Vragen en antwoorden MacSharry ■■■m Lr j HRiii Er bestaan bij veel boeren nog on duidelijkheden over de uitvoering van de "MacSharrymaatregelen". Hopelijk zijn de meeste hiervan ver dwenen na het lezen van onder staande vragen met bijbehorende antwoorden. Aan de opstelling hier van is medewerking verleend door de SEV van onder andere ZLM, de DLV, het IKC en het Consulentschap voor de Landbouw. Ik weet nog niet hoeveel zwarte braak en non-food braak ik wil aan melden. Kan ik de aangemelde braak later nog omzetten in non food braak? Ja, percelen die opgegeven zijn voor zwarte braak kunnen nog van be stemming wijzigen, dus naar groene braak of nonfood braak. De bestemmingswijziging (na 14 janua ri) moet worden bijgehouden op het formulier "boekhouding gewassen" en worden vermeld bij de definitieve steunaanvraag. Tot wanneer kan ik de bestemming van de braakgelegde percelen wijzigen? Voor zover nu bekend kan dat tot het moment dat de steunaanvraag definitief is. Waarschijnlijk loopt de aanvraagperiode van 1 maart tot 1 april 1993. Kan ik voor grond waarvan ik alleen economisch eigenaar ben steun aanvragen? Nee, de aanvrager moet ook juri disch eigenaar zijn. Op 1 maart koop ik een geheel be drijf. Kan ik voor die grond braaksteun ontvangen? Nee, van deze grond heeft de aan vrager geen braakaangifte gedaan en kan niet meer voldoen aan de 7 maanden braak. Wel kan deze grond worden gebruikt voor het, met ge- wassteun, verbouwen van MacSharry-gewassen. Indien er een groenbemester is inge zaaid op een braakperceel, is er dan een plicht tot onderwerken na af loop van de braakperiode? De groenbemester zal op enig mo ment na afloop van de braakperiode ondergewerkt moeten worden; dit hoeft niet direkt na de 7-mnd. perio de. In geen geval mag er (direkt of indirekt) enig financieel voordeel van het gewas worden verkregen, dus niet bijv. de grasgroenbemester de winter door laten staan en het volgende jaar vee daarop weiden of het gewas eraf halen. Iemand heeft naast grond in Neder land, ook grond in België. Hij teelt daarop wintertarwe. Waar moet hij steun aanvragen? Aanvrager kan volgens de Neder landse beschikking alleen in aan merking komen voor steun voor de gronden die in Nederland zijn gele gen. Daaorm zal hij ook in België steun moeten aanvragen. Het adres is: Ministerie van Landbouw, Bestuur van Land- en Tuinbouw, Landbouwafdeling, Trierstraat 82, 1040 Brussel, tel. 09-32.2.211.7211. De aanvragen moeten altijd aange tekend verzonden worden. Wordt in het geval van vraag 6 voor de braakverplichting alles apart bekeken? Ja. Een aanvrager zou in het voor deel kunnen zijn doordat hij in beide landen aan de vereenvoudigde rege ling mee kan doen en in dat geval geen grond hoeft braak te leggen. Wanneer mag ik mest uitrijden op braakgelegde percelen? Is alleen toegestaan bij het gebruik van een groenbemester. De voor waarden uit het "Besluit gebruik dierlijke meststoffen" moeten in acht worden genomen. Het is toegestaan om op een braak perceel met groenbemester dierlijke mest aan te wenden, in over eenstemming met het Besluit Ge bruik Dierlijke Meststoffen. Van 15 juni t/m 14 juli moet er sprake zijn van een volledige en gelijkmatige bedekking met de groenbemester. Hoe kan ik emissie-arm aanwenden bij een niet-gras groenbemester? Bemesten voor de inzaai. Ook een injekteur of zodebemester kan ge bruikt worden (wel enigszins afhan kelijk van het stadium van het gewas). Mag op een braakperceel, wanneer daar bijv. Afrikaantjes zijn ingezaaid als groenbemester, graszaad (geen mengsel) als ondervrucht worden ingezaaid voor de oogst van het vol gende jaar? Nee, de groenbemester moet op enig moment na de braakperiode ondergewerkt worden en dat is met een ondervrucht niet mogelijk. Welke non-food/non-feed (nf/nf) ge wassen kan ik telen op braakgeleg de grond? De definitieve lijst met nf/nf gewas sen is door Brussel nog niet gepubli ceerd. Wel is duidelijk dat komend seizoen alleen eenjarige nf/nf- gewassen mogen worden geteeld. Waar kan ik de kaarten verkrijgen en welke schaal moeten die hebben? Er zijn slechts twee soorten kaarten toegestaan: topografische kaart 1:10.000 en kaart van de Planteziek- tekundige Dienst 1:5.000. De topo grafische kaarten 1:10.000 zijn te bestellen bij: Topografische Dienst, afd. kaartverkoop, Postbus 115, 7800 AC Emmen, tel. 05910-96911. De PD-kaarten 1:5000 zijn verkrijgbaar bij: Plante- ziektekundige Dienst, Postbus 1236, 4700 BE Roosendaal, tel. 01650-37753. Bezoekadres: Vughstraat 30. Bij telefonische aan vraag van de kaarten moet een aan vrager duidelijk de ligging van zijn bedrijf kunnen aangeven. Voor welke gewassen kan ha-steun worden verkregen? Harde tarwe, andere tarwe en mengkoren (uitgez. durum-tarwe), rogge, gerst, haver, maïs (incl. sui- kermaïs), graansorgho, boekweit, gierst (andere dan sorgho), kanarie zaad, andere granen, sojabonen, kool- en raapzaad, zonnebloempit ten, 'droog te oogsten' erwten, ca- pucijners en schokkers, tuin- en veldbonen en niet bittere lupinen. Wanneer gaat de braakperiode in? De aanvrage^ kan de aanvangsda tum van de braak zelf aangeven, maar deze moet wel liggen in de pe riode van 15 december t/m 15 ja nuari. Wel geldt dat de periode op z'n vroegst in kan gaan op de dag na ontvangst van de braakaangifte door de DBH. Een aanvrager die bijv. heeft aangegeven dat de braakperio de op 15 december ingaat, maar waarvan de braakaangifte op 22 de cember wordt ontvangen, krijgt als ingangsdatum van de braakperiode 23 december en zal dus tot 23 juli moeten voldoen aan de braakver plichtingen (7 maanden-termijn). De laatste dag voor het indienen van de braakaangifte is 14 januari 1993. Mag ik op grond toegewezen i.v.m. een ruilverkaveling braken? Ja, grond die tot het bedrijf is gaan behoren t.g.v. de landinrichting op grond van het bepaalde in de Land inrichtingswet, hoeft niet in de twee voorafgaande verkoopseizoe nen door de producent zelf voor de landbouw te zijn gebruikt. Mag ik grond met 1-jarige pacht van BBL braak leggen? Nee. Mag ik op grond met 1-jarige pacht van BBL steun aanvragen? Deze gronden behoren tot het be drijf en kunnen daarom worden ge bruikt voor het verbouwen van MacSharry gewassen. Wat betekent de opmerking "inten tie tot oogsten"? De aanvrager moet de bedoeling hebben, en verklaart dit bij de aan vraag, het gewas ook werkelijk te oogsten. Hiervoor moet het gewas op de gebruikelijke manier worden i i verzorgd. Alleen in uitzonderlijke omstandigheden (door de Direkteur LNO als zodanig te erkennen) kan het voorkomen dat het gewas niet geoogst kan worden. Wie zijn door de EG erkend als eer ste verwerker? Informatie hierover is te verkrijgen bij het Produktschap voor Margari ne, Vetten en Oliën of het Hoofdpro- duktschap voor Akkerbouwprodukten, ook met be trekking tot de buitenlandse verwer kers. Aanvrager kan de eerste verwerker vragen om de erkenning aan te tonen. Ook voor het verkrij gen van kontakten zal hij zich tot een verwerker moeten wenden. Ook een erkende commissionair die partijen verzamelt en ze later afle vert wordt gezien als een eerste ver werker. Ik heb pas 10 ha grond gekocht. Mag ik hierop braken en braaksteun aanvragen? Nee, niet als dit geen geheel bedrijf is. De aanvrager moet in de twee voorafgaande verkoopseizoenen de grond zelf voor de landbouw heb ben gebruikt. Ook mag het geduren de 1987 t/m 1991 niet permanent als weidegrond, grond voor meerja rige teelten, bosgrond of grond voor niet-agrarische doeleinden zijn ge bruikt. Op een braakperceel heb ik gras groenbemester gezaaid. Om deze goed te laten verteren en te voorko men dat hij "ingekuild" wordt wil ik een snede afvoeren. Mag dat? Nee, in geen geval mag de groenbe mester van het land worden verwij derd. Ditzelfde geldt voor eventueel op het land opgekomen onkruid. Grond wordt gepacht van familie. Mag deze grond aangemeld worden om braak te leggen? Ja, indien hiervoor een, op basis van een overeenkomstig de Pachtwet door de grondkamer goedgekeurd pachtkontrakt voor is afgesloten. Ik verbouw meer dan 12,9 ha tarwe. Moet ik nu braken? Nee, de aanvrager maakt zelf de keuze of er aan de algemene rege ling (met braakverplichting) of aan de vereenvoudigde regeling wordt deelgenomen. Bij deelname aan de vereenvoudigde regeling kan er voor maximaal 12,9 ha (produktieregio 1) steun worden verkregen. Ik lever meer dan 92 ton graan af. Moet ik nu braken? Nee, zie antwoord vorige vraag (92 ton is de gemiddelde opbrengst die er in produktieregio 1 wordt gehaald met een oppervlakte van 12,9 ha, voor produktieregio 2 met 18,18 ha). Ik wil voor mijn totale bed rijfsopper- vlakte (100 ha) steun aanvragen. Ik ga naast de braakliggende gronden alleen maar MacSharry-gewassen verbouwen. Hoeveel ha moet ik braak/eggen? Om voor 100 ha steun te krijgen, moet er 15% van deze oppervlakte worden braakgelegd. Dus 15 ha braak en 85 ha verbouwen van MacSharry-gewassen. Ik wil 20 ha bebouwen met MacSharry-gewassen. Hoeveel ha moet ik braak/eggen? Naast de verbouw van 20 ha MacSharry-gewassen, moet er 15% van de 'totaal voor steun in aanmer king komende oppervlakte' worden braakgelegd. Dit betekent dat er naast de 20 ha MacSharry- gewassen er een oppervlakte van 3,53 ha moet worden braakgelegd. De totaal voor steun in aanmerking komende oppervlakte bedraagt dus 23,53 ha. Moet ik, als ik niet ga braken, nu een formulier invullen? Nee. Vragen dierlijke regelingen: Ik lever in januari stieren af. Wan neer kan ik die aanmelden voor premie? Hiervoor komt een overgangsrege ling. Het is nog niet duidelijk hoe de ze regeling er uit komt te zien. Ik heb vee! los land (huur) voor snij- maïs. Worden die meegerekend als voederareaal voor mijn eigen bedrijf? Nee, ook hierbij geldt dat het in eigendom, erfpacht of pacht moet zijn. Ik verbouw aardappelen bij mijn buurman. Hij teelt dan weer maïs bij mij. Kan hij óp die maïs steun aan vragen? Nee. Hierbij geldt hetzelfde ant woord als bij de vorige vraag. Hectaresteun/interventie Kan voor een perceel ingezaaid met een mengsel van gerst, haver en erwten steun worden verkregen? Volgens de definitie van "perceel" in de Nederlandse beschikking kan het niet. Volgens de EG tekst zou het bij een mengsel van "Mac Shar- ry gewassen" echter wel mogen. Wel zal dan slechts voor het gewas met het laagste steunbedrag wor den betaald. Overname van grond/bedrijfs vormen Vallen percelen die in het kader van een kavelruil zijn toebedeeld onder dezelfde versoepelde bepaling t.a.v. de gebruikstitel en de minimale ge- bruikstermijn van twee jaar bij braak legging? Nee, kavelruil valt, in tegenstelling tot een ruilverkaveling, niet onder deze bepalingen. A/s een producent twee bedrijven heeft met een eigen DBH nummer en een daadwerkelijk gescheiden bedrijfsvoering, kan deze producent dan voor beide bedrijven een aparte aanvraag indienen? Nee, zolang hij als natuurlijk persoon eigenaar is van beide bedrijven wor- VRIJDAG 8 JANUARI 1993 I1 den deze bedrijven samen als één bedrijf gezien voor de Mac Sharry regeling. Als één van de bedrijven een rechtspersoon zou zijn zou het wel mogelijk zijn, zolang er geen sa menwerkingsverband tussen de be drijven is. Braaklegging/groenbemesters Een akkerbouwer gaat 17 ha "Mac Sharry gewassen" telen en doet daarbij mee aan de algemene rege ling. Hij moet 3 ha baakleggen. We gens de perceelsgrootte legt hij echter 3,2 ha braak. Kan hij voor de extra braakgelegde 0,2 ha steun krijgen? Ja, volgens de herziene beschikking is de producent hierbij niet meer af hankelijk van controle, maar kan hij tot maximaal 10% extra land, met een maximum van één ha uit pro- duktie nemen. In vraag 4 van de rubriek Overname van grond/bedrijfsvormen wordt aangegeven dat een pachtkontrakt uiterlijk op de datum van aanvraag (dus voor 15 mei) moet zijn goedge keurd. Deelnemers aan de braak moeten echter al eerder percelen opgeven. Hierbij moeten ze verkla ren de desbetreffende percelen te pachten of in eigendom te hebben. Wat is in dit geval de uiterste datum van goedkeuring van het pacht kontrakt? Op het moment van aanmelden van de braakpercelen verklaart de pro ducent aan de voorwaarden t.a.v. de gebruikstitel van de betrokken per celen te voldoen. Dit moet dan van zelfsprekend ook daadwerkelijk zo zijn. Overigens zal dit bij braak te leggen percelen niet vaak aan de or de zijn omdat deze percelen al ten minste twee jaar in gebruik moeten zijn bij de aanvrager. Hoeveel en op welke manier mag dierlijke mest worden uitgereden op braakgelegde percelen? Volgens de beschikking moet dit van te voren worden aangegeven en moet er aan voorwaarden t.a.v. de groenbemester worden voldaan, zo als voldoende zaaizaad gebruiken en zorgen voor een volledig een gelijk matige grondbedekking van 15 juni tot en met 14 juli. Voor de overige voorwaarden geldt het besluit ge bruik dierlijke meststoffen. Bij de teelt van een grasgroenbemester gelden de bepalingen t.a.v. dosering en toedieningswijze voor grasland, bij de teelt van een andere toegesta ne groenbemester gelden de bepa lingen voor bouwland. In veel gevallen is emissie-arme aanwen ding verplicht. A/s een akkerbouwer nog niet zeker is van het areaal Mac Sharry gewas sen dat hij volgend jaar gaat telen, hoe kan hij dan nu al de benodigde braakpercelen opgeven. Deze akkerbouwer doet er verstan dig aan te berekenen wat hij maxi maal aan braak te leggen hectares nodig heeft en dit aan te melden. Bij de opgave van de steunaanvraag, in mei, kan namelijk het aantal braak hectares wel verlaagd maar niet ver hoogd worden t.a.v. de braakopgave in december/januari. Kan wijziging in het soort braak, zwart, groenbemester of non-food gewas na de braakaangifte plaats vinden? Ja, tot en met 14 januari kunnen mutaties in de braaklegging worden opgegeven door het indienen van een nieuwe braakaangifte. Na deze datum moeten wijzigingen worden opgegeven bij de aanvraag van hec tare steun. Bij deze laatste is het niet meer mogelijk het braakareaal uit te breiden of opgave te doen van het gebruik van dierlijke mest op braakpercelen. Mag op een braakperceel onder een toegestane groenbemester graszaad als ondervrucht worden ingezaaid voor de oogst van het daaropvol gende jaar? Nee, er mogen geen tweejarige ge wassen worden ingezaaid omdat daarmee financieel voordeel zou worden verkregen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 17