KIMLC wil tuinbouwakkoord nog niet ondertekenen Landbouwschap akkoord met groen label KNLC-bestuur maakt zich grote zorgen over inkomens Geen collectief uitstel betaling Eerst rechtsongelijkheid wegwerken Lichte omzetdaling bloemenveiling Financiële problemen nemen toe Het bestuur van het KNLC, op 5 ja nuari in vergadering bijeen, vindt dat er eerst een goede regeling moet komen voor de gelegenheids arbeid. Pas dan kan het tuinbouw akkoord ondertekend worden. De huidige voorstellen van de overheid houden rechtsongelijkheid in. Daar naast vindt het bestuur het erg wrang dat de aanpak van illegalen in de glastuinbouw zoals het er nu naar uitziet zal leiden tot het verlies van de huisvrouwen voor de fruitteelt. De staatssecretaris van Sociale Za ken Ter Veld heeft op 23 november in een inleiding in Tollebeek gesteld dat er sprake is van een vrijstelling van loonbelasting en premieheffing voor scholieren en studenten bij een verloond bedrag beneden de f 1.500,—. Maar daarnaast zou voor de overige arbeidsverhoudin gen het huidige wettelijke regime ongewijzigd blijven. Pas drie weken later kwam het kabinet met een Het Landbouwschap gaat niet col lectief uitstel van betaling van voor lopige aanslagen IB aanvragen. De KNLC-Belastingcommissie stelde dit voor, maar de Belastingcommissie van het Landbouwschap vindt het beter om dit individueel te doen. De Belastingcommissie van het KNLC heeft voorgesteld een collec tief uitstel van betaling van voorlopi ge aanslagen IB te vragen bij de belastinginspecteurs. Dit gezien de slechte vooruitzichten in 1993 voor bepaalde groepen ondernemers (bijv. akkerbouwers en fruittelers die liquiditeitsproblemen hebben of ver wachten). De Belastingcommissie van het Landbouwschap stelde echter dat het beter is dit individueel te doen. De accountant dient dan een brief naar de inspecteur te sturen, waarin de situatie wordt toegelicht en waarbij een verlaging van het be drag van de voorlopige aanslag IB wordt gevraagd, danwel uitstel van betaling van de voorlopige aanslag. In ieder geval moet de inspecteur er van doordrongen worden dat in indi viduele gevallen de problemen zodanig kunnen zijn dat dit uitstel gerechtvaardigd is. brief dat het oorspronkelijke stand punt gehandhaafd zou blijven (scho lieren en studenten vrij en de rest verzekeringsplichtig). Het KNLC- bestuur vindt dat de regering ge houden moet worden aan de uit spraken van de staatssecretaris. Het geeft geen pas openbare uitspraken van bewindslieden weer terug te draaien. Dit schept een precedent en niemand weet meer waar hij of zij aan toe is. Tijdens de hoorzitting op 10 decem ber bleek de PvdA achter de kabi netsplannen te staan, het CDA nam er enige afstand van en pleitte voor een overgangsregeling, terwijl de VVD het geheel ook nog eens ple nair aan de orde wilde stellen. De politiek wil eigenlijk het liefst dat werknemers en werkgevers er sa men uit komen. De FNV blijkt wel bereid te zijn er nog eens over te praten, maar heeft tot nu toe vast gehouden aan de scholierenrege ling. Alle andere arbeidsverhoudingen moeten verze keringsplichtig worden. Ongelijkheid De voorstellen van het kabinet hou den ook rechtsongelijkheid in. Met name bij de fruitteelt, de asperge teelt en de oogst en verwerking van gladiolen, lelies en dahlia's kunnen niet of nauwelijks studenten en scholieren ingezet worden. Deze sectoren hebben buiten de school vakanties arbeid nodig. Het bestuur pleit ervoor in ieder ge val de huidige regeling te laten zoals die is. Nog mooier zou het zijn, wan neer alle arbeidsverhoudingen in de agrarische sector die korter dan 30 dagen duren en waarbij minder ver loond wordt dan f 1.500,— vrij gesteld worden van premies en belastingen. In feite houdt dit in dat de scholieren/studentenregeling voor iedere arbeidsverhouding moet gelden die korter dan 30 dagen duurt. Deze variant brengt ook het minste rompslomp met zich mee en is makkelijk te controleren. Vrijstelling Binnen het bestuur werd nog eens benadrukt waarom het zo belangrijk is dat er vrijstelling van verzeke ringsplicht komt bij gelegenheidsar beid. De administratieve lasten zijn zo zwaar, dat er duidelijk sprake is van een wanverhouding tussen de lasten en het verzekerings - respec tievelijk belastingsbelang bij dit soort uitkeringen. Gelegenheidswer- Het bestuur van het Landbouw schap heeft op 6 januari besloten het Convenant Groen Label te on dertekenen. Naast het Landbouw schap zette de overheid, het Produktschap voor Veevoeder en de Verenigde Stallenbouwers op 21 ja nuari aanstaande hun handtekening onder het Convenant Groen Label. Het convenant regelt dat boeren met een groen-labelstal tot 2010 gevrijwaard blijven van strengere emissienormen. Die zekerheid kan de veehouder goed gebruiken, ook omdat het neerzetten van een emissie-arme stal meestal duurder is dan de bouw van een reguliere stal. Een ander voordeel is dat aan de bouw van deze groen- labelstallen een regeling is gekop peld waarmee deze milieu investering in aanmerking komt voor een vervroegde afschrijving, het geen een belastingvoordeel ople vert. Dit geeft boeren een extra stimulans om bij het indienen van bouwplannen aan de criteria van het groen label te voldoen. De stallen die aan de eisen van het groen label voldoen, stoten aanzien lijk minder ammoniak uit in de bui tenlucht dan reguliere stallen. Dit past volgens het Landbouwschap goed in het streven om de ammoni- akemissie in de landbouw rond de eeuwwisseling met 50 tot 70 pro cent te beperken ten opzichte van 1980. Emissie-arme stallen kunnen de ammoniakuitstoot ongeveer hal veren. Het Landbouwschap ver wacht dat het groen label te zijner tijd ook voor gerenoveerde stallen zal gaan gelden. Aahvragen voor het groen label kun nen worden ingediend bij de Stich ting Groen Label, postbus 26, 7500 AA in Deventer. Het Informatie en Kennis Centrum Veehouderij en Mi lieu in Ede en de bedrijfsdeskundige van de Dienst Landbouwvoorlich ting kunnen meer informatie ver schaffen over de bouweisen. kers, van wie premie wordt inge houden kunnen doorgaans niet of slechts beperkt aanspraak maken op een uitkering. Bijna al het gele genheidswerk wordt verricht door personen die geen inkomen uit ar beid hebben. Daarbij gaat het meestal om kortdurende seizoenar beid, waarbij veel mensen nodig zijn. Tot slot is gelegenheidsarbeid aanvullend op de normale reguliere arbeid in de agrarische sector. Het is zelfs veelal noodzakelijk om de re guliere arbeid veilig te stellen. Tot slot merkte de voorzitter op dat er toch al uitvoering kan worden ge geven aan de voorstellen in het tuin bouwakkoord, zonder dat daar de handtekeningen onder staan. Ingeborg Schuitemaker 'Het commentaar lijkt mij meer een brainwash (hersenspoeling - red.) dan een weloverwogen analyse die een onafhankelijk land- en tuinbouwweek- blad zich niet kan permitteren'. J. Risseeuw, akkerbouwer te Breskens over het commentaar in Boerderij op de GATT-landbouwparagraaf (Boerderij, 15 de cember 1992). 'Ik heb de vaste overtuiging dat het tempo waarmee de EG aanstuurt op wereldmarktprijzen gelijk is aan het tempo waarin de Europese akkerbouw naar de bliksem gaat. Daarom is het nodig dat nu Europese akkerbouwers de handen ineen slaan'. Jaap Korteweg, akkerbouwer in Langeweg (Agrarisch Dag blad, 16 december 1992). 'Er is een tijd om stenen weg te gooien en een tijd om ze te verzamelen, staat er in de Bijbel. Het woord fusie gebruik ik niet meer'. M. Varekamp, voorzitter KNLC, over de samenwerking van de drie centrale landbouworganisaties (Oogst, 31 december 1992). 'Als het gaat om nieuwe rassen en gewassen en om de vermarkting, kan niemand anders dan wij die voorlichting geven. Wij leveren immers het uit gangsmateriaal en kopen het eindprodukt. In dat geval komt de DLV zelfs bij ons om voorlichting'. A.W. Bierens, direkteur coöperatie Cebeco-Zuidwest (Boerde rij, 5 januari 1993). De ijspret is voorlopig weer voorbij. De Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) sluit het jaar 1992 af met een om zet van ruim f 2,2 miljard aan bloe men en planten. Daarmee blijft de veilingomzet ten opzichte van 1991 op een half procent na gelijk. Verwacht wordt dat het boekjaar 1992 kan worden afgesloten met een batig saldo van f 7,5 miljoen na belasting. Bij een gelijkblijvende om zet was er in het afgelopen jaar sprake van een betere kostenbe heersing en verhoging van de pro- duktiviteit. Anderzijds werden gemiddeld lagere prijzen voor de produkten genoteerd. De inkomens in de land- en tuin bouw staan zo sterk onder druk dat het aantal bedrijven met financiële problemen fors groeit. De SEV constateert een toename van het aantal financieel moeilijke gevallen aan het eind van 1992. Ook het aantal bedrijven met liquiditeitspro blemen neemt toe. De verwachting voor 1993 zijn niet veel beter. Het KNLC-bestuur maakt zich grote zor gen en vindt dat er een structurele oplossing moet komen. Ook de akkerbouwers heb ben het zwaar. De gemiddelde arbeidsopbrengsten in deze sector vertonen voor het eerst in vier jaar weer een negatief beeld. En dat geldt voor alle gebieden. Vooral de lage prijzen en geldopbrengsten voor de aardappelen zijn hier debet aan. Maar het diepst in de proble men zit de stierenmesterij. In deze sector is ten gevolge van de voor stellen van MacSharry echt sprake van een crisissituatie. Toename Het bestuur van het KNLC, dat op 5 januari vergaderde, voorziet dat ook in 1993 het aantal bedrijven met fi nanciële problemen fors zal toene men. De melkveehouderij, akkerbouw, varkenshouderij, tuin bouw, vleeskalver/stierenmesterij, fruitteelt en de gemengde bedrijven baren het bestuur de grootste zor gen. Daarbij is waarschijnlijk het einde van deze neerwaartse spiraal nog niet in zicht. De bedrijven krij gen te maken met steeds strengere milieu-eisen en ook de gevolgen van het nieuwe EG-landbouwbeleid en de GATT-onderhandelingen laten zich voelen. Er doet zich onder an dere een verschuiving van teelt en produktie voor. Dit brengt het ver dringingseffect te weeg. Het blijkt trouwens dat een aantal veehouderijbedrijven in de proble men is geraakt door de hoge in vesteringen op milieugebied. Vooral de meststoffenwet en de wet op de bodembescherming zijn hier debet aan. Ook de extra investeringen ten gevolge van de strengere eisen door de hinderwet zorgen voor proble men. Voor de varkenshouderij ko men hier nog de gevolgen van de blaasjesziekte bij. De problemen in de akkerbouw, tuinbouw en de fruitteelt worden veroorzaakt door de te lage prijzen, terwijl bij de gemengde bedrijven de afzonderlijke takken vaak te klein zijn om de verplichte investeringen en aanpassingen te doen. Gevolgen Door de tegenvallende ontwikkelin gen vallen de besparingsmogelijkhe den voor veel bedrijven weg. Daardoor ontbreken de middelen om te investeren. En deze investe ringen zijn juist nodig om het bedrijf aan te passen aan de eisen van deze tijd. Te denken valt daarbij aan milieu-investeringen en mogelijkhe den om de kwaliteit van het produkt te verbeteren. De slechte financiële resultaten bren gen ook de continuïteit van een aantal bedrijven in gevaar. Hierdoor zal meer gebruik worden gemaakt van bepaalde regelingen en zullen er nieuwe afspraken worden gemaakt met bijvoorbeeld banken, het Borgstellingsfonds en belasting inspecties. Structureel Het blijkt dat bedrijven die het finan cieel moeilijk hebben veelal gehol pen kunnen worden met een aangepast financieringsplan, of een andere bedrijfsopzet. Helaas neemt ook het aantal bedrijfsbeëindigingen toe. Het is volgens het bestuur zeer belangrijk dat tijdig de financiële po sitie van de bedrijven in beeld komt. De ZLM gaat in haar gebied de vin ger strakker aan de pols houden. "Wanneer we er eerder achterko men dat het slecht gaat met bedrij ven kan er ook eerder wat aan gedaan worden en zijn zulke bedrij ven misschien nog te redden," be toogde de voorzitter Van der Maas. Het KNLC-bestuur kon zich hele maal vinden in de plannen van de ZLM. Het is goed dat de problemen eer der gesignaleerd worden vond het bestuur, maar dit laat onverlet dat er een structurele oplossing moet ko men. Dit kan gezocht worden in structuurverbetering onder andere door landinrichting. Een andere mo gelijkheid is verlaging van de kost prijs. Daarnaast moet er meer de nadruk gelegd worden op kwaliteit. Ook denkt het bestuur aan een be ter fiscaal regime. Dit alles moet bezien worden in het kader van het nationaal beleid. Dit beleid moet op bepaalde punten aangepast worden en versterkt. Al leen dan kunnen bedrijven de moge lijkheid krijgen zich aan te passen. Het bestuur drong er op aan om de slechte inkomenssituatie in de land en tuinbouw indringend bij de rege ring onder de aandacht te brengen. In de februari-vergadering bespreekt het bestuur wat voor structurele mogelijkheden er zijn om de proble men het hoofd te bieden. Ingeborg Schuitemaker

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 5