ZLM gaat voort op ingeslagen weg Belangenbehartiging is naast overleg ook strijd Nieuws uit het hoofdbestuur Open dagen AHS Delft Aanpassing niet voor eik bedrijf mogelijk VRIJDAG 8 JANUARI 1993 Het hoofdbestuur van de ZLM be handelde in zijn vergadering van maandag j.l. onder andere de vol gende zaken. Man in Brussel? In het hoofdbestuur is gesproken over het idee van de akkerbouw commissie van de ZLM om een lob byist in Brussel neer te zetten namens de centrale landbouworga nisaties. De functionaris kan vroeg tijdig informatie opvangen en doorspelen naar de voorzitters van de clo's, zodat deze op de hoogte zijn van wat er zich in Brussel af speelt. Aan dit laatste mankeert het in de praktijk, aldus de akkerbouw commissie. Het idee zal verder wor den besproken in de afdeling akkerbouw van het KNLC. Daarbij zal ook de mogelijkheid dat het Landbouwschap een vooruitge schoven post krijgt in Brussel wor den betrokken. Proefstation fruitteelt De ZLM is bezorgd over de toe komst van het praktijkonderzoek in de fruitteelt. Eerdere berichten als zou er voldoende geld zijn voor een clustering van het fruitteeltonder- zoek op een nieuwe lokatie blijken niet op waarheid te berusten. Er is alleen geld voor een nieuwe vesti ging van het praktijkonderzoek in de bollenteelt. Voor de fruitteelt zou den geen investeringsmogelijkhe den aanwezig zijn en dat is niet goed voor de voortgang van het on derzoek op het Proefstation in Wil- helminadorp, aldus het hoofdbestuur. Voorzitter Integratiecommissie Het hoofdbestuur heeft de heer P. Vis, voorzitter van de kring Schouwen-Duiveland, benoemd tot voorzitter van de Integratiecommis sie van de ZLM. Hij volgt de heer A. Munters op. Deze is om leeftijdsre denen afgetreden als hoofd bestuurslid. Als opvolger van de heer Munters in de commissie grondgebruik van de ZLM is door het hoofdbestuur be noemd de heer D. Vogelaar (namens kring West-Brabant). Namens de kring West Zeeuws-Vlaanderen is in deze commissie benoemd de heer M.l. de Bruijne. In de tuinbouwcommissie van de ZLM is in plaats van de heer G. Ster renburg benoemd de heer H. Rijken (kring Langstraat). Streekplan Brabant Gedeputeerde Staten van Brabant hebben het bestemmingsplan Bui tengebied van de gemeente Sprang- Capelle afgewezen. In dat plan was uitbreiding van glastuinbouw opge nomen. De afkeuring is volgens het hoofdbestuur van de ZLM in strijd met de 'verklaring' die het Land bouwschap in Brabant en GS vorig jaar gezamenlijk hebben opgesteld naar aanleiding van de boerenpro testen tegen het streekplan. Ook in andere plaatsen zouden GS zich niet aan de 'verklaring' houden. Via de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap moet duidelijkheid wor den gevraagd aan GS over toepassing van de 'verklaring'. De kring Langstraat van de ZLM heeft Kroonberoep aangetekend tegen de beslissing van GS, evenals de ge meente Sprang-Capelle. R Vis Op vrijdagavond 22 januari (18.30-21.30 uur) en op zaterdag 23 januari (10.00-14.00 uur) houdt de Agrarische Hogeschool Delft open dagen. Op deze dagen is het mogelijk met alle facetten van een aantal veelzijdige opleidingen kennis te maken. Er is informatie beschikbaar over al le studierichtingen (veehouderij, agrarische accountancy, bedrijfs kunde, tuinbouw akkerbouw, mi lieukunde en levensmiddelentechnologie). Do centen en studenten verzorgen pre sentaties, er is een informatiemarkt en er zijn rondleidingen met practica-demonstraties. De AHS Delft is te vinden aan de Brasserska de 1 in Delft (noord). Het hoofdbestuur van de ZLM on derstreepte in zijn vergadering van maandag jl. de visie van voorzitter H.C. van der Maas, dat aanpassing van de bedrijfsvoering in de akker bouw het juiste middel is om te kunnen overleven. De overheid moet tijd en adem geven om die aanpassing mogelijk te maken. Daarvoor zijn substantiële bedragen nodig. Tevens stelde het hoofdbestuur vast dat aanpassing niet voor elk bedrijf en in elke situatie de oplossing is. Dat blijkt onder andere uit het feit, dat op diverse bedrijven het om schakelen naar andere teelten niet het resultaat heeft opgeleverd, dat men had verwacht en gehoopt. Toch pleitte voorzitter Van der Maas er voor als ZLM door te gaan op de ingeslagen weg. 'De kleine stapjes, die we hebben gezet, zijn niet voor niets geweest. Instrumenten als Grobeka en SSPP hebben op be drijfsniveau wel degelijk positieve effecten opgeleverd'. Beëindiging Vanuit het hoofdbestuur werd er voor gepleit voldoende aandacht te geven aan degenen, die het bedrijf al dan niet vrijwillig gaan beëindi gen. Het aantal beëindigers zou in de akkerbouw bij voortzetting van het huidige beleid en de slechte marktsituatie in de komende jaren wel eens 60 70% kunnen zijn. Deze ondernemers worden door het politieke beleid gedwongen het bijl tje er bij neer te gooien. Dan ligt er een taak voor de overheid om deze mensen de kans te geven op een verantwoorde manier hun bedrijf af te bouwen, aldus het hoofdbestuur. Verder sprak het hoofdbestuur uit dat de huidige malaise in de akker bouw er niet toe mag leiden dat toe komstgerichte ondernemers in de landbouw hun bedrijven als het wa re op slot zetten en niet meer in vesteren. De ZLM wil zich er voor inspannen dat deze bedrijven zo goed mogelijk door de huidige re cessie heen komen. Het hoofdbestuur stelde zich achter het standpunt van Van der Maas, dat de georganiseerde landbouw geen medeverantwoordelijkheid kan dragen voor besluiten en maatrege len, die het bestaansrecht van de land- en tuinbouw in Nederland on dergraven. 'Geen medeverantwoor delijkheid dragen is iets anders dan oproepen tot burgerlijke ongehoor zaamheid', aldus verduidelijkte Van der Maas zijn standpunt. In onze eerste hoofdbestuursver gadering in 1993 wens ik u per soonlijk een gezond en goed nieuwjaar toe. Ik wens onze or ganisatie, de ZLM, toe dat zij ook na 1993 geïntegreerd met de Ge/dersche en de Utrechtse, vol uit zal blijven voortbestaan. Zo niet letterlijk, dan toch in de geest; in een nieuwe jas en in een groter werkgebied. We zullen als hoofdbestuur zelf die geest bestuurlijk in stand moeten houden. We moeten er zorg voor dragen dat onze orga nisatie geen doel op zich wordt, maar een sterk en praktisch mid del ten dienste van onze boeren en tuinders. Werken aan morgen is het motto, dat we in ons jubi leumjaar extra gestalte zullen ge ven, niet alleen intern, maar ook naar buiten. We zullen duidelijk maken dat land- en tuinbouw een niet weg te denken sector in onze samenleving is. Ik wens ook de ZLM- functionarissen en medewerkers toe dat ze in 1993 op weg naar de fusie en daarna loyaal, betrok ken en geïnspireerd de ZLM- geest zullen blijven bevorderen en uitdragen. Zij vormen de ziel van ons organisatieverband. Zwaar jaar Het jaar 1992 zal voor ons als boeren en tuinders zakelijk en sociaal gezien een moeilijk en zwaar jaar worden. Een jaar waarin de landbouwcrisis zich zal verdiepen. Sommige sectoren - ik noem de roodv/eessector en de akkerbouw - zitten al midden in die crisis. Andere sectoren - varkenshouderij, tuinbouw - be wegen zich in een neergaande trend, die structureel lijkt te zijn. Vorige maand hebben zich voor namelijk vanuit het zuidwesten wederom boerenakties gericht tegen het anti-landbouwbeleid van onze overheid en tegen het maatschappelijk onbegrip. Die akties waren niet alleen gericht tegen de landbouwafspraken in de GATT-onderhandelingen. Dat was s/echts een aanleiding. Het was veel meer een brede nood kreet van zelfstandige onderne mers die niet kunnen begrijpen dat politiek en samenleving niet willen begrijpen, dat Europa en Nederland hun landbouw laten verpauperen. 1993 Zal een jaar zijn van gedwongen sanering - meer en ingrijpender dan tot nu toe. Het zo broodnodige elan dat noodzakelijk is om de concurren tiepositie en de weerbaarheid van een economisch doelgerich te sector in de benen te houden, zal nog verder verzwakken. Niet alleen de primaire producenten verliezen hun rekkracht, maar de totale agribusiness dreigt in el kaar te klappen. Met name in de akkerbouw tekent zich een en ander voluit af. Tegen de wind in Wat kan de ZLM doen? We kun nen doen wat we moeten doen. We moeten doen wat we altijd deden, maar nog intensiever, nog direkter, met nog meer energie en tegen de wind in. We zullen om te beginnen extra tijd en energie besteden aan begelei ding en voorlichting van onze in dividuele leden en groepen van leden. Sociale en maatschappe lijke aandacht en begeleiding zul len voorrang moeten hebben. Economische voorlichting en sti mulering en het scheppen van voorwaarden voor bedrijfsaan- passing zullen eveneens hoog - zo niet hoger - op ons prioritei tenlijstje moeten blijven staan. De ZLM zal zelf nog meer initia tieven moeten nemen op het ge bied van markt- en consumentgerichte produkties en afzet. De doelstelling blijft: bevordering van de continuï teitsmogelijkheden van zoveel mogelijk toekomstgerichte land en tuinbouwbedrijven. Bevorde ring van intensieve samenwer king tussen individuele bedrijven vanuit een of meerdere sectoren op het gebied van arbeid, kapi taal, mechanisatie, kennis en specialisatie dient daarbij vanaf nu een extra aandachtsveld te zijn. Een meer collectieve dan in dividuele ondernemingsvorm in de land- en tuinbouw staat ons daarbij voor ogen. Ook het vor men van producenten-groeperin gen in de vorm van nieuwe pri maire coöperaties is een aspect dat hierbij betrokken moet worden. Logische argumenten We zullen moeten vechten tegen een ontwikkeling dat 70% of meer van de bedrijfsgenoten in het zuidwestelijk deel van ons werkgebied het bijltje erbij neer zal gaan gooien. We zullen moe ten vechten voor meer tijd en adem, die onmisbaar is voor een aanpassingsproces, waar nieu we concurrentiekracht uit te put ten is. Niet alleen de aanhouder wint, maar met name logische argumenten - dus het boeren verstand - zullen winnen. Het ar gument tegen ons (dat de voedsel - en grondstoffenpro- duktie veilig gesteld is, er dus te veel boeren zijn en dus de prijzen gehalveerd kunnen worden, zo dat de boeren vanzelf verdwij nen), is maatschappelijk onaanvaardbaar. Het komt op hetzelfde neer als een eventuele halvering van de lonen, omdat het arbeidsaanbod in Nederland te hoog is. Stellingen en standpunten Bij diverse gelegenheden hebben wij met betrekking tot de natio nale landbouwpolitiek een aantal stellingen ingenomen, die ik u a/s hoofdbestuur vraag te bevesti gen. De ZLM zal geen medever antwoordelijkheid nemen voor: een Meerjarenplan Gewasbe scherming, waarin reguleren de heffingen en overheidshef- fingen niet definitief ge schrapt zijn; een regulerende mineralenba- lans waarbij kunstmest- en stikstofheffingen geïntrodu ceerd worden in de akker bouw; concurrentievervalsende milieu- en natuurmaatrege/en en een oneigenlijke uitvoering van milieuregelwetgeving in de land- en tuinbouw: boetes en dwangsommen in het ka der van o.a. de afvalstoffen wet (stro op weiland; preiaf- val terug op prei/and; puin als erfverharding; appels a/s vee voer; verbranden van snoei- hout en stro, de/fgrond uit sloten en watergangen etc. etc.). A/s ZLM zullen we ons in landelijk organisatieverband intensief en collectief verzet ten tegen dergelijke voorbeel den van milieuterreur. In 1993 zullen we eveneens onze energie moeten steken in het be werkstelligen van: a. het beschikbaar krijgen van substantiële bedragen ten be hoeve van de aanpassing en handhaving van de concurrentie positie van de Nederlandse land en tuinbouw. Investeringssteun die breed werkt en simpel toe pasbaar is alsmede rentesubsidie naar Frans model zullen daarbij de geëigende instrumenten zijn. De WIR (met een plus) zal a/s het ware terug moeten komen. Iede re agrarische ondernemer, ook de bedrijfskolom, zal er gebruik van moeten kunnen maken. Be tutteling en ambtenarij met aller lei voorwaarden en criteria dient daarbij uit den boze te zijn; b. een belastingregime, dat zeer specifiek op de gezinsbedrijven, de persoonlijke ondernemings vorm in de land- en tuinbouw toegesneden is. We bedoelen dus: het scheiden van de inko mensfuncties in een investe ringsdeel, een reserveringsdeel en een consumptiedeel. Ik realiseer me zeer wel dat het een moeilijke toer wordt. Maar nu water bij de wijn doen zou betekenen dat we onze verant woordelijkheid a/s ZLM niet goed verstaan en uitvoeren. Belangen- behartiging is niet alleen en zon der meer overleg. Het is ook strijd, een zwaar woord, maar ik denk dat het vandaag de dag een passend woord is. Van der Maas.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3