ZLM Aanvragen MacSharrytoeslagen gaat binnenkort van start £§U Gaped Vergoedingen voor natuurbeheer in pachtsituaties Bedrijfsaanpassingen?! CoVA betreurt dalingen prijzen industriegroenten What's in a name? Geslaagd Sociaal Voorlichting Ruilverkaveling Stavenisse DBH organiseert zitdagen VRIJDAG 5 FEBRUARI 1993 Met ingang van 1 januari 1993 zijn de Pachtwet en de Natuurbescher mingswet op enige punten gewij zigd. In pachtovereenkomsten is het nu mogelijk om bepalingen op te ne men m.b.t. natuuronderhoud of - ontwikkeling. Dergelijke bepalingen werden door de grondkamer voor heen beschouwd als buitensporig en daarom niet goedgekeurd. Het doel is om de boeren vrijwillig met het beheer van de natuur en het landschap te betrekken. Zonder instemming van de pachter kan het een en ander niet doorgaan. Vergoeding (van verpachter) De vergoeding voor de pachter voor het nalaten of uitvoeren van bepaal de handelingen bestaat uit een soort korting op de pachtprijs. Ech ter de vergoeding is nooit hoger dan de pachtprijs. De grondkamer stelt de hoogst toelaatbare vergoeding vast. Bepaalde gebieden De nieuwe bepalingen hebben Met heft thema bedrijfsaanpassing zijn we met ruim 20 personen van start gegaan. De cursus werd ge houden op dinsdagmorgen 12, 19 en 26 januari 1993 in "De Koppel- paarden" te Dussen (Land van Heusden en A/tena). De cursus werd geleid door mevrouw Mid delkoop van de SEV. De eerste morgen hebben we ge keken hoe een bedrijf in elkaar steekt en van welke produktiefac- toren een agrarisch bedrijf afhan kelijk is (grond, arbeid, kapitaal}. En wat zijn onze sterke en zwakke punten als ondernemer en hoe re sulteert dit in ons onderne merschap. De tweede keer hebben we de re sultaten beoordeeld van een ak kerbouwbedrijf en een melkveehouderijbedrijf aan de hand van een deelnemersmap. De ze bedrijven hebben we getoetst Akkerbouwers en veehouders krij gen in de komende tijd te maken met een aantal belangrijke formali teiten die moeten worden vervuld om in aanmerking te kunnen komen voor de MacSharrytoeslagen. Hier onder een overzicht. Akkerbouw De kaarten voor de braakaangif- te kunnen nog tot 1 maart wor den ingediend bij de'DBH. Deze kaarten horen bij de aanvraag braakpremie, die tot 15 januari jl. kon worden ingediend. Op de kaarten moeten de percelen worden aangegeven die in het kader van "MacSharry" braak gelegd worden. Dezelfde kaarten moeten worden gebruikt om de hectaretoeslagen voor de beteel- de percelen aan te vragen. Daar over verderop in dit artikel meer. Alle geregistreerde landbouwers ontvangen in de week van 16-23 februari een aangifteformulier slechts betrekking op bepaalde ge bieden. Waarbij onderscheid wordt gemaakt in gevoelige gebieden en reservaten. gevoelige gebieden De gevoelige gebieden worden aangewezen door de minister op verzoek van de eigenaar. De uit voering van de voorschriften moeten inpasbaar zijn in de agra risch bedrijfsvoering. Alle bepa- lingen van de Pachtwet, zoals verlenging, medepacht zijn van toepassing; reservaten Reservaten zijn gebieden waar de eigendom door de Staat of de aangewezen particuliere terrein beherende instantie (bijv. de Pro vinciale landschappen is verworven, gericht op natuur- en landschapsbehoud. De bepalin gen in het pachtcontract hoeven dan niet inpasbaar te zijn in de agrarische bedrijfsvoering. Er is daarbij geen recht op pachtver- lenging, indeplaatsstelling en medepacht. Zowel voor een hoe- naar de toekomstmogelijkheden met het oog op een van school ko mende zoon welke in de toekomst het bedrijf wil overnemen. De laatste bijeenkomst hebben we de mogelijkheden van bedrijfsaan- passingen bekeken aan de hand van een toetsingslijst: welke inte resse heeft een ondernemer; wel ke prioriteit stelt de ondernemer; hinderwet; grondsoort; bestem mingsplan; mestwetgeving; etc. etc. Zo kwamen we met z'n allen tot de conclusie dat bedrijfsaanpas- singen strikt noodzakelijk blijven, zeker in deze tijd met sterk veran derde regelgeving. Gezien de ge toonde interesse van de deelnemers was het een geslaag de cursus. Erik van Mersbergen en Wim den Hartog met een brochure. Daarin staat hoe u de MacSharrytoeslagen kunt aanvragen. Alle landbou wers (dus akkerbouwers en vee houders) die de MacSharrygewassen telen, on geacht of ze grote of kleine pro ducent zijn, moeten hun aanvraag vergezeld laten gaan van een of meer topografische kaarten waarop de beteelde per celen zijn aangegeven. De verkoop van de topografische kaarten wordt verzorgd door de DBH. De kosten bedragen f 16,— per stuk. Men dient con tant te betalen. De DBH in Zee land en Brabant zal per regio zitdagen organiseren. Op de eer ste zitdag kunnen de kaarten worden opgehaald en op de tweede zitdag kunnen de aan vragen (met kaarten) worden in geleverd. Plaatsen en data worden tijdig bekend gemaakt. De verkoop van de kaarten be- ve als voor los land is de duur van de overeenkomst zes jaar. Nogmaals, beide vormen kunnen slechts worden toegepast als pach ter en verpachter het met elkaar eens zijn. Voorbeeld In een gevoelig gebied neemt een pachter op zich om niet te maaien of te weiden vóór 30 juni. Hij betaalt De Commissie voor Vollegronds- groenten op Akkerbouwbedrijven (CoVA) van het Landbouwschap be treurt de forse prijsverlaging, die sommige verwerkers van doperw ten en sperziebonen hebben door gevoerd. Met name bedrijven die behoren aan coöperaties hebben op dit punt een kwalijke rol gespeeld. De CoVA komt tot dit oordeel omdat in België en Frankrijk geen sprake is van gro te prijsverlagingen voor industrie groenten. Verkleining van het areaal industriegroerïten is naar het oor deel van de CoVA onvermijdelijk om vraag en aanbod met elkaar in even wicht te brengen. Dit hoeft evenwel niet gepaard te gaan met grote prijs verlagingen. Op dit moment is duidelijk dat veel boeren ieder contract aangrijpen om In tegenstelling tot wat wij vorige week meldden zijn van de ruilverka veling Stavenisse de ter inzageleg ging van het ontwerp van de lijst van eigenaren, en de pachtersre gistratie voor de stemming tot na der bericht uitgesteld. Dit is meegedeeld door de landin richtingscommissie voor de ruilver kaveling Stavenisse gint op 21 februari a.s. Het is be langrijk dat u voor eigen gebruik kopieën maakt, zodat u niet elk jaar opnieuw kaarten moet ko pen. Voor derden mogen geen kopieën worden gemaakt. De aanvraagtermijn voor de MacSharrytoeslagen loopt van 1 maart tot en met 15 mei. Veehouderij De aanvraagperiode voor de ooi premie loopt van 22 februari tot en met 19 maart. De aanvraagperiode zoogkoeien valt na juli/augustus in verband met de aanhoudperiode 1992. De overgangsregeling stierenpre- mie loopt van 1 maart tot 31 maart. Ook de veebezetting dient te worden opgegeven in verband met het veebezet tingsgetal. Het aanvragen en opgeven van het voerderareaal loopt van 1 maart tot en met 15 mei. nu f 600,— pacht per ha, door de grondkamer vastgesteld. De vergoe ding wordt dan f 600,— x 0.30 (factor voor eerste maai- en weide- datum 30 juni) is f 180,—. De pacht wordt derhalve f 600,— -/- f 180,— is f 420,— per ha. De doorberekening van de water schapslasten heeft geen invloed op de wijze van berekening. J.L. Mieras het bouwplan rond te zetten. Gezien de slechte financiële situatie is dit begrijpelijk. De CoVA is evenwel van oordeel dat de boer altijd moet blij ven rekenen en zich niet al te gauw onder druk moet laten zetten. Be ginnen met een teelt, waarvan de kans groot is dat er geld bij moet, heeft geen zin. De naam die wij dragen hebben wij niet zelf mogen uitzoeken. Het zijn meestal de ouders die onze voor naam of voornamen bedenken en de achternaam is veelal die van de vader. Zo is het sinds lang de ge woonte of beter gezegd zo wordt het ons door de wet voorgeschre ven. Maar zoals veel aan verande ring onderhevig is, zo ook dit punt. In een bij de Tweede Kamer inge diend wetsontwerp wordt beoogd dat ouders in het vervolg zelf mo gen bepalen of hun kinderen de naam van de vader of die van de moeder krijgen. Deze keuze maken zij door het laten opmaken van een akte van naams keuze. Deze akte wordt opgemaakt door een ambtenaar van de burger lijke stand. Dit kan zijn direkt na het huwelijk, maar het mag ook later mits het maar wordt gedaan voor de geboorte van het eerste kind. Zijn de partners niet met elkaar ge huwd, dan hebben zij dezelfde rech ten van naamskeuze voor hun kinderen, hetgeen dan kan worden bereikt door een op te maken akte van erkenning. Deze akte echter wordt juist wel nè de geboorte op gesteld. In beide situaties echter wordt wel de keus gemaakt voor al le (toekomstige) kinderen van de ouders. Daarmee wordt bereikt dat er eenheid is in naamgeving binnen het gezin. Ook voor de ouders zelf zijn er wijzi gingen op komst. Het principe in de naamvoering is thans dat man en vrouw na de huwelijksplechtigheid hun eigen achternaam blijven hou den. Tot op heden was het echter vrij normaal dat na het huwelijk de vrouw tevens de naam van haar man ging gebruiken in combinatie met haar eigen achternaam. Maar door genoemde wetswijziging wordt ook de omgekeerde situatie mogelijk. De man kan dan namelijk ook de achternaam van zijn vrouw Door de wijzigingen die in de huidi ge accountantswetgeving worden aangebracht, komen de bevoegdhe den van de thans werkzame ac- countantsadministratieconsulenten op termijn te vervallen. Dit betekent dat willen zij in de toekomst hun vak kunnen blijven uitoefenen, het theo retisch niveau moet worden aange past. Daarvoor zijn cursussen opgezet die in de komende jaren alle accountants die dit willen moeten volgen. Middels deze cursus kan worden voldaan aan de eisen van de nieuwe accountantswetgeving. Daarom zijn in de cursus meerdere toetsen (examens) ingebouwd om op objectieve wijze vast te stellen of de cursist zijn kennis ook feitelijk op het nieuwe peil heeft gebracht. De eerste groep cursisten heeft in middels de studie met succes beëindigd. Tot deze groep behoren ook een drietal accountants van Ac countantsunie ZLM. Wij feliciteren daarom van harte de heren J. Spijk. B. Veerbeek en J.J.C. Zegers die met positief resultaat de cursus hebben gevolgd. Zij hebben getoond aktief met hun vak om te gaan en op ver anderingen tijdig in te spelen. Ook de andere accountants van Accoun tantsunie ZLM zullen dit jaar op ge lijke wijze aan de cursussen deelnemen. Hoofddirectie Stichting ACG-ZLM Accountants- en Belastingadvies bureau gaan gebruiken, op de zelfde wijze als de vrouw dat nu al kan met zijn naam. Hier is echter wel een maar aan verbonden: óf de man gebruikt de naam van zijn vrouw óf de vrouw gebruikt de naam van haar man. Het kan dus niet beide tegelijk. Andere gronden In bepaalde gevallen is het mogelijk om op andere gronden van naam te veranderen. Dit kan zich voordoen b.v. doordat een kind liever de ach ternaam van zijn moeder dan van zijn vader draagt. Of wanneer iemand de naam van zijn pleeg ouders wil gaan voeren. In deze ge vallen blijft de wijziging nog wel in de "familie" (gezinsverband). Er zijn ook situaties denkbaar waarbij na men als bespottelijk of hinderlijk worden ervaren. Het is in al die ge vallen mogelijk om schriftelijk een verzoek tot naamswijziging in te dienen. Het ministerie van Justitie onderzoekt een zodanige aanvraag en neemt daarover een beslissing. Bij een positieve uitkomst zal het ministerie de plaatselijke gemeente inlichten die de naamsverandering in het bevolkingsregister zal aan brengen. Echt kostbaar is een naamsverande ring niet. Voor een bedrag van onge veer f 500,— kan dit worden gerealiseerd. U moet dan wel een gegronde reden hebben zoals on dermeer hiervoor reeds werd ge noemd. Alleen het feit dat u het leuk vindt een anders naam te heb ben zal niet voldoende zijn. Ook zal een andere naam niet lukken als be doeld wordt om daarmee schuld eisers op een dwaalspoor te brengen. Wat betekent een naam voor je, is de titel die boven dit stukje is ge plaatst. Soms zal dit weinig zijn, maar anderen zullen met trots hun naam willen dragen. Laten we het daar maar op houden. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 4