lÖaW Goede voornemens. DE ECHTE VROEGE AARDAPPEL IS NIET MEER TE STUITEN De Frieslander: (am) nu 's lands vroegste aardappel drainage drainage doorspuiten egalisatie spitten AKKERBOUWERS OPGELET!!! GEVRAAGD: Ëen mestcontract voor varkensmest met gegarandeerde maïsafname/C.C.M. Voor inlichtingen èn aanbiedingen telefoon: 04137 - 9620 telefax: 04137 - 9630 Dubbeldoel-ras. "een rijke ervaring". LekkeriarnHer en Prior (A.M.) als vroege aardappel, altijd succes! In de teelt milieu-vrien delijk I Bij de han del zeer ge liefd Bij de consument een feest maal Lekkertander en Prior VRIJDAG 8 JANUARI 1993 Als we de verhalen moeten geloven gaan we een goed jaar tegemoet! Aan goede voornemens geen ge brek. Weer eens stoppen met roken is een pracht voorbeeld. Meer be wegen en minder eten zijn allemaal bekende kreten. Als het echter op volhouden aan komtecht consequent volhou den? Soms vraag ik me af of die plannen goed doordacht zijn. Of is het een bevlieging: het klinkt zo leuk. Ik hoef u daarvan geen voor beelden te geven, u kunt die zelf best invullen. Plannen maken en dan? Wat houdt dat in op termijn, verkoop je jezelf met beide ogen aan een ander, een opwelling? Ons jagers is de kreet bekend: "De natuur moet de natuur doen". Ner gens aankomen, alleen maar naar kijken (in het gunstigste geval op grote afstand, want je bent geen deskundige), maar er wel volop aan meebetalen. Er zijn lieden die deze kreet als zaligmakend hanteren en dit volhouden, maar consequent? Rondkijken zie je dat de meest fana tieke zelfregulator er totaal niets van terecht brengt! Wat voorbeelden: het gazon wordt niet meer ge maaid en de rozen, appel- en pere bomen niet meer gesnoeid knotwilgen laat u groeien tot ze let terlijk kapot barsten de vliegen in uw huis gaan hun gang, leggen eitjes op het vlees dat u gaat braden, want de vliegen mepper is verboden tanden poetsen nooit van gehoord, en evenmin van de kapper tot overmaat van ramp hoort u dat uw kleinkinderen niet worden in geënt. Uw kinderen volgen immers Uw voorbeeld. Ik voorspel u een knetterende familieruzie, zijn ze nou helemaal, uw kleinkinderen niet inenten, wat denken ze wel! Gebeurt dit alles beste weidgeno- ten? Welnee. Dus toch niet de na tuur de natuur laten doen. Consequentniet in het eigen straatje, dat doet pijn! Wèl in het straatje van de ander. Hoe is het werkelijk? In grote delen van de hele wereld, ja u leest het goed, de hele wereld is zelfregulatie, de natuur de natuur la ten doen, najagen van wind, een hersenschim, een farce. In onze we reld, in de natuur, heerst het recht van de sterkste, ook in de dierenwe reld. Eten en gegeten worden. Bij het ontbreken van één schakel, 'n sterkere, op welk niveau dan ook moet de mens, het grootste roofdier ter wereld, ingrijpen'. Niet met de botte bijl, geen leuke korte- termijnscore wat de politiek nogal eens doet, maar echt goed vooruit gedacht. Dat laatste geeft resultaat, direct maar ook op lange termijn, én zichtbaar voor iedereen. Als zulke beslissingen gebaseerd zijn op ja renlange ervaringen is dat ver standig. Wij jagers, natuurbeschermers van het eerste uur, al vele tientallen ja ren lang, kunnen als geen ander over natuurbescherming meepraten en vooral meedoen! Dat die inspan ningen zinvol zijn is elk jaar te zien. Een overvloed aan wild was er weer, dankzij de jacht, gereguleerd door jagers. Op de totale bevolking van ons land een handjevol dat er voor zorgt dat, overal waar de grondeigenaar zo wijs is - of dit land bouwers zijn of niet - de jacht op hun gronden toe te staan, een goede wildstand bestaat. Waar dat miet ge beurt, is of komt onherroepelijk de ver arming. Ik ken gebieden waar de havik en vos zo talrijk zijn dat geen enkele kleinere vogel/diersoort meer voorkomt. Is dit natuurlijk? Nee, want in de ke ten van zelfreguleren ontbreekt iets natuurlijks, nl. een vogel- of dier soort die havik en vos aangevuld met meeuw, kraai en ekster op een normale (evenwicht) populatie houdt. Waar ook ter wereld dit evenwicht ontbreekt kan de mens alleen sturen. Goed bejagen, een verantwoord wildBeheerPlan, ge toetst en goedgekeurd. Al jaren lang bewijzen reeds vele honderden WBE's (WildBeheerEen- heid) in ons land, ook in de be schermde natuurgebieden, hun waarde, dag in dag uit. Zelfregulatie, de natuur de natuur laten is alleen mogelijk door inbreng van die ont brekende schakel, de jacht door jagers! T. Huis in 't Veld Het adres voor vakkundige verzorging van: met sleuf/sleufloos in bestaande boomgaard van drainage met kilverbord met laserinrichting tot 40 cm diep en evt. gelijktijdig zaaien Vraag vrijblijvend inl. bij; B.V. DRAINAGE BEDRIJF SCALDIS 4454 AA BORSSELE (HOL.) MONSTERWEG 47 - TEL. (01105) 2207 Bij de teelt van vroege consumptie-aardappelen komt het op snelheid aan. Hoe vroeger men kan rooien, hoe meer kans dat men de massale aanvoer vóór is. Voor de teler betekent dat in veel gevallen een dubbele prijs. Het blijft evenwel een moeilijke keus. Een weekje later geeft vijf ton meer opbrengst, maar de prijs kan inmiddels ook drastisch zijn gedaald. Logisch dat de teler van vroege aardappelen veel belang heeft bij een supervroeg ras. Als het maar produktie oplevert. De Frieslander is zo'n ras. Als andere telers nog twijfelen, zijn Frieslandertelers al aan het rooien. En altijd tegen de hoogste prijs, want nog steeds geldt: "zorg dat je de massa vóór bent". Het eerste geheim van een geslaagde vroege teelt schuilt in de kwaliteit van de kierhen. Hoe sterker deze kiem is, hoe sneller de start, hoe vroeger kan worden gerooid. Die kiem mag dan natuurlijk tijdens het poten niet afbreken. De Frieslander is zo'n ras. De kiemen zitten zo vast aan de knol dat die zich pro bleemloos (voorzichtig) machinaal laaf poten. En het ver wonderlijke is, dat bij het rooien de knollen juist heel los aan de plant zitten. Het tweede geheim van een geslaagde vroege teelt is dat je het ras vroeg moet kunnen planten. Ook onder minder gunstige omstandigheden. (Zoals zo vaak het geval is in het vroege voorjaar). De Frieslander is zo'n ras. Het ras is, wat men in wetenschappelijke kringen noemt, zeer weinig gevoelig voor koude-stress. Het groeit tegen alle verdrukkingen in. Gedijt ook in een koud, nat voor jaar en is uitzonderlijk sterk tegen onderzeeërvorming. Het derde geheim van een geslaagde vroege teelt is dat je met je oogst meerdere kanten op kunt. Het moet een "dubbeldoel ras" zijn. De Frieslander is zo'n ras. Vroeg gerooide Frieslanders brengen, op de versmarkt, niet alleen een hoge prijs op wegens de vroege aanvoer, ze brengen ook nog eens iets extra's op wegens hun goede smaak. Die smaak is direkt goed, al vanaf de allervroegste levering. En als frites-aardappel scoort de Frieslander, met 23 punten, als nummer twee direkt na Bintje (24 punten). Voor de "chipskleur" lag de waardering voor beide ras sen even hoog. Ook de praktijk heeft dat al ontdekt. Op de veilingen brengen de "bonken", met als bestem ming de ambachtelijke patat-bakkers, de hoogste prijzen op, en in de Flevopolders worden de Frieslanders op praktijkschaal verbouwd voor vroege industriële verwer king tot frites. Maar, toen het afgelopen seizoen de vroege- frites-markt plotseling ineen stortte, door goedkope import uit het zuiden, zwaaiden alle Frieslanders een andere kant op en brachten, dankzij hun goede consumptiekwaliteit en smaak, de dubbele prijs op in de verse con sumptiesector. Dat is nu het voordeel van een Het vierde geheim van een geslaagde vroege teelt is dat een ras voor alle gebruikers aantrekkelijk moet zijn. De Frieslander is zo'n ras. Hij heeft een lang-ovale en regelmatige knolvorm en is zuivergeel van kleur. Hij is vast in de kook, terwijl de grote maten zeer geschikt zijn voor de bereiding van vroege pommes frites. Natuurlijk is dit nieuwe ras resistent tegen aardappel moeheid en wratziekte. En zoals van een milieuvriende lijk ras verwacht mag worden, zeer weinig gevoelig voor ziekten, plagen, virusbesmetting, kringerigheid, rooibe- schadiging en droogte. De Frieslander voelt zich dan ook op iedere grondsoort thuis. Voor phytophthora in het loof is de Frieslander in de meeste gevallen "disease escaping" d.w.z. de ernstige ziektedruk vóór. En voor phytophthora-aantasting in de knol is het ras, practisch gesproken "onvatbaar". Het gevolg is dat een teler, zonder oogstrisico te lopen, afhankelijk van groei en weersomstandigheden, een minimaal gewasbescher mingsschema kan aanhouden. Het laatste geheim van een geslaagde vroege teelt is natuurlijk een ras met het hoogste saldo. De Frieslander is zo'n ras. In het Goereese, op het Ouddorpse duinzand werden de Frieslanders tussen 5 en 15 maart geplant. Ondanks het ongunstige voorjaar rooide men reeds op 3 juni, 16 ton per ha. In de derde week van juni oogstte men, "voor de voet op" 23 tot 25 ton per ha. In het Eerstelingen-gebied rond Broek op Langedijk oogstte men in de eerste week van juli 35-40 ton per ha met 60% 50-op. Tien dagen later haalde men in het uiter ste Noorden van Friesland en Groningen dezelfde opbrengsten. Alles van de volle grond zonder plastic bedekking. Zelfs van de allervroegste oogst, waren de afnemers vol lof over de smaak. In de Flevopolders lag de oogst voor de industrie per 15 augustus op 55 ton met 73% 50-op. Frieslandertelers hoort men dan ook niet klagen. Het is overigens niet,alleen de Nederlander die de Frieslander heeft ontdekt. De aardappel mag zich verheugen in een snel groeiende populariteit in de gehele Benelux, Zwe den en in Zuid-Duitsland. Een echte vroege Europeaan, en iedere teelt is Wilt u meer weten? Vraagt u ons dan eens (Selectiebe- drijf Kooi 05180-1817) om het gratis toe te zenden boek werk "Teeltaanwijzing voor vroege aardappelteelt". Direct pootgoed bestellen mag natuurlijk ook. Uw plaatselijke pootgoedleverancier is u graag van dienst. Met Een Lekkerlander of een Prior-veld hoeft u niet of nauwelijks te spuiten tegen pnytophthora-rot. (En de Prior is bovendien onvatbaar voor aard appelmoeheid). Zeer vroea rooibaar, lang houdbaar, hoge opbrengsten. Sterk tegen alle ziekten en knolgebreken. Want ze zijn voor alle bestemmingen geschikt. Want beide zijn wer kelijk overheerlijk van smaak. Ze schillen gemakkelijk, zonder pitten. Voldoende bloemig en toch vast in de kook, bakken prachtig geel. De Lekkerlander knol len zijn ovaal, die van de Prior zijn lang (b.v. voor hele lange frites). Zijn ook erg geliefd bij volkstuinders om hun probleemloze teelt zonder bestrijdings middelen. Pootgoed, in iedere maat, is nü beschik baar bij uw pootgoed leverancier. aardappelen als traktatie!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 16