De stage-overeenkomst Pachtersinvesteringen Sociaal Voorlichting 3< Cebeco zaden verhuist U wordt waarschijnlijk ook wel eens gebeld met de vraag of u plaats heeft voor een stagiair. Indien u hiervoor kiest, wordt ons vaak ge vraagd hoe dit te regelen in verband met de sociale verzekeringen. De vraag of een stagiair al dan niet verzekerd is voor de sociale verzeke ring en of er voor hem/haar premie moet worden afgedragen, is afhan kelijk van de feitelijke situatie. Met name is van belang of er sprake is van een stage-overeenkomst of een arbeidsovereenkomst. De stage-overeenkomst In het geval een stage overeenkomst wordt gesloten geldt het volgende. In de stage overeenkomst wordt vastgelegd wat het doel is van de stage, welke 'werkzaamheden' er zullen worden verricht, hoe het stage-programma eruit ziet, wie de inhoud van de op te dragen werkzaamheden mag be palen, enz. Een stage-overeenkomst is duidelijk van een geheel andere aard dan een arbeidsovereenkomst. In geval van een stage-overeenkomst kan er sprake zijn van verzekerings- en pre mieplicht. De arbeidsovereenkomst Er is sprake van een arbeidsovereen komst wanneer iemand tegen beta ling voor een ander werkzaamheden Niet uw plichten, maar uw rech ten als agrarisch ondernemersgezin! De SEV van de ZLM organiseert op 28 januari en 11 februari a.s. een themamiddag voor u als agrarisch ondernemersgezin, waarin uw rech ten belicht worden. Deze middagen worden gehouden in De Nobelaer te Etten-Leur, resp. Motel Goes te Goes. Aanvang 13.30 uur. Eén van de inleiders is mr. J.K. van Arenthals. Zij is werkzaam bij Legal Business Consultants te Goes. Da gelijks wordt zij geconfronteerd met ondernemers die vragen hebben over hun recht, onder andere met betrekking tot de overheid. Mevr. van Arenthals is afkomstig van een agrarisch bedrijf in het ZLM-gebied. Een goede uitgangspositie om ook in te gaan op de rechten van het agrarisch ondernemersgezin met betrekking tot de overheid. De inleiding van mevr. van Arent hals zal betrekking hebben op uw rechten wanneer u bij de overheid een verzoek indient om een indivi duele vergunning, bijvoorbeeld een hinderwet- of een bouwvergunning. Stel, u wilt een schuur bijbouwen bij uw bedrijf en u gaat hiervoor naar de gemeente met het verzoek om een bouwvergunning. Wanneer de gemeente deze vergunning niet af geeft, wat zijn dan uw mogelijkhe den? Kunt u procederen en als u bij de Raad van State terecht komt, hoe gaat dat dan in z'n werk? Hoe veel kost het? Moet u u bij laten staan door een advocaat? Enz.enz. Of stel, u vraagt een Hinderwetver gunning aan voor uw bedrijf. De ge meente geeft een concept-beschikking af waarin één van de voorschriften u niet aan staat, wat praktisch en agrarisch gezien niet te verwezenlijken is op J.K. van Arenthals het bedrijf. Wat kunt u nu het beste doen? Welke rechten heeft u in deze procedure? Wat kost de procedure? Moet u akkoord gaan met een voor-, schrift uit de Hinderwetvergunning, die inhoudt dat een bodemonder zoek moet plaatsvinden op uw be drijf? Enz.enz. Wellicht roept dit meerdere vragen bij u op, waarop u antwoord wilt hebben. Op de themamiddag kunt u het antwoord krijgen als u uw vra gen noteert op het onderstaande strookje en zo snel mogelijk opstuurt naar: SEV van de ZLM Postbus 46 4460 BA Goes Hoe meer vragen u opstuurt, des te meer zal de themamiddag aanslui ten op uw wensen! Het is in uw be lang om te weten wat uw rechten zijn! Wij hopen u graag te ontmoe ten op 28 januari 1993 (in Etten- Leur) of op 11 februari 1993 (in Goes), beide keren om 13.30 uur. Graag wil ik antwoord op de volgende vragen tijdens de themamiddag. Vragen: verricht en er tussen beide perso nen een gezagsverhouding bestaat. Bij een gezagsverhouding gaat het om de vraag of men zich moet hou den aan de richtlijnen van de werk gever, of de stagiair onder dezelfde omstandigheden werkt als een ge wone werknemer en de stagiair vol ledig inzetbaar is voor het werk dat hem/haar wordt opgedragen, of dat de werkgever zich moet houden aan werkzaamheden die passen in een bepaald onderwijskader. Is dit het geval, dan wordt over het algemeen aangenomen dat er sprake is van een arbeidsovereenkomst. Wanneer een stagiair tenminste het wettelijk minimumloon ontvangt, wordt er van uitgegaan dat er sprake is van een arbeidsovereenkomst. Is een maal vastgelegd dat het gaat om een arbeidsovereenkomst, dan bete kent dit dat de stagiair verzekerd is voor alle sociale verzekeringswetten en dat er als gevolg daarvan voor hem/haar ook alle SV-premies moe ten worden ingehouden en afgedra gen, alsmede premies volksverzekeringen en loonbe lasting. Daarnaast ook premie voor het Be drijfspensioenfonds voor de Land bouw (B.P.L.), de SUWAS (VUT-regeling) en de STIVOS. Voor het BPL geldt de premieplicht overi gens alleen voor werknemers van 21 jaar en ouder. Voor de WW geldt in dit geval de gereduceerde premie. Is er een stage-overeenkomst geslo ten, dan hangt het mede van de hoogte van de beloning en/of ver goeding af of de stagiair verzekerd is of niet en of er al dan niet premies SV moeten worden betaald: - krijgt een stagiair uitsluitend een (reële) onkostenvergoeding, dan is hij/zij niet verzekerd voor de Ziektewet, de WW en het Zie kenfonds, maar wel voor de WAO. Er behoeven dan ook geen premies SV te worden afgedra gen. Mocht hij/zij in de stagepe riode arbeidsongeschikt worden, dan heeft hij/zij (na een jaar) wel recht op een WAO-uitkering. - krijgt hij/zij tijdens zijn stage een beloning die hoger is dan een onkostenvergoeding (en lager dan het wettelijke minimum loon), dan is hij/zij verzekerd voor de Ziektewet, de WAO en het Ziekenfonds. Niet voor de WW dus. In dit geval moet de werk gever (stagebieder) de premies voor deze wetten inhouden en afdragen. Voor wat de hoogte van de premies betreft: deze is dezelfde als die voor 'gewone' werknemers. Ook kost- en inwo ning (als dit wordt verstrekt) be horen tot het loon, doch over de eerste f 59,— (1992) daarvan behoeft echter geen premie be taald te worden. Cebeco Zaden gaat verhuizen van Rotterdam naar Vlijmen. Het bedrijf fuseert per 1 januari 1993 met Van Engelen Zaden en het Centraal Be- werkingsbedrijf Zaaizaden in Vlij men. Vijftig jaar geleden werd 'zaaizaden' een zelfstandige activi teit binnen Cebeco-Handelsraad. Cebeco Zaden is een onderneming voor de verdeling van en handel in zaden van landbouwgewassen. Van Engelen Zaden is een handelsbedrijf in en veredelaar van grassen, het Centraal Bewerkingsbedrijf Zaaiza den schoont en verpakt zaaizaden. De bedrijven, die op 1 januari fuse ren, gaan door onder de naam Ce beco Zaden. Samen met de buitenlandse ondernemingen vor men zij de Cebeco Landbouw Za den Groep. Dat cluster bedrijven, opgericht op 1 april 1992, valt on der de hoofdgroep Collectie, bewer king en handel van de agrarische aan- en verkoopcoöperatie Cebeco- Handelsraad in Rotterdam. In alle gevallen moeten premies volksverzekering en loonbelasting (loonheffing) worden ingehouden en afgedragen. Een stagiair is dus altijd verzekerd voor de WAO en hij/zij zal steeds gemeld moeten worden door de stagebieder middels een zogenaam de Melding Bedrijfsvereniging (MBV). Is een werkgever nog niet aangeslo ten bij het GUO, omdat hij nog niet eerder personeel in dienst had, dan moet hij zich binnen 14 dagen als lid aanmelden. Bovendien moet de werkgever in dat geval een loonbe lastingnummer aanvragen bij de In- spektie der Direkte Belastingen. Daarnaast moet hij de stagiair aan melden bij het ziekenfonds. En - wanneer de stage afgelopen is - hem/haar ook weer afmelden bij het ziekenfonds. Ziektekosten Als een stagiair verzekerd is voor de Ziekenfondswet, is het enige dat hij/zij moet doen, zich laten inschrij ven bij het ziekenfonds. Althans wanneer hij/zij van de rechten als ziekenfondsverzekerde gebruik wilt maken. Wil hij/zij dat niet - bijvoorbeeld om dat hij/zij als particulier verzekerd is via de ouders - dan hoeft hij/zij zich niet in te schrijven. Er kan dan uiter aard ook geen beroep worden ge daan op ziekenfondsverstrekkingen. Heeft men zich niet ingeschreven bij het ziekenfonds, dan kan men van het ziekenfonds een bedrag terug krijgen, wanneer men zich binnen zes maanden na afloop van de sta ge meldt. Daarvoor is een verklaring van de werkgever nodig waarin staat hoelang er gewerkt is (dit gaat overigens alleen op wanneer de sta ge korter duurt dan drie maanden en de stagiair al particulier verzekerd was). Na afloop van de stage moet hij/zij zich ook weer afmelden bij het Ziekenfonds. In ieder geval is het noodzakelijk, zo wel voor u als uw stagiair, om de zaken (vooraf) goed te regelen. Toine de Bakker SEV/ZLM Pachtersinvesteringen zijn investe ringen die door een pachter aan of voor het gepachte zijn gedaan. Als voorbeeld kunt u hierbij denken aan een schuur die een pachter op ge pachte gronden bouwt. Bij pachters investeringen hebben we vrijwel steeds te maken met zogenaamde economische eigendom. Iemand heeft de economische eigendom van een zaak indien hij niet de juridische eigenaar daarvan is, maar economisch daarbij wel het belang heeft, in die zin dat hij het volle risico voor alle waardeverande ringen en zelfs voor het eventuele tenietgaan van die zaak draagt. Een zaak kan voor de ondernemer de kwaliteit van bedrijfsmiddel krijgen als de economische eigendom daar van bij hem berust. Naast de visie dat bij pachtersin vesteringen sprake kan zijn van eco nomische eigendom is ook een andere benaderingswijze mogelijk. Bij een belangrijke investering door de pachter verkrijgt het pachtrecht een bijzondere waarde die het stem pelt tot een economisch goed dat als een zaak in de zin van de be lastingwetgeving is te beschouwen. Van deze zaak worden de aanschaf- fingskosten gevormd door het be drag dat de pachter hiervóór besteedt. Op investeringen zoals hiervoor omschreven kan op dezelf de wijze worden afgeschreven als op bedrijfsmiddelen in volle eigen dom. De fiscale faciliteiten wijken in ongunstige zin niet af. Het kan voorkomen dat een pachter een investering voor pachtrechten doet zonder dat hij daar direct een bedrag voor uitgeeft. Dat doet zich voor als hij gronden, die reeds z'n eigendom zijn, verkoopt aan een be legger onder voorbehoud van pacht. Het verschil tussen de vrije agrari sche verkeerswaarde en de waarde in verpachte staat wordt dan opge offerd voor de pachtrechten en is een investering in het pachtrecht. Als een pachter de door hem ge pachte boerderij van z'n eigenaar koopt en vervolgens aan een beleg ger verkoopt onder voorbehoud van pacht, kan men ook op het stand punt staan dat het verschil tussen de vrije agrarische waarde en de waarde in verpachte staat van de gronden voor de pachtrechten wordt opgeofferd, hoewel de positie van de ondernemer niet is veran derd daar hij zowel voor als na de aan- en verkooptransactie pachter is. De fiscus staat ook in die situatie afschrijving op de investering in het pachtrecht toe, maar meent ook dat het verschil tussen de vrije agrari sche verkeerswaarde en de waarde in verpachte staat voorafgaande aan de afschrijving verplicht als winst dient te worden aangegeven. Onoverkomelijk Het zal duidelijk zijn dat dit laatste onoverkomelijk is. Een bedrag, dat niet ontvangen wordt, als winst aangeven en dat gelijk is aan het verschil tussen de vrije agrarische verkeerswaarde en de waarde in verpachte staat van een boerderij leidt immers tot problemen op het financiële vlak die onoverkomelijk zijn. Transacties wat gronden betreft hebben dikwijls consequenties op fiscaal gebied. Ook uit het bo venstaande moge dat blijken. Daar om is ons advies: win vooraf steeds informatie in. J. Spijk accountant-administratieconsulent

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 4