Studiemiddag Agrarische Commissie Op naar 1994! 'Denk eens buiten je eigen kader' Dropping PJZ-afdeling Fijnaart onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Afd. Tholen en St. Philipsland PR: Wat moet ik ermee? De Agrarische Commissie van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen organiseert op 14 januari een studiemiddag over "Biotechnologie in de Plantenteelt". Het thema van deze bijeenkomst is: Invloed en positie van de teler. Het geheel vindt plaats in "De Vroone", C.D. Vereekestraat 74 te Kapelle en begint om 13.30 uur. Deze middag wordt georganiseerd in samenwer king met een projectgroep van de Vrije Universiteit, die zch inzet voor publieksvoorlichting over weten schap en techniek, met mevr. M.J. van der Weele-Minderhoud, die de NBvP vertegenwoordigt in de con tactgroep Biotechnologie en Sa menleving. De inleiders zijn: de heer H. Dekkers, secretaris plantaardige produktie van het ministerie van Landbouw, drs. C. Noomen, directeur van het veredelingsbedrijf VanderHave en de heer C. Ruivenkamp van de Westelijke Land- en Tuinbouw Orga nisatie. U kunt zich nog opgeven bij: J.C. van Nieuwenhuijze-Zandee, tel. 01100-14300. Biotechnologie in de plantenteelt We lezen de laatste tijd steeds meer over biotechnologie. Onlangs ver scheen er in de ZLM-krant nog een artikel over biotechnologie in de dierlijke produktie. Aangezien de biotechnologie een zeer groot on derwerp is willen we ons beperken tot de biotechnologie in de planten teelt. Ter introductie willen we u op deze plaats al iets vertellen over de inhoud van het programma. Biotechnologie is het gebruik van le vende organismen of onderdelen daarvan voor de produktie van stof fen, die ons ten dienste staan. Aan gezien de lagere organismen, zoals b.v. bacteriën door ons zeer goed voort te kweken zijn, worden die te genwoordig hiervoor gebruikt. Zo wordt b.v. insuline - de stof die sui kerziektepatiënten zich moeten in spuiten - in zuivere vorm geproduceerd door bacteriën. Ook schimmels zijn bruikbaar: laten we immers ons bier niet maken door de biergisten en laten we ons brooddeeg niet rijzen door bak- kersgist? Rassenverbetering De plantaardige produktie in West Europa heeft zich in het verleden zeer gunstig ontwikkeld door de plantenveredeling. Kruisingswerk en uitgekiende veredelingsprogram- ma's brachten gezondere produkten voort en gaven tevens opbrengst verhogingen. Sinds de biotechnologie doorgedrongen is in dit vakgebied zijn er vele nieuwe mogelijkheden opgepakt. We kun nen denken aan versnelde voort planting door weefselkweek in vitro (glaswerk), het maken van tetra-graszaden en het introduceren van nieuwe erfelijke eigenschappen door middel van genetische mani pulatie Natuurlijk geven we u geen cursus erfelijkheidsleer, maar het is heel goed mogelijk u een aantal zaken duidelijk te vertellen, zoat u mee kunt denken over de waarde van dit werk voor de agrarische sector en over de criteria die we moeten han teren om de richting van het onder zoek te bepalen. Moet alles wat kan? Vrijwel iedere biotechnologische toepassing brengt keuzes met zich mee: Wat zijn de mogelijkheden om gewassen te verbouwen.in ge bieden waar dit eerst niet inte ressant was, b.v. cichorei in Nederland en wat zijn de gevol gen voor de concurrentie tussen de landbouwers? Kunnen we door de nieuwe mo gelijkheden sneller reageren op de veranderde marktsituatie b.v. de eventuele produktie van sui ker (isoglucose) uit tarwezet- meel in plaats van uit de biet. Welke gevolgen zal de ontwikke ling hebben voor het EG- landbouwbeleid? Zal ons milieu gediend zijn door de introductie van genetisch ge manipuleerde planten, die re sistent zijn tegen bepaalde ziekten? Het is de vraag of de boer zelf nog zal kunnen kiezen en wat betekent die keuze voor leefomgeving en mi lieu? Daarbij komt nog de vraag of alle nieuwe vindingen wel via het kwekersrecht zijn te verspreiden of dat hierop octrooi moet worden aangevraagd. In het bovenstaande heeft u vele vragen zien staan en we zullen daarop zeker niet steeds een ant woord kunnen geven. Toch is het belangijk dat u uw mening vórmt zodat u mee kunt bepalen wat er rondom u in de agrarische wereld gebeurt. Komt u dus naar de studie middag op 14 januari 1993 in de "Vroone" te Kapelle om 13.30 uur. M.J. van der Weele-Minderhoud Het nieuwe jaar is weer be gonnen. Met veel vuurwerk en knallen hebben we 1992 uitgeluid. Voor ruim 44 mil joen is er verkocht, weer meer dan het jaar daarvoor. De volgende morgen was de grond bezaaid met lege hul zen en papieren. Bijna nie mand nam de moeite om zijn rommel even op te rapen. En dat terwijl iedereen toch zo milieubewust aan het worden is. De nieuwjaarsmorgen was er een zeer dichte mist: op som mige plaatsen zelfs maar 5 meter zicht. Dit werd veroor zaakt door de kou en mede door de kruitdampen van die nacht. Kerstmis is voorbij: de ballen kunnen weer in de doos tot volgend jaar en de kerstboom wordt opgeruimd. Veel ge meenten zijn gestopt met de traditionele kerstboomver brandingen. Dit zou het milieu te zeer belasten. Zij zijn over gegaan tot versnippering. Een machine neemt de plaats over van het romantisch knette rend vuur. Een groep zigeuners kon niet blijven omdat ze hun kamp vuur niet mochten stoken, wat volgens hen bij hun tradi ties hoort. Wij mogen ook niet meer zo maar onze spul len verbranden. Wat wee moedig denk ik aan vroegere vakanties toen we een vuurtje stookten van alle overbodige schoolpapieren. Dat ruimde zo heerlijk op. Letterlijk "de schepen achter je verbran den". Dat mag niet meer; het milieu wordt te zeer belast. Laten we ook aan het milieu denken op de komende oude jaarsnacht en op een milieu bewuste manier aan 1994 beginnen. C.J. de Jonge-Stols. nodigt u uit voor een komisch stuk in drie bedrijven l' Het geheel wordt verzorgd door eigen leden, zaterdag 9 januari in 'Haestinge' te St. Maartensdijk, aanvang 19.30 uur Redaktie Henk Tegels Folders, T-shirts, pennen: iedereen kent ze wel. De een nog mooier en fraaier dan de ander. En maar hopen dat het veel leden trekt. Maar is dat wel zo? En hoe noem je het? Recla me? Propaganda? Public Relations? Volg een kursus van het APJW en je weet het. Om de besturen van Plattelandsjon gerenverenigingen meer inzicht te geven in PR is 18 en 19 december een weekend georganiseerd op Volkshogeschool 'Ons Erf' in Nijme gen. Aan dit weekend, georgani seerd door het Algemeen Plattelands Jongeren Werk, deden achttien deelnemers mee. Twee daarvan vertellen over hun erva ringen. Beeld In het weekend werd vooral aan dacht besteed aan het tekstgedeel te en de vormgeving van publiciteitsmateriaal. Maar eerst moesten de deelnemers toch weten wat PR eigenlijk precies inhield. Kur- susleider Ge Westenberg verzorgde een korte inleiding over de belang rijkste aspecten van PR. Deel neemster Angela van Eyden (van KPJ-Graauw): 'Als eerste moesten we vertellen welk beeld we zelf van onze organisatie hadden. Daarna kwam de vraag welk beeld het in werkelijkheid oproept. Dat lijkt sim pel, maar bedenk maar eens hoe de buitenwereld tegen jou aankijkt. Vinden ze ons een gezellige en ac tieve vereniging, of hebben ze een heel ander beeld van ons?' Persbericht Behalve op beeldvorming werd de nadruk gelegd op de vijf w's: wie, wat, waar, wanneer en waarom. Met het organiseren van een activi teit is het zaak deze w's in het oog te houden. Maarten Leseman, jour nalist en bekend in de plattelands- jongerenwereld, vertelde de tweede kursusdag over zijn ervaringen. Lies- beth van Acker (van Aktief op Pad): 'Aan de hand van verschillende op drachten werd geoefend om ge schreven materiaal, zoals folders, verslagen en persberichten, te ver beteren. We moesten onder andere in maximaal dertig woorden heel snel een persbericht schrijven. Ver volgens gaf Maarten hierover een kritische beoordeling. Heel leerzaam'. Lachen De tweede middag van de kursus kwam een mede-directeur, Peter van Casteren, van een PR-bedrijf in Eindhoven de deelnemers nog ver der voorlichten. Angela: 'Hij vertelde ons iets over de enorme toepas singsmogelijkheden van vorm en beeld. Daarna werden we in groep jes opgesplitst en moesten we voor het persbericht van die ochtend een bijbehorend poster maken. Lachen, gieren, brullen, ledereen ging na tuurlijk druk aan het knippen en plakken. Het leuke daarvan was dat uit één opdracht zo veel verschillen de ideeën naar voren kwamen'. Leerzaam Beide deelneemsters vonden het een boeiend en leerzaam weekend. PR bleek niet alleen een foldertje maken. Er komt veel meer bij kijken. 'Vooral het beeld dat de buitenwe reld van je vergadering heeft is erg belangrijk. Bij het uitwerken van een idee moet je vooral niet te lang doorgaan, omdat het er dan meestal niet beter op wordt. Als een folder 'werkt' is het goed, en dan moet je ook durven te stoppen', leerde Lies- beth. Angela: 'En als de buitenwe reld een vertekend beeld heeft van jou, dan is dat heel moeilijk te veran deren. Belangrijk is dat je creatief omgaat met PR. Zo kun je een goed beeld vormen van je vereniging. Blijf dus niet bij je oude ideeën steken, maar spring er eens uit. Denk eens buiten je eigen kader'. Culturele selectie Onder de vlag van het APJW wordt komende zomer weer de 'culturele selectie' gehouden. Nieuw is dat de provinciale jongerenorganisaties van de KPJ en de CPJ mee kunnen doen. Thema dit jaar is 'Kunst op het platteland'. Provincies kunnen alvast gaan werken aan de inhoud van toneel, cabaret, zang of dans (bijna alles is toegestaan), met be trekking op dit thema uiteraard. Voor vragen kun je terecht bij Hen riet Fokkink, tel. 05720-55719. PJZ afd. Tholen/St. Philipsland 9 januari: Grote avond. Met het ko mische toneelstuk '3 vrouwen om één geheel door de eigen leden verzorgd. De avond wordt afgesloten met een gezellig bal. Plaats: 'Haesti nge' te St. Maartensdijk. Aanvang: 19.30 uur. PJZ afd. Schouwen-Duiveland 23 januari: Grote avond. Met het to neelstuk 'Een waterdicht idee'. Plaats: Het Dorpshuis te Nieuwer- kerk. Aanvang: 19.30 uur. Entree: leden f 5,—; niet-leden f 7,50. PJZ afd. Zevenbergen 29 januari: Ledenvergadering. Aan vang: 19.30 uur. Voor de vrijdagavond van 18 de cember hadden wij een dropping uitgezet. Het eerste deel van deze dropping liep over donkere bospaadjes in de bossen tussen Bo- schenhoofd en Hoeven, terwijl de rest van de tocht over de weg ver der ging naar het eindpunt, een ca feetje net buiten Hoeven. De hele week was het al droog ge weest, dus iedereen was vol goede moed, maar vrijdagmiddag moest het dan toch gaan regenen. On danks de regen waren er toch nog 15 deelnemers die enthousiast ge noeg waren om mee te gaan. In drie groepen zijn ze uitgezet om aan de 8 km lange tocht te beginnen. De eerste groep kwam naar ons idee al veel te vroeg binnen, zodat het vermoeden rees dat ze niet de PJZ afd. Noord-Beveland 26 februari: Grootse avond. Aktivi- teit voor leden en donateurs. Tevens wordt op de avond een algemene le denvergadering gehouden. Vergade ring is van 19.30-20.30 uur. Daarna een lopen buffet in Concordia te Wissenkerke. Kosten: leden f 15,00; donateurs f 20,00; niet- leden f 25,00. Opgave lopend buf fet: vóór 15 februari bij Henny Mar- kusse, 01107-1269 of Govert Schroder, 01102-43326. Provinciaal 13 januari: ZAJK- nieuwjaarsbijeenkomst. Plaats: De Vroone te Kapelle. Aanvang: 20.00 uur. 13 januari: PAB Provinciaal Alge meen Bestuursvergadering. Plaats: De Vroone te Kapelle. Aanvang: 20.00 uur. gehele tocht gelopen hadden, maar omdat wij dat niet konden bewijzen en gezien hadden dat ze het eerste stuk in een record tempo hadden af gelegd hebben we besloten hen te geloven. Na enige tijd kwamen de andere twee groepen binnen, zodat de punten met elkaar vergeleken konden worden. Na aftrek van de strafpunten voor de gemiste vragen was de groep die het eerst binnen was ook winnaar geworden. De prijs was een slag roomtaart die na enkele malen doorgegeven te zijn toch bij iemand in het gezicht belandde. Hierna durf den ze pas te zeggen dat ze toch nog 12 km waren meegelift. Ondanks dat hebben we er toch een gezellige avond van gemaakt en zijn tot in de kleine uurtjes doorgegaan. PJZ-afdeling Fijnaart

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 21