Pootgoedtelers Rivieren-Delta niet gerust op uniforme bladrolcontrole Bami College voor de toelating van bestrijdingsmiddelen 'Nog niet overtuigd dat een computer geld opbrengt' MKKfcii UUUW Consequenties voor consumptietelers Project "Akkerbouw naar 2000" al volgeboekt Akkerbouwer N. van der Spelt uit Steenbergen: fiHUHNMH All U VRIJDAG 8 JANUARI 1993 9 Vorig jaar is binnen de pootgoedwe- reid beroering ontstaan rond de na- controle. A-B en C-poters in het Rivieren-Delta gebied en Noord- Oost Nederland werden wel op blad- rolvirus gecontroleerd terwijl in Groningen-Friesland en de Noord- zeepolders dit onderzoek achterwe ge bleef. Telers in het Zuid-Westen voelden zich gedupeerd en hebben flink aan de bel getrokken. Met te rugwerkende kracht alsnog op blad- rol controleren bleek niet mogelijk. Harde afspraken zijn er vooralsnog niet gemaakt al is tussen de regels door op te maken dat er in 1993 uniforme controle zal plaatsvinden. Pootgoedtelers C. van Gaans en C. Gommeren uit Kruisland zijn er niet gerust op dat nu ook de reglemen tering daadwerkelijk veranderen zal. Het huidige beleid laat de nacontro- le van bladrol bij A-B-en C poters over aan de regionale keurings diensten. "Deze vrijheid bepaalt een artikel dat aan wijziging onderhevig is", aldus Van Gaans en Gommeren. "Op dit moment zeggen vele men sen in de aardappelwereld dat het fout is gegaan. Tussen de regels door kunnen wij opmaken dat dit jaar in heel Nederland op bladrol ge controleerd gaat worden. Definitief staat er niets op papier. Een wijzi ging moet de goedkeuring van de De toelatingsprocedure voor bestrij dingsmiddelen ondergaat een ver andering. De huidige Commissie Toelating Bestrijdingsmiddelen zal worden opgeheven, en ervoor in de plaats komt een College voor de Toelating van bestrijdingsmiddelen. Hiertoe heeft Staatssecretaris Ga- bor van Landbouw en Natuurbeheer besloten. De staatssecretaris heeft deze be slissing genomen in overleg met zijn ambtgenoot van WVC en de mi nisters van Milieuhygiëne en van Sociale Zaken. Met het besluit wordt vooruit gelopen op de wette lijke verzelfstandiging van het Colle ge. Om dit mogelijk te maken willen de bewindslieden vóór juli 1993 een voorstel tot wijziging van de Bestrij dingsmiddelenwet aanbieden aan de Tweede Kamer. Het College zal onafhankelijk beslis singen nemen over de toelating van bestrijdingsmiddelen, maar de eind verantwoordelijkheid blijft bij de vier betrokken bewindslieden totdat de Bestrijdingsmiddelenwet gewijzigd is. Dan zal de eindverantwoordelijk heid op grond van deze wet bij het Coll ege komen te liggen. Vanaf 1 januari 1993 wordt ook de toelatingsprocedure van bestrij dingsmiddelen gewijzigd. Van be lang is met name dat een eindtermijn in de Beschikking Toela- Ruim maanden geleden ging het project "Het akkerbouwbedrijf op weg naar 2000" van start en nu al is het maximaal aantal inschrijvin gen bereikt. Het Landbouwschap heeft in de afgelopen periode meer dan 360 aanmeldingen ontvangen van akkerbouwers die in dit milieu project wilden participeren. De stuurgroep Milieuzorg van het schap is zeer tevreden met de respons, die volgens het schap aan toont dat dit akkerbouwproject meer financiële steun verdient dan het nu ontvangt van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. "Akkerbouw naar 2000" biedt on dernemers de mogelijkheid om on der begeleiding van voorlichtende instanties gedurende drie jaar de mi lieubelasting op hun bedrijf terug te dringen. De registratie van gewas beschermingsmiddelen en meststoffen speelt daarbij een be langrijke rol. Participerende bedrij ven krijgen een deel van de deelnamekosten vergoed. ting Bestrijdingsmiddelen is opge nomen waarbinnen het College op een aanvraag tot toelating van een middel moet beslissen. Tot nu toe heeft het ontbroken aan een derge lijke eindtermijn. Met de instelling van het College zal de huidige Commissie Toelating Bestrijdingsmiddelen wor den opgeheven. •Boseigenaren kunnen tot een na der te bepalen tijdstip geen gebruik meer maken van de regeling 'bijdra gen bos en landschapsbouw 1991', omdat de regeling per 1 januari jl. niet is heropend. minister hebben. Op deze manier blijkt het een politieke (Noord-Zuid) aangelegenheid. Wij willen voor de toekomst uniforme regels, niet voor tijdelijk. Veel telers in de regio zijn zwaar gedupeerd door de huidige regelgeving". Met een voorbeeld tonen de Kruislandse aardappelvermeerde raars dat aan. "Telers waarbij de ge hele partij in de nacontrole op bladrol is afgekeurd kijken tegen een kostenpost aan van ongeveer f 12.000,—. Telers waar de partij één klasse is teruggezet moeten het met 10 cent per kilo minder doen. Voor de meesten f 3000,— per ha. Iedere deklassering verlaagt de prijs met 10 cent. Onze Noordelijke colle ga's gaan vrijuit en hun pootgoed komt als kwalitatief goed op de markt. Hier verdwijnen dezelfde aardappelen in de voerbak". Exportpositie Evenals Van Gaans en Gommeren vrezen veel telers in het Rivieren- Deltagebied dat deze handelwijze onze exportpositie niet in de hand werkt. "In Frankrijk begint de aard appelvermeerdering goed op gang te komen. Er" komen zelfs al poters uit Frankrijk naar Nederland. Hun keuringsdienst staat bekend als ui terst solide. Nederlandse telers en handelshuizen mogen best huiverig zijn. Nu gaan er poters verhandeld worden die niet aan optimale kwali teitseisen voldoen. Er is nu al sprake dat een bepaald land alleen maar poters wil uit het Rivieren-Delta gebied". Moeilijke keuze Voor de consumptietelers gaat een Aardappelvermeerderaars C. van Gaans en C. Gommeren uit Kruisland. keuze moeilijk worden. Telers die traditioneel Noorderlingen bestellen gaan twijfelen. Niet onterecht vin den Van Gaans en Gommeren. "Collega's van ons die vorig jaar E's uit het Noorden hadden - in 1991 is daar ook niet gecontroleerd bij de E- klasse - zagen duidelijke verschillen tijdens de selectie. Nu kan met ze kerheid gesteld worden dat er van uit het Noorden partijen met een aanzienlijke aantasting van bladrol in de handel terecht komen. Voor de consumptieteler geeft dat onherroe pelijk consequenties. Verschijnselen zie je als de aardappelen elkaar in de rij raken. Afhankelijk van het ras treedt er bladgroeiremming op. De knolzetting is minder en al naar ge lang de besmetting kan de op brengstderving aanzienlijk zijn". Hoe het koopgedrag bij de con sumptietelers zich zal ontwikkelen is afwachten. Poters zijn er hoege naamd nog niet verhandeld. Kweker Gommeren die in verhouding veel aan particulieren verkoopt, heeft ten opzichte van vorig jaar tijdens de jaarwisseling de helft minder ver kocht. Pootgoedtelers uit het Rivieren-Delta gebied hebben tot heden toe de nodige brieven ver stuurd en vergaderingen belegd. Het Landbouwschap is duidelijk in zijn uitspraak: "Landelijke uniformi teit bij de keuringen". Een definitieve beslissing hangt af van de vaste commissie voor pootgoed bij de NAK te Ede. Zij bepalen grotendeels het beleid. Zodra Van Gaans en Gommeren vernemen dat er in 1993 weer een onevenwichtigheid zit in de keurin gen zullen zij weer druk uitoefenen. "Het heeft de pootgoedtelers al ge noeg geld gekost. De geloofwaar digheid van ons produkt krijgt zo een deuk". J.v.T. Zowel vanuit de commerciële hoek als door de onafhankelijke voorlich tingsorganisaties is de laatste jaren veel propaganda gemaakt voor de computer. Binnen de tuinbouw, melkvee- en intensieve veehouderij is een electronische machine voor verwerking van gegevens alge meen. Menig bedrijf zag een inves tering binnen enkele jaren terugverdiend. Toch houden vele anderen het nog op handmatige verwerking van cijfers. Akkerbou wer Nico van der Spelt uit Steen bergen ziet een computer als een overbodige luxe. Van der Spelt heeft een bedrijf van 120 ha waarop hij traditionele ak kerbouwgewassen teelt als suiker bieten, aardappelen, tarwe, gerst, graszaad en een perceeltje blauw- maanzaad. Vaak leeft bij hem wel de gedachte om te investeren in automatisering. 'Ik zie er nu het nut niet van in. De handelingen zijn op mijn bedrijf te beperkt, leder gewas heeft zes belangrijke teeltwerk zaamheden: grondbewerking, zaai en, onkruid-, ziekte- en insektenbestrijding en de oogst. Dit maal 6 gewassen maakt 36 hande lingen. Meerdere percelen doen het aantal oplopen tot 100. daar heb ik geen computer voor nodig. Een melkveebedrijf kent dagelijks al meer handelingen. Denk maar aan melk- en krachtvoergift'. Van der Spelt ziet wel perspectief in een computer voor koelcellen en de sproeimachine. 'met de spuitmachi- ne werk ik nu drie jaar met een computer. Dat geeft zichtbaar voordeel'. Een ander punt is volgens de Steen- bergse akkerbouwer dat het eigen inzicht voor een besluitvorming de belangrijkste faktor is. Met een Akkerbouwer N. van der Spelt heeft bewust nog geen computer aan geschaft. Hier bekijkt hij zijn bouwboek voorbeeld toont hij dat aan. 'Afgelo pen jaar had ik 45 ha tarwe met een kilogramopbrengst die varieerde van 7,5 tot 9 ton per ha. Het ras Armin- da gaf 7,5 ton, omdat ik ruimer ge zaaid had en minder stikstof had gegeven. Zo was ik verzekerd van een geslaagde graszode als onder vrucht. De computer zal in zo'n ge val aangeven om voortaan geen Arminda meer te zaaien. Er komen bij een beslissing zoveel zaken om de hoek kijken die niet in de compu ter te stoppen zijn'. Tik op barometer Voorlopig wegen de nadelen van een computer op hoeve 'Voorzorg' zwaarder dan de voordelen. 'Bij een druk op de knop heb je la minute interessante gegevens. Maar heb je die nu nodig? Tegenover die snel heid staat een forse kostenpost. Abonnementsgelden lopen flink op. Alleen een abonnement op Agrinet met weerbericht komt al op f 500,--. Je bent dan lang niet ver zekerd van de juiste weersvoorspel ling. Een dagelijkse tik op de barometer geeft vaak een beter vooruitzicht. De aanschafprijs van een computer valt met f 5.000,— tot f 15.000,— te overzien. Nadeel is dat het na 5 jaar verouderd is. Datzelfde is te zeggen van de gege vens die erin zitten. Teeltmethoden veranderen vrijwel jaarlijks. Denk maar aan spuitprogramma's'. Een notitieboekje en bouwboek is voor Van der Spelt voldoende om zijn gehele bouwplan in te vullen. Op het bedrijf zijn alle gegevens vanaf 1942 aanwezig. In een oogopslag is te zien waar de suikerbieten in 1950 stonden. Welk ras, wanneer ze gezaaid zijn, wat ze aan kunstmest gehad hebben en wat de kilogramopbrengst is ge weest. Misoogsten zijn duidelijk aangegeven. Veelal zijn daar onge wenste weersinvloeden van toepas sing. Een computer kan nog steeds niet aangegeven hoeveel schade een wolkbreuk kan veroorzaken. Nu McSharry en GATT zo rigoureus in grijpen op de akkerbouwbedrijven zal er van de boer zelf extra veel ge vergd worden bij de besluitvorming. 'Het bouwplan van 1993 zullen wij zelf in moeten vullen. In deze kun nen wij geen beroep doen op de computer. Adviezen komen veelal voort uit momentopnamen en zijn meestal niet sluitend voor het ande re jaar', merkt Van der Spelt op. Gezien de huidige prijzen van de aardappelen heeft hij toch zeker geen plannen voor een andere ge- wassenkeuze. 'Om het verlies van 1992 te bepalen hoef ik geen com puter te hebben. Ik zie het nog steeds als een luxe investering met groot afschrijvingspercentaga Een computer vraagt meer werk dan een standaard bouwboek invullen. Zodra gegevens in de computer zit ten ben je eigenlijk verplicht die over te brengen op een diskette. Een on verwachte bliksemslag of andere oorzaak kan alles uitwisselen'. Betalingsverkeer Ondernemer Van der Spelt ziet op termijn wel voordelen in een com puter om het betalingsverkeer te au tomatiseren. 'Afrekeningen zijn gemakkelijk uit te splitsen en recht streeks door te spelen naar de ac countant. Voorlopig houd ik het bij balpen en zakboekje. Wie weet wat ons als akkerbouwers nog te wach ten staat'. J.v.T.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 9