Regeling over gebruik van zuiveringsslib, compost en zwarte grond MAM 9 1 Laatste artikel project MAM 91 Projektteam Voorlichting Mest- en AmmoniakMaatregelen 199 1 Besluit Overige Organische Meststoffen in werking VRIJDAG 8 JANUARI 1993 Slib en compost kunnen voor boer en tuinder interessant zijn vanwege het hoge gehalte aan organische stof en de bemestende werking van stikstof, fosfaat en kali. Ook spoorelementen komen in voldoende mate voor. De hoeveelheden slib en compost die boer en tuinder mogen gebruiken, zijn afhankelijk van de kwaliteit van het produkt. Het gehalte aan zware metalen bepaalt onder anderen deze kwaliteit. De landbouw mag geen organische meststoffen met een te hoog gehalte aan zware metalen gebruiken. De samenstelling en het aanbod van huisvuil, rioolslib en dergelijke is in de loop der jaren sterk gewijzigd. Vooral de gehalten aan zware metalen blijken soms op een te hoog niveau te liggen. Door normen in te stellen voor zware metalen wordt voorkomen dat mens en dier hiervan te veel via het voedsel opnemen. Zware metalen hopen zich op in onder andere lever en vetweef- sel en kunnen ziekteverwekkend zijn. De Unie van Waterschappen hanteert al vanaf 1980 eigen richtlijnen bij het gebruik van zuiveringsslib in de landbouw. Toch kunnen er bij het vol gen van die richtlijn meer zware metalen aan de bodem worden toegevoegd dan het gewas afvoert. Ophoping van zware metalen in de bodem kan dan het gevolg zijn. De Europese Ge meenschap en de Nederlandse overheid menen dat dit niet mag gebeuren; de bodem moet ook in de toekomst duurzaam gebruikt kunnen worden. Daarom is met ingang van 1 januari 1993 het "Besluit kwaliteit en gebruik Overige Organi sche Meststoffen" (BOOM) in werking getreden. Producenten en gebruikers van overige orga nische meststoffen moeten zich nu aan de regels van dit besluit houden. In twee fasen worden de normen aangescherpt. Vanaf 2000 mogen er niet meer zware metalen op de bo dem worden "bemest" dan de oogst van het gewas afvoert. Welke overige organische meststoffen? Onder het besluit vallen: zuiveringsslib, compost en zwarte grond. Zuiveringsslib is een produkt van zuiveringsinstallaties. Het gaat met name om zuiverings installaties van rioolwater maar ook van industriewater zoals zuivel, aardappelzetmeel, suiker en dergelijke. Deze kunnen kalk gebruiken in het zuiveringsproces, waarbij kalk(houdend) slib ontstaat. In 1988 werd nog 25% van het zuiveringsslib in de landbouw afgezet. Afhankelijk van het gehalte aan zware metalen onderscheiden we slib en schoon slib. Ook compost is een produkt dat de land- en tuinbouw toepast. Compost kan gevormd zijn uit zuiveringsslib, gemengde afvalstoffen, dierlijke mest en uit puur plantaardig materiaal. Naast compost is er schone en zeer schone compost, ook afhankelijk van het gehalte aan zware metalen. GFT-compost is een produkt dat steeds meer beschikbaar komt. Het is afkom stig van het gescheiden inzamelen van het groente-, fruit- en tuinafval van de huishoudingen. GFT-compost valt in de categorie schone compost. Onder zwarte grond verstaat BOOM een mengsel van bodembestanddelen en bewerkte orga nische afvalprodukten. Zwarte grond mag niet meer zware metalen en arseen bevatten dan van nature al in schone landbouwgrond voorkomen. Als zwarte grond de toetsingswaarden voor schone landbouwgrond overschrijdt mag het niet gebruikt worden. Voldoet het wel aan de toetsingswaarden dan mag het onbeperkt toegepast worden. Gebruiksnormen Bij het gebruik van slib en compost moeten boer en tuinder rekening houden met twee nor men. Dit zijn: gebruiksnormen, ook wel doseringsnormen genoemd; fosfaatnormen, zoals die ook voor dierlijke mest gelden. De gebruiksnormen worden uitgedrukt in tonnen droge stof per hectare (zie tabel 1 en 2). Op bouw- en maisland mag meer worden gebruikt omdat door het ploegen slib of compost door een dikkere grondlaag (bouwvoor) wordt verdeeld. Daarnaast zijn voor slib en compost ook de fosfaatnormen (zie tabel 3) uit de Wet Bodembescherming van toepassing. Dit betekent dat de maximale hoeveelheden slib en compost ook beperkt kan zijn door de maximale fos faatnorm per hectare per jaar. Het gebruik van slib en compost telt daarom mee in de mest- boekhouding. Bij gebruik zuiveringsslib is grondonderzoek verplicht Vanaf 1 januari 1994 moet de gebruiker van slib of een mengsel waarin slib zit het perceel waarop hij dit produkt wil toepassen vooraf laten onderzoeken. Een bodemanalyse op zware metalen kost circa 500 gulden en is maximaal 6 jaar geldig. Er moet minimaal 1 monster per perceel worden onderzocht en als een perceel groter is dan 3 hectare minimaal een monster per 3 ha. Wanneer uit de bodemanalyse blijkt dat het perceel de toetsingswaarden voor scho ne landbouwgrond overschrijdt, is het gebruik van zuiveringsslib verboden. Er zijn in Nederland verschillende gebieden waar de grond bovengenoemde normen over schrijdt. Hier is het gebruik van zuiveringsslib dus niet toegestaan. Grondonderzoek is nog niet verplicht bij het gebruik van compost en dierlijke mest. Tabel 1 MAXIMALE HOEVEELHEID ZUIVERINGSSLIB in tonnen droge stof per hectare Vloeibaar slib Steekvast slib Schoon Schoon vloeibaar slib steekvast slib Bouw- en maisland 2 ton/jaar 4 ton/2 jaar 5 ton/jaar 10 ton/2 jaar Grasland 1 ton/jaar 2 ton/2 jaar 2,5 ton/jaar 5 ton/2 jaar Overige grond verboden verboden verboden verboden Natuurterrein verboden verboden verboden verboden Tabel 2 MAXIMALE HOEVEELHEID COMPOST in tonnen droge stof per hectare Compost Schone compost Zeer schone compost Bouw- en maisland 3 ton/jaar of 6 ton/jaar of geen beperking 6 ton/2 jaar of 12 ton/2 jaar 12 ton/4 jaar Grasland 1,5 ton/jaar of 3 ton/jaar of geen beperking 3 ton/2 jaar of 6 ton/2 jaar 6 ton/4 jaar Overige grond 6 ton/jaar 12 ton/2 jaar geen beperking Compost is een produkt dat door de gescheiden inzameling van GFT afval steeds meer beschikbaar komt. Bijgaand treft u aan het tiende en laatste bijdrage in het kader van het Voorlichtingspro ject Mest- en Ammoniakmaatregelen (MAM 91). In dit artikel wordt het Besluit kwaliteit en gebruik Overige Organische Meststoffen (BOOM) onder de loep genomen. Onder dit besluit vallen zuiveringsslib, compost en zwarte grond. Eind januari 1993 geeft het pro jectteam MAM 91 een brochure uit over kwaliteit en gebruik van overige organische meststoffen. De MAM is een voorlichtingsproject dat is opgezet door de directies Veehouderij en Zui vel (VZ en Akker- en Tuinbouw (AT) en de DLV. Met de uitvoering zijn belast de DLV, de Informatie- en Kenniscentra Veehouderij en Akker- en Tuinbouw en de Consulent schappen voor de Landbouw. Naast bovengenoemde gebruiksnormen in tonnen droge stof mag een combinatie van slib en/of dierlijke mest en/of compost de fosfaatnorm voor die grond niet overschrijden. Bij meer jarige aanwending mag het gebruik van het betreffende perceel niet wijzigen. Wanneer bij voorbeeld in 1993 12 ton compost (voor 4 jaar) op bouwland gegeven wordt, moet dét perceel tot en met 1997 in gebruik blijven als bouw- of maisland. Tabel 3 MAXIMALE HOEVEELHEID FOSFAAT uit slib en/of compost en/of dierlijke mest, in kilogram men fosfaat (P205) per hectare per jaar 1992 1993 1994* 1995* Bouwland 125 125 125 125 Maisland 250 200 150 125 Grasland 200 200 200 175 Overige grond 70 70 70 70 Nog niet definitief vastgesteld. Tabel 4 GEMIDDELDE SAMENSTELLING zuiveringsslib, huisvuilcompost en GFT-compost in kg/ton Vloeibaar Huisvuil GFT compost zuiveringsslib compost Droge stof 50 700 700 Org. stof 35 175 210 N 53 6.3 8.4 P205 55 3.8 4.2 K20 6 4.0 7.0 Uitrijregels Voor compost en slib geldt evenals voor dierlijke mest een uitrijverbod op besneeuwde grond. Met ingang van 1-1-1994 geldt voor zuiveringsslib in de winter hetzelfde uitrijverbod als voor dierlijke mest. Op grasland is dan een uitrijverbod van oktober tot en met januari van kracht. Op bouw- en maisland geldt het uitrijverbod alleen in de aangewezen gebieden (overwegend zand-, dal- en lössgrond) van september tot en met januari. Compost mag men gedurende het gehele jaar uitrijden. Het is niet verplicht de compost onder te werken. Met ingang van 1-1-1993 gelden voor zuiveringsslib dezelfde regels ten aanzien van emissie- arme aanwending als voor dierlijke mest. Dus op bouw- en maisland direct onderwerken en op grasland in de aangewezen gebieden tot 15 juni emissie-arm uitrijden. Deze plicht geldt met ingang van 1-1-94 op alle grasland tot 15 juni en per 1-1-1995 gedurende het gehele sei zoen. Een uitzondering is gemaakt voor steekvast slib op grasland, tot 1-1-1995 hoeft dat niet emissie-arm aangewend te worden. Mengsels Bij een mengsel van mest, slib, compost en zwarte grond doet zich de vraag voor of het Besluit kwaliteit en gebruik Overige Organische Meststoffen of de mestwetgeving van toepas sing is. Voor mengsels geldt altijd de strengste regel. Een mengsel waarin mest voorkomt valt dus altijd onder de uitrijregels, namelijk het uitrijverbod in bepaalde perioden en verplichting tot emissiearme aanwending. Wil men een mengsel gebruiken dat gedeeltelijk uit slib bestaat, dan moet de grond vooraf onderzocht worden op zware metalen. Mestboekhouding en slib en compost Organische meststoffen hebben hun nut voor het op peil houden van het organische stofge- halte van de grond. Wanneer uitrijverboden het gebruik van dierlijke mest niet toestaan, kan compost een goed alternatief zijn: Schone compost verdient dan de voorkeur. Zuiveringsslib en compost zijn organische meststoffen die voor boer en tuinder interessant kunnen zijn. De overheid stelt regels aan de kwaliteit van zuiveringsslib en compost om te voorkomen dat de bodem "overbemest" wordt met zware metalen en fosfaat. Daarom telt het gebruik mee in de mestboekhouding. Op het afleveringsbewijs moet staan wat de sa menstelling en van welke kwaliteit het slib, compost of mengsel is. Ook de heoveelheid fosfaat moet hierop vermeld worden. Provincie, AID en Bureau Heffingen voeren de controle uit op de uitvoering van BOOM en de Meststoffenwet. Wanneer zij vermoeden dat een boer in overtreding is, zal hij moeten aanto nen dat dit niet het geval is. Er is dus sprake van een omgekeerde bewijslast. Kan de boer niet aannemelijk maken dat hij juist gehandeld heeft, dan wordt er proces verbaal opgemaakt. Eind januari verschijnt een brochure Zuiveringsslib, Compost en Zwarte Grond. Deze brochure is aan te vragen bij Bureau Heffingen te Assen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 19