Klinkend afscheid voor P. Risseeuw Vasthouden aan ruilverkaveling in plaats van herinrichting Boeren kunnen graantje meepikken van plattelandstoerisme Landinrichtingscursus 'Zaamslag-Reuzenhoek' J. Flikweert nieuwe kringvoorzitter West Zws. Vlaanderen ZLM-reactie op landinrichtingsnota: Discussie in West Zeeuws-Vlaanderen: Een man met brede kennis van de landbouw, die recht op zijn doel af gaat en bovendien vrouwvriendelijk is. Deze lovende woorden kreeg de heer P. Risseeuw dinsdagavond toe gevoegd bij zijn afscheid als voorzit ter van de ZLM-kring West Zeeuws-Vlaanderen. Na 25 jaar zet te hij een punt achter zijn bestuurlijk werk voor de ZLM. Als nieuwe voorzitter werd met overgrote meerderheid J.A. Flikweert, akker bouwer uit Breskens, gekozen. Risseeuw heeft ruim 12 jaar leiding gegeven aan de kring West- Zeeuws-Vlaanderen. Vice-voorzitter mevr. L. van Male haalde enkele hoogtepunten uit die periode voor het voetlicht. Haar voorstel om Ris seeuw tot erelid van de vereniging te benoemen werd met een warm applaus ondersteund. Voor Risseeuw zelf springen de ruil verkavelingen in zijn gebied er uit. "We hebben de landinrichting goed van de grond gekregen. Er zijn hier nu acht blokken in voorbereiding of uitvoering. Sluis-Oostburg is al bijna klaar. Het geeft veel voldoening dat dit allemaal gelukt is. Gemakkelijk was dat niet". Risseeuw maakt er geen geheim van dat het bestuurlijk werk in de landbouworganisatie er niet leuker op geworden is. "In het begin ging het allemaal een stuk gemakkelijker. De stemming onder de boeren was positiever. Nu kun je als landbouw bijna geen goed meer doen. Er is weinig positiefs te melden". Toch had Risseeuw in zijn laatste toespraak tot de kringvergadering wel degelijk goed nieuws te melden. In het kader van de fusie van de ZLM met Gelderland en Utrecht bestaat in Zeeuws-Vlaanderen ver gaande overeenstemming over de vorming van één kring (nu zijn er drie). In het verlengde hiervan zijn er plannen om de 13 afdelingen in West-Zeeuws-Vlaanderen tot één afdeling samen te voegen. "Boven dien", aldus Risseeuw, "zijn wij als drie kringvoorzitters het er over eens dat er een federatief verband moet komen van ZLM, NCB en CBTB in Zeeuws-Vlaanderen. Ik hoop dat de kringbesturen van de drie organisaties dit voorstel overnemen". In Oost Zeeuws-Vlaanderen zijn di verse landinrichtingsprojecten aan de orde. Het is bekend dat het pro ject 'Zaamslag-Reuzenhoek' in voorbereiding kan worden geno men. Het project 'Axelse Sassing' kan na positieve stemming in uit voering worden genomen en het project 'Axel' verkeert in de fase van inspraak op het voorontwerpplan. Voor de belanghebbenden zijn deze projecten aanleiding om de kennis en informatie over landinrichting en alles wat er bij komt kijken aan te vullen en te verbeteren. Om die re den heeft de 3 ZLO Oost Zeeuws- Vlaanderen een cursus in overleg met de SEV opgezet voor die leden die zich nauw betrokken voelen bij Behalve de vice-voorzitter mevr. Van Male spraken ook algemeen voorzit ter H.C. van der Maas en NCB- vertegenwoordiger O. de Meyer (mede namens CBTB) lovende woorden aan het adres van Ris seeuw. Ook mevr. Risseeuw deelde in de hulde. Aarzeling Jaap Flikweert, de nieuwe kring voorzitter, zei lang geaarzeld te heb ben of hij de functie zou aanvaarden. Het akkerbouwbedrijf en het jonge gezin brengen veel ver plichtingen met zich mee. "Ik heb uiteindelijk ja gezegd, omdat ik het belangrijk vind dat mensen uit de praktijk inbreng in het beleid heb ben. En ook omdat ik me wil inzet ten voor het voortbestaan van de akkerbouw, waarvoor ik gekozen heb". De gaande en de komende voorzitter van de ZLM-kring West Zeeuws-Vlaanderen. Rechts R Risseeuw, /inks J. Flikweert. (Foto Wim Kooijman). deze ruilverkavelingen. Met name voor het blok 'Zaamslag- Reuzenhoek' is zo'n cursus een goede start om de procedure van dit project te kunnen volgen. De cursus bestaat uit vier dagdelen, waarbij elke keer een facet van de landinrichting wordt toegelicht en er gelegenheid tot discussie wordt ge boden. De vier bijeenkomsten zijn op 10, 17, 18 en 25 februari, steeds om 14.00 uur. De lokatie is gebouw De Rank in Zaamslag. Voor cur susmateriaal en consumpties wordt f 30,— gevraagd. Opgave vóór 1 februari 1993 bij de secretaris van 3 ZLO Oost Zeeuws- Vlaanderen, A.J. Mol, Hasjesstraat 3, 4542 NW Hoek, tel. 01154-1397. De ZLM maakt zich zorgen over het feit dat onder invloed van het Na tuurbeleidsplan ruilverkavelingen (met administratief karakter) in toe nemende mate worden verdrongen door herinrichtingen (met admi nistratief karakter). Bij ruilverkave ling is de stemming van de belanghebbenden doorslaggevend, bij herinrichting neemt het provinci aal bestuur de beslissing. Volgens de ZLM zal de tendens ten gunste van herinrichting zijn weerslag hebben op het draaglvak bij de agrarische sector in de streek, zeker bij die projecten, die als ruil verkaveling zijn aangevraagd. Dit is een van de punten van kritiek die de ZLM heeft op de rijksnota Landin richting in de jaren '90. De nota is besproken in de laatste hoofd bestuursvergadering van de ZLM. De ZLM vindt verder dat de nieuwe beleidskaart landinrichting te veel beperkingen oplegt. Per jaar kan maximaal 2.000 ha buiten de op de kaart aangegeven gebieden voor landinrichting in aanmerking komen. Het hoofdbestuur is van mening dat vanuit een oogpunt van flexibiliteit deze oppervlakte aanzienlijk om hoog moet. In het algemeen ondersteunt de ZLM de kritische opstelling van het Landbouwschap, die inhoudt dat het instrument landinrichting voor de landbouw weinig interessant meer dreigt te worden nu het landbouw belang ondergesneeuwd raakt. De grenzen van wat aanvaardbaar is zijn bereikt. De ZLM stelt vast dat er in Zeeland en Brabant nog een groot aantal projecten in voorbereiding zijn dan wel zijn aangevraagd. Ruilverkave lingen met administratief karakter kunnen relatief snel en goedkoop worden uitgevoerd, waarbij het landbouwbelang nog steeds vol doende zichbaar te maken is, on danks het feit dat het Natuurbeleidsplan in de plannen wordt verwerkt. De ZLM wil de landinrichting be paald niet overboord zetten. "Mocht het in een bepaald project echter zover komen, dat het land bouwbelang niet meer uit de verf komt, dan zal de agrarische verte genwoordiging in de landinrichtings commissie zich op haar positie moeten beraden," aldus de ZLM in een commentaar. pikken van het plattelandstoerisme. De provincie Zeeland wil namelijk geld steken in het aantrekkelijker maken van het platteland voor de toerist. Dat kan de recreatiedruk op de kust van Zeeland verlichten en de kleine kernen een impuls geven. De provincie wil het mogelijk maken om in (leegkomende) boerderijen verblijfsvoorzieningen te bouwen in de vorm van groepsverblijven, ap partementen, bed-and-breakfeast- mogelijkheden etc. Deze vorm van agritoerisme is in de ons omringen de landen als België, Duitsland en Engeland al veel verder ontwikkeld en biedt ook voor ons platteland goede mogelijkheden, aldus mevr. De Vries. "We hebben hier in Zee land op dat gebied niets te bieden, terwijl er wel degelijk een markt voor is. Voor de boeren kan dit extra inkomsten opleveren". Primeur Bij plattelandstoerisme hoort overi gens meer dan boerderijen waarin overnacht kan worden. Er moeten bijvoorbeeld goede fietsroutes en aantrekkelijke cultuur-historische bezienswaardigheden zijn. Wat dat betreft scoort het platteland van Zeeuws-Vlaanderen hoog, aldus mevr. De Vries. Zij vertelde dat Zeeuws-Vlaanderen in het kader van het Euregioproject de primeur krijgt wat betreft agritoerismeplannen. Voor 1993 en 1994 is f 400.000,- Het hoevetoerisme is volgens mr. Jongmans een van de mogelijkhe den om het achterland leefbaar te houden en te versterken. Hij had nog een paar ideeën achter de hand; ruiterpaden, manegeaktivitei- ten en huifkartochten. Wellicht iets voor boeren, die op zoek zijn naar neveninkomsten? Regelgeving Burgemeester Everaars van Sluis stak het meest boervriendelijke ver haal af. De regelgeving voor de boe ren is veel te ingewikkeld, er is geen beginnen aan, zo stelde hij. Als boerenzoon-van-huis-uit nam hij het op voor kunstmest in plaats van or ganische mest. Het is goed te dose ren, dus beter voor het milieu. Maar minstens zo belangrijk is dat kunst mest niet stinkt. Dierlijke mest jaagt de toerist weg van het platteland en dat is nu precies wat West Zeeuws- Vlaanderen niet kan gebruiken. Een van de aanwezigen vond de aandacht voor het platteland prima, maar dat heeft alleen succes als er een gezonde boerenstand is. "Toe risten naar het platteland lokken is prachtig, maar als er geen boeren meer zijn om die mensen op te van gen, schieten we nog niets op". Achter de bestuurstafel werd in stemmend geknikt. Voor de oplos sing van dat probleem waren de boeren echter aan het verkeerde adres- De jaarvergadering van de kring West Zeeuws-Vlaanderen van de ZLM op 19 januari j.l. in Schoondijke stond geheel in het teken van de toekomst van het platteland. Het was een goede keuze van het kring- bestuur om de burgemeesters van de drie Westzeeuwsvlaamse ge meenten en een gedeputeerde ach ter de tafel te zetten en hun licht te laten schijnen over dit onderwerp. Hun optreden voor een volle zaal zorgde voor een boeiende bijeen komst, voor het laatst onder leiding van de aftredende kring voorzitter P. Risseeuw. G. de Vries-Hommes. Gedeputeerde mevr. G. de Vries- Hommes kwam met een interessant verhaal over mogelijkheden die boe ren hebben om een graantje mee te beschikbaar. Ze sprak de hoop uit dat de gemeenten en de landbouw goed inspelen op deze nieuwe mo gelijkheid. Wel zal kwaliteit en pro fessionaliteit een eerste vereiste zijn om straks van een geslaagd resul- taat te kunnen spreken. De drie burgemeesters, J. Kruize van Oostburg, mr. E.F. Jongemans van Aardenburg en M.L. Everaars van Sluis, onderstreepten alle drie de noodzaak van een aktief platte landsbeleid. Kruize sprak voorna- meijk over het aantrekken van jonge gezinnen en het behoud van basis scholen in de kleine kernen, Jong mans en Everaars gingen nadrukkelijk in op de rol van de land bouw op het platteland. De eerste burger van Aardenburg vertelde dat 90% van het oppervlakte van West Zeeuws-Vlaanderen agrarisch ge bied is en daarvan kan weer 90% tot de akkerbouw gerekend worden. Meer dan 100 boeren en boerinnen uit West Zeeuws-Vlaanderen luisterden aandachtig naar de gedeputeerde en de drie burge meesters. (Foto Wim Kooijman).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3