Inspelen op fusie Herinrichting toegift of noodzaak? VERGA DERSE/ZOEN Het halve wiel uitvinden Milieu pas op! Maisrassenwijzer VRIJDAG 22 JANUARI 1993 In het kader van de fusie van de landbouworganisaties, waarbij het opschalen van kringen en afdelin gen een must is, zijn onlangs de WALCHERSE afdelingsvoorzitters bijeen geweest. Na informatie over het fusieverloop in 't algemeen en de gesprekken tot het komen van één kring in het Middenzeeuwse, werd ook de huidige afdelingsstruc tuur in ons gebied geïnventariseerd. Na de discussie kwam naar voren hoe de toekomstige afdelingen in le dental, oppervlakte en grenzert*eruit kunnen zien. Dat enerzijds dingen belangrijk zijn en anderzijds men de ogen niet kan sluiten voor de grote lijnen en aan staande ontwikkelingen, komt dan naar voren op zo'n avond. De voor zitters kunnen met de informatie en voorlopige besluiten de discussie in de afdelingen voortzetten. De be doeling is nog dit voorjaar tot een besluitvorming te komen. Er is dan genoeg tijd om tot uitwerking te ko men en aan te kunnen sluiten op de nieuwe organisatiestructuur vol gens de beleidsvisie. Het vergaderseizoen draait op volle toeren, vooral technische onderwer pen en voorlichting op het gebied van gewasbescherming trekken veel belangstelling. In vergelijking hier mee komt het vergaderbezoek op bijeenkomsten van landbouworgani saties er bekaaid af. Is het doodge- praat? Hopelijk is dat op de bijeenkomst uitgaande van de geza menlijke landbouworganisaties, agrarische vrouwen en - jongeren op Walcheren van aanstaande week niet het geval (zie agenda in dit blad). Door alle moeilijkheden, veelvuldig beschreven in deze rubriek, in vele sektoren is de voorbereiding van het landinrichtingsprojekt na de presen tatie 'Voorjaar 1991' wat in de ver getelheid geraakt van de dagelijkse praktijk. Een goede gedachte om de aandacht weer hierop te vestigen, het duurt allemaal veel te lang! Op veel bedrijven is het een rustige tijd, aflevering op contracten en pool gaan regelmatig door. Sommigen le veren ook aardappelen en/of uien tegen de huidige prijzen, wat is wijs heid in dezen. Diegenen die nog graszaad, hooi en stro hebben te verkopen vallen be ter in de prijzen. Door de afstand van ons gebied naar de fourage- gebieden, hebben we wel te maken met hogere vrachtkosten. Door de natte uitdooi is de tijd van wintertar we zaaien wel voorbij. Zomertarwe is een alternatief, hiervan zijn goede bakwaardige rassen beschikbaar. Vroeg zaaien is wel een vereiste om aan redelijke opbrengsten te komen, dat geldt ook voor brouwgerst. In de landbouwpers komt men re gelmatig (zie ook vorige week in het ZLM-blad) suggesties tegen voor vrijwillige bedrijfsmatige produktie- beperkingen. Dit betreffen meestal maatregelen in de teeltprocessen zoals later zaaien en poten, vroeger doodspuiten, minder kunstmest strooien of beperkte gewasbescher ming uitvoeren. Ik denk dat deze suggesties, hoe goed ze ook be doeld zijn, gedoemd zijn te misluk ken. Zo zit de boerenwereld niet in elkaar, die is nog altijd gesteld op ondernemersgewijze produktia In het ondernemerschap zit nu één maal een individualisme ingebouwd. Loeren naar de ander, in dit geval de collega (concurrent), laten we hierin Force Limagrain geeft ook dit jaar weer de Maisrassenwijzer uit. De maisrassenwijzer staat boordevol aktuele informatie over snij- en kor- relmais. Het is een handig hulpmid del bij het bepalen van de rassenkeuze. In de brochure zijn te vens de tabellen snij- en korrelmais uit de Rassenlijst 1993 opgenomen. Een telefoontje naar Force Lima grain is voldoende om de Maisras senwijzer in bezit te krijgen: telefoon 038-550625. realistisch zijn. Als de groeifactoren beperkt worden door natuurlijke overmacht, zal door vraag en aan bod de marktprijs hierop reageren en komt het steenhard naar voren dat in dit systeem degene die dan het produkt heeft aan de goede kant zit. Onlangs sprak ik nog een collega, die er al heel wat boerenjaren op had zitten en bedachtzaam formu leerde: 'niet één jaar was gelijk en door de jaren heen was het net een boterham'. In het LAND VAN AXEL zijn de meeste veldwerkzaamheden nu wel achter de rug. Er moet hier en daar nog geploegd worden, maar dat heeft nu niet zo'n haast. Men pro beert droog te ploegen en daarna direkt of zomertarwe of zomergerst te zaaien. Er moest nog heel wat wintertarwe worden gezaaid, maar nu is die tijd wel voorbij. Er zal zo mergraan voor in de plaats komen, maar er circuleerden ook berichten dat er toch wat meer gebraakt gaat worden dan eerst de bedoeling was. Het vergaderseizoen draait op volle toeren. Vooral technische onder werpen, zoals op het gebied van gewasbescherming of bemesting, staan in de belangstelling. Tijdens de informatiedagen van Cebeco Zuidwest gaf B. Ruiter (zie foto) onder meer uitleg over de kwaliteit saspecten van dierlijke mest. Hij deed dit o.m. in het Wa/cherse Se- rooskerke (foto Rein Geleijnse). De eerste helft van januari 1993 kenmerkt zich als een periode van schrille contrasten. Menigmaal spreekt men van de donkere dagen voor Kerstmis, maar nu was de start van het nieuwe jaar wel uiterst don ker met zo'n dikke mist op de eerste dag van het nieuwe jaar. Veel geluk wensen zijn dan ook letterlijk in de mist blijven hangen op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND, maar hopenlijk is dat dan ook de laatste sombere dag van 1993 geweest. Na de korte maar toch hevige vorst periode kon een weersomslag niet uitblijven. Gezien het nog te verrich ten veldwerk hoopte menigeen op een droge dooi, maar dat zat er niet in. De stormachtige periode van vo rige week en het redelijke weer be gin deze week brengt velen er toch weer toe de ploeg en zaaimachine uit de schuur te halen. Optimisme voert blijkbaar toch de hoofdtoon, na een zo pessimistisch afgesloten 1992. Optimisme was er ook tijdens de voorlichtingsdagen van Cebeco- Zuidwest. Sprekers die in het verle den soms zeer pessimistisch waren over de mogelijkheden van het ge bruik van gewasbeschermingsmid delen in de toekomst en over de toekomst van de akkerbouw brach ten nu vol overtuiging een positief verhaal. Nieuwe toelatingen voor middelen, die soms reeds door en kele 'misdadigers' werden gebruikt, en voor een aantal graanvervangen- de produkten onmisbaar zijn. Ver heugend was ook te horen de wijze waarop er Coöperatief gedacht wordt om in te spelen op het moe ten terugdringen van het graanare aal. Vanuit het standpunt 'elke ha beteeld met een ander gewas dan de traditionele is er één', wordt ge tracht bestemmingen voor een aan tal produkten te vinden. Als dit wil lukken en het saldo ook dan nog bo ven dat van graan wil blijven is de akkerbouw toch nog niet totaal verloren. De overgang van deze bijeenkomst naar de jaarlijks gehouden studiebij eenkomst van Vereniging voor Be drijfsvoorlichting, in samenwerking met de andere agrarische gerichte verenigingen, was dan ook groot. Drs. Blom deed menigeen die 's morgens wat moed verzameld had, de moed weer in de schoenen zin ken. 'Sterke teruggang van de inko mens, vechten voor behoud en uitbreiding hectarecompensatie, weinig mogelijkheden voor agrifica tie op korte termijn en een veroorde ling van de gevoerde akties', was zijn leus. Als praktisch boer denk je dan: 'Vroeger werden wij via subsidies beloond om wat te produceren te gen een zo laag mogelijke prijs, nu moet je gaan vechten voor een zo hoog mogelijke hectaretoeslag. Hoe kun je dat in hemelsnaam verkopen naar het publiek?' Het antwoord kwam al snel. Drs. Blom noemt dat: 'Op zinvolle wijze invulling geven aan de opgelegde produktiebeper- kingen door o.a. het volgen van de inkomensontwikkeling (door het LEI, op pachtersbasis??); het ont wikkelen en introduceren van exten sieve produktiesystemen (is dat in Nederland niet zoiets als het halve wiel uitvinden?); regionale natuur- creatie met daarbij verrekening van de produktiebeperking'. Het laatste spreekt mij dan nog het meest aan: slechte gebieden uit de produktie nemen en daardoor de betere gronden voor 100% benut ten zou een positieve bijdrage kun nen zijn aan het instandhouden van gezonde bedrijven. Dhr. Withagen poogde aan de hand van een reeks cijfers duidelijk te ma ken dat er grote verschillen zijn per bedrijf in kosten en in opbrengsten. Het uitgaan van gemiddelden en af wijkingen daarvan zowel naar boven als naar beneden, zonder dat daar van de redenen zichtbaar zijn, vind ik een gevaarlijke zaak. De gemid delde Nederlander is ongeveer 35 jaar en verdient een zeer goed be legde boterham, waaraan de ge meenschap ook via de belasting nog leuk verdient. Het verschil tus sen een jonge boer die er nog wat van tracht te maken en één wiens tijd het wel zal duren is al een groot verschil. Dat het volgens de heer Withagen om 'Het eigen ondernemerschap' gaat, wordt weer duidelijk als men in januari boeren ziet zaaien. De tijd voor het aangeven voor de braakregeling is overigens nu voor bij. Éénmaal aangemeld kan men zich alsnog bedenken en het perceel inzaaien met één of ander gewas. Maar eer het zover is, krijgen we nog heei wat uitnodigingen in de brievenbus om diverse vergaderin gen of voorlichtingsbijeenkomsten te bezoeken. En overal zal het nega tieve, het pessimisme van het voor bije jaar te horen zijn. Zo zal er in het kader van het na tuurbeleidsplan voor ons gebied een voorlichtingsbijeenkomst worden gehouden in de "Braakman" te Hoek op 10 februari 1993. En op 23 februari, 's middags in "De Halle" in Axel. Hoewel het natuurbeleidsplan grotendeels op vrijwillige basis ge realiseerd zal worden, is het toch belangrijk om kennis te nemen van de plannen die men heeft uitge dacht en die best eens ingrijpend kunnen zijn voor de toekomst van een landbouwbedrijf. Overigens kan het ook zo zijn dat het voordelig uit pakt, en dat jammer genoeg in rela tie tot de slechte resultaten in de akkerbouw en veehouderij van de laatste jaren. Ook niet los te zien van dit natuur beleidsplan is de beslissing van G.S. van Zeeland om een aantal gebie den voor te dragen voor plaatsing op het Voorbereidingsschema land inrichting 1993. Het zuidelijk ge deelte van het gebied Midden Zeeuws-Vlaanderen, het blok Philip pine als ruilverkaveling met een ad ministratief karakter. Het noordelijke gedeelte, het blok Hoek als herin richting met een administratief ka rakter. De uiteindelijke invulling en de kosten voor de grondgebruikers blijven vrijwel hetzelfde. Echter bij een ruilverkaveling wordt er via stemming een beslissing genomen. Bij herinrichting komt er geen stem ming aan te pas. Ook de voorberei dingscommissie wordt anders samengesteld. De voorkeur voor herinrichting zou mede te danken zijn aan de grote natuurwaarden in het gebied. Toch is in het blok Hoek "slechts" 150 hectare voorzien als relatienota- of het beheersgebied, tegen 175 hectare in het blok Philippine. Wel licht dat men in de politiek dan ook eerder wat heeft willen toegeven aan de Zeeuwse Milieufederatie. Want zoals men weet heeft ook de ZMF kort nadat de landbouworgani saties de aanvraag hadden inge diend een verzoek om landinrichting ingediend voor dit gebied. Het zou goed zijn om toch nog eens goed op een rijtje te zetten of herin richting wel zo'n noodzaak is en of het de gewenste draagkracht in het gebied heeft. Ook een herinrichting kan alleen doorgaan als er volledige concencus (overeenstemming) is bij de betrokken belanghebbende par tijen. Wat dat betreft hoeven we niet zo ongerust te zijn. We weten ook dat er veel plannen op planolo gisch vlak spelen in het gebied. Of die allemaal doorgang zullen vinden, blijft vooralsnog een vraag. Steeds maar worden definitieve beslissin gen vooruit geschoven. De finan ciën zijn wat dat betreft de storende faktor. Wat herinrichting nou precies in houdt zal duidelijk gemaakt worden op een informatiebijeenkomst in Philippine op 23 februari. Deze zal voor alle leden en belanghebbenden van de drie organisaties georgani seerd worden, ledereen is daar van harte welkom. Het is nog niet zo lang geleden, vertelde grootvader, dat alle ge bouwen, woningen, kantoren en ziekenhuizen gestookt worden met kolen. De lampen gevuld werden met petroleum. Ook het koken gebeurde op de kachel of op een stel dat gevuld werd met petroleum. We leefden toen dicht bij de natuur. De bakker stookte de oven met musterd (dun hout) en op de fiets zat een carbidlamp, die als het hard waaide uitging. Het afval van de kachel, kolenas genaamd, werd gebruikt voor verharding van het pad in de tuin en werd over de tuin gestrooid om een betere structuur te krij gen. Bij ziekenhuizen en kanto ren werd het opgehaald en onder andere gebruikt voor het opvul len van putten in wegen en pa den. We wisten niet anders en leefden gelukkig en gezond. Nu is men bezig om overal grond te onderzoeken vóór er gebouwd wordt en wat blijkt, ja zeker, er is kolenas gevonden, de grond is verontreinigd. Opruimen die rommel. Wat het kost, interes seert niemand iets. De burger betaalt. In heel Nederland zijn ja renlang kolen gestookt, daar is as van gekomen dus heel Neder land is met kolenas vervuild. Ook is er wel eens petroleum ge morst in de tuin, dus vervuild. Grootvader denkt dat er een soort hysterie is ontstaan ten aanzien van het milieu. Behalve dan wat auto's betreft, want die vervuilen het milieu niet - nee, aan de auto kun je als politici alleen maar je vingers verbranden. Men zal toch wel weten dat er milieu vriendelijke brandstof is. De zoon, maar vooral de klein zoon vonden dat we nu eenmaal in een tijd leven, waar het milieu een voorname plaats inneemt. Zij lazen dat men het er in Ameri ka over heeft dat we het tijdperk zijn binnen getreden van de mi lieurevolutie. Zij vinden dat de land- en tuinbouw in zijn geheel en iedere boer en tuinder indivi dueel zal moeten beseffen, dat los van alle onzin zoals dat kolen as en dergelijke, het publiek steeds milieubewuster wordt. Zeer beslist ook wat betreft de produkten die de agrarische sec tor voortbrengt. Er zal dan ook gezocht moeten worden naar nog meer milieuvriendelijke me thodes bij de voortbrenging van de agrarische produkten. We komen er niet met te zeggen: "Dat kan niet!, Dat doen we niet!, Dat zal wel niet lukken!" We wekken daarmee alleen de indruk dat het ons weinig of niet interesseert. Nee, verder zoeken, samen met onderzoekers, prak tijkmensen, landbouworganisa ties, coöperaties, banken, hoe we nog milieuvriendelijker kun nen produceren. Daarnaast een campagne opzet ten naar de consument, waar we mee bezig zijn, hoe we het doen, waarom we het doen. Vertellen dat de landbouw alleen kan en Vzi! zorgen voor milieuvriendelij ke produkten. Men mag best weten dat de investeringen die er voor gedaan worden zeer groot zijn, maar niet "het is een slecht jaar en nu stellen we milieuvrien delijke investeringen maar uit". Dit is in ieder geval geen goede public relations naar de burger toe. Zoon en kleinzoon, maar ook grootvader waren het over eens dat het bestaan van de land bouw er mede van afhangt dat aan de consument een produkt geleverd moet worden dat zij wenst en wil kopen. In hun be drijf gaan ze samen met een groep buren op de ingeslagen weg verder door milieubewuster te telen. Buitenstaander.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 8