De Jager: sectoren landbouw moeten eensgezind optrekken De kunst van veredelen is het weggooien Grote Zeeuwse deelname hengstenkeuringen WPN Copa ontmoet nieuwe landbouwcommissaris Ontwikkelingsdag fruitteelt Kapelle Unieke soortkruising bij tulp geslaagd Veilingen fuseren Het Centrum voor Plantenveredelings- en reproductie- onderzoek (CPRO-DLO, voorheen het IVT) besteedt bij de veredeling van appels veel aandacht aan de re sistentie tegen schurft en kanker. "Veredelingstechnisch is schurftre- sistentie geen probleem", aldus dr. J. Janse van het Wageningse on derzoekcentrum. Zij hield op de zuidwestelijke Ontwikkelingsdag voor de fruitteelt een boeiend be toog over het maken van resistente rassen. Alle zaailingen ondergaan als ze twee a drie weken oud zijn de schurfttoets. Ca. één op de drie planten doorstaat de schurfttoets, en hiermee gaat men verder. In de jaren daarna vallen de meeste zaai lingen af vanwege andere bezwa ren. Ongeveer een op de 100.000 zaailingen levert een nieuw ras op. Voor het CPRO betekent dit eens per vijf jaar een nieuw ras. "De kunst van het veredelen is het weg gooien", aldus mevrouw Janse. Zij noemde een aantal veelbeloven de nieuwe selecties, die dus ook al lemaal schurftresistent zijn. Een bepaald nummer, dat bijzonder wordt geprezen om zijn vruchtkwa liteit, komt waarschijnlijk binnen twee jaar op de markt. Deze selectie is overigens niet resistent tegen meeldauw. Voor meeldauw en kan ker heeft het CPRO nog geen echte toets beschikbaar. Op deze ziektes worden de zaailingen pas in de boomgaard getoetst. Het onderzoek richt zich nu o.a. op het verkrijgen van een goede toets voor meel dauw en kanker. Het CPRO onderzoekt ook de mo gelijkheden van biotechnologie als hulpmiddel bij de veredeling. Drie kwart jaar geleden is men bij de ap pel begonnen met proeven om via een bacterie een nieuw gen in de plantecel over te brengen. Zowel het overbrengen als het isoleren van het gen is technisch zeer ingewikkeld. "Als techniek voor de veredeling van appels staat de biotechnologie nog in de kinderschoenen", aldus de medewerkster van het CPRO. Licht en produktie Mevrouw P.S. Wagenmaker van het Proefstation voor de Fruitteelt hield daarna een interessante inleiding over de hoeveelheden licht in ver schillende plantsystemen en de in vloed daarvan op de produktie. In het traject tot 4.500 bomen per ha. neemt de produktie toe met de ho gere plantdichtheid, zowel in jonge als in volwassen beplantingen. Ook financieel zijn plantdichtheden met 4.000 bomen per ha. gunstiger dan met 2.000 bomen per ha., zo heb ben proeven uitgewezen. Bij dichtheden boven de 4.000 bo men per ha. komt het erg aan op de lichtbenutting. "Het is niet het ene plantsysteem dat beter is dan het andere, maar het gaat erom dat het licht optimaal benut wordt", aldus mevrouw Wagenmaker. Hiervoor geldt: hoe vierkanter hoe beter, on afhankelijk van plantdichtheid. Van een vierkant spreekt men als de af stand tussen de bomen in de rij even groot is als de afstand tussen de rijen. "Houdt u zich aan zo vier kant mogelijk, dan lijken intensive ringen tot 6.000 en misschien wel 10.000 bomen per ha. zinvol", aldus de onderzoekster. In een enkele rij is dit niet mogelijk, maar in bedden wel. Dat de meerrijen met lengte paadjes er naar verhouding gunstig uitkomen is bemoedigend omdat dit systeem in de toekomst meer mo gelijkheden van mechanisatie inhoudt. Het middaggedeelte van de ontwik kelingsdag werd besloten door Ko Reinhoudt van de Stichting Bedrijfs- begeleiding Fruitteelt. Hij schetste aan de hand van LEI-cijfers de mo gelijkheden en onmogelijkheden van het fruitbedrijf. Zoals gebruikelijk vond 's morgens en 's avonds in de hal van veiling CHZ Kapelle een fruitteeltmechanisatiebeurs plaats. Een goede regeling voor gelegenheidsarbeid is voor de fruitteelt van levensbelang. Het is belangrijk dat wij als totale landbouw gezamenlijk optrekken. Deze oproep deed voorzitter W. de Jager van de NFO-kring Zeeland en West-Brabant tijdens de jaarlijkse Ontwikkelingsdag voor de Fruit teelt. "Als we nu eens dié groep la ten vallen en morgen een andere, zullen we niet alleen een speelbal van maatschappij en politiek wor den, maar wat nog veel erger is, el kaar gaan verketteren," aldus De Jager vorige week vrijdag in de Vroone te Kapelle. De oproep van De Jager hield ver band met de massale steun die de fruitteelt heeft gekregen tijdens haar pogingen om een goede rege ling voor gelegenheidswerk in de benen te houden, een regeling overi gens die de laatste jaren al was te ruggedrongen tot een 'fruitplukregeling'. Volgens de kring voorzitter van de Nederlandse Fruit telers Organisatie is de wens van minister De Vries van Sociale Zaken om de al sinds mensenheugenis be staande regeling voor gelegenheids werk te willen beëindigen "de grootste bedreiging waar de Neder landse fruitteelt eind vorig jaar te genaan is gelopen". De Jager beperkte zich niet tot het bedanken van de andere agrarische bedrijfstakken voor de steun. Hij voegde er voor zijn gehoor van fruit telers aan toe dat andere sectoren die het moeilijk hebben, en die zijn er zat, "ook door ons wel eens posi tiever benaderd mogen worden; wat mentale steun kan soms veel goed doen". Ook de standsorganisaties maken zich sterk voor een goede regeling voor gelegenheidswerk. Ze weige ren dan ook om het tuinbouwak- koord - waar het laten vallen van de fruitplukregeling onderdeel van uit maakt - te ondertekenen. Volgens De Jager moet het mogelijk zijn door middel van overleg tot een aanvaardbare oplossing te komen, omdat alle partijen graag willen dat het tuinbouwakkoord ondertekend wordt. Geen schouderklopjes Als de overheid de fruitteelt kapot wil hebben, en ons niet de moeite waard vindt voor een redelijke be handeling, laat ze dat dan openlijk zeggen, aldus De Jager. Uit zijn woorden viel op te maken dat de overheid daar wel hard mee bezig is, door de fruittelers met veel admi nistratieve rompslomp op te zade len, die nog eens veel geld kost ook. Tijdens de eerste ontmoeting met de nieuwe landbouwcommissaris René Steichen eerder deze maand heeft het Copa gewaarschuwd voor de grote gevolgen van het landbouw akkoord dat tussen de VS en de EG is gesloten. Het akkoord gaat veel verder dan de hervorming van het EG- landbouwbeleid, aldus het Copa. De Europese boerenorganisatie roept daarom de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) op de details van het akkoord te publi ceren, en een uitgebreide en gedo cumenteerde analyse te maken van de gevolgen voor de agrarische sec tor en het platteland. Volgens het Copa zijn de economische en maat schappelijke gevolgen van het land bouwakkoord desastreus, en zal het platteland ontvolkt raken. Copa roept de EG-onderhandelaars en po litici op bij het nemen van beslissin gen hiermee rekening te houden en En dat terwijl de omringende landen België en Duitsland regelingen voor gelegenheidswerk hanteren die nog veel gunstiger zijn dan onze oude regeling. "Op deze manier verwor den schouderklopjes dat we zo vooruit lopen met het milieu en het landschap zo prachtig aankleden tot schijnheilige frasen". Dat de sector het moeilijk heeft blijkt ook uit de resultaten in het huidige jaar ('92/'93). Als de fruitte ler per kg appels 40 ct tekort komt, en dat is krap berekend, betekent dat een verlies voor de gehele sec tor van meer dan f 200 miljoen. Oorzaak van de slechte prijzen is de grote Europese appeloogst: 10 mil jard kg tegen nog geen 6 miljard het vorige seizoen. Hoe de afzet hiervan zal verlopen is nog niet precies te voorspellen. In ieder geval zal de markt het hele seizoen ruim voor zien zijn, want er is veel goede be- waarruimte voorhanden (niet alleen in Nederland, ook in België, Frankrijk en Italië) en door de slechte prijzen wordt er verlaat geruimd. Kwali teitsproblemen zijn er weinig, de ULO-bewaring biedt de mogelijkheid tot het nieuwe seizoen excellente kwaliteit te blijven leveren. Er zal dan ook geen ruimte voor import uit landen van het Zuidelijk Halfrond ontstaan, aldus De Jager. De afzet van de peren verloopt mo menteel wel redelijk naar wens en tegen stabiele prijzen. Vlindermerk De fruitteelt werkt aan een verdere uitbreiding van de milieubewuste teelt, afgekort MBT. Dit is hetzelfde als wat voorheen geïntegreerde teelt werd genoemd. Het MBT-fruit is in het handelskanaal herkenbaar aan het vlindermerk. Naar verwach ting 80 tot 90 procent van de ap pels zal het komend seizoen onder dit merk in de winkel liggen. Overi gens wordt er nog geen reclame voor gevoerd. De NFO-kringvoorzitter hoopt dat de milieumeetlat binnenkort beschik baar komt als maatstaf voor de mi lieubelasting. Het is een bebouwbaar hulpmiddel om aan voer en afvoer van mineralen te be palen, "waarmee elk bedrijf de milieulast veel verder terug kan brengen dan de overheid verlangt". De milieumeetlat kan dan in de plaats komen van de reductienor men uit het Meerjarenplan Gewas bescherming, die volgens De Jager nergens op slaan door de zeer sterk verschillende omstandigheden per bedrijf. het akkoord af te wijzen, en in plaats hiervan de GATT- onderhandelingen te voeren op ba sis van uitgangspunten die voor de Europese landbouw aanvaardbaar zijn. Het presidium van het Copa sprak zijn waardering uit voor de betrok kenheid van de nieuwe commissaris met het platteland en het belang dat hij hecht aan de betekenis van de landbouw voor de plattelandsge bieden. Onderzoekscommissie Afgelopen maandag heeft de raad van landbouwministers besloten het landbouwakkoord voor te leggen aan een speciale onderzoekscom missie, die moet bekijken of het ak koord in overeenstemming is met de hervorming van het EG- landbouwbeleid. Het instellen van de onderzoekscommissie gaat in te gen de wens van de Europese Com missie. Voor schurft kunnen de chemische middelen nog niet gemist worden. Al enkele jaren neemt de schurft- druk toe, en veebedrijven hebben als gevolg hiervan dit jaar een flinke schadepost geleden. Goede schurf- tresistente rassen zijn nog niet be schikbaar, maar in de toekomst gaat dat veranderen, zo viel af te leiden uit het betoog van inleidster dr. J. Janse van het Centrum voor Plantenveredelings- en Reproductie- onderzoek (zie elders op deze pagina). Met spanning zien de fokkers en op- fokkers van warmbloed paarden de hengstenkeuringen van het KWPN (Koninklijk Warmbloed Paar denstamboek Nederland) tegemoet, zeker ook de Zeeuwse fokkers en opfokkers. Dit jaar zijn er zo'n 900 nog niet eerder goedgekeurde hengsten aangemeld voor de keu ringen. Deze moeten een heel selectie-systeem doorlopen, voor dat ze tot de dekdienst worden toe gelaten. Voor een eerste bezichtiging wor den de hengsten verwacht op 21, 22 en 23 januari in Zuidlaren, en 29 en 30 januari in 's Hertogenbosch. Alle hengsten die voor een tweede bezichtiging zijn aangewezen, wor den op donderdag 4 februari en vrij dag 5 februari verwacht in de Brabanthallen in 's Hertogenbosch. Zaterdag 6 februari is de finaledag in die Brabanthallen, een derde be zichtiging dus. Uit die derde bezich tiging wordt de nieuwe jaargang aangewezen. Die hengsten gaan naar het verrichtingsonderzoek in het Federatiecentrum in Ermelo. De hengsten van 6 jaar en jonger moeten daar een verrichtings onderzoek ondergaan van 70 da gen. Zo ongeveer tien procent van de aangemelde hengsten voor de hengstenkeuring gaan naar Ermelo, waar in dat verrichtingsonderzoek nogmaals een strenge selectie wordt toegepast. Dit jaar gaat een uitzonderlijk hoog aantal hengsten uit Zeeland naar die keuringen. Het zijn: Ihorn (v. Ahorn), opfokker J. de Jonge, Breskens; Ivormin (v. Animo) opfokker A. de Buck, Oostkapelle en C. Paauwe, Yerseke; Iros (v. Chronos) fokker en opfokker A. Lantsheer, Aagtekerke; Ino (v. Esteban) fokker A. de Nooijer, Gapinge; Ibrahim (v. G. Ramiro Z) fokker en opfokker J. Verboom, 's Heer Arendskerke; Irodin (v. Julio Marinier xx) fokker en opfokker I. de Landmeter, Aagtekerke; Intenzo (v. Landlord Z) fokker en opfokker D. Bakker, Goes; Index (v. Mijtens xx) fokker Chr. de Feijter-Seydlitz Axel; Idial (v. Pion) fokker P. den Hamer, Zaamslag; Intermezzo (v. Saros) fokker M. de Feijter Terneuzen, op fokker Th. Perdaen, Sas van Gent en C. Kerckhaert Westdorpe; Increa se (v. Saros) fokker en opfokker E. van 't Westeinde, Terneuzen; Icarus (v. Sit This One Out xx) Fokker H. Picavet Hulst, opfokker R. de Badts; lbor (v. Wagenaar) opfokker M. Broodman, Breskens; Huytens v. Mijtens xx) opfokker J. Cornelis- sens, Nieuw Namen; Impertinent (v. Ekstein) fokker M. van Doorn- Dieleman, Axel; Icarus (v. Calypso) fokker F. Thijs, Hulst; Iglesias (v. Calvados) opfokker U. Wolschen- dorf. Hulst. Onderzoekers van CPRO-DLO zijn er als eersten in geslaagd om de tulpe soorten Tulipa gesneriana (de voor snijbloemen gangbare tulp) en Tuli pa praestans (een meerbloemige tuintulp) met elkaar te kruisen. Voor deze unieke kruising maakten zij ge bruik van respectievelijk de rassen 'Christmas Marvel' en 'Zwanen burg'. De onderzoekers gebruikten daarvoor nieuwe in vitro technieken. Door dit succes ontstaan veel meer mogelijkheden voor het uitbreiden van het tulpensortiment en het in- kruisen van gewenste eigenschap pen zoals resistenties tegen ziekten, houdbaarheid en trekduur. De veiling Groningen gaat meedoen aan het fusieproces van de veilingen KZIJ en Utrecht. Men wil komen tot één veilingvereniging, die drie bedrij ven exploiteert: Utrecht, IJsselmui- den en Groningen. Ook de bemiddelingsaktiviteiten worden sa mengevoegd. Daarnaast zal er een BV worden opgericht voor voorlich ting aan akkerbouwers, die over stappen op tuinbouwteelten. De fusie moet in de eerste helft van 1993 worden afgerond.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7