Grond uit produktie nemen thema voor komende jaren "Franse boeren worden nooit zulke goede aardappeltelers als wij" Themadag Schapenhouderij Kamerlid J. van Ziji in West-Brabant: CDA-Kamerlid Van Noord in Axel: De zaal kon zich redelijk vinden in de woorden van Van Zijl minder produktie zullen wij het moeten zoeken in de kwaliteit en in meer toegevoegde waarde die we in Nederland moeten zien te houden". Op een toespeling op het strenge, eenzijdige Nederlandse milieubeleid antwoordde Van Zijl kort. "Neder land is op één na het belangrijkste exportland ter wereld. Wij hebben onze naam hoog te houden. Met één misser spelen wij andere landen in de kaart". Voor de intensieve veehouderij ziet het Kamerlid de toekomst somber in. "De landbouworganisaties had den een uitdijende intensieve vee houderij eerder moeten onderbreken. De verwerking en af zet van mest gaat zo'n belangrijk onderdeel van de kosten uitmaken dat concurrentie met het buitenland niet meer mogelijk is". Een aanwezi ge varkenshouder merkte op dat het verplaatsingsbesluit niet door mag gaan. "Niet ingevulde produktie- rechten moeten terug naar de staat om zo de veestapel geleidelijk terug te brengen". Grondmarkt In zijn openingswoord zei kringvoor zitter J. Geluk dat er veel grond te koop is. "Er zijn meer verkopers dan kopers. Bij herfinanciering gaat dat problemen geven. Zekerheden wor den in negatieve zin aangepast. Aan de pacht blijft de overheid morrelen. Een slechte zaak. Zo komen we weer op het punt waar de pacht ontstaan is". Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de bijeenkomst werd het functi oneren van het Landbouwschap aan de kaak gesteld. Van Zijl krijgt de vraag voorgelegd of het niet beter is het Landbouwschap op te doeken. "Daar doe ik als politicus geen uit spraak over. Wel als 60% van de landbouw dit instituut kwijt wil". J.v.T. In Zegveld (bij Woerden) wordt op dinsdag 16 februari een themadag over de Schapenhouderij gehouden. De dag is een initiatief van het Prak tijkonderzoek Veehouderij, de sa menwerking van het PR en de regionale onderzoekcentra (ROC's). Tijdens het ochtendprogramma, dat om 9.45 uur begint, wordt een zestal lezingen gehouden. In het mid dag zal er op ROC Zegveld een pre sentatie zijn van de vier vliegwielprojecten op het gebied van de schapenhouderij; het bepa len van de classificatie aan het le vende dier; het actuele onderzoek voor de schapenhouderij, en een presentatie van de DLV eh het PR. Aanmelding voor deze dag is uitslui tend mogelijk door overmaking van f 50,— per persoon op Postbanknr. 2307421 t.n.v. Proefstation PR, Le lystad met vermelding: Themadag 16 februari. Aan de zaal worden het programma, het themaboek en de consumptiebonnen uitgereikt. Voor meer informatie kunt u bellen met de afdeling Voorlichting van het PR, tel. 03200-93211. "Perspectief door grond uit produk tie te nemen". Dit was de strekking van het verhaal dat PvdA- landbouwspecialist J. van Zijl de al gemene vergadering van ZLM kring West-Brabant te vertellen had. De aanwezige akkerbouwers mopper den niet. "Het verdringingseffect kost ons meer". In tegenstelling tot de melkveehouderij ziet Van Zijl het voor de intensieve veehouderij som ber in. "De landbouworganisaties hadden de stallenbouw eerder moe ten afremmen". "Grond uit produktie nemen is het thema voor de komende jaren", zegt Van Zijl. "Onze generatie is opge voed met een prijsondersteunend beleid. Er is slordig omgesprongen met exportsubsidies, vooral bij de zuivel. Inkrimping van het areaal is de enige oplossing om binnen het budget te blijven. Wij moeten se rieus werk maken van agrificatie en in perspectiefvolle ontwikkelingen geld stoppen (industriefonds)". De vergadering dacht in grote lijnen met Van Zijl mee "Door de quote ring bij de zuivel heeft veel grond als blijvende bestemming akkerbouw- matige tuinbouw gekregen. Dit had juist niet mogen gebeuren. Samen met lagere graanprijzen heeft dat tot gevolg gehad dat de markt is over voerd. Dit verdringingseffect kost de akkerbouwers en tuinders han denvol geld". Aardappelquotering Van Zijl merkt op dat zonder Mac- Sharry en Gatt het verdringingseffect ook gespeeld had. "Nu gaan er bij akkerbouwers stemmen op om aardappelen te quoteren. Toen de PvdA het 10 jaar geleden bespreek baar wilde maken was de akker bouw er niet mee ingenomen. In Europees verband is een quotering van aardappelen ondenkbaar. Braa klegging ligt de Fransen ook niet. Bij Jan van Zij! (2e vJ.) tussen de kringbestuursleden. Het optreden van de CDA- landbouwspecialist J. van Noord voor de afdeling Axel van de ZLM had maandagavond j.l. een enigs zins pijnlijke start. Net toen hij zijn speech wilde beginnen verlieten twee aanwezigen demonstratief de zaal. "De politiek wil niet naar ons luisteren, dan luisteren wij ook niet naar de politiek", zei kringbestuur der W. de Koster luid en duidelijk. Het tweetal had eerder op de avond met instemming de toespraak van ZLM-bestuurder Jan Geluk aan gehoord. De bijna 50 blijvers in de zaal hoord en vervolgens het verhaal Van Noord met gemengde gevoelens aan. Duidelijk bleek hoe groot de kloof tussen de boerenpraktijk en de politiek in Nederland is geworden. Van Noord hield bij hoog en bij laag vol dat het allemaal wel meevalt in de landbouw, ook in de akkerbouw. Van verdringingseffecten wilde hij niet weten. "U hebt nu toevallig een jaar achter de rug met slechte prij zen voor de vrije produkten. Maar dat gaat wel weer over. De markt herstelt zich wel weer. Dat is altijd zo geweest. De Nederlandse land bouw is sterk genoeg om er weer bovenop te komen". De boeren in de zaal dachten er heel anders over. "Er is meer aan de hand, de problemen zijn structu reel", zo hielden ze het Kamerlid voor. "En u laat ons in de steek. Vroeger ondersteunde de overheid de landbouw. Nu pest u ons aan alle kanten. U hebt het over een concur rerende landbouw in Nederland. Hoe kunnen wij concurrerend zijn als onze inkomsten met tienduizen den guldens per jaar kelderen en we allerlei lasten en beperkingen over ons heen krijgen. Als u zo doorgaat blijft er geen landbouw meer over in Nederland?" Geen vertrouwen Geluk zette eerder op de avond nuchter en helder uiteen hoe slecht de landbouw er, mede door een fa lend overheidsbeleid, voor staat. Hij zei totaal geen vertrouwen te heb ben in de door Van Noord en de zij nen voorspelde positieve effecten van de GATT-afspraken. "Het stabi- lisatorenbeleid heeft alleen maar el lende gebracht. Het gat van Rotterdam bleef open. De medever antwoordelijkheidsheffing is in de algemene middelen verdwenen. Er is niets wezenlijks mee gebeurd. Het MacSharrybeleid kost de gemiddel de akkerbouwer in deze streek tot f 18.000,— per bedrijf. Hoe zou ik kunnen geloven in een positieve uit werking van het GATT-verhaal? Het enige wat ik zie zijn enorme verdrin gingseffecten, lagere prijzen en on beperkte toevoer van graanvervangers. De agrificatie wordt op 1 miljoen ha gefixeerd, ter wijl we 12 miljoen ha moeten gaan braken of een andere bestemming geven. Graanvervangers blijven on gelimiteerd binnenkomen. Pas als tffl J. van Noord het gemeenschappelijk landbouw beleid in gevaar komt, zal erpver worden gepraat. De Amerikanen la chen zich rot". Geluk betoogde dat ook de intensie ve veehouderij in de neerwaartse spiraal wordt meegezogen. Lage graanprijzen zullen de concurrentie doen toenemen. In Frankrijk komen er volop varkens en kippen bij. "Eigenlijk zouden de intensieve vee houders moeten pleiten voor een hoge graanprijs. Dat zou ook goed zijn voor het mestprobleem". Geluk noemde een hele serie kostenposten op, ("het is maar een groep") die op de boer afkomen zonder dat iemand zich achter de oren krabt, zoals DLV, AM-beleid, gewasbescherming (bestemmings heffingen PAGV, Landbouwschap (algemene heffing), water schapslasten, vervuilingseenheden (rapport commissie Zevenbergen komt zeker weer op tafel), verzeke ringen, onderzoek, kosten in ver band met de "milieugekte", indirekte kosten via bijv. de aanwij zing van bloemdijken ("heeft gevol gen voor de waarde van de grond"). Kortom, aldus Geluk, met een lege portemonnee is het erg moeilijk werken aan een goed milieu. Laconiek Van Noord deed over de huidige cri sis in de landbouw tamelijk laco niek. "Er komen weer goede jaren. De Nederlandse landbouw komt hier goed uit. Zij heeft een enorme voorsprong door goed ondernemer schap, opleidingsniveau, verwer kingskanalen, onderzoek, enzovoort. Andere landen hebben dat allemaal niet". Dat er in Frankrijk 15% meer aard appels geteeld zijn in het afgelopen seizoen en dat daar volop koelhui zen worden gebouwd en machines worden gekocht, zodat er "geen weg terug" meer is, verontrust Van Noord niet. "De Franse boeren zul len nooit zulke goede aardappelte lers worden als wij. Zij telen bulkprodukten, wij kwaliteitspro- dukten. En kijk eens naar onze poot- aardappelteelt. Er is wel degelijk perspectief, ook in de akkerbouw, tenminste als de ondernemers de juiste keuzes maken". Het CDA-Kamerlid ontkende ten stelligste dat de politiek bezig is de landbouw "weg te pesten". "De landbouw heeft resultaten bereikt in de politiek, waarvan de milieubewe ging zegt: hoe krijgen ze 't voor el kaar? We halen er het maximale uit. Als de milieubeweging het voor het zeggen zou hebben, zou het gewas- beschermingsbeleid er heel anders uitzien". Zowel Geluk als aanwezigen in de zaal riepen Van Noord op het pacht- beleid niet overhoop te gooien. Het Kamerlid ging er niet op in. Ook werden hem vragen gesteld over het aankoopbeleid voor natuuront wikkeling. Gaan de andere EG- landen daarin net zo ver als Neder land? Nee, zei Van Noord, maar wij hebben dan ook de hoogst produk- tieve gronden. Het uit produktie ne men van grond zet hier meer zoden aan de dijk dan elders in Europa. Van Noord relativeerde de ambitieu ze aankoopplannen van staatssecre taris Gabor. "Zolang er geen geld is voor aankoop en er geen aankoop plan is, mag er geen planologische beperking op grond worden gelegd. En de prijs die overheid voor de grond betaalt moet marktvolgend zijn. De overheid mag door haar aankopen niet prijsopdrijvend wer ken. Dat is niet in het belang van de boeren". J. van Noord

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7