tlolBHHi Oprichting werkgroep Graan voor Mest Opheffing provinciale PJZ PJZ Fijnaart bezoekt branderij "De Tweelingh" te Schiedam Aktiviteiten voor agrarische vrouwen op Oost Zeeuws-Vlaanderen 13 februari eus> in De Vroone te Kapeffè BRANDERIJ DE TWEELINGH VRIJDAG 5 FEBRUARI 1993 J vJ Redaktie Henk Tegels Op 14 december jl. hebben de PJZ- afdelingen, samen met de KPJ- afdelingen in Zeeland en de CPJ- afdeling Walcheren besloten om één gezamenlijke provinciale organi satie, Delta-Jongeren genaamd, op te richten. Deze nieuwe vereniging is op één januari jl. van start ge gaan. Omdat het werk van de pro vinciale PJZ nu uitgevoerd wordt door de Delta-Jongeren heeft het hoofdbestuur van de PJZ besloten om de provinciale vereniging PJZ op te heffen. Op 13 februari a.s. zal deze ophef fing "gevierd" worden. Dit gebeurt middels een tweetal bijeenkomsten. Officiële opheffingsbijeenkomst Om 2Ö.ÖÖ üuf vindt er sen cfficiëie opheffingsbijeenkomst plaats, waarvoor uitgenodigd zijn, alle PJZ- afdelingsbestuursleden en vertegen woordigers van organisaties, waar de PJZ in het verleden nauwe kon takten mee onderhouden heeft. Grandioos feest Na afloop van deze bijeenkomst, om Op zaterdagmorgen 16 januari jl. heeft PJZ Fijnaart een bezoek ge bracht aan branderij "De Twee- lingh" te Schiedam om kennis te maken met een unieke branderij waar het distillaat Notaris wordt gemaakt. J^a In Schiedam aangekomen werden we ontvangen door mevrouw Vlek die tevens de rondleiding zou ver zorgen. Een diaserie liet ons zien hoe Notaris gestookt wordt van kor rel tot borrel. Voor de branderij staat molen De Vrijheid waar een groot deel van de granen (mais/rogge) wordt gemalen. Na overbrenging naar de branderij gaat het produk- tieproces van start. Er wordt een beslag gemaakt met gist en na 44 uur bevat het beslag 4 tot 6% alco- ALGEMEEN PJZ afd. Noord-Beveland 26 februari: Grootse avond. Aktivi- teit voor leden en donateurs. Tevens wordt op de avond een algemene le denvergadering gehouden. Vergade ring is van 19.30 - 20.30 uur. Daarna een lopend buffet in Con cordia te Wissenkerke. Kosten: le den f 15,00; donateurs f 20,00; niet-leden f 25,00. Opgave lopend buffet vóór 15 februari bij Henny Markusse, 01107-1269 of Govert Schroder, 01102-43326. PJZ afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 12 februari: Jaarlijkse gezinsavond i.s.m. de kring Axel van de ZLM. Op gevoerd wordt het blijspel "Ik ben jij jij ben ik Na afloop dansen met het orkest "Amber". Aanvang: 20.00 uur. Entree: f 7,50; tot 14 jaar f 4,00. Provinciale PJZ 13 februari: Opheffingsfeest (zie artikel). 21.15 uur, begint er een grandi oos feest voor alle leden van de PJZ-afdelingen. De opheffing van de provinciale vereniging PJZ betekent niet het einde van het algemene plattelandsjongerenwerk in Zeeland. Het is het begin van een nieuwe fa se in totale plattelandsjongeren werk, waarbij efficiënter samengewerkt gaat worden tussen enerzijds het agrarisch en het alge mene werk én tussen anderzijds verschillende "identiteiten". Provinciaal is er nu één organisatie, op afdelingsniveau blijven de PJZ- afdelingen gewoon bestaan. Er wordt wel gestreefd naar een nau were samenwerking tussen de PJZ-, KPJ- en CPJ-afdelingen en de AJK's in eenzelfde gebied. Daarom heeft hei hoofdbestuur Gük aiie ieaén van de andere organisaties uitgenodigd op dit feest. Alle jongeren die aan gesloten zijn bij een PJO-afdeling of een AJK, zijn dus van harte welkom. Bij voldoende belangstelling rijden er bussen naar Kapelle. Neem voor meer informatie hierover contact op met je afdelingsbestuur. hol. Na enkele distillatieprocessen blijft een moutwijn over van 46%. De overgebleven granen/gist wordt via tankauto's verspreidt als koeien- en varkensvoer. In de branderij, die overigens helaas op zaterdag niet in bedrijf is, krijgen we duidelijke uitleg over het produk- tieproces dat kleinschalig gebeurt. 660 liter per dag is geen grote hoe veelheid en er werken dan ook maar 3 personen in de branderij. De moutwijn 46% dient naast eindpro- dukt tevens als basisprodukt voor Notaris. Notaris V.O. (very old na 3 jaar rijpen op eikenhouten vaten). Gebeide (bessenjenever) en Koren wijn (na toevoeging van kruiden). Om de uiteindelijke alcoholsterkte van 35% te verkrijgen wordt er ont hard water aan toegevoegd. Notaris is op de markt sinds 1987 en draagt een gemeentelijk garan tiezegel dat dateert uit 1902. In 1902 kreeg Herman Jansen deze zegel toegekend van de gemeente Schiedam omdat hij in zijn branderij zelf de alcohol distilleerde voor zijn jenever (100% zelf gestookte mout wijn alcohol is de garantie die het zegel biedt). Jaren later ging Her man Jansen samen met firma Vlek die een aantal goedlopende produk- ten zoals Sonnema Berenburger in bracht waardoor de luxe en exclusieve produktiewijze van Nota ris toch gaande gehouden kan wor den. Tegenwoordig heet het Uto Nederland B.V. Bottelarij Na de rondleiding door de branderij volgde de bottelarij. De fles wordt automatisch gevuld, maar het eti ketteren en inpakken gebeurt nog met de hand. Met de bottelarij mag pas begonnen worden als een amb- Informatie Zeeuwse Vlegel in Kruiningen De regiogroep jonge agrarische vrouwen Noord- en Zuid-Beveland organiseert op dinsdag 16 februari a.s. een informatieavond over het project Zeeuwse Vlegel. De avond wordt gehouden in Ons Dorpshuis te Kruiningen, aanvang 20.00 uur. Er staat ook een bezoek aan bakkerij Bouwman op het programma. Op de vergadering van het hoofd bestuur van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt van 26 januari j.l. heeft het bestuur besloten om een werkgroep Graan voor Mest op te richten. Op deze vergadering was als inleider aanwezig Arjan Kamp, voorzitter van het Nederlands Agra risch Jongeren Kontakt die een toe lichting gaf en Graan voor Mest. Graan voor Mest is een soort ruil overeenkomst tussen een akkerbou wer en een veehouder. De akker bouwer levert graan, dit kan tarwe zijn maar ook wordt gedacht aan snijmais, COM (Cub Corn Mix) of stro. Dit produkt ruilt c.q. verkoopt de akkerbouwer dan aan een vee houder waarmee hij zich dan tevens verplicht een van te voren afgespro ken hoeveelheid mest af te nemen van de veehouder. Voor de slachtkuikenhouder kan een bijmenging van circa 20 procent tar we in het voer voordelig zijn, de voerkwaliteit blijft van een voldoen de hoog niveau. Tevens kén de rela tief goedkope tarwe het duurdere voer vervangen. Door de komst van de fviacSharry-regeling voor de land bouwers wordt de graanprijs in een aantal jaren afgebouwd, de ver wachting is dat de tarweprijs over drie jaar op een niveau zal liggen van circa 26 cent. Het financiële voordeel om tarwe als vervanger voor voer te gebruiken wordt dus steeds groter. Dit betekent dus dat de veehouder een hogere prijs voor Het AJK Oost Zeeuws-Vlaanderen wil aktiviteiten aantrekkelijker ma ken voor vrouwen. Net als op Schouwen-Duiveland is hier een groepje bezig om een aktiviteit voor te bereiden. Deze eerste aktiviteit zal gaan over inbraakpreventie. Han de Wever van de rijkspolitie Hulst zal de avond leiden. Aan bod zal komen waar inbrekers op letten, hoe je in braak kunt voorkomen en wanneer je de politie moet bellen. Deze akti viteit is op vrijdag 12 februari om 20.00 uur in café de Lamsoren in Lamswaarde. Het voorbereidingsgroepje bestaat uit Liesbeth v.d. Acker, Anneke ÜP» NAJK-voorzitter Arian Kamp de tarwe kan betalen dan de regulie re handel. Wat mestafzet voor de veehouder betreft kan gesteld worden dat die vanaf 1995 te maken krijgen met een nieuwe regeling voor mestafzet. De veehouder moet vanaf die da tum voor het komende jaar zijn mestafzet kunnen garanderen door het sluiten van contracten voor de afzet van zijn mest. Dit kan vooral voor de veehouders in de overschot- gebieden, wat mest betreft, ver gaande consequenties hebben. Als zo'n veehouder dan via Graan voor Mest een relatie heeft met een akkerbouwbedrijf kan hij op een ver- Magnus, Annemiek Verstraten, Marleen Steijaard-de Rechter en Marina de Groot (stagiaire bij het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kon takt). Zij zijn ook al bezig met een tweede aktiviteit. Op vrijdag 26 februari zal er een ex cursie worden georganiseerd naar Floréac. Dit is een groot potplanten- bedrijf in België. Ook hiervoor is iedereen van harte uitgenodigd. Er wordt met auto's naar toe gereden. Daarom wordt er gevraagd je vooraf op te geven. Dit kan bij Marleen Steijaard-de Rechter (telefoon 01143-5534) en bij Marina de Groot op het ZAJK-kantoor (telefoon 01100-47729). Kosten zijn f 5,00. antwoorde manier zijn mest afzet ten. Als tegenprestatie voor de afname van de mest kan de akker bouwer dan graan of maïs verkopen aan de veehouder voor een prijs die hoger ligt dan de prijs die hij nor maal ontvangt. Tevens weet de ak kerbouwer waar de mest vandaan komt, dit kan een voordeel zijn om dat men zich dan kan verzekeren van een goede, constante kwaliteit. Eerste taken De werkgroep "Graan voor Mest" die vanuit het ZAJK opgericht wordt zal bestaan uit een aantal ak kerbouwers en veehouders. Er zal contact gemaakt worden met het Brabant Agrarisch Jongeren Kontakt om vanuit die organisatie een aantal veehouders zitting te laten krijgen in de werkgroep. De eerste taken die de werkgroep heeft zijn onder ande re: het analyseren van de vragen en moeilijkheden die er zijn rondom dit onderwerp, de mogelijkheden te be zien van het in de praktijk brengen van dit systeem, het opstellen van een modelovereenkomst en het in dé praktijk brengen van Graan voor Mest. De bedoeling hiervan is om een voorbeeldfunctie te krijgen voor de rest van de landbouw en na een zo goed mogelijke, zakelijke over eenkomst te formuleren. In eerste instantie is Graan voor Mest aantrekkelijk voor slachtkui- kenhouders omdat daar het voor deel van het voeren van tarwe het grootste is. Voor varkenshouders is dit voordeel op dit moment waar schijnlijk te gering maar door de ge plande daling van de tarweprijs in de toekomst wordt dit voordeel steeds groter. Het verhandelen van Graan voor Mest heeft ook een po sitief effect voor het milieu, doordat er minder voedergrondstoffen geïm porteerd moeten worden daalt het mineralenoverschot. Door de toe passing van dit systeem komt men dichter bij de bedrijfsvoering zoals die toegepast wordt binnen het ge mengde bedrijf. Vanuit milieu oogpunt gezien is het gemengde bedrijf in principe het minst milieu belastend, binnen deze bedrijfsvoe ring kan men praten van een zeker gesloten systeem. In de praktijk zal het niet haalbaar zijn, door de steeds verdergaande specialisatie, om de gemengde bedrijven terug te krijgen. Echter wordt met Graan voor Mest deze situatie zeer dicht benaderd. Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt hoopt met het oprichten van deze werkgroep een bijdrage te leveren aan het, op grote schaal, toe gaan passen van Graan voor Mest in de toekomst. Tevens wordt er grote waarde gehecht aan de voor beeldfunctie van deze werkgroep omdat vele vragen over Graan voor Mest moeilijk te beantwoorden zijn. Het is het beste om dit gewoon in de praktijk toe te passen en de re sultaten ervan kunnen dan gebruikt worden voor andere bedrijven die op deze manier een meerwaarde voor hun produkt willen realiseren en verzekert willen zijn van een goe de kwaliteit mest waarvan de her komst bekend is. Peter Hanse, secretaris Z.A.J.K. AGRARISCH AJK Tholen/West-Brabant 9 februari: Avond over bedrijfsstra- tegieën. Plaats: Het Overkantje te Steenbergen. Aanvang: 20.00 uur. AJK Oost Zeeuws-Vlaanderen 10 februari: Thema-avond met als onderwerp: "Oost West Zuid, hand jeklap op wereldniveau". AJK-vrouwen Oost Zeeuws- Vlaanderen 12 februari: Avond over inbraakpre ventie met medewerking van de rijkspolitie Hulst. Plaats: café de Lamsoren te Lamswaarda Aanvang: 20.00 uur. tenaar van accijns het alcoholper centage in de opslagtanks heeft gekontroleerd, dit gebeurt dagelijks. De branderij betaalt voor elke liter alcohol +/- f 31,78 accijns. Het eigen museum was onze laatste stop voor we gingen proeven van Notaris en Notaris V.O. In het mu seum wordt aan de hand van aller hande voorwerpen duidelijk gemaakt wat de geschiedenis van de Branderij en Notaris is. Na de proeverij keerden we huiswaarts. Een leuke leerzame ochtend was ons ten deel gevallen. S.Kok

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 20