Regulerende heffingen op middelen niet van de baan KNLC Hoe schrijf je een goed persbericht? Nederland dienstenland Akkerbouw en glastuinbouw schoorvoetend akkoord ZLM: voorbehoud Een dagje pers en publiciteit in het Landbouwhuis De Afdeling Akkerbouw en de Com missie Bloemen-/Groenteteelt van het KNLC zullen het bestuur van het KNLC adviseren akkoord te gaan met de concept- Bestuursovereenkomst Uitvoering Meerjarenplan-Gewasbescherming. Zowel de Afdeling als de Commissie zien in dat de Bestuursovereenkomst een compromis is en daarom gaan ze schoorvoetend akkoord met een eventuele introductie van reguleren de heffingen. Echter onder de strik te voorwaarden zoals die in de Bestuursovereenkomst staan. J. Panman, als voorzitter van de Com missie Gewasbescherming van het Landbouwschap nauw betrokken bij het opstellen van de concept- Bestuursovereenkomst, gaf de Afde ling de benodigde uitleg op de verga dering van de Afdeling op 13 januari 1993. Basis Direct nadat de overheid het Meerjarenplan-Gewasbescherming (MJP-G) introduceerde, gaf het be drijfsleven aan dat er totaal geen draagvlak voor het plan bestond. Het bedrijfsleven kon zich wel vin den in de doelstellingen van het MJP-G, maar om het benodigde draagvlak te verkrijgen, moesten de doelstellingen op basis van vrijwil ligheid worden bereikt en niet op basis van ge- en verboden. De Com missie Gewasbescherming van het Landbouwschap stelde vervolgens een Plan van Aanpak op. Momenteel ligt de concept- Bestuursovereenkomst MJP-G (het tiende concept!) ter goedkeuring voor aan het bedrijfsleven. Alle be trokken partijen kunnen tot dusver instemmen met de overeenkomst, die invulling geeft aan het Plan van Aanpak. Panman gaf kort aan wat met de overeenkomst bereikt is: 'De algemene bestemmingsheffing op gewasbeschermingsmiddelen van 25 miljoen gulden (verwoord in het MJP-G) is in ieder geval tot het jaar 2000 van de baan. Er is een volledig zelfstandige Commissie Toelating Bestrijdingsmiddelen (CTB) be noemd. Deze moet binnen een jaar uitsluitsel geven of nieuwe middelen (voorzien van een volledig bijbeho rende documentatie) al of niet wor- Bij de behandeling van de bestuursovereenkomst Meerja renplan Gewasbescherming in de Afdeling Akkerbouw van het KNLC hebben de ZLM- vertegenwoordigers een strikt voorbehoud gemaakt ten aan zien van met name de invoe ring van een regulerende heffing. Het hoofdbestuur van de ZLM moest nog een stand punt bepalen over de bestuurs overeenkomst. den toegelaten. Ook is de sanering van gewasbeschermingsmiddelen (ook verwoord in het MJP-G) van de baan'. Toepassing Net als Panman ervaart de Afdeling Akkerbouw de verzelfstandiging van de CTB als positief. De Afdeling zet er echter wel vraagtekens bij of de CTB inderdaad in staat zal zijn om nieuwe middelen binnen een jaar al of niet toe te laten. Ook op het afwenden van de sanering van gewasbeschermingsmiddelen rea geerde de Afdeling instemmend. Panman hield de Afdeling voor dat er wel een voorwaarde aan verbon den is: 'Zodra er een nieuw middel is dat het milieu-kritische middel goed kan vervangen voor bepaalde toepassingen (zowel op basis van de werking als op basis van de kosten), dan moet het milieu- kritische middel worden vervangen. Is voor andere toepassingen het middel echter nog onmisbaar, dan mag het daar nog wel worden ge bruikt'. Een eventueel verbod op het ge bruik van een gewasbescher mingsmiddel is hiermee dus niet verbonden aan het middel zelf, maar aan een toepassing van het middel. Een en ander houdt in dat regulering en kanalisatie van het traject, dat de gewasbeschermingsmiddelen door lopen, nodig is. Volgens Panman is deze administratie, die overigens eenvoudig van opzet zal zijn, nodig om te voorkomen dat misbruik wordt gemaakt van de middelen. 'Zo'n administratie (een soort ge wasbeschermingsmiddelenboek houding) moet sporen met de gegevens van de leveranciers. Daar willen we namelijk naar toe: dat al leen via erkende leveranciers de middelen worden aangeschaft'. Panman gaf toe dat dit niet eenvou dig te verwezenlijken zal zijn, maar een andere keus is er niet. 'We kun nen zo een breed pakket aan midde len behouden'. Regulerende heffing De bestemmingsheffing en de sane ring mogen dan van de baan zijn, de regulerende heffing op gewasbe schermingsmiddelen blijft in zicht. Panman: 'De Bestuursovereen komst is een compromis, de regule rende heffing is voor het bedrijfsleven de laatste angel in de overeenkomst. De overheid wil be slist een instrument hebben om, in dien nodig, te kunnen sturen in het gebruik. We zijn tegen deze heffing, maar het alternatief (de bestem mingsheffing en de sanering) is voor ons veel kwalijker. Daarnaast kan een dergelijke heffing op sommige terreinen goed werk doen'. De Afdeling Akkerbouw houdt toch liever de regulerende heffing buiten de deur. Panman legde uit dat dit ook de bedoeling is, de land- en tuinbouw kan daar zelf voor zorgen. Er zitten namelijk enkele voorwaar den aan het eventueel instellen van de regulerende heffing: 'De doelstel lingen zijn gebaseerd op kilogram men actieve stof van de milieubelastende middelen. Deze moeten teruggedrongen worden. Alle technische vooruitgang werkt mee aan de reductie. In de doelstel ling is tevens een variabele inge bracht. Deze variabele houdt in dat als de omstandigheden zich wijzi gen, ook het middelengebruik kan wijzigen'. Als zich bijvoorbeeld in het bouwplan een verschuiving voordoet, waardoor meer van een bepaald middel nodig is, mag het gebruik van het middel overeen komstig de verandering in het bouwplan stijgen. Hetzelfde geldt voor een wijziging in de ziektedruk. Er zijn twee momenten waarop een regulerende heffing eventueel mag worden ingesteld: 1995 en 2000 zijn de twee toetsmomenten waar op wordt gekeken of de doelstelling voor dat tijdstip is behaald. Is dat niet het geval, dan mag met behulp van de heffing het middelengebruik verder worden teruggedrongen. Geert Pinxterhuis De vooruitzichten voor de Ne derlandse economie zijn dit jaar niet best. Dit geldt ook voor de andere EG-landen. De economi sche recessie van de laatste ja ren in de Verenigde Staten, de lage rente daar, de hoge Duitse rente en de mede daardoor lage dollarkoers, werken nu volop door op de Europese markt. De arbeidskosten per uur zijn daar door op dit moment in Duitsland twee keer zo hoog a/s in Amerika. Ook vanuit het Oosten staat de Europese economie onder druk. Met lage lonen wordt daar ge probeerd de export nog enigs zins op gang te houden. De erfenis van het communisme zal nog lang doorwerken, stabiliteit is op korte termijn in Oost- Europa niet te verwachten. Accent De spanning op de financiële markten en in de economie heb ben voor alle sectoren gevolgen. Grote bedrijven zoals Philips, DAF, Fokker, Hoogovens en Vol vo Cars die onaantastbaar sche nen, verkeren in de gevarenzone. Het lijkt er steeds meer op dat de Nederlandse grote industrie niet een belangrijke zelfstandige plaats op de Europese markt kan veroveren. Ons land wordt steeds meer, wat enkele jaren geleden al is aangegeven, het distributieland van de EG. Het accent zal vooral liggen op dienstverlening, trans port, toelevering en het produce ren van voedings- en genotmiddelen. Deze sectoren hebben de grootste mogelijkhe den op de Europese markt. Het is daarom nodig dat de beperkt beschikbare middelen van de overheid vooral op deze sectoren met groeimogelijkheden worden gericht. De tijd dat veel geld gestort werd in reddeloze bedrijven, zoals scheepswerven, ligt achter ons. De overheid en de politiek zien nu meer dan een tiental jaren ge leden in dat bedrijven en werk gelegenheid niet kunstmatig in stand te houden zijn. Te weinig is er bij politiek en overheid echter nog het besef dat de markt (vraag en aanbod) alleen doel matig en positief kan werken a/s deze niet verstoord wordt door een slechte beleidsconcurrentie- positie van ons land. Beleidsconcurrentie Beleidsconcurrentie kwam vroe ger vooral tot uiting in het kunst matig in stand houden met veel overheidsgeld van onrendabele bedrijven. Nu gebeurt de beleids concurrentie binnen de EG meer indirect. Belastingfacilitei ten, verschil in soorten belasting, milieuheffingen, het sociale ze kerheidsstelsel en het al of niet vrijstelling geven van sociale pre mies zijn daar duidelijke voor beelden van. Er zijn echter veel meer te noemen: bouwvoor schriften, milieuwetten, hinder wetvergunningen, tolheffing, het op overheidskosten aanleggen van spoorwegen, beroepsonder wijs, universiteiten, gesubsi dieerd onderzoek enz. Het is een illusie te menen dat al dit soort zaken Europees gere geld zullen worden binnen de EG. Voor de meeste zaken houdt ieder land ook in de toekomst zijn eigen verantwoordelijkheid. Juist daarom zal Nederland zelf moeten zorgen voor een goede be/eidsconcurrentiepositie op de Europese markt. Belastingen naar Europese maat, sociale voorzieningen voor een goed werkklimaat tegen een redelijke prijs, een goed maar efficiënt mi lieubeleid, goed onderwijs en on derzoek en een goede infrastrctuur zullen meer dan tot nu toe aandacht moeten krijgen. Met name een klein land met maar vijf procent van de Europe se bevolking is economisch van vele anderen binnen de EG af hankelijk. Onze ligging, kennis en kunde geeft ons echter mo gelijkheden om vele diensten voor anderen te doen, het voed sel te leveren en de distributie te verzorgen. A/s dit goed aange pakt wordt is er geen reden om voor de langere termijn pessi mistisch te zijn. Dam Jaarsma algemeen secretaris K.N.L.C. Voor de cursus waren om. uitgenodigd de kringsecretarissen en an deren die wel eens stukjes voor de ZLM-krant schrijven. Geheel rechts Ton Schönwetter. Het schrijven van een goed persbe richt en een pakkend artikel voor de krant. Dat was de opdracht aan de deelnemers van de schrijfcursus, die de redaktie van de ZLM-krant vorige week vrijdag in het Land- bouwhuis in Goes organiseerde. De cursus was bestemd voor mensen, die min of meer regelmatig stukjes schrijven voor de ZLM-krant. Vijfen twintig deelnemers meldden zich aan. De groep werd stevig onder handen genomen door Ton Schönwetter, medewerker van de Stichting Public Relations Land-, en Tuinbouw en af komstig uit de journalistiek. Schön wetter legde eerst uit hoe een journalist omgaat met de stapel persberichten, die dagelijks op zijn bureau komt en zette de cursisten vervolgens snel aan het werk. Zij werden geacht een persbericht te schrijven over een door hen zelf be dacht onderwerp. De resultaten werden daarna in de groep bespro ken. Zo kwam duidelijk aan het licht wat je wel en wat je niet in een persbericht moet schrijven. Interview In de middaguren kregen de deelne mers een interview te horen met Aly Wisse, akkerbouwer en aktie- voerdster uit Colijnsplaat. De vragen werden gesteld door J. van Tilburg, free-lance-medewerker van de ZLM- krant, en gingen vooral over de leg hennen op het bedrijf van de Wis- ses. De cursisten moesten naar aanleiding van dit interview een ver slag, een commentaar dan wel een column op papier zetten. Een op dracht, waarin ieder een stukje creativiteit kwijt kon en meestal ook de vrolijke noot niet ontbrak. Ze gin gen leren en lachen hand in hand. Om een indruk te geven van de kwaliteit van de "werkstukken" pu bliceren we hieronder een geslaag de column van een van de deelnemers aan de schrijfcursus. Kippeëi met smaakje "Eén dezer dagen hoorde ik toevallig op Omroep Zeeland een interview van de bekende ZLM-journalist. Jan van Tilburg met onze Zeeuwse ak- tie/eidster Aly Wisse-Maat. Het was een genoegen om dit gesprek te volgen. Aan de ene zijde de gedre ven journalist met z'n scherpe vra gen en aan de andere zijde een goed onderneemster met ideële gedach ten over het gehele p/attelandsge- beuren. Allerlei wetenswaardigheden kwa men aan de orde, niet alleen over de gevoerde akties en de huidige malai se in de akkerbouw, maar ook over de situatie in de pluimveehouderij. Met als achtergrond "Eet maar eie ren" vertelde mevr. Wisse-Maat over de gedachte om over te schakelen van batterijkippen naar scharrelkip- pen. Ook sprak zij over het idee om de kippen te stapelen, maar ze vond dat als "flats in de stad en dat is net a/s een etagestal een stoffige be doening". Haar boerderij heet overi gens "Stadswijk"... Eén ding viel mij in het bijzonder op: met het soort kippevoer is niet al leen de eierproduktie te sturen, maar ook de smaak van het ei. Het is voor mij dan ook het Ei van Co lumbus dat visvoer voor de kippen de eieren naar vis laat smaken, zo als Aly zei. Ik zie dat al helemaal zit ten. Elke morgen een ei met een andere smaak. De ene keer een ei met zalmsmaak, de andere dag met haringsmaak. Krab lijkt me ook wel wat. En wat dacht u van een ei, dat smaakt naar aardbeien, appels of zelfs spruitjes? Om een lang verhaal kort te maken: omschakelingsmogelijkheden te over. Dit interview maakte één ding zeer duidelijk: de slogan "Een ei hoort er bij" is nog steeds aktueel".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 5