale P.J.Z. en grandioos feest Komt allen!!! I onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge op: 13 februari a.s. mét: gratis toegang mét: gratis warm buffet mét: de band Rio Grande voor: alle leden in: de Vroone te Kapelle aanvang: 21.00 uur ALGEMEEN AGRARISCH VRIJDAG 12 FEBRUARI 1993 I I Op de studiemiddag over biotechnologie van de agrarische commissie, die op 14 januari 1993 in "De Vroone" te Kapelle is gehou den, hebben drie sprekers ons aan het denken gezet over het thema "Invloed en positie van de telers". Via discussie-groepen werden we er nog meer bij betrokken. Wat biotechnologie (BT) is werd door de heer H. Dekker, secretaris produkten van het ministerie van Landbouw, duidelijk uiteen gezet. "Bio" geeft aan dat het met leven te maken heeft, en "technologie" laat zien dat er menselijke kunst en vaardigheid aan te pas komt. We hoorden dat er al volop gebruik van wordt gemaakt via een scala van in gewikkelde processen in de labora toria. We gebruiken toch ook al waspoeder voorzien van enzymen, die op lagere temperaturen een schoon resultaat geven. De kook- was hoeft niet meer. Ooit wel eens de zwanger schapstest gebruikt? Het groeihor moon wordt nu via "een bacterie-cultuur" aangemaakt. Ja ren geleden werd dit via overleden mensen verkregen. De overheid controleert erg streng. Het duurt jaren eer een medicijn ge bruikt mag worden. Planten kunnen als voedsel dienen, maar ook voor brandstof of vervangende plastics geteeld worden. De klassieke plan tenveredeling heeft helaas een aan tal praktische problemen: ongewenste eigenschappen worden meegekruist: het is kostbaar; het is een kwestie van lange adem. Als een plant in de natuur eigen schappen overneemt is dit ethisch toelaatbaar. Bij genetische modifi catie worden de natuurlijke grenzen doorbroken. De gewenste eigen schappen worden toegevoegd, soort barrières spelen geen rol en er kunnen ook nuttige eigenschappen uit andere soorten worden gebruikt. In een relatief korte periode kan het toevoegen van eigenschappen plaatsvinden en alle gewenste eigenschappen blijven behouden. Vooral geen paniek zaaien, de "wit te jassen mentaliteit" moet open heid geven. In de vorige eeuw ontstond "wagenziekte" bij het in gebruik nemen van de stoomtrein. De laatste jaren merken we dat de PC (personal computer) ook bijver schijnselen geeft! Nieuwe ontwikkelingen De positie van de teler/veredelaar werd uiteengezet door de heer C. Noomen (Van der Have), die ons vertelde dat wereldwijd ontwikkelin gen gevolgd worden. Overheidsver- gunningen moeten aangevraagd worden om met genetisch gemani puleerde gewassen proefvelden aan te leggen. Werken met DNA is niet gebonden aan één soort (plant) wat betreft de keuze van gewenste eigenschap pen. Ongewenste eigenschappen worden niet overgebracht. De weerstanden tegen schimmels, bo- demziekten, insecten, onkruid bestrijdingsmiddelen, zijn andere eigenschappen, die geïsoleerd wor den om daarna geplaatst te worden op andere planten. Wat zijn de wen sen van de boer, het milieu en de consument? De wetenschap voegt iets samen omdat de consument het vraagt. Daarbij blijft de vraag of de consument bereid blijft deze pro dukten te accepteren. Hoe denken wij erover? Deze vraag legde de heer G. Ruivenkamp (WLTO) ons voor. Hoe denken we over de enzymtechnologie (b.v. vette stof uit wasgoed trekken); de fer mentatie (gistings)technologie (wijn, bier of yoghurt); planten biotechnologie (b.v. brandstof). Voedingsmiddelenbedrijven hoeven niet langer biet- of rietsuiker als zoetstof te gebruiken. De zaaizaad sector was heel belangrijk maar nu worden dat de bedrijven die BT be heersen. Zij kunnen de voedselketen omdraaien: uit plantaardig materiaal een produkt maken dat b.v. naar kaas smaakt. Boerenbedrijf en biotechnologie Straks wordt van melk geen boter meer gemaakt, maar men gaat nieuwe grondstoffen bij elkaar voe gen en daar boter van maken. Grote gevolgen voor de werkgelegenheid! Het boerenbedrijf raakt steeds meer ingevlochten in een web van nieu we relaties, de agrariër berekent welke positie ingenomen moet wor den ten aanzien van markt, beleid en BT. Steeds meer besluiten wor den genomen omtrent de wijze waarop er geboerd wordt. BT gaat uit van verschillende ondernemings- of bedrijfsstijlen. BT op maat stimuleren tot een actieve opstelling van boer en tuinder. BT op maat gericht op belangen en perspectieven. Er zijn ook diverse angsten aanwezig over de inschat ting van de nieuwe situatie. Een mooie vergelijking: vele jaren geleden liep er een waarschuwend mannetje voor de stoom locomotief. Hij zwaaide met een vlag en zorgde er voor dat overstekend verkeer even stil stond. Vandaag moet dat waarschuwende persoontje IN de trein zitten en op een andere wijze waarschuwen. Via een levendige discussie, die heel vlot geleid werd door Mariet van der Weele kwamen we er achter, dat één middagje stappen in de BT veel te kort is. Wellicht komt er een ver volg. Als u ook geïnteresseerd bent zoek dan contact met agrarische commissieleden. Het is een moeilijk onderwerp waar de agrarische com missie zich over durft te buigen. Maar in onze directe omgeving wa ren er mannelijke bestuurders die graag mee wilden denken West-Zeeuws Vlaamse be zoeksters: L. van Male-van Sorgen J. Cappon-de Hullu Redaktie Henk Tegels ysssYA Emielle v.d. Vijver overhandigt de politici Corneiisse (links), Van Zijl (midden) en Van Noord (rechts) een kistje laaggeprijsde akkerbouw- produkten "De akkerbouw heeft het vroeger gered, en zal het dankzij het GATT- en EG-beleid later ook redden. Zorg gewoon voor meer toegevoegde waarde aan je produkt". Deze uit spraken deed CDA Tweede- Kamerlid Jan van Noord op een ak- kerbouwbijeenkomst van het Bra bants, Hollands en Zeeuws Agrarisch Jongeren op 1 februari j.l. in Dinteloord. Jan van Zijl, Tweede Kamerlid voor de PvdA, Pam Corne- lissen. Christen Democratisch Euro parlementariër en Arian Kamp, voorzitter van het NAJK, waren de andere sprekers. Het thema van de avond was "Bra ken door of van het internationale landbouwbeleid". De 200 jonge ak kerbouwers, die ondanks de mist waren gekomen, gaven de politiek een duidelijke boodschap mee: De situatie lijkt uitzichtloos, bedrijfs overname is een hachelijke zaak, en daarom moet de politiek zich hard maken voor de akkerbouw. Deson danks kwamen de heren politici vrij wel niet verder dan boterzachte en wollige uitspraken. Bouwplan Michel van Oorschot, jonge akker bouwer op Tholen, vroeg op de man af, hoe hij zijn bouwplan komend jaar moet invullen. Na de slechte opbrengsten van afgelopen jaar, met zowel graan, aardappels, bieten en knolselderij in de min, wist hij het niet meer. Geen der politici had hier een direct antwoord op. Cornelissen PJZ afd. Noord-Beveland 26 februari: grootse avond voor le den en donateurs. Tevens wordt op de avond een algemene ledenverga dering gehouden van 19.30-20.30 uur. Daarna een lopend buffet in Concordia te Wissenkerke. Kosten: leden f 15,00; donateurs f 20,00; niet-leden f 25,00. Opgave lopend zei dat de pijn wel meevalt, immers zijn zes broers en zussen in de land bouw hebben het niet slecht. Hij gaf op aandringen van de zaal wel toe scherpe discussies te hebben met zijn "neven en nichten", die ook graag een toekomst in de landbouw hebben. buffet: vóór 15 februari bij Henny Markusse, 01107-1269 of Govert Schroder, 01102-43326. PJZ afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 12 februari: jaarlijkse gezinsavond i.s.m. de kring Axel van de ZLM. Op gevoerd wordt het blijspel "Ik ben jij jij ben ik Na afloop dansen met het orkest "Amber". Aanvang: 20.00 uur. Entree: f 7,50; tot 14 jaar f 4,00. Provinciale PJZ 13 februari: opheffingsfeest (zie aankondiging). De politici hadden moeite te onder kennen dat de granen de spil vor men voor alle akkerbouwgewassen. Jan van Zijl: "Je vindt in Nederland hooguit tien economen die dit on derschrijven De trieste cijfers van afgelopen jaar zijn toevallig en een malig". Jaap Korteweg, jonge akker bouwer uit Zevenbergen, was het hier bij lange na niet mee eens. De lijst met aan graan gerelateerde contractgewassen, allen met de oude en de nieuwe gekelderde prij zen, was lang en triest. Arie Hessels uit Terheijden legde de vinger op een andere zere wonde, door Van Noord terecht erop te wijzen dat de suikerprijs door het GATT-akkoord weliswaar met zes procent daalde, maar dat de bietenprijs voor de teler met tien tot twaalf procent daalt. Zaken doen Enig perspectief lijkt te liggen in de agrificatie, nieuwe akkerbouwge wassen voor industriële verwerking. Jan van Zijl zag wel enige goede ideeën in het plan De Veer. Volgens dit plan zou de graanprijs nog lager moeten, maar de EG compenseert dit met hogere inkomenstoeslagen. Gebruik van biobrandstoffen zoals bio-ethanol komt dan in beeld, om dat de graanprijs concurreert met de prijs voor aardolie. Ook Van Noord was het hiermee eens. Voor zitter Peter Munters stelde voor ge lijk hierover zaken te doen in coalitieverband. De acute proble men in de akkerbouw maken dit im mers noodzakelijk. Hij kon Van Noord en Van Zijl echter niet tot concrete uitspraken verleiden. Monique Veraart uit De Heen stelde de EG-bureaucratie aan de kaak. Ze kreeg hiervoor de handen op elkaar, ook achter de forumtafel. Cornelis sen beloofde dat over het extra melkquotum voor Italië het laatste woord nog niet is gesproken: "Het is een schandalige zaak De on derste steen moet boven". Het is te hopen dat de EG eerder dan met de zuivel inziet, dat de akkerbouw be ter verdient dan wat ze nu krijgt. Frans Dotinga AJK-vrouwen Oost Zeeuws-Vlaanderen 12 februari: avond over inbraakpre ventie met medewerking van de rijkspolitie Hulst. Plaats: café de Lamsoren te Lamswaarde. Aanvang: 20.00 uur. Regiogroep Noord- en Zuid-Beveland 16 februari: excursie naar bakkerij Bouwman, die het succesvolle brood de Zeeuwse Vlegel bakt. De bakker zal alles vertellen en laten zien over het bakproces van het brood. Na de excursie is er een dia serie van de Stichting Zeeuwse Vle gel in "Ons Dorpshuis" te Kruiningen. Aanvang: 20.00 uur. Voor leden uit de zak van Zuid- Beveland om 19.30 uur verzamelen bij de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek. AJK West Zeeuws-Vlaanderen 25 februari: jaarvergadering. Na de pauze zal het thema Europees Land bouwbeleid Nu en een visie op de toekomst ingeleid worden door Eu roparlementariër Dhr. Woltjers. Plaats: Du Commerce te Oostburg. Aanvang: 19.30 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13