1992 heeft ons geleerd i we in 1993 moeten doen Tijdige zaai cichorei geeft hoge opbrengst Een jaar geleden was de teelt van cichorei voor veel akkerbouwers nog onbekend. Nu echter, hebben velen van u een jaar waardevolle ervaring achter de rug. En deze ervaringen zijn over het algemeen goed tot zeer goed. Topopbrengsten zijn gehaald en dit stemt veel cichoreitelers tevreden. In de vakpers kwam dit duidelijk naar voren: Wanneer u vroeg zaait, dan moet het ras dat u gebruikt een goede resistentie hebben tegen doorschieten. De rassen ORCHIES en CASSEL zijn wat dit betreft toppers. Ze hebben een goede tot zeer goede resistentie tegen doorschieten. Vroeg gezaaide percelen gaven in 1992 de hoogste opbrengsten. Door vroeg te zaaien kunt u het groeiseizoen aan de voorkant verlengen. Hierdoor zijn er meer groeidagen en is er een hogere opbrengst te halen. Uiteraard zijn het weer en de toestand van de grond in het voorjaar doorslaggevend voor het tijdstip van zaaien. Met de rassen ORCHIES en CASSEL hoeft u in ieder geval niet te wachten en kunt u zaaien wanneer dat het beste uitkomt. ROOSENDAAL (AGD) - Grote verschillen in de oogstcijfers bij cichorei zijn vooral het gevolg van tijdig of (te) laat zaaien. Cichorei die op tijd is gezaaid, scoort duidelijk hogere opbreng sten dan de late zaai. stelt woordvoerder René Scliun- selaar van Benullne Neder land in Roosendaal. Volgens Schunselaar ligt het wortelgewicht van de top pers in de buurt van de zestig ton netto per hectare. Daaren tegen zijn er ook percelen waar de opbrengst op slechts dertig ton blijft steken. Het campagne-gemiddelde schom melt rond 44 ton per hectare. Dat is een prima start voor de cichoreiteelt inNederland, want vooraf werd gerekend op veertig tot 43 ton per hectare. Vanaf eind september/begin oktober liggen de oogstcijfers al rond de 44 ton per bunder. Hoewel cichorei onder norma le omstandigheden nog be hoorlijk kan groeien in okto ber, is deze gewichtstoename dit jaar in ieder geval niet waar te nemen. Schunselaar voert daar twee redenen voor aan. Ten eerste is het in okto ber vrij koud geweest. Hier door is de extra nagroei ach terwege gebleven. Bovendien zijn de goede percelen als eer ste gerooid. Advies De betere percelen zijn in het algemeen eerder gezaaid. Volgens het huidige advies kan de teler cichorei het beste zaaien rond tien tot vijftien april. Zodra rassen met betere schietresistentie op de markt komen, kan het zaad vroeger de grond in. Het saldo van cichorei is niet alleen afhankelijk van de gerealiseerde opbrengst. Ook het inuliné-gehalte heeft in vloed op de uitbetalingsprijs. Uitgaande van zeventien pro cent inullne bedraagt de basis prijs 130 gulden per ton. Elk tiende procentpunt onder de zeventien procent verlaagt de basisprijs met tachtig cent. Dit seizoen ligt het inulinegehalte iets onder de 16,8 procent. Hoewei er amper droge da gen zijn geweest, is inmiddels 75 tot tachtig procent van het areaal geoogst, schat Schunse laar. Door het natte weer zijn de tarrapercentages flink op gelopen. De dagcijfers varië ren nogal. Het gemiddelde loopt uiteen van zo'n twintig tot 28 procent. Agrarisch Dagblad, 25 november 1992 Percentage schieters 4 3 2 =3 3,3% 0,3% ORCHIES CASSEL Gemiddelde van de andere cichoreirassen De cichoreirassen ORCHIES en CASSEL hebben een goede resistentie tegen doorschieten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 14