Westerse kennis nodig om land weer leefbaar te maken Dag Basisschool, we gaan naar Braken van het internationale landbouwbeleid onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Najaarsseminar 'young farmers' in Hongarije (II) Momenteel zien we in de kranten regelmatig aankondigingen van de Open Dagen op diverse scholen. Het is er de tijd weer voor om deze te bezoeken. In elk gezin met kinde ren rijst van tijd tot tijd de vraag: naar welke school gaat mijn zoon of dochter straks. De basisschool is meestal eenvoudig gekozen: de dichtstbijzijnde school, die instemt met uw levensovertuiging zal het meest voor de hand liggen. Maar dan groep 8!!! De kinderen worden in groep 8 vaak getest. In het begin van het schooljaar d.m.v. de 'entree-toets' om de kennis te in ventariseren. Later wordt de 'cito1 toets afgenomen en kunnen de kin deren door het SKOA uit Goes te gen een vergoeding worden getest. Deze laatste toetsen geven een ad vies over de vervolgopleiding naar aanleiding van de schoolvorde ringen. De SKOA test geeft ook een totaal beeld van het kind o.a. op het ge bied van intelligentie, faalangst, in zet en een verwachtingspatroon van de leerling. Hierdoor is de kans groter om de juiste vervolgschool te kiezen. Deze keuze is heel belangrijk omdat thans het tussentijds wisse len van school steeds moeilijker gaat worden. Vanaf juli 1993 treedt de Wet op de basisvorming in werking. Deze be paalt, dat een leerling maar 5 jaar mag besteden om de eerste 4 klas sen van de middelbare school te doorlopen. Dus maar 1 keer blijven zitten. Het veranderen van school kost vaak één jaar en dan wordt het zaak om niet meer te blijven zitten en je examen in één keer te halen! VBO? MAVO? HAVO? VWO? De keuze is in sommige gevallen heel duidelijk, maar de twijfelgeval len? Laten we het kind er hard voor werken, of zijn we bang dat dit op de langere termijn demotiverend werkt en wordt gekozen voor een school die het kind makkelijk aan kan? De keuze is voor ieder verschil lend en moet zeer zorgvuldig gemaakt worden. Jarenlang op je tenen lopen omdat je ouders je graag op een zo hoog mogelijk niveau wilden hebben blijkt in de praktijk vaak te leiden tot te leurstellingen. Maar sommige leer lingen staan er zelf achter en willen heel graag het hoogste niveau pro beren. Dan moet die kans gegeven worden. Echter met de achterlig gende gedachte dat je altijd een stapje terug kunt en dit zonodig ook accepteren als een normale zaak. Verschillende typen scholen zijn u vast wel bekend. De keuze hangt af van de mogelijkheden van het kind, het advies van de basisschool en de uitslag van de test. Dit is zeer theo retisch, want u en uw kind zullen ook achter de school zelf moeten staan. Ga dus zo veel mogelijk ver schillende scholen bezoeken, zodat u samen een indruk van die school krijgt. Laat u niet leiden door de keu ze van vriendjes of vriendinnetjes, want je komt nooit alleen in een klas en daar komen vanzelf weer nieuwe vrienden. Belangrijk is dat jij je thuis voelt op die school!! De opleidingen Wat MAVO, HAVO en VWO inhou den weten de meesten van ons wel. De naam VBO is voor velen nog on bekend. VBO is de nieuwe naam voor het LBO (lager beroepsonder wijs). De naamsverandering moet duidelijk maken dat or niet een be roep wordt geleerd, maar dat het een vooropleiding is. Na deze 4 jaar moet nog een - al dan niet beroeps gerichte - opleiding worden gevolgd. Het VBO wordt nog al eens - zeer ten onrechte - laatdunkend bekeken. Maar ga eens vechten tegen een ja renlang ingeburgerde stelling. Op het VBO geeft men naast theorie lessen ook praktijk. De theorievak ken kunnen na 4 jaar worden afgesloten met dezelfde examens als de MAVO C en D (dit zijn de hoogste niveaus). Nederlands, En gels, scheikunde en natuurkunde, biologie, wiskunde, etc. zijn op MAVO-niveau. Vanaf heden wordt er ook een tweede vreemde taal op genomen in het lessenpakket. De VBO-leerling krijgt hier extra bij vakken op technisch-, huishoudkundig- of landbouwge bied, afhankelijk van de school die hij bezoekt. Deze lessen kunnen voor de leerling zeer nuttig zijn voor de toekomst. Het is fijn als je later je eigen schilderijen kunt ophangen, een gaatje kunt boren en je eigen maaltijd kunt koken. Tijdens de opleiding zorgen praktijk vakken voor de nodige afwisseling. Een niet al te theoretisch kind zal zich 'happy' voelen als hij een mooi werkstuk maakt bij techniek en dit resultaat zal hem stimuleren. De af Er zijn legio vervolgopleidingen na leerling er zich goed thuisvoelt wisseling zal ook positief werken op een leerling, die niet graag de hele dag stil zit. Kortom, we moeten het VBO naast de MAVO zien en het zeker een kans geven en niet onderschatten. LAS? Voor de agrarische kinderen is het in deze onzekere landbouwperiode soms moeilijk om een school te kie zen. Vaak willen ze maar één ding: boer worden. Hoe leuk de ouders dit in het verleden ook vonden, des te moeilijker vinden we dit tegenwoor dig. Het liefst zien we onze kinderen een beroep kiezen buiten de land bouw, al geeft dit tegenstrijdige ge voelens. We moeten zowel het belang zien van het kind als van onszelf. Wees in deze beslissing rea listisch. Gelukkig is opvolging of beroeps keuze voor de kinderen die nu groep 8 verlaten nog niet aan de orde. De keuze voor een LAS (Lagere Agrari sche School) is nog niet de keuze voor een beroep in de agrarische sektor, en de keuze VBO is nog niet bij uitstek een technisch beroep. de basisschool. Belangrijk is dat de Beide scholen geven samen met het LHNO (huishoudonderwijs), na 4 jaar nog alle mogelijkheden in ver schillende richtingen mits men op het juiste niveau examen aflegt. Je kunt dan naar scholen als MEAO, MTS, MDGO en via de VHBO (voor opleiding Hoger Beroeps Onderwijs) zelfs naar de HBO opleidingen. Belangrijk is samen met uw kind een school te zoeken, die bij hem past. Om deze keuze te kunnen ma ken moet u de Open Dagen bezoe ken en u oriënteren. Mocht u op zo'n dag verhinderd zijn ga dan ge rust individueel. De school zal u graag ontvangen en informeren. Zit uw kind in de voorlaatste klas van de middelbare school ga dan eens naar de open dag van een ver volgopleiding waar het kind belang stelling voor heeft. Zodat hier tijdig het juiste pakket gekozen kan wor den. De leerling wordt vaak gesti muleerd als hij of zij weet wat ze na het examen kunnen gaan doen. Allen, die dit jaar een nieuwe school gaan kiezen veel succes!!! E.J.A. van Nieuwenhuijzen- van Iwaarden Redaktie Henk Tegels Vorige week heeft u op deze plaats deel I kunnen lezen van het verslag van Piet Kuyper over het jaarlijkse seminar van de European Council of Young Farmers, dit jaar georgani seerd door Hongarije. Tijdens een bezoek aan het Hongaarse ministe rie van Buitenlandse Zaken bleek dat het land veel behoefte heeft aan kennis uit het Westen. Op donderdag bezochten we Boe dapest, een prachtige stad met veel bezienswaardigheden, schoon, en vergeet vooral niet na zonsonder gang een wandeling langs de Donau te maken. De vele verlichte gebou wen geven in het water een prachti ge spiegeling. Voordat wij van het prachtige Boedapest kunnen genie ten, hebben we een lezing op het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Het sleutelwoord van deze lezing was Westerse invloeden. Om van Hongarije weer een leefbaar geheel te maken, is er de komende jaren veel behoefte aan Westerse kennis omtrent management, financiering en techniek. En natuurlijk veel in vesteringen in de industrie, 's Avonds een rock roll-feest, ge organiseerd door de studentenver- enjging. Milieu Thema van de donderdag: milieu vervuiling. Wat vroeger allemaal on der de grond is gestopt, komt nu allemaal boven. We maken een ex cursie. We bezoeken een stuk land waar groenten voor persoonlijk ge bruik geteeld wordt. Op sommige stukken groeit het niet best. En bij het ploegen komt er gelige grond naar boven. Onderzoek van een prof aan de universiteit wees uit dat die laag grond veel zware metalen be vatte. Maar toen de professor dit aankaartte bij de verantwoordelijke instanties, deed men of de neus bloedde. Het bekende afschuif systeem, want wie de verantwoor delijkheid op zich neemt zal er voor moeten betalen. 's Middags hebben we een zeer in teressante groepsdiskussie over de problematiek die je tegenkomt bij het werken in een plattelandsjonge ren vereniging in Oost-Europa. Door in de huid te kruipen van het bestuur er van, komen wij erachter dat de meest simpele en van zelfsprekende dingen, voor hen be hoorlijke obstakels kunnen zijn. Vaarwel De laatste dag staat in het teken van conclusies trekken uit alles wat we gezien en besproken hebben. Hongarije is een goede weg ingesla gen, maar wel een lange. Er is dus veel tijd, geld en goede wil van de mensen nodig, om alle goed bedoel de veranderingen gestalte te geven, en de erfenis van het verleden aan te pakken Oost-Europa moet geen afspiegeling worden van West- Europa. De mensen hebben hun ei gen gewoontes en hun eigen cul tuur met veel mooie tradities. Die willen ze ook graag behouden, maar een betaalbare belegde boterham moet toch mogelijk zijn. Het einde van een zeer leerzame, en overgezellige week. En de volgende morgen vroeg gaat een ieder weer zijn eigen weg. De een met de auto de andere met het vliegtuig en wij, met de trein. Een laatste handdruk, een stevige omhelzing en... vaarwel. Nu zitten wij weer in ons eigen knusse landje. Het land waar we zo graag praten over de luxe die we niet hebben, en klagen over de luxe die we wel hebben. Maar nu ik met mijn eigen ogen heb kunnen zien en uit de mond van de mensen zelf heb kunnen vernemen dat voor velen in Oost Europa het leven bestaat uit 'waar zal ik vandaag mijn boterham vandaan halen' zwijg ik in alle talen over ons 'luxe probleem'. Iedere keer als ik nu een simpele boterham in mijn handen heb, denk* ik 'God- wat ben ik rijk'! Piet Kuyper Zevenbergen (uit Plataan) Het EG-landbouwbeleid is in 1992 flink bijgesteld. Voor de akkerbouw betekent het nieuwe beleid vooral dat de graanprijzen kelderen en er land gebraakt moet worden. Daarte genover staan inkomenscompensa ties. Na de aanpassingen van het EG-beleid, sloten de EG en de Ver enigde Staten een landbouwak koord. Ook de bietenprijzen staan hierdoor onder druk. Met dergelijk beleid is bedrijfsovername in de ak kerbouw een hachelijke zaak. Jonge akkerbouwers willen perspectief op een goede toekomst. Wil je politici, die mede het land bouwbeleid bepalen, een bood schap meegeven? Kom dan naar de ledenbijeenkomst van het Brabants, Hollands en Zeeuws Agrarisch Jon geren Kontakt. Deze wordt gehou den op maandag 1 februari a.s. in hotel 'De Beurs' in 't centrum van Dinteloord. Het programma ziet er als volgt uit: 19.00 Ontvangst met koffie. 19.30 Opening: Michel van Oor schot, voorzitter ZAJK. 19.45 Inleidingen door: - Arian Kamp, voorzitter NAJK. - Jan van Noord, land- bouwspecialist CDA. - Jan van Zijl, land- bouwspecialist PvdA. - Pam Cornelissen, Euro parlementariër CDA. 20.45 Pauze. 21.15 Discussie met de zaal, on der leiding van Peter Mun ters, secretaris NAJK. 22.30 Sluiting. Kom op tijd, want vol vol. PJZ-afd. Schouwen-Duiveland 23 januari: Grote avond. Met het to neelstuk "Een waterdicht idee". Plaats: het Dorpshuis te Nieuwer- kerk. Aanvang: 19.30 uur. Entree: leden f 5,—; niet-leden f 7,50. AJK Oost-Zeeuws-Vlaanderen 25 januari: Avond over Ruimtelijke Ordening onder het motto "Neem de ruimte". Plaats: de Graanbeurs, Noordstraat 7 te Axel. Aanvang: 19.30 uur. 10 februari: Thema-avond met als onderwerp: "Oost West Zuid, hand jeklap op wereldniveau". AJK Walcheren 26 januari: Gez. avond met ZLM en CBTB met als onderwerp "Landin richting". Spreker: Ing. H. v. 't Land, sekretaris Grondgebruik van het Landbouwschap. Plaats: "Ons Huis" te Meliskerke. PJZ-afd. Zevenbergen 29 januari: Ledenvergadering. Aan vang: 19.30 uur. PJZ-afd. West-Zeeuws-Vlaanderen 30 januari: Grote avond met het to neelstuk "De pacht wordt duur be taald". Plaats: zaal Wijffels te Schoondijke. Aanvang: 20.00 uur. Na afloop van het toneel is er een verloting en kan er gedanst worden op live-muziek. PJZ-afd. Noord-Beveland 26 februari: Grootse avond. Aktivi- teit voor leden en donateurs. Tevens wordt op de avond een algemene le denvergadering gehouden. Vergade ring is van 19.30 - 20.30 uur. Daarna een lopend buffet in Con cordia te Wissenkerke. Kosten: le den f 15,—; donateurs f 20,—; niet-leden f 25,—. Opgave lopend buffet: vóór 15 februari bij Henny Markusse 01107-1269 of Govert Schroder 01102-43326.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13