■Öain I lit Ho i nrakti iJLm 11 1 Een voorjaarsgevoel Een oude, gierige schraper Kwaliteit uien probleem De overheid lijkt uit te zijn op sanering Al groei waarneembaar MÊÊËÊÊm VRIJDAG 5 FEBRUARI 1993 Uw praktijkschrijver uit WEST ZEEUWS VLAANDEREN krijgt een blij voorjaarsgevoel. Onze jaarverga dering zit erop, we kunnen er met een kersverse voorzitter tegen aan. De scheidend voorzitter die zoveel jaar de kolen uit het vuur heeft ge haald, is op een passende wijze uit gezwaaid. De aanwezigheid van vertegenwoordigers uit "het oosten" is al een stap in de richting van kring Zeeuws-Vlaanderen. De mededeling dat de organisatievoor zitters een federatieplan hebben op gestart, brengt nog eens extra het voorjaarsgevoel teweeg. Hoewel het soms wel erg lang duurt voor de zo mer echt begint. De nasleep van de jaarvergadering heeft u wellicht via Omroep Zeeland gevolgd. Kunnen boerderijen wor den benut als appartementen ten behoeve van de rekreatie, het zoge naamde hoevetoerisme? Hoe zien die daken van die nieuwe rekreatie- verblijven eruit: riet, pannen of pro- bleemasbest? Ho, geen problemen zoeken, dan gaat het voorjaarsge voel weg. Maar toch, dat verbou wen zal een lieve duit kosten. Jaagt de gemeente je op nog meer kosten en wat zegt de brandverzekering? Mogelijk kan met een windmolen een eigen afvalcompostering bij de ze hoeves een milieu-vriendelijke re- kreatievorm worden gecreëerd. Met enige spanning zien we het uit stel van de aanwijzing van de bloemdijken tegemoet. Leidde dat vroeger niet tot afstel? Zelfs zonder VOW dringen zulke gedachten tot in ons gebied door. Bij de verdeling van dit fleurigs mag men ons verge ten. Als er werkgelegenheid te ver delen is, zitten we ook niet op de eerste rij. De agenda voor deze maand loopt aardig vol. Alle afdelingen houden rond deze tijd hun jaarvergadering, een moment waarop we nog de mogelijkheid hebben om naast een meestal kort huishoudelijk deel ge zellig samen te zijn, de zorgen even te vergeten en zodoende contact te houden met de buitenwereld. De éénvormigheid in de onderwerpkeu ze door de afdelingsbesturen geeft ons weer moed dat we het ook in de grotere eenheden wel eens zul len worden. Wel zoekt het kring- bestuur nog een goede organisatievorm om het contact met de leden te bevorderen in de toekomst. Deze maand is op vier plaatsen voorlichting te verkrijgen over het beheersplan Zeeuws-Vlaanderen en het begrenzingsplan natuurontwik- kelingsprojekten. Ga kijken en maak zo nodig gebruik van de service die de SEV biedt bij het opstellen van bezwaarschriften. Men komt hier voor speciaal tweemaal naar ons gebied. Met zorg worden ook de plannen bekeken over peilaanpas- singen in het gebied. Als dit alleen voor de natuur moet, moet het ook alleen daar gebeuren, op kosten van de natuur. Laten we hopen dat we de volgende keer gewoon over bie ten, graszaad, kunstmest enzovoort kunnen schrijven Ook in onze NOORD-WESTHOEK is veel aandacht besteed aan de ramp van 1 februari 1953. Alle bladen binnen en ook buiten de regio gaven diverse repotages en foto's te zien in veelal een extra editie. Velen die het aan den lijve hebben ondervon den worden er nog stil van en de gedachten gaan uit naar datgene dat ze ontnomen is en degenen die ze verloren hebben. Veel, zeer veel is veranderd na die fatale vloed. Hopelijk kan zo iets nooit meer gebeuren, gezien de ge maakte dammen en stuwen. Maar met zwaar stormweer zit de angst er bij de ouderen nog steeds in. Ze weten nog maar al te goed wat springvloed of giertij (plaatselijke benaming) is. Het weer was nu op het laatst van januari, eveneens stormachtig, dat komt nogal veel voor omstreeks die tijd. Maar nor maal gaan we daar gauw aan voorbij. Ondertussen zijn we weer in de tweede maand van 1993 aange land. De dagen worden al weer lan ger (een week is zo voorbij) en we gaan richting voorjaar. Natuurlijk, het kan een vroeg voorjaar worden, maar ook laat, en dat is niet uit de kalender op te maken. De afzet van de aardappelen en de uien verloopt ook maar matig, om over de prijzen maar niet te spreken. Mineurstemming alom. De kwaliteit van veel uien loopt zeer hard achter uit. Zo in de opslag lijkt het heel wat, maar er komen zeer veel zach te en watervellen in voor. Hoe is het toch mogelijk dat haast elk jaar zo veel watervellen voorkomen, dat was jaren terug maar zelden of hele maal niet het geval en dan had je de zogenaamde aanwijsbare oorzaken. Maar we zitten ermee. De contracten voor de te verbou wen conserven (erwten, bonen) zijn rond. Meer aanbod dan vraag. Ge volg: bij goede opbrengst aan ge was een lagere prijs (andermaal). Alle kisten worden voorgerekend en uitgelegd en wie kan je daar het Het is een trieste boel. Na een korte periode van aardig winterweer zijn we in een periode van stormachtig en druilerig Nederlands kwakkel- weer terecht gekomen. Hetzelfde druilerige en kwakkelige geldt eigenlijk ook voor de stemming in de landbouw, ook op NOORD- BEVELAND. Elke bijeenkomst of vergadering waar iets anders dan puur technische zaken besproken wordt, laat zich kenmerken door matheid en pessimisme. En er is in derdaad weinig vrolijks te melden. Alles aan de creditzijde wordt minder en alles aan de debetzijde wordt meer. Nieuwe gewassen, nieuwe moge lijkheden, maar de prijs moet om laag. Bij de cichorei gaat de pulpvergoeding er af, bij de teunis bloemen gaat er twintig procent van de prijs, contracten voor aard appels en uien liggen, zo ze al te krijgen zijn op of onder de kostprijs. Wat de uiteindelijke opbrengstprijs van de zogenaamde MacSharry- gewassen gaat worden ligt nog in een duister verschiet. De hoogte van de olievlaszaadsteun is tot op heden niet bekend. Onzekerheid is troef, maar wat er al zeker is wordt minder. Aan de kostenkant manifesteert de zich aan de opbrengstzijde zo terug trekkende overheid zich echter als een regelrechte Scrooge uit de ver halen van Dickens. Een oude gierige schraper die er niet voor terugdeinst weduwen en wezen uit hun armzali ge hutjes te zetten en hen te bero ven van hun laatste bete broods. Immers wat staat ons aan kosten verhogende regels en regeltjes niet te wachten? Een knappe SEV-er die ze allemaal weet op te noemen. Moeten we nu het hoofd laten han gen? Wij denken van niet, ten eerste schieten we daar niks mee op en ten tweede zou je er nog sikkeneu rig van worden ook. In het Agrarisch Dagblad kunnen we de ontboeze mingen van ene vrouw van Echtveld volgen. Los van eventuele literaire vrijheden die deze columniste zich zal veroorloven willen we toch op merken, dat het, als men er zo aan toe is, als er werkelijk niks meer deugt, als men in het gezin op voet van oorlog met elkaar om gaat, als men welhaast een zenuwinzinking krijgt van een iets teveel ingesnoei- de struik, dat het dan beter is de boel van de hand te doen en rustig te gaan leven in een bejaardenhuis. Willen we tot de blijvers in de land bouw behoren dan zullen we toch vooraleerst geloof in eigen kunnen moeten hebben en dat "weg met ons"gevoel verre van ons werpen. Al een poos geleden hoorden we een collega op de radio zeggen dat hij zijn zoon de nek zou omdraaien als hij hem op zou willen volgen. Los van het feit dat dit niet aardig over komt vinden we het ook een ver keerde instelling. Zeker, overname zal moeilijk zijn, maar als een jonge re na ampele overweging en een goede opleiding toch boer wil wor den dan verdient hij of zij de steun van zijn of haar ouders. En de land bouwer die er niet trots op is dat zijn zoon meewerkt kan best een goede ondernemer zijn, een boer is het echter niet. Het is inmiddels februari, we gaan er weer aan denken kunstmest te strooien, uitjes te planten, gerst te zaaien en verder te doen wat nodig is om ook in 1993 weer een oogst te hebben. Opvallend is dat technische dagen van coöperaties en andere handels huizen wel goed bezocht worden en ook dikwijls door een jonger pu bliek. Er is volop belangstelling voor nieuwigheden en we willen ook meewerken aan redelijke milieumaat regelen, als die ons de kop maar niet kosten. We moeten het hoofd niet laten hangen en alles over ons laten komen, we moeten ons daar te weer stellen waar het nodig is. Meepraten en beslissen in onze ei gen coöperaties, standsorganisaties en politieke partijen. Ons laten ho ren bij overheden, in redelijkheid maar vasthoudend. De praktijk hoeft zich nergens voor te schamen. "Terwille van de boer die ploegt, besta de wereld voort!" Werumeus Buning beste voor op laten draaien? De pro ducent, die slikt toch alles, hij moet wel. Waar is de commissie die deze zaken voor de telers behartigt? Zo te horen is er binnen de EEG veel minder tarwe gezaaid. Zou de prijs dan niet wat optrekken, of zou er in mei (zoals meestal) al bekend zijn hoeveel ton er aan produkt geoogst wordt. Als je die rekenformule kent is het erg makkelijk? Ik heb gehoord van de internationale graanhandel dat er de laatste paar jaar goed ver diend wordt. Zouden die ook al die opbrengstformules weten. Voor hen een goede zaak, als dat zo is. Zouden wij met al onze produkten niet naar een andere afzetstructuur moeten. Zo het nu gaat, loopt het stroef, in welke vorm dan ook, en de producent kan het niet overzien, laat staan beïnvloeden. Wat het veilinggebeuren betreft wordt gedacht aan slechts twee veilingen in 2000, een voor groente en een voor bloemen. Wat de bouw en investeringen betreft leven som migen er wel naar toe. Maar het kostenpatroon, zet dat eens op een rijtje. Op den duur een? Wie zal dat betalen, het antwoord is makkelijk te raden. i Afgelopen najaar is in het Duitse Mecklenburg-Vorpommern het wereldrecord duurploegen gebroken. Op een perceel van 120 ha. ploegde Matthias Robrahn met zijn John Deere 4955 en zesschaar Överum wen- telploeg in 23 uur en 16 minuten non-stop ploegtijd een oppervlakte van 91 ha. Zoals het er nu naar uitziet zal dit jaar het areaal zomertarwe fors uit breiden in WEST BRABANT ZUID. De oppervlakte wintertarwe is lager uitgevallen doordat slechte weers omstandigheden uitzaaien belem merde. Hiervoor in de plaats komt veelal zomertarwe. Nieuwe rassen moeten deze graansoort op de zandgronden weer perspectief bie- het verleden viel de op- van zomertarwe dikwijls Op het moment van schrijven is het weer zeer zacht in het LAND VAN HULST en is er al duidelijke groei waarneembaar. De wintertarwe en weilanden en op de vroeg geploeg de percelen doen de randonkruiden het al goed. Bij nog een paar goed drogende da gen kan men beginnen met zomer tarwe te zaaien. Ook is er half januari nog wintertarwe gezaaid. En hoe het er nu voorstaat, zal er nog heel wat tarwe en gerst gezaaid worden want met de huidige poter- prijzen en de lage consumptieprijzen zal er toch een behoorlijke inkrim ping van het aardappelareaal komen. De ontkoppeling van de gemalen Walsoorden en Kruispolder is volop aan de gang, wat niet zonder de no dige overlast gepaard gaat en waar van het voordeel ook nog niet direkt aantoonbaar is. Misschien is het iets voor een kano-routa Ook ons gebied is goed bedeeld met bloemdijken. Het betreft hier Wilhelmus Kruispolder, Hr Paulus en Hengstdijkpolder. Door de uitstra lingseffecten kan de aanwijzing ge volgen hebben, bij- eventuele verkoop aan veehouders (15 mol). Het is dus toch wel goed de voor lichtingsbijeenkomst bij te wonen op 11 februari 1993 om 19.30 uur in hotel "Van Leuven", daar de aan- wijsdatum is verzet naar 15 maart. den. In brengst tegen. Meer stro dan tarwe met als gevolg dat menig perceel ging legeren. Verschillende telers van brouwgerst zullen dit jaar ook overschakelen op zomertarwe. Ondanks dat'de prijs weer iets is aangetrokken zijn de vooruitzichten somber. Lange tijd heeft de handel niet meer willen ge ven dan 39 cent. Afgelopen zomer maanden zag het er naar uit dat brouwgerst flink in prijs zou oplo pen. Opbrengstschattingen in West- Europa lieten zien dat Duitsland aanmerkelijk minder kon leveren en dat Denemarken door droogtescha- de misoogsten had. Hoe onbe trouwbaar die cijfers geweest zijn blijkt nu. De verwerkende industrie is zo zeker van voldoende grondstof dat geen enkel contract wordt af gesloten. Alleen voor enkele nieuwe rassen hebben zij belangstelling om vooraf een prijs te bepalen. Corn-cob mix zal bij de akkerbou wers vrijwel geheel wegvallen. Vorig jaar lag de kilogramprijs nog op 40 cent per kg droge stof. Momenteel is er sprake dat deze prijs bijna ge halveerd is. Alleen voor een var kenshouder die beschikt over de benodigde installaties kan het inte ressant zijn. Veehouderijbedrijven hadden begin deze week een meevaller. Per 1 fe bruari is het weer mogelijk om op de zandgronden drijfmest uit te rijden. Op menig bedrijf was de put tot de rand toe gevuld en stond de drijf- mestkar al vol. De weersomstandig heden waren ideaal om mest uit te rijden. Een groot gedeelte van de hogere weilanden hebben hun eer ste bemesting van de injecteur ge kregen. Op bouwland viel het tegen. De ondergrond bleek nog te nat te zijn om zware vrachten te verdra gen. Alleen op suikerbieten en mais- land waar na de oogst geen grondbewerking is uitgevoerd kon gereden worden. Als de nieuwe mestwetgeving wordt aangenomen zal dat voor de meerderheid van de bedrijven de sastreuze gevolgen hebben. Een te ruggang in de mestgift per hectare met meer dan de helft zal de nodige consequenties met zich meebren gen. Het gaat er op lijken dat de overheid met zo'n beleid erop uit is om een sanering binnen de veehou derij versneld uit te voeren. De ver werking van mest zal voor menig bedrijf het struikelblok zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11