"We zullen doorgaan!!!" \/nnr rlü \/rnii\A/ onder redaktie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen C.J. de Jonge-Stols voor Zeeland en Noord-Brabant. Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Agrarische vrouwen van Noord-Beveland: wmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm21 m "Niet wij, de boeren, zijn steuntrek kers maar de consument wordt ge subsidieerd doordat wij hen zo'n goedkoop voedselpakket aanbie den. Hierdoor kunnen zij 3 maal per jaar met vakantie en in dure auto's rijden!" Een uitspraak van één van de aanwezige vrouwen op de twee de bijeenkomst Agrarische Vrou wen Noord-Beveland op 11 januari 1993 in "Zeelandia" te Colijnsplaat. Het doel van deze avond was tweeledig: 1. Evalueren wat de afgelopen we ken aan akties is ondernomen en het resultaat hiervan te bespreken. Er is nl. een groep gevormd, die kon- takt heeft gezocht met leden van de Tweede Kamer. 2. Met elkaar te bedenken hoe we ons te weer kunnen stellen tegen vooroordelen en onwetendheid van de samenleving. Iemand vertelde: "Als ik óp een ver jaardag ben en er wordt tegen me gezegd dat wij verantwoordelijk zijn voor het milieu dan weet ik bijna niet te antwoorden". Hoe ga je om met zulke opmerkingen? Zeg je wat terug en wat dan? Tegenargumen ten zijn niet altijd makkelijk, maar samen weten we er genoeg!! Met deze punten op het programma startten we al.v. Josje de Koning en Thea Hilhorst van de Landbouwuni versiteit Wageningen onze bij eenkomst. Terugkijkend naar de trekkeraktie van de boeren naar Den Haag: deze was goed georganiseerd alleen jam mer dat het onderweg soms ont brak aan goede leiding en communicatie onderling. Indirekt gevolg van deze aktie is het plan om een zg. suikerpakket aan te bieden aan Kamerleden vergezeld van een kosten- en opbrengstenplaatja Te vens zijn er ideeën gelanceerd over een bordenplan en een kinderteke ningen aktia Kontakt politici Het telefonisch kontakt met onze volksvertegenwoordiging aq. leden van de Vaste Kamercommissie van Landbouw leverde zowel positieve als negatieve reacties op. Meer dan eens bleek dat deze onvolledig of soms helemaal niet op de hoogte te zijn van onze problematiek. Niette min waren er onder de 25 perso nen, die benaderd zijn ook goed ingelichte volksvertegenwoordigers. Wat ons vrouwen erg verbaasde was dat we deze mensen vrij ge makkelijk en snel aan de telefoon kregen. Ook is opgevallen dat ze al len de tijd nemen om rustig naar ons relaas te luisteren. Dit is toch een pré voor hen en nodigt u als le zer misschien uit ook eens de tele foon ter hand te nemen om aan één van deze dames en heren uw pro blemen voor te leggen. Handig om te weten: een lijst met telefoonnum mers en adressen van de Kamerle den is verkrijgbaar op het Landbouwhuis van de Z.L.M. Eén agrarische vrouw heeft het plan opgevat om schriftelijk kontakt te zoeken met onze volksvertegen woordigers. Hiertoe heeft ze 23 identieke brieven verstuurd. Een ci taat uit deze brief: "Wat wij primair van onze volksvertegenwoordiging verwachten is het behartigen van de belangen van de eigen kiezers en het inpassen van die belangen in de wereldwijde politiek. Nu dit in om gekeerde volgorde dreigt te gebeu ren bij het op handen zijnde Gatt-akkoord met daarin een voor onze bedrijfstak fnuikende land- bouwparagraaf, ben ik ervan over tuigd dat het voortbestaan van de Nederlandse boeren opgeofferd gaat worden aan mondiale be langen". Als reactie hierop ontving ze zegge en schrijve vier brieven en twee te lefoontjes waarin ze door verschil lende politici werd uitgenodigd om met een groepje dames naar Den Haag te komen om met hen van ge dachten te wisselen. Anderen zijn bereid voor ons een spreekbeurt te houden. Dit lijkt ons niet zo'n goed idee daar wij dan waarschijnlijk te weinig aan bod komen. Liever willen we een gedachtenwisseling. Wat me persoonlijk dwarszit: waar blijven de reakties van de overige aangeschreven Kamerleden? Zou het toch waar zijn dat op de mi nisteries 70% van de rapporten on gelezen in de prullemand verdwijnt? Telt dit ook voor de binnengekomen post? Of zijn de secretaresses zo druk bezet? Verheugend is het dat een landelijk dagblad kontakt met onze groep heeft gezocht met de bedoeling het wel en wee van een doorsnee boerengezin te intervie wen. We hopen op deze manier een steentje bij te dragen aan meer be grip van burgers en buitenstaan ders. Onbekend maakt onbemind Na de pauze verdiepten we ons in de negatieve opmerkingen. Zo links en rechts krijgt ieder van ons te ma ken met dergelijke uitspraken. Wat betreft het milieu kwamen we tot de conclusie dat Jan Publiek weinig of geheel niets weet van hoe men op een boerenbedrijf werkt en waar mee. Het hoe en waarom van bestrijdings- en gewasbescher mingsmiddelen. In hoeverre zijn ze giftig? Is chemisch wel hetzelfde als giftig? Men reageert vaak fel en overdreven. 'Gifpiepers' worden niet gekocht omdat ze volgens de consument te veel bespoten zijn. Maar buitenland se groente en vruchten worden wel gekocht. Waarschijnlijk weet men niet dat er buiten onze grenzen en die van Europa vaak veel meer gespoten wordt, ook nog met stof fen die hier allang verboden zijn!! Natuurlijke herkomst garandeert al lerminst onschadelijkheid voor de gezondheid van mens en dier! Meer en meer feiten en aanwijzingen ko men beschikbaar waaruit blijkt dat produkten uit de natuur belangrijk meer gifstoffen bevatten dan werd vermoed. Bovendien blijken deze stoffen vaak in ons voedsel een gro tere rol te spelen dan synthetische VRIJDAG 29 JANUARI 1993 stoffen. Men vergeet dat de natuur zelf de grootste producent en leve rancier is van scheikundige en ui terst gecompliceerde stoffen. De consument heeft hiervan waar schijnlijk geen enkele notie Stoffering Wie verzorgt de akkers, weiden, vel den boomgaarden en erfbeplantin- gen enz.? De boeren toch zeker! Zijn zij niet de landschapsstoffeerders bij uitstek? Is het niet mede door onze inspanning en investeringen dat de omgeving in elk jaargetijde zo'n prachtig wisselend beeld vertoont. Eigenlijk zouden alfe boeren eens een jaar moeten staken. Dan pas dringt waarschijnlijk bij het publiek door welk een grote bijdrage een boer levert aan het aanzien van natuur- en landschapsschoon. Een bloeiende distel kan mooi zijn maar een perceel of polder vol van derge lijk moeilijk uit te roeien spul is te veel van het goede Wetenswaardig en belangrijk is dat iedereen zou moeten weten dat 1 ha. bieten meer zuurstof oplevert dan 1 ha. bos!! Openheid Wat ons voor ogen staat om de ver standhouding consument-agrariër te verbeteren is méér en betere voorlichting voor de eerste groep. Hiervoor is openheid het sleutel woord. Dit kan door b.v. bedrijfbe- zoeken: open dagen stimuleren, ons eigen verhaal vertellen, machines tonen en hun werking vertellen etc. Voorlichting op scholen: de nieuwe generatie van jongsaf vertrouwd en bekend maken met het reilen en zei len op een boerderij. De stichting Public Relations Land- en Tuinbouw geeft folders uit over de afzonderlij ke bedrijfstakken als b.v. akkerbouw, fruitteelt, rundvee- schapen- en var kenshouderij, bloementeelt enz. Ook verstrekt men folders onder de titels: "Tuinders en het milieu, ak kerbouwers en het milieu, veehou ders en het milieu". Deze zijn gratis verkrijgbaar bij de stichting P.R. Land- en Tuinbouw, Postbus 91430, 2509 EA Den Haag. Een tip voor kampeerboeren? Hierop aanvullend lijkt het me per soonlijk een goed idee om in te gaan op het aanbod van de VVV Noord- Beveland om hun etalage enige tijd beschikbaar te stellen aan bedrijven of evenementen. De ervaring leert dat het een positief effect heeft op toerist en plaatselijke bevolking. Een uitdaging voor agrarisch Noord- Beveland en misschien ook voor de andere regio's om hun diversiteit aan land- en tuinbouwprodukten te promoten. Deze avond samenvat tend: "Veel is op de korrel genomen en van alle kanten bekeken, gewikt en gewogen. De toekomst is nog onzeker maar we gaan door, blijven positief denken en vastberadenheid tonen. Dit is ook noodzakelijk om die ander ervan te overtuigen: Ne derland kan niet zonder onze land en tuinbouw!" A.C. van de Linde-de Regt Josje de Koning schrijft een aantal actiepunten op Hoe kunnen we ons teweer stellen tegen vooroordelen uit de samenleving? Samen weten we genoeg argumenten!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 24