Anjers als neventeelt op een akker bouwbedrijf doorzicht op inzicht Teruglopende economie speelt bol- en bloemenhandel parten Side-shift op pallettruck Leliekweker P de Vries uit Wouwse Plantage Piet en Diny van Meer: 'Het hele jaar door anjers' Aan de voet van het viadukt van de Langeweg over Rijksweg 16, onder Zevenbergschenhoek ligt de mooie boerderij 'Peppelhoeve'. Het is het akkerbouwbedrijf van Piet en Diny van Meer. Inderdaad nog steeds een akkerbouwbedrijf in het Westbra bantse zeekleigebied, waar gewas sen als aardappelen en suikerbieten worden geteeld. Sinds twee jaar wordt de aandacht op het bedrijf evenwel nadrukkelijk opgeëist door de neventak anjerteelt. Twee jaar geleden behaalde zoon Bernard zijn einddiploma aan de MAS in Dordrecht. Bernard koos be wust voor een opleiding aan de MAS in Dordrecht omdat hij daar zich kon specialiseren in akkerbouw en vollegrondsgroenteteelt. Een maal afgestudeerd in 1990 wogen vader en zoon verschillende alterna tieven af zoals fors investeren in witlofwortelenteelt en -trek, een hok bouwen voor vleeskuikenshou- derij, ofwel specialiseren in de tuinbouw. Piet teelt al sinds 1963 knolselderij. Hij was daarmee pionier in de streek en heeft van dat gewas in de loop der jaren een grote vakkennis opge bouwd. Met knolselderij kende hij goede jaren, maar deze werden af gewisseld met jaren van diepe cri sis. Produktie en vraag bleken maar al te vaak niet op elkaar te zijn afge stemd, met enorme prijsschomme- lingen als gevolg. Ook is Piet al vele jaren contractant van de Coöpera tieve Kruidendrogerij van de NCB in Uden. Voor de kruidendrogerij teelt hij gewassen als kervel en digitalis. Anjers in de volle grond Zoon Bernard was het die zijn vader inspireerde om voorzichtig te begin nen met de teelt van trosanjers in de volle grond. 'Anjers telen is wel even wat anders dan akkerbouwgewas sen. Je mag de anjerteelt dan ook niet benaderen als akkerbouwer', zegt Piet. 'Ik moest een heel nieuw vak leren en dat kost tijd en veel in zet. Ik moest me de teelt in al zijn facetten eigen maken, zoals de keu ze en de bewerking van de grond om deze geschikt te maken voor de anjerteelt, de keuze van het plant- materiaal, het uitplanten van de stekken, het toppen van de planten om daarmee de groei zoveel moge lijk te reguleren en de oogst te sprei den, de bemesting, de beregening en de oogst van het gewas. Daar mee was ik er nog niet want het ge was wordt afgezet via de bloemenveiling Holland te Bleiswijk en ik werd dus lid van die veiling'. Naast de structurele afzet via de veiling worden met name door me vrouw Van Meer in het weekend de nodige bosjes anjers aan huis ver kocht. Het uitzoeken van de rassen, variëteiten en kleur is meer het werk van Bernard. Het maakt bijvoor beeld veel verschil in hoeverre je snelle of trage groeiers uitplant'. De anjerteelt vereist veel voorlich ting en vooral in het begin heb je in tensieve begeleiding nodig van deskundigen. Deze wordt verzorgd door anjervermeerderingsbedrijven. Start in 1991 Het eerste jaar 1991, deden Piet en Bernard de anjerteelt op bescheiden schaal. Eind april werden de eerste anjerstekken uitgeplant op 1.000 m2. 'Ze waren juist geplant toen we zware nachtvorst kregen. Dankzij beregening is er toen niets bevroren. Aan het eind van het jaar hadden we een mooi resultaat en veel geleerd'. Arbeidsintensief De meeste anjerstekken worden in april/mei geplant. In 1992 is 1.500 m2 aangeplant, waarvan een ge deelte reeds in het najaar van 1991 en de rest in april/mei 1992. De oogst werd daarmee verlengd en uitgespreid van juli tot half oktober. Gedurende de oogstmaanden sne den vader, zoon en een stagiaire da gelijks de trosanjers vanaf zes uur in de ochtend. Het is behoorlijk zwaar werk, omdat je voortdurend de oogstbare takken moet zoeken, ver volgens moet je je bukken en met een hand door het gaas de stengel op de juiste hoogte afsnijden. Eerst moeten de stengels eerwaantal uren drogen voordat de plastic hoezen er omheen gaan. Een vrachtwagen haalt de bossen tegen de avond op en brengt deze naar een koele plaats op de veiling in Bleiswijk, waar ze de volgende ochtend wor den geveild en hun weg vinden naar de bloemist. Rendement In het algemeen lijkt de populariteit van de anjer als bloem iets over haar top heen te zijn. De prijzen staan wat onder druk. De anjerteelt als kasteelt is nog maar nauwelijks ren dabel. De teelt in de kassen is de laatste jaren dan ook afgenomen. De vollegrondsteelt is daarentegen toegenomen omdat de kostprijs van buitenanjers lager is. Bovendien hoeft de kwaliteit van buitenajers zeker niet minder te zijn. DOORZICHT OP INZICHT Ir» een artikelenreeks, die door samenwerking van NCB, ZLM, CBTB en het Consulentschap Landbouw in Noord-Brabant tot stand komt, wordt de stra tegie van de landbouwontwik- keBngsnota "Doorzicht op Inzicht" uitgedragen. De artikelen hebben een voor beeldfunctie. Het betreft on derwerpen op bedrijven die bewust een keuze maken voor de toekomst en die op een po sitieve wijze inspelen op de mogeüfkheden in hun situatie. Voor reacties: Landbouwcentrum, mevr. M. Commandeur, tel. (013)645511. De toekomst Piet van Meer, 55 jaar en zoon Ber nard, 22 jaar, dachten samen aan een toekomst als akkerbouwers op het bedrijf de 'Peppelhoeve' met an jerteelt als neventak. Toch heeft, nog zeer onlangs een ingrijpende nieuwe ontwikkeling op het bedrijf plaats gevonden. De belangstelling en verdieping van Bernard in de an jerteelt is ook het anjervermeerde- ringsbedrijf M. Lek Zonen in Nieuwveen opgevallen. Sinds enige maanden heeft Bernard een volledi ge baan bij dit bedrijf als voorlich- ter/fieldman. Deze nieuwe bedrijfssituatie zal Piet er niet van weerhouden om de an jerteelt in 1993 voort te zetten. Er is immers de nodige kennis en ervarin gen met de teelt opgedaan en bo vendien waren de resultaten bepaald interessant. De anjerteelt heeft een bijzondere plaats verwor ven binnen het gezin Van Meer in Zevenbergschenhoek. Leliekweker Piet de Vries verwacht dat de leliemarkt zich voorlopig nog niet zal herstellen. Het areaal lelies in Nederland blijft met 2200 ha. vrij stabiel. Noord- Holland is nog steeds het belangrijk ste teeltgebied, maar daar begint verandering in te komen. Milieu maatregelen maken een ruimere vruchtwisseling noodzakelijk. Dit was voor de gebroeders Klaas, Paul en Piet de Vries in 1980 een van de redenen om vanuit 't Zand, een dorp onder de rook van Den Helder, naar Wouwse Plantage te verhui zen. Zij kochten daar het 30 ha gro te bedrijf van Johan van Heyst, oud-hoofdbestuurslid van de ZLM. Op 20 ha en in 5000 vierkante me ter kas kweken en vermeerderen zij 12 hoofdsoorten en een aantal klei nere variaties lelies. "Vruchtwisseling is erg belangrijk voor de lelievermeerdering", zegt Piet de Vries. "In Noord-Holland ging dat voor ons problemen geven. In Wouwse Plantage kregen wij de mogelijkheid het bedrijf verder uit te breiden. Door te ruilen met akker bouwers en veehouders in de om geving hebben we de vruchtwisseling van 1:5 naar 1:8 ge bracht. Strengere milieu-eisen die op de tak afkomen zijn gedeeltelijk op te vangen door ruimer te telen". Het vermeerderen van uitgangsma teriaal voor de bloemenkwekers is een intensieve bezigheid. Naast de broers De Vries zijn drie vaste perso neelsleden en tijdens de oogst, van half oktober-eind december, losse werknemers op het bedrijf werk zaam. Bij De Vries loopt de hoeveel heid werk extra op doordat zij de veredeling tevens in eigen hand hebben gehouden. Bollen die dienen als uitgangsmate riaal voor de bloemenkweker wor den in het najaar uit de grond gehaald. Na een wasbeurt gaan ze de mechanische koeling in. Daarna volgt de intensieve bewerking van schubben. Een bol bestaat uit onge veer 20-30 schubben die met de hand afgepeld dienen te worden. Een temperatuur van 23 graden Celsius zorgt ervoor dat de schub ben na drie maanden nieuwe bolle tjes hebben gevormd met een wortelstelsel. Een tienweekse kou- deperiode van 5 graden Celsius is nodig om ze de noodzakelijke win- tercyclus te geven. Met een halfau- tomatische zetter kan hierna alles de grond weer in. Een tijdrovende bezigheid is voorts de stelen uit de leverbare bollen te trekken, een werk voor de nazomer. Na 2 3 jaar is een bol geschikt om naar de bloemkweker te gaan. Afle vering geschiedt hoofdzakelijk in de maten 12-14, 14-16 en 16 tot 18 cm omtrek. Een strenge keuring ge beurt door de Bloembollen Keurings Dienst. Evenals bij aardappelen kan deklassering en zelfs afkeuring vol gen. Het virusvrij houden van de bollen is een eerste vereiste. Van een hectare komen ongeveer 200.000 verkoopbare bollen. Ge middeld bedragen de totale kosten rond de f 50.000,— per ha. De prijs van een bol varieert van 10 cent tot een gulden per stuk. Afhankelijk van de maat kan een bloemenkweker een tak met 2 tot 10 leliebloemen van één bol snijden. "Strenge vorst is op ons bedrijf niet welkom", merkt Piet de Vries op. "Om risico te spreiden rooien we een gedeelte om vorstvrij op te slaan. Bollen die in de grond blijven worden voorzien van een grasdek. Beregening is noodzakelijk om zwa re nachtvorst in april-mei te kunnen weerstaan". Afzet De afzet van de bollen op leliebedrijf De Vries is in handen van een ex porteur. 60% gaat naar landen als Japan (sterk in opkomst), Italië en Frankrijk, 40% blijft in Nederland en gaat richting bloemenkweker. "Zij hebben geen goed jaar achter de rug", benadrukt Piet de Vries. "Afhankelijk van het ras moet een lelie ongeveer f 1,00 opbrengen om uit de kosten te komen. Vorig jaar lag de prijs dichter bij de 50 cent dan de gulden. Wij gaan nu duidelijk de economische achteruitgang mer ken. Ook in het buitenland. De con sument heeft minder te besteden en dan behoren bloemen bij de sluit post. Nieuwe afzetgebieden of in krimping van het areaal kan uitkomst bieden". Voor 1994 ziet de Wouwse kweker weinig herstel in de markt. "Tegen een afnemende vraag staat nog een te groot aanbod van bloemen. De tak moet de kans krijgen zich te herstellen". Milieu Om op de wat langere termijn aan de milieu-eisen te voldoen staat het leliebedrijf een investering te wach ten van f 40.000,—. Bollen mogen straks niet meer in kisten ontsmet worden. Voor dit doel is nu een lopende-bandsysteem in ontwikke ling. Filters moeten zorgen dat de stank in de schuur binnen de perken blijft. Lekbakken zijn nodig om de vloeistof automatisch geschikt te maken voor hergebruik. Het bestrijdingsmiddelengebruik is al fors teruggelopen bij De Vries. Te gen normaal eenmaal per week vindt nu nog eenmaal per veertien dagen een bespuiting plaats tegen schimmels. Tegen luizen worden de planten beschermd met een vrien delijke minerale olie. Omdat in Noord-Holland de ruimte beperkt gaat worden brengen kwe kers elders in het land op contract basis bij akkerbouwers bollen onder. "De prijs is aantrekkelijk om bollen voor één jaar te verzorgen", zegt Naast de succesvolle TSE-14 van fa brikant CV komt er nu ook een electro-pallettruck die zal worden uitgerust met een side-shift. De vor ken kunnen naar beide zijden 3,5 cm bewegen en de capaciteit be draagt 1400 kg. Het grote voordeel van deze truck komt het meest tot uiting bij het la den en lossen van pallets met los stapelbare goederen. Hierbij valt te denken aan de kartonnen dozen die op groente- en fruit veilingen wor den gebruikt. Tijdens het vervoer zakken deze dozen uit en komen zo muurvast te zitten. Normaal gesproken kan dan slechts met grote inspanning een pallet uit de vrachtwagen worden gehaald. Met deze nieuwe electro- Piet de Vries. "Voor akkerbouwers is het toch gevaarlijk om ermee te beginnen. Zij onderschatten niet zel den het schubben en de stee! uit de bol trekken. Op deze manier kunnen zij hun verplichting niet nakomen, met alle gevolgen van dien". J.v.T. pallettruck, uitgerust met side-shift, kan dit voortaan probleemloos. Voor meer informatie: Van Eijle Mo biel Intern Transport, Vlaardingen, tel. 010-4347522.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 21