Cursus SLZ snoei hoogstam- fruitbomen op Walcheren Opleiding tuindersvrouwen Telers plantuien voor dilemma Met de sla de winter door Friese teler vervroegt tulpen Reclame "Milieubewust Geteeld" toegestaan Veel buitenlandse bezoekers NTV VRIJDAG 12 FEBRUARI 1993 11 Enige maanden geleden heb ik u be richt over de opleiding van de tuin dersvrouwen in de BARONIE. Deze opleiding is in het kader van het leerlingwezen. Naast 1 schooldag zijn er 4 praktijkdagen per week. Tij dens deze schooldagen zijn ook 2 dagen op de praktijkschool in Ede gepland. Wanneer dit stukje wordt geplaatst, hebben we de eindtoets voor de tweede module achter de rug. De eerste toets over de module "ver zorgen oogst" is door vrijwel ieder een goed afgesloten. Dat nemen ze ons niet meer af. Zo'n module "ver zorgen oogst" bestaat uit de onder werpen als: economie, plant- en bodemkunde en techniek. Alles met betrekking tot de verzorging van de oogst van tuinbouwpfrodukten komt dan aan bod. Nu hebben we de mo dule "verzorgen gewas" gehad. In deze module weer dezelfde onder werpen als bovenstaande, maar dan gericht op de verzorging van het gewas. Naast de schooldag moet er thuis nogal wat huiswerk worden ge maakt. Veel huiswerkopdrachten hebben betrekking op het leerbe drijf. De boekhouding en de bedrijfs- registratiegegevens komen nogal eens op tafel. Als je zo bezig bent en je moet alles zelf opzoeken, kom je er pas achter hoeveel je nog niet weet. Al werk je al veel jaren mee op het bedrijf, toch begin je nu pas te letten op een aantal zaken. Veel dingen heb je altijd als vanzelfspre kend aangenomen. Na elke schooldag is er ook nog een praktijkexcursie aan het eind van de dag. We zijn praktisch op alle bedrij ven van de cursisten geweest. Daar naast zijn er excursies geweest naar onder andere een fabriek waar diep vriesgroenten werden klaarge maakt, een laboratorium voor plantenvermeerdering, een planten- kweker etc. Ook hebben we al enke le gastdocenten gehad: een SEV-er, een hoofdkeurmeester van de RBT, en een dag over arbeid. Dan was er een dag op de praktijk school in Ede. De groep werd gesplitst in vollegronds- en glaste lers. De glastelers hebben 's mor gens informatie gehad over sorteermachines. Met name het in stellen via de computers, 's Mid dags kregen ze informatie over klimaatbeheersing. De vollegronders kregen eerst theorie over hetgeen onder de motorkap van een trekker zit. Daarna de loods in, en we kre gen per twee een trekker toegewe zen en dan maar kijken of we alles terug konden vinden. En jawel hoor! Hierna naar buiten om met de trek kers te leren omgaan. Ook moesten we met heftrucks leren omgaan. La den - lossen, voor- en achteruit rij den, met aanhangertje voor- en achteruit rijden. Volgens de leraar viel het reuze mee. 's Middags kwam het opstellen van plantma- chines aan de beurt. Daar was niet veel werk aan. In maart komt er nog een praktijk dag. Opvallend bij de opleiding is dat er tot nu toe niemand is afge haakt. Ik vind dit een compliment aan de cursisten waard. Er zitten toch verschillende vrouwen bij met kleine kinderen. Dus er moet toch iedere week één en ander worden geregeld. Maar als manlief erachter blijft staan, moet het lukken. Een aantal produkten brengt mo menteel in WEST BRABANT een mooie cent op voor de tuinder. Spi nazie b.v. schommelt rond de f 4,— per kilogram. Ook sla en radijs bren gen aanmerkelijk meer op dan de kostprijs. Opvallend is dat deze "kleine" teelten voornamelijk plaatsvinden bij de tuinders met zo genaamde ouderwetse kassen. Zij verdienen de kost in warenhuizen die allang zijn afgeschreven maar die nog in perfecte staat zijn. Zij hebben een lage kostprijs per vier kante meter en kunnen min of meer "spelen" met hun assortiment en areaal. Spinazie geeft maar 1 Zï tot 2 kilo gram per vierkante meter maar als de prijs hoog is schiet er al snel wat over. Vaak kan op deze manier met meer handwerk een aardig daggeld verdiend worden. Nieuwe, hypermo derne kassen moeten het tegen woordig hebben van de massa. Alleen de stookkosten komen bij oude kassen hoger uit dan nieuwe. Vaak wordt nog gewerkt met losse oliekachels. Sla doet op de veiling rond de 60 cent per krop. Op zich een hoge prijs. De stookkosten be dragen voor wintersla echter 15 cent per krop zodat het op het oog niet alles goud is wat er blinkt. Telers van plantuien voelen zich voor een dilemma geplaatst. Wat moeten zij doen, wel of geen plantuien in de grond stoppen? Wel of geen con tract afsluiten? Zowel op contract als vrij is de afgelopen jaren weinig succes behaald. Hier en daar zijn er nog percelen te zien waar de uien vorig jaar op het land zijn gebleven. Interesse vanuit de verwerkende in dustrie om plantuien vast te leggen is er wel. Alleen de prijs vormt voor de teler een struikelblok. Algemeen kan gesteld worden dat van de plant uien op contract tussen de twee en vijf cent af is. Waar de prijs hetzelf de is gebleven zijn de voorwaarden veranderd. Alleen bij een uitzonder lijk groeiseizoen is met de huidige prijzen een acceptabel saldo te be halen. Enkel al de post uitgangsma teriaal loopt hoog op, tussen de f 2.400,— en f 3.200,— per hecta re, al naar gelang het ras. Daar bo venop zijn de totale kosten aan loonwerk niet te verwaarlozen, on geveer f 2.000,—. Een belangrijke negatieve factor gaat bij het totale aanbod van uien een rol meespelen. Onlangs is uit onderzoeken gebleken dat de con sument steeds vaker uien laat lig gen. In 1985 kocht een gemiddeld huisgezin per jaar acht kilo uien. Binnen 7 jaar is deze hoeveelheid gedaald naar 6,5 kilo per gezin. On danks het imago van uiterst gezond gaat het bergafwaarts met de ui. Wellicht speelt het luchtje voor onze verwende maatschappij een ról mee. De Stichting Landschapsverzorging Zeeland (SLZ) organiseert sinds 1985 cursussen voor snoei en on derhoud van hoogstamfruitbomen. Binnenkort wordt voor het eerst sinds 1987 zo'n cursus gehouden op Walcheren. Het project "Milieubewust Ge teeld" van de Nederlandse tuin bouwveilingen kan doorgaan. De klacht van de Stichting Natuur en Milieu is door de Reclame Code Commissie afgewezen. Ook het ge bruik van de vlinder als logo is toe gestaan. De Commissie vindt dat de term "milieu bewust geteeld" niet in strijd is met de reclamecode- regels. Vrijdagavond 19 februari is er een theoriegedeelte, waarin aan de hand van dia's wordt uitgelegd wat de betekenis is van de hoogstam en hoe het (vaak verwaarloosde) on derhoud kan worden aangepakt. Deze avond vindt plaats in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, aanvang 20 uur. De zaterdag daar op, 20 februari, gaan de cursisten "de boer op" om onder leiding van een deskundig team een oude boomgaard op te knappen om zo het geleerde in de praktijk te bren gen. De te snoeien boomgaard ligt in de omgeving van Nieuwland. De hoogstamfruitboom heeft reeds lang zijn betekenis als rendabele fruitleverancier verloren. Toch vin den we her en der in de provincie Zeeland nog flink wat van deze bo men, die een ouderdom hebben van 70 tot soms wel 100 jaar. In tegen stelling tot het huidige fruitaanbod, wat met betrekking tot appels en peren betrekkelijk éénzijdig is, verto nen deze oude hoogstammen een groot assortiment aan bijna verge ten, ouderwetse fruitrassen. Een gieser wildeman of sterappel klinkt nog bekend in de oren, maar wie kent nog de glorie van holland of de zwijndrechtse wijnpeer? SLZ zet zich in voor het behoud van deze bomen. Naast het bewaren van de oude rassen zijn het vooral de landschappelijke waarden en de natuurwaarden van deze bomen, die aan de inzet van SLZ ten grond slag liggen. Met behulp van vrijwilli gers heeft SLZ sinds 1985 al zo'n 4000 hoogstammen opgeknapt, en zijn er zo'n 2500 jonge hoogstam men aangeplant. Inschrijving op de cursus staat open voor iedereen! Kosten: f 25,—. Informatie en aanmelding bij SLZ: Postbus 286, 4460 AR te Goes. tel. 01100-30936. Wat de winter betreft zijn we eigen lijk door het kwaadste gedeelte heen. Tenminste zo wordt het erva ren, ook door de glastuinders hier op THOLEN. Er kan zich zeker nog wel een korte vorstperiode aandie nen, maar die wordt dan meestal om deze tijd eerder als gunstig erva ren, daar dan het klimaat in de kas sen beter is dan momenteel het geval is. Met het donkere mistige weer van de afgelopen dagen ziet men de groei afnemen van de nog resteren de sla, maar ook de lichtgevoelige radijs heeft het niet naar zijn zin. Met de dikwijls sterke weersover- gangen na zo'n periode van donker weer is het met sla weer uitkijken geblazen. Enkele weken terug trad er in de bijna oogstrijpe sla massaal rand op tijdens zo'n plotselinge dag stralend weer. De gevolgen dat de sla de verdamping niet bij kan hou den, zijn enkele dagen later zicht baar met ingedroogde bladpuntjes. Een ergernis en teleurstelling voor elke slateier die er mee te maken heeft, omdat het oogsten meer tijd kost. Zeker wanneer dit nog afkeu ring en lagere klassering op de vei ling tot gevolg heeft. Het tegenovergestelde is glazigheid, zo dat men zeker bij bepaalde rassen ook voorzichtig moet zijn met water geven in de winter. De afzet van de exportsla verliep de ze winter ook dikwijls bijzonder stroef, daar de teelt toch weer be hoorlijk ingekrompen is. Dit seizoen wordt het misschien toch tijd om met alle slatelers de bakens te ver zetten. Er wordt al jaren gepropa geerd om evenals België zware sla te telen om hiermee de positie op de buitenlandse markten te behouden. Het vreemde is echter dat de voor ons zware sla van tegen de 30 kilo gram uit onze regio nog steeds op de binnenlandse markt afgezet wordt. Is het aanbod te klein of zijn ze nog niet zwaar genoeg? Allemaal vragen waar geen duidelijk antwoord op gegeven wordt. Het telen van deze zware sla is dit sei zoen overigens wel weer stukken beter betaald dan die alleen maar in dozen gesneden hebben. Hoe dit het volgend seizoen zal gaan als er naar alle waarschijnlijkheid met de juiste rassen dunner geplant gaat worden en het aanbod zware sla ze ker groter zal worden, is nog maar afwachten. De handel zal door de veiling (CBT) goed afgetast moeten worden. Aan welke fust geven zij de voorkeur, want de verhoogde sla- doos is tot nog toe geen succes en de meermalige kist leent zich mo menteel nog niet voor export. Dit is met de toekomstige nieuwe bak wel de bedoeling, maar ook dit is voor de teler weer maar afwachten. Naast de nitraatproblematiek waar bij het verlagen van de winternorm in '95 nog steeds als een zwaard van Damocles boven de hoofden van de slatelers hangt, is de teelt en afzet omgeven met zoveel onzeker heden, dat het dan te onzeker wordt of een kas sla nog wel te leveren is. We zijn in deze overgeleverd aan de willekeurige regelgeving hier in Ne derland, die meestal nergens op slaat. Dit doet in sterke mate af breuk aan het vrije ondernemer schap, wat toch altijd een van de mooie kanten van het vak geweest is. In verband met de harde wind schept Co Koenman uit Zwaag- dijk (Fr) wat extra grond op het plastic aan de einden van een tulpenperceel (foto Peter Mastenbroek) Deze teler van bloembollen/bol- bloemen uit het Friese Zwaag- dijk teelt al tien jaar tulpen onder plastic. De voordelen zijn dat de tulpen veertien dagen vroeger zijn, en bovendien zijn er veel minder bespuitingen tegen lui zen nodig. De teler denkt op de ze manier 30 procent aan gewasbeschermingsmiddelen te kunnen besparen. De tulpen gaan in oktober de grond in en worden in november van plastic voorzien. Eind maart/begin april bloeien ze al. Dan gaat het plastic eraf, wor den ze gekopt en in juni begint het rooien. Daarna begint de pre paratie voor het in bloei trekken. "Met deze werkwijze kunnen we al halverwege november in plaats van begin december tul pen aanvoeren op veiling Rijns burg, en dan profiteer je van de eerste hoge prijzen, althans als niet iedereen op deze manier gaat werken", aldus de teler. Hij schat dat inmiddels 40 tot 50 te lers zijn voorbeeld hebben gevolgd. De teler trekt 90 procent van de bollen zelf in bloei, een klein ge deelte gaat als bol weg voor ex port. Hij teelt 16 ha tulpen, waarvan acht ha onder plastic. Er werken vier vaste arbeids krachten op het bedrijf, plus 's zomers 15 tot 20 scholieren en 's winters vijf man van de be- drijfsverzorging. De eerste NTV in de Amsterdamse RAI is een groot succes geworden. De internationale tuinbouw vak beurs werd voor de eerste maal in het RAI Tentoonstellingscentrum georganiseerd. De voornaamste doelstelling achter deze verhuizing, het versterken van de internationale positie van de beurs, werd ruimschoots waarge maakt. Ten opzichte van de laatste NTV in Bleiswijk werd zowel het aantal buitenlandse exposanten als het aantal buitenlandse exposanten als het aantal buitenlandse bezoe kers verdubbeld. Daarmee is de NTV wereldwijd het belangrijkste tuinbouw-evenement geworden. Van de totaal 43.716 be zoekers kwam ruim 20% uit het buitenland, ten opzichte van ruim 10% in voorgaande jaren. Opvallend is dat de buitenlanders niet alleen uit alle Europese landen kwamen, maar ook uit landen in Noord- Amerika, Afrika en het Midden- en Verre Oosten. Onder de ruim 500 standhouders waren 86 buitenland se bedrijven. Naar verwachting zal dit aantal volgend jaar verder stijgen als door het beschikbaar komen van de nieuwe tentoonstellingshal van de RAI, meer expositieruimte be schikbaar is. De verhuizing van de NTV van Bleis wijk naar de RAI is zowel door de bezoekers als door de exposanten uiterst positief beoordeeld. Het In stituut voor Beurs- en Tentoonstel- lingsonderzoek (IBT) heeft een onderzoek onder de bezoekers uit gevoerd. Daaruit blijkt dat 75% de NTV in de Amsterdamse RAI beter vindt dan voorgaande edities.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11