ACTIE Honderdduizenden verschillende meningen 'Jeugdwerk was vroeger geen probleem: als je maar ja knikte' onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Excursie naar anjerbedrijf nederlandse bond van plattelandsvrouwen Themabijeenkomst jongeren in Oost Zeeuws-Vlaanderen VRIJDAG 15 JANUARI 1993 13 j| Het verschil tussen aktief en aktie is één letter, toch hebben de woorden een geheel andere betekenis voor velen. Als je jezelf aktief opstelt in een organisatie wordt dat vaak erg gewaardeerd: iedere organisatie heeft tenslotte behoefte aan aktie- ven, bestuurders, commissieleden, bezoekers van hun vergaderingen. Neem je echter het woord aktie in de mond dan staan bij heel veel mensen de haren overeind, want akties richten zich tegen iets. Het woord akties is beladen. Beladen doordat vele groeperingen akties voeren, die overlast veroorzaken. Aktie betekent handeling, bewe ging, werkzaamheid, dit wil dus zeggen dat boerenakties niet per definitie betekenen trekkerakties. Onlangs in december hadden we trekkerakties. Volgens vele boeren was het nodig om de media en de politiek te overtuigen van de nood waarin de boeren verkeren. Het doel van de laatste akties was suiker- en melkprijs minimaal op het huidige prijsniveau te handhaven. De ver wachting en de angst is, dat door de Gatt-overeenkomst de suiker- en de melkprijs flink zal dalen. Minister Bukman schrijft in een onlangs ge schreven brief aan de vaste kamer commissie landbouw, dat de effecten voor de suikersector be perkt blijven tot een vrij geringe prijsdaling en dat quotaverlaging niet nodig zal zijn. De minister en de politici durven geen harde garanties te geven dat de boerenbietenprijs, dus de prijs die u nu krijgt voor uw bieten, ook werkelijk over 3 jaar dezelfde zal zijn als heden. Toch zou die prijs hoger moeten zijn vanwege inflatie, hoge re kosten en milieumaatregelen. De in december gehouden akties heb ben mede doordat ze publieksvrien delijk zijn gebleven een stuk consumentenvoorlichting opgele verd, de media hebben aan de con sument achtergrondinformatie verstrekt. Minister-president Lubbers heeft in Edinburgh het Franse voorstel 'inza ke de inpasbaarheid van voldoende budgettaire ruimte om uitvoering te kunnen geven aan de Mac Sharry voorstellen en ook de Gatt' on dersteund. Dit betekent dat de minister-president zich daar heeft ingezet voor de landbouw. Af gesproken is dat het landbouw richtsnoer, dit zijn de landbouwuitgaven van de EG, ver hoogd mag worden ten koste van andere EG-uitgaven. De inzet van de minister op de top is, denk ik, mede te danken aan de trekkerakties. Gatt-akkoord? Het verdringingseffect, wat veroor zaakt wordt door quoteringen zon der verplichte braak en door te lage ,at»e Ook de Ned. bond van platte landsvrouwen heeft 'aktie' hoog in het vaandel. graanprijzen met te lage compensa tie, geeft een enorme druk op alle vrije produkten en diersoorten. Wat betreft de Gatt wordt er gezegd dat er straks een enorme handel komt naar derde landen wat betreft vrije produkten. Voor mij is dit nog steeds een vraag, omdat die moge lijkheden er nu ook zijn. Veel derde landen ontbreekt het echter aan geld om deze vrije produkten te kunnen betalen, zodat de handel niet zal uitbreiden. Of er een Gatt-akkoord komt of niet kan ik u op dit moment niet voor spellen. Er liggen nog veel voetan gels en klemmen op de weg naar een volledig akkoord. Japanse boe ren willen graag de huidige prijs voor hun rijst blijven ontvangen, de euforie in Amerika is verdwenen en veel boeren maken zich daar ook zorgen om hun toekomst enz. enz. Aktie voeren Het is nu zaak om aktief aktie te blij ven voeren oftewel de vinger aan de pols te houden. Er moet namelijk werkelijk iets veranderen in de Euro pese landbouwpolitiek. Wij, de boe rinnen voelen in de portemonnee dat het bedrijf niet goed draait, maar wij voelen het ook aan de sfeer aan de keukentafel. De moei lijkheden om nog een renderend ge was te telen worden dikwijls aan de keukentafel besproken. Ook wordt vaak overwogen om een extra in tensief gewas aan te trekken, zoals bloemen of groente, waarbij inzet van vrouw en kinderen is vereist, omdat het ook geen volwaardig uur loon opbrengt. Het Agrarisch Jongeren Kontakt Oost Zeeuws-Vlaanderen houdt za terdag 6 februari een excursie naar het anjervermeerderingsbedrijf M. Lek Zonen te Nieuwveen in Zuid- Holland. De deelnemers krijgen 's morgens een rondleiding over het bedrijf, waarna 's middags allerhan de teeltaspecten worden bespro ken. Er is een minimale deelname van 25 personen vereist. Voor aanmelding (voor 18 januari): Ab van Hoeve (tel. 01150-12981) of Ronald Hermans (tel. 01147-1348). Voor leden is de excursie gratis, niet-leden betalen f 5,—. Vertrek om 8.00 uur in Zaamslag. AJK Schouwen-Duiveland 20 januari: Avond over Ruimtelijke Ordening. Plaats: café-rest. 'v.d. Weyde' te Noordgouwa Aanvang: 20.00 uur. PJZ - afd. Schouwen-Duiveland 23 januari: Grote avond met het to neelstuk 'Een waterdicht idee'. Plaats: Het Dorpshuis te Nieuwer- kerk. Aanvang: 19.30 uur. Entree: leden f 5,—; niet-leden f 7,50. AJK Oost Zeeuws-Vlaanderen 25 januari: Avond over Ruimtelijke Ordening. AJK ^Walcheren 26 januari: Gez. avond met ZLM en CBTB met als onderwerp 'Landin richting'. Spreker: Ing. H. v.'t Land, sekretaris Grondgebruik van het Landbouwschap. Plaats: 'Ons Huis' te Meliskerke. Aktief aktie voeren kan, zoals het op dit moment gebeurt door veel Noordbevelandse boerinnen. Zij bel len met het Landbouwschap, con sumentenorganisaties enz., schrijven naar politici, nodigen deze uit en geven interviews aan de pers. Prima, doorgaan!!! Groep Emmeloord De Groep Emmeloord is een aktieve groep van ongeveer 30 boeren en boerinnen, waarvan 6 zeer aktieve ZLM-leden, ontstaan na de akties van 1990. Groep Emmeloord wil de vinger aan de pols houden, zij plei ten voor inkomensverbetering en doen dit door politici te informeren. Zij zien ook veel in grootschalige agrificatie zoals bio-ethanol en bio diesel. Steeds weer wordt de nadruk ge legd op het accijnsvrij maken van deze produkten, zoals dit reeds is gebeurd in Frankrijk en Denemar ken. Agrificatie betekent een milieu vriendelijke oplossing voor graan- en koolzaadoverschotten. Op het moment dat de overschotten zijn verdwenen kan er een echte markt prijs voor granen ontstaan, wat be tekent dat er weer een positief spileffect van de granen ontstaat. Zaken zoals BTW op landbouw werktuigen worden ook door de groep beoordeeld en afgewezen. Honderdduizenden verschillende meningen Veel boeren, die drie jaar geleden nog dachten dat het allemaal niet zo'n vaart zou lopen met de inko mensdaling, praten nu geheel an ders. Ook zij ontkomen niet aan de vrije prijsval van aardappelen, uien, en groente. Diegenen die nu nog denken, dat het wel meevalt komen zichzelf misschien ook nog wel eens tegen. Vele boeren maken dat er vele ver schillende meningen leven. De ene boer heeft een gemakkelijker uit gangspositie dan de andere, de ene boer heeft een opvolger en de ande re niet, de ene boer heeft geluk ge had met de verkoop van zijn produkten en de andere weer niet. Dit alles maakt dat wij boeren in Europa niet gemakkelijk op één lijn komen. Toch zullen we samen moe ten vechten voor het platteland, want de toekomst van het platte land ligt grotendeels in handen van de individuele boer. Persoonlijk wil ik me daar voor in zetten, het liefst bestuurlijk via mijn eigen standsorganisatie, de ZLM, maar soms moet het via andere wegen. Aly Wisse-Maat, een aktieve, soms aktievoerende boerin Televisie kijkend, vanuit onze com fortabele stoel krijgen wij een beeld van de leefomstandigheden in Oost Europa. 'Best wel lang, een paar uur in de rij voor brood'. Maar de t.v. gaat uit en we gaan lekker slapen. In onze dromen worden de somber heid snel verdrongen door beelden van een zonnige Costa del Sol. Bij het aanbreken van de dag gaat ons (luxe) leventje gewoon verder. Van uit wat voor dromen worden jonge ren in Oost-Europa eigenlijk wakker? Om daar achter te komen zul je er toch zelf heen moeten. Vandaar dat begin oktober namens het APJW Luuk Geurts (vice- voorzitter van ECYF), Vic Mussen (lid van APJW-interact) en Piet Kuy- per zich naar Hongarije begaven waar het jaarlijkse seminar van de ECYF, de European Council of Young Farmers plaats vond. Dit jaar georganiseerd door Hongarije, sinds kort lid van de ECYF. Zesendertig jongeren uit de achttien lidstaten werden een week lang geïnfor meerd over de problematiek van jongeren in Oost Europa. 'privatisering', de overschakeling van het staatsbedrijf naar het marktgericht denken. Buiten een le zing over dit onderwerp bezoeken we een bedrijf, waar men druiven teelt en wijn produceert. Veel simpel handwerk, zoals lege flessen op een spoelband zetten, omdat de lonen zo laag zijn f 40,00 per maand). In de vochtige wijnkelders kun je je maar moeilijk voorstellen dat de wijn lekker smaakt. Men zet de bedrijfsvorm om naar westerse modellen (B.V. e.d.). Dan krijgt iedere werknemer de kans om een stuk bedrijf te kopen. De werknemers hebben echter het geld er niet voor (rente bij de bank: 40%). Dus is het wachten op bui tenlandse investeerders. Deze willen als vergoeding voor het geld en de kennis die ze meebrengen een meerderheidsbelang. Dat stuit dan weer op bezwaren van de vastge roeste bedrijfsleiding, die bang is voor z'n positie. Werkloosheid Woensdag, de dag om de landbouw- Redaktie Henk Tegels PJZ - afd. Zevenbergen 29 januari: Ledenvergadering. Aan vang: 19.30 uur. PJZ - afd. West Zeeuws-Vlaanderen 30 januari: Grote avond met het to neelstuk 'De pacht wordt duur be taald'. Plaats: zaal Wijffels te Schoondijka Aanvang: 20.00 uur. Na afloop van het toneel is er een verloting en kan er gedanst worden op live-muziek. PJZ - afd. Noord-Beveland 26 februari: Grootse avond. Aktivi- teit voor leden en donateurs. Tevens wordt op de avond een algemene le denvergadering gehouden. Vergade ring is van 19.30-20.30 uur. Daarna een lopend buffet in Concordia te Wissenkerka Kosten: leden f 15,00, donateurs f 20,00, niet- leden f 25,00. Opgave lopend buf fet: vóór 15 februari bij Henny Mar- kusse, 01107-1269 of Govert Schroder, 01102-43326. De reis Vanuit Boedapest moeten we naar Gödöllö, zo'n dertig kilometer er vandaan. Niet wetende dat er een trein naar Gödöllö reed nemen we een taxi. Je bent in Hongarije dus dat zal wel niet zo duur zijn. Maar de 80 D-mark die we daar aan kwijt zijn was dus mooi wel volgens westerse tarieven berekend. Dus als je nadien te horen krijgt dat een en keltje met de trein maar 2 D-mark kost dan voel je je wel wat be drogen. De jaren zestig Voor de aanvang is er gelegenheid om het stadje Gödöllö te gaan bekij ken. Het valt op dat de staat van on derhoud van huizen en de ruimte er om heen, minder is dan bij ons. De wegen bevatten meer gaten, en de helft van het autopark moet naar de sloperij. Maar tussen deze jaren-zestig beel den doemen al enkele schotelanten nes op. 's Avonds maken we kennis met de andere deelnemers. Els Kijkdoos Maandagmorgen is er gelegenheid voor de teams om ieder hun meege brachte tentoonstelling, rond het thema 'Beeld van Oost-Europa' op te zetten. De bijdragen lopen uiteen van zwart-wit contrasttekeningen, en een verscheurde kaart van Euro pa, tot een uitgewerkte enquête over dit onderwerp. Wij hebben Els Kijkdoos (vernoemd naar het idee van). Vanuit Nederland hebben we materiaal meegezeuld. Na veel knip- en plakwerk zit een kijkdoos in elkaar met ons beeld van Oost-Europa. Mooi landschap, toe risme, traditionele boerderijen, ver vallen fabrieken, milieuvervuiling, burgeroorlog en McDonalds. Dit al les omgeven door een symbolische muur (de doos), een ketting en een verroest maar open hangslot. De middag staat in het teken van de historische achtergronden van de jeugdorganisatie in Hongarije. Uit de lezing en de daarop volgende dis- kussie blijkt dat in de vroegere tij den geld en een duidelijke organisatiestructuur geen probleem zijn, als je maar ja knikt tegen de heersende politieke overtuigingen. Maar na de 'val' van de Muur, en de daaropvolgende politieke omslag in 1990 wordt overgegaan op een meer marktgerichte politiek waarbin nen geen plaats is voor jeugdwerk. In Boedapest zit momenteel één be roepskracht die samen met wat vrij willigers probeert weer enige structuur aan te brengen en activi teiten voor jongeren op het platte land te ontplooien. Privatisering Het kernwoord van de dinsdag is universiteit te bekijken. Na een korte uitleg krijgen we een rondlei ding langs de praktijkafdeling. Koei en, kippen, een heuse mobiele geitenmelkinstallatia Jammerge- noeg is deze al een paar maanden uit de roulatie. Geen reserve onder delen. Binnen deze praktijkafdeling wordt veel onderzoek verricht door studenten ten behoeve van de ge hele agrarische sector. We hebben een gesprek met een aantal studen ten over hun toekomst. Op de vraag of er enig uitzicht is op werk na de studie, blijft het stil. Nee dus. Slechts tien procent van de afgestu deerden vindt direkt een baan Vóór 1990 was er altijd plaats in een van de vele staatsbedrijven. De regering garandeerde werk. Maar in het nieu- we systeem is er geen plaats meer voor werkverschaffing. Dit heeft tot gevolg, dat de studenten zich meer gaan richten op de buitenlandse ar beidsmarkt. Geen goede zaak, want met hen gaat dan ook de broodno dige kennis naar het buitenland. Piet Kuyper Ouwerkerk (dit is deel 1 van een artikel uit Pla taan, deel 2 verschijnt volgende week) Het Agrarisch Jongeren Kontakt Oost Zeeuws-Vlaanderen organi seert op maandag 25 januari in de Graanbeurs, Noordstraat 7 te Axel een bijeenkomst met als thema 'neem de ruimte'. Stagiaire Marine de Groot van het ZAJK zal ingaan op de verschillende beleidsplannen waarmee de regio te maken heeft. Deze hebben o.a. betrekking op wind- energielokaties, de Westerschelde Oeververbinding, vuilstortplaatsen en natuurontwikkeling. De manier waarop agrariërs inspraak kunnen uitoefenen komt ook ter spraka Er komen veel ingrijpende maatre gelen op de landbouw af, zo stellen de agrarische jongeren. Veelbespro ken zijn inmiddels de GATT en MacSharry, maar ook zijn er veel plannen die indirect invloed hebben op de bedrijfsvoering, bijvoorbeeld op het gebied van de ruimtelijke or dening. Hiermee heeft iedereen te maken, dus is het zaak om hierover goed geïnformeerd te zijn. De bij eenkomst in Axel begint om 19.30 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13