Zeeland klaar voor glastuinbouw Manifestatie pakt breed uit in ruime veilinghal Voorlichtingsbijeenkomsten over NBP Zeeuws-Vlaanderen Vervoer noodslachtingen voorrang bij veerdiensten Peiling behoefte aan praktijk onderzoek Zeeuwse fruitteelt Reimerswaal krijgt de voorkeur Cursus Mollenbestrijding Veel animo voor keurmerk diervoeders VRIJDAG 5 FEBRUARI 1993 De provincie Zeeland gaat vanaf 1 april a.s. de markt op om glastuin bouwbedrijven uit het Westland te interesseren voor vestiging op Zuid- Beveland. De lokatie in de Bathpol- der bij Rilland (gemeente Reimers waal) zal in eerste instantie voorrang krijgen, in de tweede fase komt de gemeente Kapelle aan de beurt en in de derde fase de ge meente Borsele. In totaal denkt de provincie op Zuid- Het Agrarisch Opleidings Centrum Zeeland e.o. te Goes organiseert bij voldoende deelname een cursus Mollenbestrijding. Deze cursus geeft de mogelijkheid in het bezit te komen van het bewijs van deskun digheid t.b.v. het aankopen van fos- forwaterstof. De cursus wordt gegeven op: 10 fe bruari van 13.00 - 16.00 uur, op 16 februari van 9.00 - 12.00 uur en op 3 maart van 19.30 - 22.15 uur. Op 10 maart is het examen. U kunt zich aanmelden bij het A.O.C.-Zeeland exx, Stationspark 39, 4462 DZ Goes, tel. 01100-27203. Het ziet er naar uit dat de grote vei linghal van de CHZ tijdens de ZLM manifestatie een buitengewoon ge zellige en levendige aanblik gaat bie den. Al vele tientallen bedrijven en instellingen hebben standruimte ge reserveerd en er komen nog steeds nieuwe deelnemers bij. De meeste standhouders zullen op hun eigen wijze inhoud proberen te geven aan het motto: WERKEN AAN MORGEN. De ZLM ontving tot nu toe inschrij vingen uit diverse richtingen. Zo zul len zowel coöperaties (waaronder Cebeco) als particuliere bedrijven aanwezig zijn. Het veevoederbedrijf UTD bijvoorbeeld behoort tot de deelnemers, evenals aardappelhan- del Meijer uit Kruiningen. Daarnaast zullen ook zaadveredelingsbedrijven zich presenteren, waaronder natuur lijk VanderHava Van de zijde van de overheid zullen de direktie Land bouw, Natuurbeheer en Openlucht recreatie en Staatsbosbeheer een stand op de Manifestatie inrichten Beveland 300 ha glastuinbouw van de grond te kunnen krijgen. De pro motie zal zich richten op de hele lo katie Zuid-Beveland. De eerste 100 ha gaat naar Reimerswaal, waar de NV Bathpolders, een dochter van AMEV, een plan klaar heeft voor glastuinbouwvestiging. In totaal zou hier 265 ha kunnen worden gereali seerd, maar de provincie wil voorlo pig niet verder gaan dan 100 ha, te realiseren in vier tot vijf jaar. In de volgende fase moet Kapelle een kans krijgen. Borssele moet nog wat langer wachten. Pluspunten Volgens een woordvoerder van de provincie is de keus maar nipt ten voordele van Reimerswaal uitgeval len. De belangrijkste pluspunten van deze lokatie zijn dat men hier iets verder met de voorbereidingen ge vorderd is en dat de kosten van de nutsvoorzieningen iets gunstiger uitvallen. Als Zeeland er in slaagt de 300 ha glastuinbouw vol te krijgen, zou dat werkgelegenheid opleveren voor 1500 tot 2400 mensen, aldus gede puteerde D.J.P. Bruinooge. Hij is niet bang dat er niet genoeg arbeids krachten beschikbaar komen en wijst daarbij o.a. op de uitstroom uit de landbouw. In de opleidingssfeer en ook het agrarisch onderwijs zal prominent aanwezig zijn. Ruime opzet Het is niet de bedoeling dat elke centimeter van de 1100 m2 die in de veilinghal beschikbaar is, wordt benut. De beschikbare oppervlakte maakt het mogelijk de beurs ruim op te zetten zodat de standhouders niet het risico lopen in een klein hoekje te worden weggedrukt en de bezoekers alles goed zien. Daar naast zijn er volop mogelijkheden om rustpunten te creëren en groen in de hal te brengen. Hoewel er rekening wordt gehouden met late inschrijvers, wordt toch zo langzamerhand een begin gemaakt met het indelen van de ruimte. De ZLM zal zelf met een opvallende stand op de Manifestatie aanwezig zijn. Het ontwerp hiervoor is klaar. De ZLM presenteert zich gezamen lijk met haar "dochters" Verzekerin gen, Accountantsunie en Gropatax. Het wordt een open stand van ca. biedt het AOC Zeeland goede mo gelijkheden op het gebied van glastuinbouw. De wervingscampgne van de pro vincie Zeeland zal deel uitmaken van de economische promotie en ook uit dat fonds worden betaald. Er zal een brochure worden gemaakt en er zullen contacten worden ge legd met vertegenwoordigers van de glastuinbouw in het Westland. Volgens Bruinooge maakt Zeeland een goede kans vanwege het rela tief gunstige klimaat (1% meer zon en licht) en de goede infrastructuur, waaronder een veiling. De PCBL houdt in februari een aan tal voorlichtingsbijeenkomsten over de uitwerking van het natuurbe leidsplan in Zeeuws-Vlaanderen. De belanghebbenden kunnen hier al hun vragen stellen en de PCBL kan beluisteren wat er zoal leeft onder de mensen die het aangaat. De eerste bijeenkomsten hebben 150 m2, waarin zowel geschiedenis als toekomst (Werken aan morgen) zullen worden uitgebeeld. De stand krijgt een centrale plaats in de hal en is van uit alle richtingen te betre den. In de komende weken zullen wij steeds een of meer deelnemers in de ZLM-krant presenteren en u ook overigens op de hoogte te hou den van de wetenswaardigheden rondom de ZLM Manifestatie 1993. De provincie Zeeland wil samen met de NFO en de ZLM nagaan of en zo ja in welke vorm het praktijkonder zoek voor de fruitteelt in Zeeland moet worden voortgezet als het Proefstation Wilhelminadorp haar huidige functie zou verliezen. De provincie heeft dit aan de minister van landbouw laten weten naar aanleiding van het onderzoeksrap port van de Landbouwuniversiteit Wageningen over de toekomst van het PFW. In dat rapport wordt geconstateerd dat de financiers en bestuurders overeen gekomen zijn dat er één lo katie moet komen voor het praktijk onderzoek in de fruit-, boom- en deze week plaatsgevonden. De vol gende bijeenkomsten vinden de ko mende weken plaats: 9 februari 19.30 uur, Hotel De Schelde, Cadzand; 10 februari 13.30 uur, Zaal Wijffels, Schoondijke; 10 februari 19.30 uur, restaurant De Braakman, Hoek; 11 februari 13.30 uur. Den Dullaert, Hulst; 11 februari 19.30 uur. Hotel van Leuven, Kloosterzande; 23 februari 13.30 uur. De Halle, Axel. Bent u geïnteresseerd in de plannen die dan besproken worden, dan kunnen die van tevoren worden toe gestuurd. U kunt hiervoor bellen met de heer J. Klaver (01100-37241) of de heer J. Fenten (01100-37247). Gewestelijke Raad De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap organiseert in sa menspraak met de landbouworganisaties bijeen komsten in het kader van de in spraak van de Zeeuwse uitwerking van het NBP en de tweede fase van de Relatienota voor Zeeuws- Vlaanderen. Eerst vindt in de dis trictsraden overleg plaats met de kringvertegenwoordigers van de landbouworganisaties. In een aan sluitende bijeenkomst wordt het standpunt van de georganiseerde landbouw toegelicht aan belang hebbenden en kan er nader worden ingegaan op regionale aspecten. Op beide bijeenkomsten zijn voorlich ters van de SEV aanwezig, om be langhebbenden behulpzaam te zijn bij het opstellen van eventueel be staande bezwaren. De bijeen komsten vinden plaats op: West Zeeuwsch-Vlaanderen: 12 fe bruari Zaal Wijffels te Schoondijke. 13.30 uur districtsraad en kringen; 14.30 uur belanghebbenden. Het vervoer van zieke dieren die zijn bestemd voor noodslachtingen krijgt bij de veerdiensten over de Westerschelde voorrang voor ander vrachtverkeer. Dit heeft de Provin ciale Stoombootdienst (PSD) beslo ten naar aanleiding van een verzoek van de Zeeuwse Landbouw Organi saties. Na overleg met de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees en met GS gaat de PSD slachthuis De Kok uit Wolphaartsdijk voorrang verle nen bij de veerdiensten. De voor rang geldt uitsluitend voor het vervoer van levende dieren ten be hoeve van noodslachtingen. Als gevolg van de nieuwe EG- champignonteelt in het Rivierenge bied (Betuwe). Over nevenvestigin gen is nog geen duidelijkheid. Ook de vraag wanneer er geld beschik baar komt voor een geheel nieuw Proefstation in de Betuwe is nog niet beantwoord. Dit zal waarschijnlijk niet voor 1997 het geval zijn. Intussen wil de provincie bij de NFO en de ZLM aftasten hoe groot de behoefte is aan regionaal fruitteelt- onderzoek dat in Zeeland zou moe ten blijven, bijvoorbeeld in de vorm van een ROC of op Zeeuwse fruit- teeltbedrijven. De provincie is bereid haar subsidie voor het PFW in de komende jaren te handhaven, om te voorkomen dat het Proefstation aan kwaliteit zou inboeten. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen: 25 fe bruari Den Dullaert te Hulst. 13.30 uur districtsraad en kringen; 14.30 uur belanghebbenden. De bijeenkomsten met de belang hebbenden is voor iedereen toegan kelijk, die direct en indirect bij de plannen vanuit de landbouw betrok ken is. De belanghebbenden zullen via het adressenbestand van de Pro vinciale Commissie Beheer Land bouwgronden aangeschreven worden. Daar dit adressenbestand van de gebruikers van de gronden niet compleet is, wordt ook via deze wijze getracht om iedereen te be reiken. Zitdagen SEV De SEV van de ZLM houdt twee zit dagen om belanghebbenden be hulpzaam te zijn bij het opstellen van bezwaarschriften, een in West en een in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Zie hiervoor pag. 2 rechts onderaan. De belangstelling in de diervoeder sector voor het GMP- kwaliteitskeurmerk voor diervoeders is boven verwachting. Rond de jaar wisseling, twee maanden na de in- troduktie van het GMP-systeem, ging bij het Produktschap voor Vee voeder (VVR) de aankondiging van de 133e erkenning voor Good Ma nufacturing/Managing Practice (GMP) de deur uit. Met deze 133e erkenning heeft nu 75% van de Ne derlandse veevoedermarkt aange toond aan de - van de internationale ISO-kwaliteitsnormen afgeleide - GMP-eisen van het produktschap te voldoen. richtlijnen ten aanzien van noodslachtplaatsen zullen er vanaf naar verwachting mei/juni dit jaar in Zeeuws-Vlaanderen geen slacht plaatsen meer zijn die noodslachtin gen mogen uitvoeren. Vervoer van zieke dieren naar België behoort nog niet tot de mogelijkheden, dus moe ten de dieren over de Westerschelde worden vervoerd. Bij de veren zijn lange wachttijden voor het vracht verkeer echter geen uitzondering. De 3 IZLO hebben om een voor rangsregeling verzocht teneinde on nodig dierenleed te voorkomen. Bovendien kan door de wachttijden de noodzaak ontstaan het vlees af te keuren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7