Beperkt voeren van biggen leidt tot beste resultaat di Alles groeit vanzelf en toch klagen Er wordt gesold met bestemmingsplannen Wie houdt de kikkers uit de kruiwagen tegen? Bietenteelt overeind houden Schouwen-Duiveland: nadere regels tegen stank van mest Wageningen op postzegel it VRIJDAG 22 JANUARI 1993 11 Het rustige weer van de laatste week met geen regen van betekenis doet ook de maand januari in onze NOORD-WESTHOEK weer zo zacht jes aan naar het einde lopen. De vorst rond de jaarwisseling en het mooie weer overdag* was natuurlijk helemaal ideaal. Wat sneeuw in gro te hoeveelheden is, weten we ge lukkig de laatste jaren niet meer. Al is natuurlijk deze winter nog veel mogelijk. Het is op de meeste bedrijven nog wel rustig, maar gezien de reacties gaan de te nemen plannen voor het aanstaande zaai- en pootseizoen weer de nodige aandacht vragen. 'Het bouwplan rond?' Een vraag zo tijdens gesprekken. 'Nee nog niet', is dan de reactie. 'Al poters gekocht en welk ras', dan is het even stil. 'Weet jij het', is dan het antwoord. 'Nee, maar ik vraag het ook omdat velen er mee zitten'. De publicaties over het Bintje stem men iedere keer toch tot nadenken. Met andere rassen (A.M.) moet wel van tevoren voor afzet gezorgd wor den, anders kan dat wel eens moei lijk worden, om over eventuele prijsvorming nog maar niet te pra ten. Ze moeten eerst nog groeien ook. Wanneer de grond nog maar even wat droger is, dan staan er al gereed om zomertarwe te zaaien. Het wintertarwe-areaal zal nogal wat minder zijn dan voorgaande ja ren. Uit wat ik van de jagers ge hoord heb, mankeert er nogal wat aan de laat gezaaide percelen. Of moet er maar veel gerst gezaaid worden? Geloof maar van wel. Een ander alternatief is er niet voorhan den. Peulvruchten zijn onzeker. Dit gewas is nooit helemaal te voorzien, maar gezien de resultaten van de af gelopen paar jaar is het voor de lief hebbers van conservenerwten en bonen afwachten. Ik heb gehoord dat men telers be gint te bezoeken en dat die, wat had u gedacht, lagere prijzen in het vooruitzicht gesteld worden. Lager met alle regels en regeltjes die een fatsoenlijk goede teler worden toe bedacht. Voor witlofwortelen (pen nen) bijvoorbeeld geldt een aansprakelijkheid tot 5 weken na af levering, en met andere tuinbouw- produkten zal het ook wel aangepast telen en leveren zijn, met de nodige gedragsregels richting te ler. Wat zijn we toch best af. Zoals we weten zal elke mestprodu- cent financieel nogal wat bij moeten dragen in de afzet daarvan. Nu is men bezig, althans vele zelfstandige bedrijven die een vaste afnemer hebben, met een afspraak te ma ken, hoe men één en ander een tiental jaren voorlopig contractueel vast kan leggen. Bij vertrouwde mensen met goede kwaliteit pro- Beperkt voeren tijdens de opfok van biggen leidt tot een betere gezond heidssituatie tijdens de opfok en mesterij en tot een lager voederver- bruik en lagere groeisnelheid tijdens de opfok. In vergelijking met onbe perkte voedering leidt dit tot het beste totaal resultaat. In bedrijfssi tuaties met een verhoogd risico op maag/darmstoornissen tijdens de opfokperiode lijkt beperkt voeren tij dens de opfok aan te bevelen. Voor toepassen van onbeperkte voede ring mogen er geen problemen zijn met speendiarree. Dit blijkt uit de resultaten van een onderzoek van het Proefstation voor de Varkenshouderij in Rosmalen. In een proef is een beperking aan voergift van 15% vergeleken met onbeperkte voedering van biggen tijdens de opfok op mesterijresulta- ten en slachtkwaliteit. Bovendien is nagegaan of een geleidelijke over gang van biggekorrel naar startkor rel na opleg in de mesterij een verbetering te zien geeft van meste- rijresultaten, gezondheid en slacht kwaliteit. Dit blijkt niet het geval te zijn. Op basis van de resultaten van dit onderzoek wordt het niet zinvol geacht om de biggen naar sexe ge scheiden op te fokken. Exemplaren van dit proefverslag kunnen worden verkregen door f 15,— per verslag over te maken op Postbanknummer' 51.73.462 ten name van het Proefstation voor de Varkenshouderij te Rosmalen, onder vermelding van Proefverslag P 1.72. dukten is alles prima. Maar welke verdere voorschriften komen er op ons af. Het zal zo niet blijven, dat weten we uit ervaring, maar hoe dan? Een goed contract opstellen in deze tijd is zeer moeilijk. Voor beide partijen aanvaardbare normen, dat kan voorkomen, dat ongewenste wildgroei ontstaat. Wellicht dat on ze organisaties samen met het Landbouwschap hiervoor kunnen zorgen. Zo zien we dat er toch steeds weer zaken zijn die de nodige aandacht vragen, en dat is gezond ook. We moeten toch verder. Dat brengt ons beroep met zich mee. Al hebben ve len buiten onze sektor daar geen en kel begrip voor. De bevolking verstedelijkt steeds meer, ook op het platteland, vandaar ook de heel andere interesses en bezigheden. We zijn echt in het geheel genomen in hun ogen een groep waar alles vanzelf groeit, maar die toch altijd klaagt. PTT Post geeft op 16 februari a.s. drie nieuwe postzegels uit waaron der een zegel ter gelegenheid van 75 jaar Landbouwuniversiteit 75 jaar Landbouwuniversiteit Wageningen.' Op deze zegel (80 cent) wordt de biolo gische gewasbescherming in beeld ge bracht. Tevens is afgedrukt: Land bouwuniversiteit Wageningen 1918- 1933. Van die zegel worden 16 miljoen exemplaren gedrukt. De eerste Wageningen-zegel wordt op 16 fe bruari a.s. overhandigd aan minister Bukman van Landbouw. Ook in onze LANGSTRAAT zit de eerste helft van januari er weer op. Na de rustige tijd van Kerstdagen en Nieuwjaar met fraai winters weer, waarbij zelfs de schaatsliefhebbers aan hun trekken kwamen, begint er weer aktie te komen. Je merkt het gewoon, men wil in allerlei opzicht weer aan de slag, zeker met het weer van de laatste week met voor de tijd van het jaar hoge tempe raturen. Vergaderingen, voorlichtingsdagen en bijeenkomsten brengen nieuws of andere inzichten betreffende aan passingen, veranderingen en ver nieuwingen. De ontwikkelingen volgen elkaar zo snel op, dat het vaak niet meer is bij te houden. We kelijks worden we geconfronteerd met trefwoorden als fusie, integra tie, schaalvergrotingen, aanscher ping van mest- en milieuregels. Hoe dan ook, het is zaak om de vele in formatie op de voet te volgen! Het is nog geen twee maanden ge leden dat onze vertegenwoordigers uit het kringbestuur in de ledenraad het voorstel tot de fusie van onze ZLM met de GMvL en het ULG on dersteunden. Deze krachtenbunde ling moet leiden tot een meer slagvaardige belangenbehartiging en versterking van de dienstverle ning. Zo luiden de motivaties. Voor onze kring zou een samenwerking in het Brabantse meer voor de hand liggen, maar daarvoor is de tijd blijk baar nog niet rijp. Het komende jaar zal de nieuwe organisatie verder vorm krijgen. De meerwaarde in het functioneren van de dienstverlening zal bitter hard nodig zijn in de belan genbehartiging, gelet op alles wat op ons afkomt. Veel onduidelijkheid en wantrouwen is er bij de uitvoering van het afgelo pen jaar aangenomen streekplan. Hoe wordt er niet gesold met de uit voering van de bestemmingsplan nen? We ervaren de tegengestelde interpretaties van het bestem mingsplan buitengebied Sprang- Capelle, waarin we vanuit onze or ganisatie bezwaar hebben gemaakt bij de Raad van State. Ook in andere gemeenten in onze regio rollen de gemeentelijke en provinciale over heid over elkaar heen, waarvan me nig zichzelf respecterend plattelandsondernemer de dupe wordt. Veel hoop en vertrouwen is nodig om de steeds sterker worden de aanpak van ruimtelijke ordening en regelgeving het hoofd te bieden. Een zorgelijke ontwikkeling deze week is het bekend worden van de definitieve sluiting van het regionale onderzoekcentrum voor rivierklei, de proef boerderij "De Vlierd" te Bruchem. Velen van onze leden met name ten noorden van de Maasrou te, die veelal in vergelijkbare situa- De maand januari is voor de meeste landbouwers, ook in West Zuid- Beveland, een tijd waarin men de gelegenheid te baat neemt om de administratie bij te werken en in en om de gebouwen de zaak op te knappen. Al naar gelang de interes se zal de één meer aandacht beste den aan zijn boekhouding, terwijl de ander het machinepark een opknap beurt geeft. Degene die vee op stal of een stal met varkens of kippen heeft, moet daar dagelijks ook de nodige tijd aan besteden. Voor de akkerbouwers en de fruittelers is het financiële resultaat van het af gelopen jaar slecht en velen zullen zich afvragen wat te doen om aan staande jaar niet met eenzelfde re sultaat (negatief) te maken te krijgen. Afgelopen week was er dan wel een wat betere stemming (voor zover je dit woord kunt gebruiken), maar de prijzen van zowel de aardappelen als de uien liggen toch nog altijd op een niveau van zo'n 30 tot 50% onder de kostprijs. Dus er zal nog heel wat moeten gebeuren wil het nog beter worden. In ons gebied zouden dan ook veel collega's voor aanstaande tijd willen contracteren om wat meer zekerheid te hebben, maar hetgeen nu aan contracten wordt afgesloten geeft nauwelijks uitzicht op een lonende teelt. Het is al weer wat jaren geleden dat we de gele genheid kregen om brouwgerst te contracteren voor f 0,65 per kilo. Wat zouden we daar nu graag ge bruik van maken! Toch zullen we ook dit jaar weer het bouwplan invullen. Niet alle grond zal bezaaid worden. Voor het eerst zal er ook in ons gebied gebraakt worden. Verder verwachten we toch dat er nogal wat zomertarwe gezaaid zal worden, gezien het feit dat het afgelopen najaar niet alle wintertarwe is gezaaid die men van plan was te zaaien. Of we met de zomertarwe zullen wachten tot 1 mei zoals Johan Beeke voorstelt, denk ik niet. Daarmee is niet gezegd dat zijn plan niet het beoogde effect zou hebben als het wordt uitge voerd. Ik denk echter dat het een onmogelijke opdracht voor de land- bouworgnaisaties is om hun leden zover te krijgen dat ze niet voor die datum het land opgaan. Wat dat be treft is de vergelijking met een krui wagen kikkers te maken. Wie zijn er als winnaars te voorschijn gekomen bij de quotering? Juist, degenen die hun produktie het meest hebben opgevoerd en zo de overschotten creëerden. Per bedrijf was dat de juiste beslissing, maar de pijn kwam bij anderen terecht. Onze ZLM heeft als thema voor het 150-jarig bestaan gekozen voor "Werken aan morgen". Een mooie, maar zware opdracht al was het al leen maar om hetgeen in de komen de tijd aan voorschriften en beperkingen in verband met milieu en natuur op de landbouw afkomt. Voor ons gebied is de aanwijzing van de bloemdijken zo'n voorbeeld, waarbij degenen die daarmee te maken krijgen beperkingen worden opgelegd zonder dat daar compen satie tegenover staat voor de waar devermindering die daarvan het gevolg zal zijn. Het is te hopen dat degenen die nu zo eenzijdig de na tuur veilig denken te stellen, toch nog eens tot het inzicht komen dat het unieke dat zij dan menen te zien, mede dankzij de landbouw er nog is. ties verkeerden op de rivierklei bezochten jaarlijks één of meerdere keren dit onderzoekcentrum. Van wege bezuinigingen van de overheid op onderwijs, voorlichting en onder zoek moest na een gedegen onder zoek voor het voor onze regio zo gun stig gelegen onderzoekscentrum het ontgelden. Een aantal onderzoeken wordt overgenomen door andere proefstations, waarvan er enkele naar Cranendonck overgaan. Echter onderzoek naar de mestresultaten komt toch duidelijk in gevaar, daar stikstofbinding op klei duidelijk heel anders is dan op zandgrond. Maar ook hierover zal het laatste woord nog niet gezegd zijn. Na een fikse storm de afgelopen week zijn we in een rustig weertype terecht gekomen. Er worden nu een paar koude nachten beloofd, maar het ziet er niet naar uit dat het tot nachtvorst komt in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN. Dat zou nog wel welkom zijn. Tijdens de eerste vorstperiode is niet veel mogelijk geweest om aan grondbewerking te doen. Om wintertarwe te zaaien is het nu wel te laat geworden. Gelukkig is er nu een heel goed opbrengend zo- mertarweras ter beschikking. Het eerste graszaad mag nu ook al be mest worden. De definitieve analyse van 1992 valt hier en daar behoor lijk tegen. Er werden percentages uitval van zo'n 60% gemeld. Zulke tegenvallers doen de deur wel hele maal dicht voor oogst 1992. Voor de komende oogst ziet het er niets beter uit. De aardappelhandel is pessimistisch en de vrije gewas sen staan onder prijsdruk als gevolg van de immer dalende graanprijzen. De opgaveperiode voor de braakre geling is verstreken. We zijn be- Door een foutieve publikatie in de Zierikzeesche Nieuwsbode is mis verstand ontstaan over de regels ter beperking van stankoverlast in de gemeenten Brouwershaven, Bruinis- se, Duiveland, Middenschouwen, Westerschouwen en Zierikzee. Ten onrechte meldde deze krant - nota bene in een rectificatie - dat mestopslag verboden is. In werkelijkheid gelden enkele nade re bepalingen voor het uitrijden van mest. Aanvullend op de landelijk geldende mestuitrijregels is in de bovengenoemde gemeente het uit rijden van mest niet toegestaan op zaterdag-, zon- en feestdagen, op dagen waarop het warmer is dan 25 graden C. en 's winters wanneer de grond bevroren is en/of onder sneeuw ligt. nieuwd met hoeveel hectare dit fenomeen aanwezig zal zijn in ons gebied. Het bietenzaad is ook weer al besteld. Er is een flinke keuze in ras sen, maar het valt niet mee een ras te vinden dat alleen maar voor een bepaald perceel goede eigen schappen heeft. De kilo-opbrengst lijkt iets minder belangrijk tegen woordig. De quotums raken toch wel vol. De rooibaarheid en de inter ne kwaliteit zijn nog lang niet van al le rassen optimaal. Juist nu de omvang van het quotum zich wat lijkt te stabiliseren, komen de moge lijke prijsverlagingen door de GATT hard aan. Doordat de stabiele prijs op een redelijk verantwoord niveau is, zijn bieten al jaren een zeer be langrijk gewas voor de streek. We moeten ook de industrie ervan over tuigen dat dat zo moet blijven. Bo vendien, brengen we zelf een groot deel van de marktregulering in. Zelf opgebrachte premies kunnen toch onmogelijk als subsidie worden aan gemerkt. De vergaderingen van de aardappel- pools zijn ook al geen bron van in spiratie. Een sterk achterblijvende export drukt de stemming nog meer. Voorzichtig probeert men nog een kwaliteitspraatje te houden. Voor de boer maakt het nauwelijks verschil, 10 of 11 cent per kilo te moeten toeleggen. Deze week komt ook de leefbaar heid van het platteland aan de orde tijdens onze jaarvergadering. We zijn benieuwd of de prioriteit geheel gelegd wordt bij natuur en rekreatie. Of zijn er nog bronnen over die een levensader voor ons gebied kunnen zijn. Wat ons betreft blijft daar een stuk landbouw bij, maar daar zal meer voor nodig zijn dan mooie woorden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11