De eerste tuinbouw RAI Liever een losse dan een verpakte appel Waar liggen onze belangen? Een stormachtig begin Produktschap Siergewassen investeert f 90 miljoen Hogere omzet Champignon Beurs Handel betaalt mee aan gezondheidszorg Heffing op royalties in bollensector De jaarlijkse NTV in Bleiswijk was al vele jaren ook voor de glastuinders op THOLEN een gelegenheid om de nieuwigheden op het gebied van onder andere techniek en kassen bouw te bezichtigen. Maar ook de aanwezige zaadselektiebedrijven zijn altijd een trekpleister geweest waarbij bestaande en nieuwe ras sen getoond worden. Een tuinder zal echter zelden een ras zaaien of planten omdat deze er zo mooi bij ligt op de stand. Een proefje kan dan wel eens aange praat worden door de vertegen woordigers zodat een jaar later er bij goede resultaten op eigen bedrijf of bij collega's mee geteeld gaat wor den. De groenteteeltrassen volgen elkaar soms in snel tempo op. Elk gebied heeft dikwijls zo zijn eigen voorkeur, wat soms te maken heeft met de teeltperiode, de zaai- of plantmethode, maar ook voor met name radijs en sla is de grondsoort nog van invloed op de keuze. Een zaadbedrijf kan soms jaren met geen enkel ras sla of radijs meedoen in een gebied, zoals bijvoorbeeld Rijks Zwaan, terwijl dit hier momen teel weer wel in beide gewassen de boventoon voert. Daarentegen komt Royal Sluis met zijn hier voorheen overwegend geteelde radijsras Novi- red niet meer aan bod. Het belang voor een zaadbedrijf is dan ook bij zonder groot om in te spelen op de geluiden die er tijdens de contacten zijn. Bij bijvoorbeeld machines en kas senbouw ligt dit duidelijk anders, die kunnen soms wel degelijk wat nieuws laten zien op een beurs, waarbij in de kassenbouw de licht- winst met tevens een goede storm- vastigheid nog steeds aktueel is. Er hebben overigens een aantal kas senbouwers verstek laten gaan op de eerste NTV in de RAI-gebouwen. In de eerste plaats, waarschijnlijk door de hogere kosten. Een stand voor een kassenbouwer met alles erop en eraan komt daar al gauw op een ton. Maar ook door de prij zenslag die hier momenteel heerst door weinig werk. Hoewel er op de beurs zelf zelden een kas verkocht wordt, kan dit later wel plaats vinden. Mede gezien het succes met de rui me opzet van deze tentoonstelling De Champignon Beurs Holland BV (CBH) heeft in 1992 een omzet ge realiseerd van 59,2 miljoen gulden. Dit betekent een groei van ruim 40% ten opzichte van het jaar 1991. In dat jaar bedroeg de omzet 41,9 miljoen gulden. De CBH, opgericht door de tuin bouwveilingen in Breda, Bemmel en Zaltbommel, bemiddelt bij de con tractverkoop van champignons. In 1992 heeft de CBH 23 miljoen ki logram champignons geleverd voor de verse markt en de conserven- markt. In 1991 is er een kwantum van 16,7 miljoen kilogram champig nons afgezet. De bloembollenhandel betaalt vanaf dit jaar mee aan de bedrijfsgezond heidszorg van de Stichting Gezond heidszorg Agrarische Sectoren (Stigas). Het Produktschap voor Siergewassen draagt voor deze groep in 1993 veertigduizend gul den en in 1994 vijftigduizend gul den bij. Weliswaar werkt Stigas van ouds her alleen voor telers, maar in de bloembollensector zijn teelt en han del vaak met elkaar verweven. Tot nu toe heeft de handel niet of nau welijks voor deze diensten betaald. De financiers van Stigas vertegen woordigen alleen de telers. in de RAI, zullen deze bedrijven er waarschijnlijk de volgende keer ook wel weer zijn, want de tuinders lie ten in elk geval geen verstek gaan. Zo kon er vanwege de grotere af stand ook uit ons gebied een bus georganiseerd worden, waarmee men er op een gemakkelijke manier kon komen. Daar de beurs een trekpleister is voor personen uit heel de wereld kunnen de grote aantallen bezoekers hier beter verwerkt wor den dan voorheen, op zowel de toe gangswegen als in de veilinghallen. Of dit evenement weer elk jaar van wege het hogere kostenplaatje ge organiseerd gaat worden is nog de vraag. Dit zal waarschijnlijk ook weer afhangen hoe het loopt in de glastuinbouw en hoeveel er geïn vesteerd zal worden, want daar moeten de meeste standhouders het van hebben. We hebben in de BARONIE de nodi ge regen en wind al achter de rug en bij het schrijven van dit stukje wakkert de wind weer aan tot kracht 9. Als het nieuwe groeisei zoen ook zo stormachtig verloopt als het weer van januari, dan staat ons nog wat te wachten. De nieuwe glasteelten zijn bijna alle maal weer opgestart. Komkommer, tomaat, paprika, aubergine, de kas sen staan weer vol. De meeste al weer enkele maanden. Wat gaan de ontwikkelingen toch snel! Tot voor enkele jaren werd er meestal in ja nuari/februari geplant. Nu is het no vember/december. Dit is voor een groot gedeelte te danken aan de la ge gasprijzen. De plantjes, die nu worden uitgeplant zijn ook veel jon ger dan voorheen. Dat is voordeliger in aankoop. Ook de arbeid van de vaste medewerkers telt mee. Met deze teeltwijze is de vaste arbeid op het bedrijf rendabeler. De arbeid kan zinvol worden besteed en voor de werknemers is het werken met zulk jong materiaal zeer plezierig. Wat het nieuwe teeltseizoen zal brengen, is koffiedik kijken, maar als je de publikaties een beetje volgt, ziet het er niet al te glorieus uit. Voor de Nederlandse glastelers zal het werken aan kwaliteit een nog hogere prioriteit moeten krijgen (als dat nog mogelijk is). Voor de volle- grondstelers is er nu natuurlijk de prei- en spruitenoogst nog. Met het weer van de afgelopen tijd is dat niet altijd even gemakkelijk. Eerst de vorst en daarna de regen. De meeste prei is de vorst goed door gekomen. Dat kan van alle spruiten- percelen niet worden gezegd. Hiervan is nogal wat verloren gegaan. De prijzen zijn gelukkig wat aange trokken. Vooral voor prei is de prijs in het najaar slecht geweest. De weeuwen bloemkoolplanten staan er goed bij onder het plantglas. Al leen moet scherp worden gelet op valse meeldauw. Bij zulke extreem hoge temperaturen en een hoge luchtvochtigheid heeft deze schim- Niet alleen in WEST-BRABANT heb ben tuinbouwbedrijven te maken met een overaanbod aan groenten. In Nieuw-Zeeland brengen de kiwi's momenteel vrijwel niets op. Landen in Zuid-Amerika en zelfs Frankrijk hebben de teelt overgenomen met als gevolg een instortende markt. De tijd dat een kiwi per stuk ver kocht werd ligt achter ons. Vijfentwintig jaar geleden was deze veredelde kruisbes een luxe. Het heeft tuinders in Nieuw Zeeland goud opgebracht. Lang ontvingen zij voor één kiwi een gulden per stuk. Vijf jaar terug was de prijs al gezakt naar 50 cent. Nu liggen voor dit bedrag de kiwi's in de Neder landse winkelschappen. Bij emi granten die al hun geld in de kiwiteelt hebben gestoken staat nu de deurwaarder voor de deur. Ook mei vrij spel. Voor de teler betekent dat extra aandacht voor bestrijding hiervan. Eigenlijk moest er nog een korte hevige vorstperiode komen. Met veel zon, dat is voor ieder het beste. Meestal ploegen tuinders hun land al om voor de winter invalt. Maar met de vele regen van het afgelopen najaar is daar in de Baronie nog niet veel van terecht gekomen. Dus als het maar even goed droog is, zie je de trekkers en ploegen op het land verschijnen. Het is immers over een maand 6 weken weer hoog tijd om te gaan planten in de vollegrond. En als het even kan, moet de grond dan "gezeten" zijn. Voor de bloembollensector gaat vanaf juni dit jaar een heffing op royalties gelden. Het Produktschap voor Siergewassen heeft hiertoe besloten. Royalties zijn vergoedingen voor het veredelingswerk. Voorheen waren deze vaak in de verkoopprijs van bollen opgenomen; over die prijs wordt heffing betaald. Nu worden de royalties steeds vaker apart in re kening gebracht. Daarvoor geldt nog geen heffing, zodat voor som mige bedrijven de royalties wél be last zijn en voor andere niet. De heffing gaat ook gelden voor de jaarlijkse vergoeding die de verede laar vraagt voor de oppervlakte waarop 'zijn' bloembollen geteeld worden. Ze wordt in rekening ge bracht bij de koper en de verkoper. Die betalen elk 2,1 procent van de waarde. De opbrengst is, zoals voor de hele vakheffing geldt, bestemd voor de bloembollensector. Van de heffing betaalt het produktschap onder meer promotie, onderzoek; onder wijs, milieuprojecten, voorlichting en kwaliteitszorg. dit is weer een negatief voorbeeld van enthousiaste, hardwerkende on dernemers die het voortouw heb ben genomen. Soortgelijke voorvallen doen zich in Nederland met andere groenten vrijwel dage lijks voor. Nog een mooi voorbeeld is de afzet van kiwi's. Toen de prijs hoog was werden kiwi's per stuk verpakt en verkocht. Alleen bij feestelijke ge beurtenissen kwam dit luxe produkt bij de doorsnee burger op tafel. De verpakking alleen al fleurde een feestje op. Nu gebeurt de handel in kiwi's per kilo of per kist. Iets min dere partijen komen zelfs niet meer op de markt. In Nederland zie je momenteel het omgekeerde. Een produkt als fruit is altijd per kilo verkocht. Dit ongeacht de prijs. Nu de afzet, mede door De fruittelers op ZUID-BEVELAND zitten midden in de snoeiperiode en ook de afzet van de oogst 1992 vergt veel arbeidsuren op de bedrijven. In de maand januari is een lichte prijsstijging van zowel appels als pe ren ingezet. Hopelijk zet deze trend zich voort, want een hogere kg-prijs van een paar dubbeltjes dekt nau welijks de koelkosten. De voorraden fruit. Europees gezien, zijn hoger dan in alle voorgaande jaren. Hier door staat ons maar één ding te doen: regelmatig afzetten van een goede kwaliteit appels en peren. De hardheid van de vruchten gedu rende de afzetperiode wordt een steeds belangrijker factor. In de wintermaanden worden door de aktieve leden van de organisaties de vergaderingen van afdelingen en kringen bezocht. Op onze afdeling was onze voorzitter de heer Van der Maas de eer toebedeeld de plussen en minnen van de landbouw in zijn totaliteit anno 1993 toe te lichten. Hij deed dit door in meer dan twee uur onafgebroken aan het woord te zijn en toch de toehoorders te boei en en aan het denken te zetten. Veel positieve zaken waren er niet te melden. Is het dan allemaal kommer en kwel of ontstaan er juist in moei lijke tijden nieuwe ideeën en krij gen de ondernemers in de land- en tuinbouw nieuwe impulsen om de zaken anders aan te pakken? We hebben in de afgelopen perio den van bloei gekend. Niet alleen de kg-opbrengsten per ha zijn enorm gestegen, dit alles gestimuleerd door de overheid om een zo goed koop mogelijk voedselpakket te ga randeren voor de steeds groeiende bevolking. Alles in de agrarische sector is meegegroeid. Zo ook de handel, die onze produkten via aller lei handelskanalen bij de consument brengt. Coöperaties zijn uitgegroeid tot gigantische ondernemingen, van Het Produktschap voor Siergewas sen (PVS) besteedt dit jaar negentig miljoen gulden aan de sierteeltsec tor. Daarvan is ruim de helft, 47 mil joen gulden, bestemd voor marktonderzoek en voor promotie. Dit blijkt uit de begroting voor 1993. Voor onderzoek op proefstations en instituten is ruim zeventien miljoen gulden uitgetrokken. Ongeveer de helft van dit bedrag is ingezet voor de oplossing van milieuproblemen. Met kwaliteitszaken is een bedrag gemoeid van tien miljoen gulden; hiervan is een groot gedeelte bestemd voor de keuringsdiensten en voor extra inspectie bij export naar Japan en de Verenigde Staten. Zeven ton wordt gespendeerd aan voorlichting, onder meer door de Dienst Landbouwvoorlichting. Het concurrentie met het buitenland, stroever gaat verlopen moeten de telers het gaan zoeken in de toege voegde waarde. Appels worden per stuk verpakt en steeds meer per een of twee stuks verkocht. De fruitteler zelf wordt er niet beter van. De kosten van luxe afzet lopen zo hoog op dat de appel steeds duurder gaat worden. Dit ondanks een overaanbod. De praktijk heeft geleerd dat door dit afzetsysteem de consumptie vrij wel niet oploopt. Bij aardappelen zie je hetzelfde. Van een normale groen te die vaak bij de burger op het me nu verschijnt gaat de producent zelf een luxe maken. Een logisch gevolg hiervan is dat de consumptie terug loopt. Een losse appel in het mandje wordt eerder gepakt dan een verpakta oorsprong bedoeld om onze produk ten, met zo weinig mogelijk kosten tot meerwaarde te brengen. De coö peraties op land- en tuinbouwge bied, inclusief veilingen, hebben zich ontplooid tot vestigingen, veel kapitaal vergend, waar leden aan de basis nog steeds garant staan bij eventuele calamiteiten. Je kunt je afvragen: zijn de gigantische coöpe raties vandaag aan de dag nog steeds intensief bezig om voor hun leden te streven naar een zo'n hoog mogelijke prijs voor hun produkten of moet de coöperatie groeien in aanzien door nieuwe vestigingen en uitbreidingen. Met als doel? Als producent kan een investering in je afzetsysteem een goede zaak zijn, maar het moet dan wel tot uiting komen in een betere prijsvorming voor je produkt. Zo zijn er veel coö peraties, organisaties en instellin gen, die direkt of indirekt te maken hebben met de landbouw groot ge worden. Aan de basis zijn er moeilijke tijden aangebroken. Vandaar ook de vraag of er ruimte zou zijn voor kleine coö peraties, of onderlinge samenwer kingsvormen om zowel grote coöperaties als vrije handel tegen spel te bieden. Zolang we bestaan zijn er mogelijkheden om aan zet te komen! onderwijs vergt een uitgave van bij na twee ton. Het PVS-kantoor kost in 1993 negen miljoen gulden. Van hieruit behartigen 75 werknemers de belangen van de bloembollen-, bloemen- en bomensector. Het geld voor zijn investeringen haalt het produktschap uit de op brengst van heffingen. Personeelsproblemen in de tuin bouw verdwijnen niet met een be leid dat zich beperkt tot het oppakken van illegalen en het te werkstellen van werklozen. Het is beter te werken aan de kwaliteit van de arbeid, het imago van de sector en andere methoden van arbeidsbe middeling. Dit am. blijkt uit een on derzoek dat is uitgevoerd in de regio Aalsmeer. Mede vanwege de hoge kosten heeft een aantal kassenbouwers ver stek laten gaan op de eerste "tuinbouw-RAI"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 22