Wanneer er voor de komende periode geld tekort is... Duizendste bezoeker voor SEV-journaal Serie korte cursussen op Praktijkschool Schoondijke Gefailleerde begint weer met schone lei Sociaal Voorlichting De inkomens in de landbouw zijn door de lage prijzen dit seizoen erg laag. De uitgaven voor het nieuwe seizoen staan er echter ook weer aan te komen. Denk daarbij aan pootgoed, plantmateriaal, kunst mest, bestrijdingsmiddelen, enz. Dit zal toch betaald moeten worden, wat kan leiden tot een liquiditeitste kort. Wanneer de bank dit tekort niet meer wil financieren, dan is er de mogelijkheid om een beroep te doen op het Bijstandsbesluit Zelfstandigen (B.Z.). Het B.Z. valt binnen het kader van de Algemene Bijstandswet. Het doel van het B.Z. is te bevorderen, dat zelfstandigen met een levens vatbaar bedrijf bij tijdelijke financiële problemen in staat worden gesteld het bedrijf voort te zetten. Uitgangs- De heer M.O. Hanse uit Burgh-Haamstede neemt als duizendste bezoeker van het SEV-journaal uit handen van rayonvoor/ichter T. de Bakker een bos bloemen in ontvangst. Het SEV-journaal wordt in de prak tijk zeer goed ontvangen. Al meer dan 1.000 boeren en boerinnen hebben de presentatie ervan bijge woond. De duizendste bezoeker werd door de SEV onthaald met een bos bloemen. Deze eer viel te beurt aan akkerbouwer M.O. Hanse uit Burgh-Haamstede, tijdens een geza menlijke bijeenkomst van de ZLM- afdelingen Burgh-Haamsicde, Noordwelle en Scharendijke. Tijdens het SEV-journaal gaan een of twee SEV-ers, onder wie de ray- onvoorlichter, in op een groot aantal actuele regelingen waarmee de boer te maken heeft, zoals de MacShar- rymaatregelen, milieuverordenin gen, pacht, de AmVB akkerbouw (in verband met de Hinderwet), en het recente voornemen om bloemdijken aan te wijzen. Door de praktische benadering komt de inhoud van het gebodene zeer goed over. "En als het niet helemaal duidelijk over komt, vraag gerust, u kunt mij altijd onderbreken", aldus SE V-er Toine de Bakker, die in Serooskerke samen met zijn collega Hans Mieras de pre sentatie van het journaal verzorgde. Vorig jaar is het SEV-journaal door in totaal 966 mensen bezocht, dit jaar komt dat aantal naar verwachting op ca. 1.500. "Het bezoekersaantal ligt per bijeenkomst ruim 25 pro cent hoger dan vorig jaar, plus dat we het dit keer iets ruimer hebben opgezet", aldus hoofd SEV Jan Wit hagen. Kennen en kunnen zijn twee vaardigheden die vereist zijn om je beroep goed te kunnen uitoefenen. Alleen door voortdurend te investeren in kennis en vaardigheden ligt de sleutel tot succes in de hand van de agrarische onder nemer. De Praktijkschool voor Mechanisatie en Open Teelten, Schoondijke, biedt op korte termijn nog mogelijkheden om op de volgende vakgebieden uw kennen en kunnen te vergroten. Dagcursus: - alg. toepassingen PC - bewaartechniek - aardappelteelt - managementsystemen - stuurstroom - doppenkeuze landbouwspuit Cursus van 2 dagen: - electronica trekkers/werkt. - trekkerrijden voor vrouwen Cursus 1 week - maaidorser, klein onderhoud Cursus 2 weken - booglassen voor beginners booglassen voor gevorderden 2 februari 3 februari en 8 februari 3 februari 3 februari 9 februari 24 februari en 25 februari 24 25 februari 6 7 april 1 t/m 5 februari 8 t/m 19 februari 8 t/m 19 februari punt is dat de betrokken zelfstandi ge niet (meer) bij een bank of op een andere manier kan worden ge holpen. Een bedrijf is levensvatbaar wan neer het na bijstandverlening, vol doende inkomen oplevert om het bedrijf in stand te houden. De privé uitgaven moet u uit uw inkomen kunnen betalen en u moet ook aan alle aflossingsverplichtingen kunnen voldoen. Anders gezegd: het bedrijf moet als< inkomensbron in stand blijven. Het B.Z. kent twee uitkerings- vormen: periodieke uitkering bedrijfskapitaal Periodieke uitkering De periodieke uitkering is een aan vulling op de eigen inkomsten om in de gewone kosten te voorzien en wordt verstrekt bij tijdelijke inko mensproblemen. De uitkering vult het inkomen aan tot bijstandsniveau en kan voor twaalf maanden wor den verstrekt (in bijzondere gevallen is verlenging met maximaal 24 maanden mogelijk). De bijstand in de vorm van een periodieke uitke ring moet geheel of gedeeltelijk worden terugbetaald als achteraf blijkt dat het inkomen is meegeval len en/of het eigen vermogen boven een zekere grens ligt. De gemeente mag de uitkering voor het eerste jaar zonder rapport van de financieringsdeskundige van het ministerie van LNV, beoordelen. De uitkering kan dus direct na aanvraag worden verstrekt. Bedrijfskapitaal Bedrijfskapitaal wordt verstrekt als rentedragende lening. Het wordt al leen verstrekt als dat noodzakelijk is voor de instandhouding van het be drijf als inkomensbron. Het kan ge bruikt worden om schulden te herfinancieren, om investeringen te financieren waarvoor geen bankfi- nanciering beschikbaar is en ook voor een verwacht inkomenstekort. Bankleningen en achterstallige af lossingen kunnen niet met bedrijfs kapitaal worden geherfinancierd. MïïiTïTïïlKTfi Wel is dit mogelijk voor een over- stand op het rekening-courant cre- diet, wanneer die overstand slechts tijdelijk door de bank wordt getole reerd, Bij een groot negatief eigen vermogen kan de voorwaarde wor den gesteld dat eerst door schuld sanering een deel van de schulden wordt weggewerkt. Is er sprake van een financieringsbehoefte én inko menstekort, dan wordt het geheel als bedrijfskapitaal verstrekt. Maximaal wordt f 200.000,— als bedrijfskapitaal door de gemeente verstrekt. Het bedrag moet binnen tien jaar worden terugbetaald en de rente is gelijk aan de rente die u bij een bank betaalt. Wanneer in het jaar waarin krediet wordt verstrekt of het daaraan voorafgaande jaar een inkomen beneden het bijstands niveau wordt behaald, dan wordt de verleende geldlening ambtshalve geheel of gedeeltelijk omgezet in bijstand 'om niet' (hoeft dus niet te worden terugbetaald). Ook kunt u in de eerste twee jaar na de krediet verlening een tegemoetkoming in de rentelasten krijgen als het inkomen onder het bijstandsniveau is ge bleven. Voor zelfstandigen met een inko men duurzaam onder de jaarnorm, bestaat de mogelijkheid om inciden teel een bedrag van maximaal f 15.000,— als bedrijfskapitaal om niet te krijgen. Oudere zelfstandige Een speciale regeling is er voor zelfstandigen, ouder dan 55 jaar met een niet levensvatbaar bedrijf. Zij zouden hun zelfstandigheid ver liezen als het inkomen niet perma nent zou worden aangevuld. Voor hen is er een langdurige inkomens aanvulling mogelijk, bestaande uit een periodieke uitkering tot aan het 65ste jaar en zonodig een bedrijfs kapitaal van max. f 15.000,—. Het inkomen dat een oudere zelfstandi ge uit het bedrijf haalt moet dan wel minimaal f 11.000,— bedragen en het bedrijf moet minstens tien jaar zijn uitgeoefend. Behandeling van B.Z. aanvraag Het is van het grootste belang dat wanneer u een B.Z. aanvraag bij uw gemeente indient, u rekening houdt met de tijd die er tussen aanvraag en daadwerkelijke uitkeringver strekking zit. De aanvraag doet u middels een inlichtingenformulier, wat u bij de gemeente kunt afhalen. Hierin worden een aantal gegevens gevraagd met betrekking tot gezin en bedrijf. Dit formulier kunt u zelf invullen en afgeven bij de gemeente. Iedere gemeente heeft een advies commissie zelfstandigen, die de aanvraag in behandeling neemt. Wanneer het een verzoek is om be drijfskapitaal zal de commissie een bedrijfsrapportage laten maken door de financieringsdeskundige van het ministerie van LNV. Een medewer ker van het ministerie komt u bezoe ken en zal naar aanleiding van door u verstrekte gegevens een rapport opstellen. Hierin wordt berekend hoe groot het benodigde bedrijfska pitaal is en of het een levensvatbaar bedrijf is. Aan de hand van dit rap port brengt de commissie zelfstan digen een advies uit aan het college van B W, die uiteindelijk de beslis sing neemt van wel of niet toeken nen. Al met al een procedure die 2 tot 4 maanden in beslag neemt! Belangrijk Wanneer u de inkomsten en uitga ven voor de komende periode op een rijtje zet en een (liquiditeits)te- kort voorziet, trek dan tijdig aan de bel. Neemt u contact op met de SEV zodat wij met u de mogelijkhe den kunnen bekijken. Wanneer u dit tijdig doet voorkomt u dat u in de periode die de BZ aanvraag in beslag neemt, zonder geld komt te zitten! B.J. Feijtel Aanmelden: Praktijkschool voor Mechanisatie en Open Teelten, Postbus 8, 4507 ZG Schoondijke, telefoon 01173-1551, telefax 01173-1979. Volgens een wetsvoorstel van de Staatssecretaris van Justitie, in de cember 1992 aan de Tweede Kamer gezonden, kan iemand die z'n schulden niet meer kan betalen, in de toekomst de rechter verzoeken een schuldsaneringsregeling op hem van toepassing te doen zijn. Dat kan ook als een schuldeiser het faillissement van de schuldenaar heeft gevraagd. Verklaart de rechter de regeling van toepassing, dan kan die ten hoogste vijf jaar duren. De omvang van de schulden en de vraag waardoor ze zijn ontstaan is niet van belang. Nu kan iemand, zelfs als hij failliet is geweest, tot in lengte van dagen met z'n schulden achtervolgd wor den. De regeling zoals die nu is voorgesteld maakt het de schulde naar mogelijk daaraan een eind te doen komen. Is de schuldenaar ech ter niet te goeder trouw geweest bij het ontstaan of het niet betalen van zijn schulden dan kan de rechter het verzoek van de schuldenaar tot toe passing van de regeling afwijzen. Wordt de regeling van toepassing verklaard dan worden een rechter commissaris en een bewindvoerder benoemd. De schuldeisers mogen hun rechten niet meer uitoefenen en de schuldenaar mag geen beschik kingshandelingen meer verrichten over de goederen die in de boedel vallen. De bewindvoerder zal de tot de boedel behorende goederen in beginsel te gelde maken. De vorde ringen die gedekt zijn door pand of hypotheek vallen buiten de regeling. Een hypotheekhouder en een pand houder mogen hun rechten uitoefe nen alsof er geen schuldsaneringsregeling was. Een bepaald minimumbedrag van zijn inkomsten mag de schuldenaar zelf behouden. De schuldenaar is hierdoor in staat schulden die ge maakt worden in de tijd dat de rege ling van toepassing is, zoals de huur van een woning, zelf te betalen. Alle overige inkomsten en ook de bezit tingen van de schuldenaar vallen in de boedel en dienen voor het doen van betalingen aan de schuldeisers volgens een bepaalde ver deelsleutel. Sparen Tijdens de duur van de regeling moet de schuldenaar zoveel moge lijk sparen. Komt de schuldenaar zijn verplichtingen goed na, dan zullen de crediteuren van vorderingen die aan het eind van de termijn onbe taald zijn gebleven hun rechten daarop in de toekomst niet meer kunnen uitoefenen. Zonder meer te vervallen komen de overblijvende schulden niet. Zij blijven voortbe staan als natuurlijke verbintenissen. Dat houdt in dat de schuldenaar niet langer kan worden gedwongen tot betaling ervan. Hij kan ze wel vrijwillig voldoen. Onder bepaalde voorwaarden zal het zelfs mogelijk zijn een faillisse ment op verzoek van de schulde naar te beëindigen en de schuldsaneringsregeling van toe passing te verklaren. De regeling kan ook van toepassing worden ver klaard voor schulden die zijn ont staan in de uitoefening van een bedrijf of beroep en geldt voor na tuurlijke personen en niet voor rechtspersonen. J. Spijk, Accountant-Administratieconsulent

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 4