'Uitholling landbouw gaat ten koste van de kwaliteit' Houders volièrekippen gaan consument gericht benaderen Handelsonderneming M. van den Berge uit Kruiningen: A. Siemons positief over volièrestal ■BPP Kerstpuzzel met veel goede inzendingen Meer inlandse tarwe vermalen Ill ■Mi VRIJDAG 29 JANUARI 1993 11 Zowel de akkerbouw als de hande laren beleven momenteel weinig lol aan zaken doen. Produkten als uien, knolselderij en winterpeen, normaal het beleg van de boterham, brengen de kostprijs niet op. De harde wer kelijkheid gaat doorspelen. Neder land dreigt de concurrentieslag met het buitenland te verliezen. De heer M. van den Berge uit Kruiningen kan erover meepraten. Samen met twee zoons en twee vaste medewerkers runt hij een handelsonderneming in land- en tuinbouwprodukten. Hun omzet bestaat uit 50% knolselderij, 30% peen en 20% uien. 'Dat het niet best gaat met de land bouw zie je steeds meer vertaald in de kwaliteit van de produkten', brengt Van de Berge zorgelijk naar voren. 'De gehele landbouw wordt uitgehold door steeds maar weer prijsdalingen. Boeren worden non chalant, de interesse om een extra inspanning te leveren ebt weg. Er staat geen redelijke vergoeding meer tegenover. De mentaliteit daalt'. Doordat de malaise in de landbouw maar voortduurt zien boeren de handel steeds meer als zondebok. Onterecht', zegt Van den Berge. 'Dat er onder de handelaren mensen zit ten die zich misschien niet altijd net jes gedragen wil ik niet ontkennen. Aan de andere kant zijn er ook boe ren die zich onredelijk opstellen. Ik geef toe dat zowel de landbouwer als de handelaren harder worden om te kunnen overleven. Een man een man, een woord een woord is lang niet altijd meer van toepassing. Wij zijn afhankelijk van de verwer kende industrie. Ook daar is de con currentie hevig. Zij kennen geen pardon en proberen hun positie uit te buiten. Zeker in een slechte tijd. Het is belangrijk dat een handelaar bij de verlading aanwezig is om na dien narigheid te voorkomen. Ook dan nog kan een verborgen gebrek voor de nodige narigheid zorgen. Handelaren vangen vaak de klappen voor de boer op. Zij zijn niet voor niets de tussenpersoon'. Nederland verliest jaarlijks een stuk marktaandeel. Aan de hand van een voorbeeld toont Rinus van den Ber ge dat aan. 'Acht jaar geleden kwam de teelt van knolselderij in België en Frankrijk hoegenaamd niet voor. Afgelopen jaar was België goed voor 800 ha, en Frankrijk voor 200 ha. Aan de afzet van de Neder landse knollen is dat goed te mer ken. Het areaal blijft hier met 1400 ha stabiel. Duitse akkerbouwers gaan steeds meer meesnoepen. Een vracht knollen voor Zuid-Duitsland kost 10 cent aan vrachtkosten. Boe ren rond een plaatselijke fabriek te len graag voor 5 cent minder. Dat die fabriek nog in Nederland koopt heeft meer te maken met risi cospreiding die zij toepassen. Onze kwaliteit was jarenlang een sterke troef. Andere landen gaan steeds meer met succes onze vakkennis svenaren. Alleen met onze opslagca paciteit blinken we nog uit'. Naar tuinbouw toegepraat Minder te spreken is Van den Berge over de rol van de diverse organisa ties. 'Akkerbouwers zijn de laatste jaren teveel naar tuinbouw toege praat. Voorlichters kwamen met in teressante berekeningen. Een doortimmerd economisch inzicht ontbrak echter grotendeels. Gevolg hiervan is voor veel teelten een over produce, met daaruit voortvloeiend een hoop ellende. Bemiddelingsbu reaus proberen nu op onze stoel te gaan zitten. Vaak zonder succes, want als er zich werkelijk een sto ring voordoet laten zij het afweten. De handel zoekt tenminste nog een tussenoplossing. Veilingen kunnen er tegenwoordig ook aardig wat van. Zij zijn door en voor de tuinders opgericht. Nu gaan veilingen tuin ders afbreken door groenten bij de akkerbouw onder te brengen. Vijf Rinus van de Berge bij een zelfrijdende rooier van B-peen jaar geleden bestond er bij groot winkelbedrijven de behoefte om buiten de veiling om te kopen. Vei lingen zagen hun omzet al slinken. Voor grote partijen werkt de veiling niet. Zo krijg je scheve verhoudin gen. Boeren worden er niet beter van'. Te hoge kostprijs Het toekomstbeeld voor de Neder landse groententelers ziet Van den Berge erg somber in. 'leder land gaat op tuinbouwgebied steeds meer zelfvoorzienend worden. Deze ontwikkeling gaat versneld door, doordat in alle landen akkerbouwge wassen te weinig opbrengen. Met open grenzen zal uiteindelijk de kostprijs bepalend zijn voor een transactia Ik vrees dan het ergste voor Nederland. Door allerlei maat regelen en beperkingen liggen de kosten hier hoger dan bv. in Frankrijk'. 'Voor 1993 zal een areaalsinkrim ping voor verschillende teelten no dig zijn. Fabrieken zitten met erg veel voorraad. Consumentengroe peringen gaan zich steeds kritischer opstellen. Zij willen kwaliteit voor weinig geld'. Vanaf januari 1993 zit er uitbreiding in de activiteiten van Handelsonder neming Van de Berge uit Kruinin gen. Twee zoons van Rinus, John en Patrick, gaan zich meer bezighou den met inkoop en transportbegelei ding. Rinus van den Berge is in 1974 voor zichzelf begonnen. Vader Johannes startte in 1944 het bedrijf als commissionair. J.v.T. Vorig jaar opende PPE-voorzitter Rob Tazelaar bij de familie Siemons te Roosendaal een van de eerste vo lièrestallen in Nederland. In dit systeem hebben de hennen meer ruimte, en is de ammoniakuitstoot veel lager door de droogtrommel voor de mest. Inmiddels zijn alle 52.000 hennen op het bedrijf ge huisvest in etages. Uit het gesprek met de Brabantse pluimveehouder blijkt dat de producenten van volière-eieren de koppen bij elkaar hebben gestoken: zij gaan hun pro- dukt promoten. De oktober 1991 geopende stal met 23.000 kippen was van het type Multifloor, een Zwitsers systeem. In samenwerking met Hendrix en LA- CO uit Uden heeft Siemons voor zijn overige stallen het nieuwe voliè resysteem 3 ontwikkeld. "Kippen hebben nu nog meer scharrelruimte en door het weghalen van tussen- schotten is de stal meer open. Min der stress bij de kippen en een overzichtelijker geheel was het ge volg. Bovendien is het eerste Zwit serse te duur om zonder subsidie rendabel te laten draaien". Siemons heeft de aanpassingen niet gedaan om een beter technisch re sultaat te krijgen. "Extra winst kan niet meer uit de produktie komen, zo'n 300 eieren per kip per jaar is het plafond. Wat dit aangaat bestaat er geen verschil met de bat- De Kerstpuzzel in onze bijlage van 24 december j.l. heeft vele lezers en lezeressen van de ZLM-krant een paar gezellige puzzeluurtjes bezorgd. Op de redaktie kwamen enkele hon derden briefkaarten binnen. Het bleek niet moeilijk de spreuk te vinden, die in de kruiswoordpuzzel verstopt was. De juiste oplossing was: Donker wordt licht en groen gaat spreken: de kerstkaars vraagt om een vredesteken. Uit de grote stapel goede in zendingen trokken we de vol gende drie prijswinnaars: A. van Leeuwen, Wercken- detstraat 4, 4301 MP Zie- rikzee. J. Dekker-Faas, Bakkerstraat 61, 4501 RB Oostburg. N. van Bergeijk, Japesloot 1, 4251 MB Werkendam. De winnaars ontvangen Qen geschenkenbon. Van harte ge feliciteerd. Kleurplaat Voor onze jonge lezers en leze ressen stond er in de Kerstbijla- ge van de ZLM-krant een kleurplaat. Het was voor de re daktie een moeilijk karwei om de drie mooiste tekeningen aan te wijzen. Uiteindelijk viel de keus op de fraaie werkstukken van: Marjolein Bresijn, Molenstraat 88, 4793 RC Fijnaart (4 jaar). Marja Houterman, Mariekerk- seweg 8, 4365 AA Meliskerke (8 jaar). Kees van Velzen, Noorddijk 31, 4413 NE Krabbendijke (9 jaar). Ook zij krijgen een geschen kenbon thuisgestuurd. Veel plezier ermee! terijstal. Ik was toe aan vernieu wing, en een diervriendelijker gerichte methode had toen mijn keuza Batterijen zullen in de toe komst wel verdwijnen. Al in 1984 bepaalde de wet TazelaarA/an Noord dat voor het houden van kippen voor 1990 nieuwe regels moesten zijn vastgelegd. Als pluimveehou ders zijn we misschien wat te af wachtend geweest, ik ook". De Roosendaalse eierproducent is geen voorstander van een al te snel le wettelijke ommekeer. "Mensen met het batterijsysteem moeten de kans krijgen om uit de kosten te ko men. Overigens is de gehele afzet nog lang niet afgestemd op alterna tieve systemen. Zolang de consu ment en industrie niet bereid zijn meer te betalen voor het diervrien delijk aspect is uitbreiding in alter natieve methoden niet gewenst. Wij krijgen voor het volièreëi VA cent meer. Dat moet eigenlijk 1,8 cent zijn". Siemons krijgt voor een ei tussen de 10 en 11 cent per stuk. De toeslag van 11/2. heeft hij hard nodig. Per 20.000 kippen is een extra man no dig in vergelijking met de batte rijstal. Het verwijderen van buitennesteieren vraagt veel werk. Verder is er meer controle nodig en meer preventieve handelingen. Het overheidsbeleid inzake milieu- en diervrienlijk krijgt flinke kritiek van NOP-bestuurslid Siemons. "De regering schrijft allerlei maatregelen voor om het welzijn voor dier en na tuur te veranderen. Voedselleveran- ciers zijn genoodzaakt zich aan te passen. Op zich geen probleem, als er maar een hogere prijs tegenover staat. In dit stadium laat de politiek het afweten en laat de afzet over aan vraag en aanbod. Zolang de re gering geen druk uitoefent zal in dustrie en in mindere mate de consument naar de prijs kijken. Voor hen geldt: diervriendelijk leuk, als De etagestal van pluimveehouder A. Siemons. kwaliteit maar niets meer kost". Omtrent de gehele regelgeving zijn de pluimveehouders niet gerust. "Nederland loopt eenzijdig voorop. Er bestaan plannen om in Frankrijk grote batterijcomplexen op te zet ten. Dat betekent voor ons de doodsteek. Uniforme Europese re gels moeten dat voorkomen. Zo ontstaat bij open grenzen concur rentievervalsing". Koppen bij elkaar Nederland telt momenteel ongeveer 500.000 volièrekippen. De 20 pluimveehouders die dit systeem hanteren hebben de koppen bij el kaar gestoken. Samen met de scharrelorganisatie gaan zij de con sument gericht benaderen. "Wij moeten wel", merkt Siemons op. "De consument wordt al te vaak eenzijdig voorgelicht. Via bladen en consumentengroeperingen willen we direct bij de burger binnenko men. We hebben de dierenbescher ming aan onze kant. Voor dit doel leggen wij ieder een bepaald bedrag uit. Uit excursies blijkt dat er bij veel huisvrouwen - zij kopen tenslotte de meeste eieren - veel onduidelijkheid en onwetendheid heerst. Het speci fieke volièreëi gaan we op deze ma nier promoten". Los van deze eigen actie moet er be slist geen getouwtrek met onze bat terijcollega's ontstaan", voegt Siemons er direct aan toe. "De afzet naar het buitenland stagneert. Eier- handelaren proberen daar gebruik van te maken met als gevolg dat de gehele tak er niet op vooruit gaat". Een boodschap wil de pluimveeman nog kwijt. "In Nederland wordt een veilig ei geproduceerd, welk systeem je ook hanteert. De contro le is hier streng. Er zijn veel organi saties die zich met ons bemoeien. Een goede zaak. Van het buitenland kan dat niet gezegd worden". J.v.T. De Officiële cijfers van de in Neder land verwerkte tarwe geven aan dat in de periode van 12 juli t/m 8 au gustus 1992 het aandeel inlandse tarwe in de vermalingen is gestegen tot 30,9%. In de overeenkomstige periode 1991/1992 was dat nog maar 18,1%. Het aandeel tarwe uit andere EG- landen daalde van ca. 80% naar ca. 70%, terwijl het aandeel tarwe uit derde landen daalde van 2,3% tot 0,2%. Dat het aandeel inlandse tar we zo sterk kon toenemen geeft aan dat de kwaliteit door de maalin- dustrie kennelijk geapprecieerd werd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11