Pachtnormenbesluit rammelt Voorlichting MacSharry voor dierlijke tak IMoord-Brabant Reünie voor oud-leerlingen en -stagebieders MAS Goes Ontwikkelingsdag fruitteelt Presentatie Zeeuwse Hengstenopfok Studiemiddag biotechnologie van Agrarische Commissie I\||QI l\A/C Hoofdbestuur ZLM: Honderd jaar landbouwonderwijs in Zeeland ZLM vraagt aandacht voor stierenmesterij Voor houders stieren, zoogkoeien en schapen VRIJDAG 8 JANUARI 1993 Het herziene pachtnormenbesluit rammelt aan alle kanten, aldus het hoofdbestuur van de ZLM in zijn vergadering van maandag jl. Ondui delijk blijft hoe de Grondkamers de hoogte van de pacht moeten gaan vaststellen. Wordt dit gerelateerd aan het opbrengend vermogen of aan de verkeerswaarde van de grond? Hoe moeten de aftrekken Het MacSharry-mes snijdt diep in de roodvleessector. De meeste stie- renmesters in Nederland kunnen het hoofd niet of nauwelijks boven water houden als gevolg van de prijsverlagingen en de zogenaamde gve-norm. Zou het lukken een - door de ZLM bepleite - saneringsregeling van de grond te krijgen, dan dient deze sector absolute voorrang te hebben, aldus het hoofdbestuur van de ZLM in zijn vergadering van maan dag jl. De voorzitter van de veehouderij commissie van de ZLM, W. van Veldhuizen, zei dat de rundveebe drijven vooralsnog geen enkele steun van het ministerie van Land bouw te verwachten hebben. 'Het ministerie vindt dat deze gespeciali seerde bedrijven niet in Nederland passen, behalve als ze grondgebon den zijn. De bedrijven kunnen niet investeren, omdat er gewoon geen geld is. Overschakelen op zoogkoei en is door het huidige EG-beleid evenmin een oplossing. Voor een passende saneringsregeling houdt het ministerie de hand op de knip. We hebben de problemen in deze sector herhaaldelijk en indringend aan de orde gesteld, maar men is in Den Haag tot nu toe horende doof en ziende blind'. Minister Bukman had de pijn nog enigszins kunnen verzachten door toekenning van een individueel quo tum in het kader van de MacSharry- regeling. Zeer tegen de zin van o.a. de ZLM heeft de minister echter de finitief gekozen voor een regionale quotering. Tot overmaat van ramp is Den Haag niet bereid een premie te zetten op extensivering. Dit on danks het feit dat de EG vijftig pro cent van deze premie voor haar rekening neemt. Op vrijdag 15 januari wordt voor de 51e keer de Ontwikkelingsdag voor de Fruitteelt gehouden. Van 9.00 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 21.00 uur is er in de hal van veiling CHZ te Kapelle een fruitteelt me- chanisatiebeurs, en 's middags van af 13.30 uur zijn er in 'De Vroone', C.D. Vereekestraat 74 te Kapelle di verse inleidingen te horen. Na de opening door voorzitter W. de Jager van de kring Zeeland en West Noord-Brabant van de NFO houdt dr. J. Janse, hoofd veredelingson- derzoek fruit van het CPRO een in leiding over het maken van resistente rassen: klassieke en mo derne methoden. Ir. P. Wagenma kers van het Proefstation voor de Fruitteelt spreekt daarna over 'licht en produktie in dichte beplantingen'. Na de pauze houdt K. Reinhoudt van de Stichting Bedrijfsbegeleiding Fruitteelt een inleiding over 'appels en guldens'. Hierna is er gelegen heid de inleiders vragen te stellen. Het middaggedeelte duurt tot 16.30 uur. De ontwikkelingsdag wordt georga niseerd door de NFO-kring in sa menwerking met de drie landbouworganisaties. worden toegepast om te komen tot een reële pachtprijs? In feite wordt dit volledig overgelaten aan de Grondkamers. Rechtsongelijkheid kan zodoende zeer gemakkelijk ont staan, aldus het hoofdbestuur. Inmiddels is al rechtsongelijkheid ontstaan bij de pachtersomslag voor waterschapslasten. Waterschappen mogen op basis van de Water schapswet rechtstreeks een deel van de waterschapslasten doorbe rekenen aan de pachter. Dit mag al leen als de pachter dan ook stemrecht krijgt. Hier geldt de trits belang-betaling-zeggenschap. Een en ander zal pas kunnen als de pro vinciale verordeningen op dit punt zijn aangepast. De verwachting is dat op zijn vroegst rechtstreekse doorberekening in 1994 zal gebeu ren en dan nog lang niet overal. Zolang de waterschappen niet door berekenen mag de verpachter maxi maal de helft van de waterschapslasten doorberekenen aan de pachter. Deze bevoegdheid heeft hij op basis van het pachtnor menbesluit. Hier geldt kennelijk belang-betaling-zeggenschap niet meer, zo stelt het hoofdbestuur van de ZLM. Het bestuur kwalificeert dit Tijdens Indoor Zeeland, het zeven daags paarden- en pony sportspek- takel in de Zeelandhallen nabij Goes, is het traditie aan het worden de Zeeuwse hengstenopfok te presen teren. Een soort generale repetitie voor de hengstenkeuring in Den Bosch 29-30 januari en 4-5 en 6 fe bruari. Al deze hengsten werden voor gesteld aan de juryleden: Jan van Dalen uit Tholen, tevens inspecteur van het KWPN afdeling Zeeland, Christian de Feyter-Sydlitz uit Axel en Noud Loos uit Kapelle-Biezelinge. Acht hengsten waren aanwezig, waarvan er twee het lint werd aan gehangen. Het oranje lint was voor Irodin (v. Julio Marinier xx) fokker J.W. de Landmeter Aagtekerke, eigenaar: J.W. de Landmeter Aagtekerke en R.D. Brunton London. Het rode lint verdiende Ibrahim (v. G. Ramiro Z) fokker/eigenaar J.W. Verboom 's- Heer Arendskerke. Jan M. Murre RAK Noord- en Zuid-Beveland Op donderdag 14 januari 1993 wor den de agrarische jongeren uitgeno digd om om 20.00 uur in 'De Jeugdhoeve' te 's-Heerenhoek met elkaar een borrel te drinken op het nieuwe jaar. De heer Prins van het Landbouwschap Zeeland houdt een lezing over hoe het Landbouwschap in elkaar zit en wat het schap voor de boeren doet. Hoorzitting bezwaren buitengebied Domburg Donderdag 14 januari a.s. houdt de provincie Zeeland een hoorzitting naar aanleiding van de bezwaar schriften tegen het bestem mingsplan Buitengebied van de gemeente Domburg. De Gewestelij ke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland is een van de be zwaarmakers en zal op de zitting aanwezig zijn. De hoorzitting vindt plaats in het Provinciehuis en begint om 10.00 uur. als een oneerlijke en onbehoorlijke regelgeving. Pachtwet Het hoofdbestuur heeft in zijn ver gadering van oktober 1992 een aantal vragen bij het KNLC en het Landbouwschap neergelegd over de wijzigingsvoorstellen voor de Pacht wet. Deze vragen hadden betrek king op de winstafrekening bij vervreemding na gebruikmaking van het voorkeursrecht en op teelt pacht. Een antwoord is tot op he den niet ontvangen. Kennelijk is de onduidelijkheid op de aangegeven punten nog groot. Het hoofdbestuur heeft maandag jJ. herhaald, dat de voorstellen tot wijziging van de Pachtwet het reguliere pachtstelsel onherroepelijk ondergraven. Zoals reeds is aangekondigd wor den in Noord-Brabant in januari/fe bruari een aantal voorlichtingsbij eenkomsten georganiseerd met be trekking tot de praktische uitwer king van de hervorming van het EG- landbouwbeleid voor ondernemers met stieren, zoogkoeien of schapen op het agrarisch bedrijf. De Agrarische Commissie van de NBvP organiseert een studiemiddag over biotechnologie in de planten teelt. Deze studiemiddag wordt ge houden op 14 januari 1993 om 13.30 uur in 'De Vroone', C.D. Ver eekestraat 74 te Kapelle. Vanuit een verschillende invalshoek zullen drie inleiders het thema 'In vloed en de positie van de teler' be lichten. De heer H. Dekkers, secretaris plantaardige produktie van het ministerie van Landbouw, zal uitleggen wat biotechnologie is. Drs. C. Noomen, directeur van het veredelingsbedrijf VanderHave, zal ingaan op de positie van de te ler/veredelaar en de heer G. Ruiven kamp van de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie, zal een uiteen zetting geven over de positie van de boeren en hij zal tevens vraagtekens plaatsen bij de wenselijkheid van biotechnologia Na de inleidingen is er gelegenheid voor een discussie en het stellen van vragen aan de deskundigen. Voor deze studiemiddag kunt u zich opgeven bij mevrouw J.C. Nieuwenhuijze-Zahdee tel. 01100 -14306. Uienstudieclub Op dinsdagavond 12 januari verga dert de uienstudieclub Zuid- Beveland in Hotel Royal te Wolph- aartsdijk, aanvang 19.30 uur. N. Luttik van Bejo Zaden houdt een lezing over het gebruik van precisie- zaad, waarna C. van Oers van de DLV de bemesting en voorjaarson- kruidbestrijding in uien zal bespre ken. De teeltbegeleiding van de DLV is ook onderwerp van gesprek. In 1993 is het 100 jaar geleden dat het agrarisch onderwijs in Zuidwest Nederland is gestart. Ter gelegen heid van dit jubileum vindt er op vrij dag 19 februari een reünistendag plaats voor oud-leerlingen, oud leraren en oud-stagebieders, samen met hun partners. De school is honderd jaar geleden begonnen als Rijks Landbouw Win- terschool. Daarna werd het de RMLTS, toen de RMAS en tenslotte het huidige AOC Zeeland en om streken. De reünie, die wordt ge vierd in nauwe samenwerking met de Vereniging van oudleerlingen, vindt plaats tijdens de feestweek Doel van de bijeenkomsten is om aan de hand van een uiteenzetting van de inhoud van de MacSharry- plannen en een aantal praktische re kenvoorbeelden aan te geven wat de gevolgen zijn van de regelgeving en hoe u als ondernemer daarmee om kunt gaan. Hierbij wordt ook in gegaan op de relatie met de maispremia Na de inleidingen is er voldoende mogelijkheid voor het stellen van vragen. Deze bijeenkomsten zijn niet be doeld voor veehouders die alleen via de mais met de MacSharry-plannen te maken hebben. Zij worden op an dere wijze geïnformeerd. In Noord-Brabant worden de voor lichtingsdiensten georganiseerd door de SEV-diensten van de NCB, ZLM en de CBTB en de DLV-teams rundveehouderij uit Boxtel, Breda en Horst samen met het ministerie van Landbouw. De data en plaats van de bijeenkomsten zijn: Voor stieren- en zoogkoeienhouders die wordt gehouden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw. Het programma op 19 februari om vat naast gezellig samenzijn een middagexcursie en de symbolische herplaatsing van het glas-in- loodraam. Er wordt u tevens een ge denkboek aangeboden en u kunt 's avonds genieten van een koud/ warm buffet. Voor nadere inlichtingen kunt u bel len naar P. Steendijk, tel. 01100-16484 of naar M. van der Weele-Minderhoud, tel. 01103-1864. De opgave sluit op 6 februari. 19 januari De Hooikar, Alphenseweg 14a in Gilze Rijen, aanvang 13.30 uur 21 januari De Pas, De Misse 4 in Heesch, aanvang 13.30 uur 26 januari Den Boogaard, St. Jansplein 5 in Moergestel, aanvang 13.30 uur 27 januari De Schammert, Kerkstraat 2 in Leende, aanvang 13.30 uur 2 februari De Nobelaer, Anna van Berchemlaan 2 in Etten-Leur, aan vang 13.30 uur Voor schapenhouders 21 januari De Pas, De Misse 4 in Heesch, aanvang 19.30 uur 2 februari De Nobelaer, Anna van Berchemlaan 2 in Etten-Leur, aan vang 19.30 uur Wanneer u verhinderd bent voor de bijeenkomst in uw omgeving kunt u ook één van de andere bijeen komsten bezoeken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6