CZAV heeft opnieuw goed boekjaar achter de rug Informatie over interne markt of videotex 'Verstandig omgaan met uw rug' Regionale werkgroepen kamperen bij de boer VEKABO NIEUWS Omzet en ledenaantal groeit Acquisitie CZAV Fusie CZAV en WCLV juridisch afgerond AOC-Zeeland start nieuwe cursus Vekabo bundelt aanbod mini campings in gids De Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging (CZAV) in We- meldinge heeft opnieuw een goed boekjaar achter de rug. In het sei zoen 1991/1992 werd ondanks een lagere omzet bij de coöperatie toch een netto-resultaat geboekt van De CZAV te Wemeldinge heeft per 1 januari jl. Gerard M. de Jager Ge wasbeschermingsmiddelen bv te Kapelle overgenomen. Met deze ac quisitie en de daarmee samenhan gende verbreding van het draagvlak hoopt de coöperatie zijn leden nog beter van dienst te kunnen zijn. f 1,25 miljoen. De omzet in geld steeg ruim f 3 miljoen tot ruim f 114 miljoen. Het grootste deel van deze stijging komt voor reke ning van de Agrimarkt/Agriland- winkels, die de coöperatie ex ploiteert. De CZAV zag in het afgelopen boek jaar de graanomzet met 4.600 ton (ruim f 2 miljoen) dalen. Ook in de organische mest/schuimaarde was sprake van een afname. Daartegen over staan omzetstijgingen in mest stoffen, gewasbeschermingsmidde len en vloeibare brandstoffen. Een flink deel van deze groei is te dan ken aan nieuwe afnemers. De CZAV kreeg er in het afgelopen boekjaar 95 leden bij, onder wie 60 ex-leden van de WCLV te Wouw. Door overlijden en bedrijfsbeëindi ging werden 12 leden uitgeschre ven, zodat per saldo het ledental met 83 toenam. De CZAV heeft nu 663 leden. Dankzij het gunstige bedrijfsresul taat zal de CZAV de volgende extra nakortingen uitbetalen: meststoffen 3%, veevoer 2%, gewasbescher mingsmiddelen 4% en gewasbe schermingsmiddelen speciaal voor de fruitteelt 6%. Hiermee is een be drag gemoeid van f 516.000,—. Na een extra afschrijving van Telers brengen hun tarwe naar f 500.000,— resulteert een netto- fjp C7AV winst van f 1.250.000,-. Winkels In het jaarverslag van de CZAV maakt direkteur S.C. Rijlaarsdam melding van een gunstige gang van zaken bij de Agrimarkt en de Agri- landwinkels. De omzet van de Agri markt nam met ruim 5% toe van f 37,4 miljoen tot f 39,4 miljoen en die van de vier Agrilandwinkels steeg met ruim 9% van f 6,7 mil joen naar f 7,4 miljoen. De hogere kosten in de detailhandel, met name de personeelskosten, konden goed deels door de omzetstijging wordën opgevangen. De Algemene Vergadering van de CZAV, waar de jaarcijfers zullen worden besproken, vindt plaats op vrijdag 15 januari a.s. om 14.00 uur in de Prins van Oranje te Goes. Het bestuur stelt voor het voordelig sal do toe te voegen aan de reserve nieuwbouw. Na het huishoudelijk gedeelte wordt een inleiding gehou den door mevr.drs. J.E.W. Broerse over biotechnologie. Aan het begin van 1993 wil ik u en de uwen namens onze Vekabo-besturen een gelukkig en voorspoedig jaar toewensen. Al wat onze kampeeractiviteiten betreft, hopen we uiteraard op een goed en voorspoedig 1993, hoewel ik persoonlijk op dit punt niet in juichstemming verkeer. Enkele weken geleden heeft de Tweede Kamer besloten dat het kamperen bij de boer beperkt moet blijven tot maximaal 10 eenheden het hele seizoen, plus 5 gedurende 6 weken in het hoogseizoen. Voor de meeste provincies en ook voor Zeeuws- Vlaanderen houdt dit een verbe tering in, voor de rest van onze provincie blijft alles ongeveer hetzelfde. Als Vekabo-bestuur zijn we teleurgesteld dat de staatssecretaris geen gehoor heeft gegeven aan onze dringen de en herhaalde verzoeken om 15 eenheden gedurende het hele seizoen toe te staan. Ook enkele gemeenten in onze provincie hebben nog geprobeerd dit te bewerkstelligen, maar van ons provinciebestuur hebben wij in deze helaas geen steun gehad. Blijkbaar is de lobby van voorna melijk de Recron, zowel in Den Haag als in Middelburg, sterker gebleken dan de onze. Hoe dan ook, dit besluit is genomen, en we moeten er van uitgaan, dat hiermee de komende jaren ge werkt zal gaan worden, .want een nieuwe W.O.R. zal zeker nog jaren op zich laten wachten vol gens de laatste informatie. In december zijn in Zeeland per regio gesprekken geweest met vertegenwoordigers van provin cie, gemeenten, Recron, land bouworganisaties en Vekabo. Aan de orde zijn geweest: kwaliteitsnormen, zo moge lijk uniform binnen de pro vincie; regeling piekopvang, d.w.z. een mogelijke uitbreiding tot 15 eenheden met Hemelvaart en Pinksteren; problematiek rond de aanwe zige stacaravans; voortzetting of afbraak bij be drijfsbeëindiging; beperking van het aantal mini-campings via zonering of quotering. Besloten is dat per regio werk groepen zullen worden gevormd die deze punten nader gaan be zien en uitwerken. Duidelijk is wel geworden, dat wij terdege werkzaam zullen moeten zijn, AMFLKtN CDVJ.DE dS)OER EDEKAT/E ZETLAND om te voorkomen dat wij geheel in de hoek worden gedrukt waar de klappen vallen. De laatste maanden is op alierlei niveaus de plattelandsproblema- tiek aan de orde geweest. Hoe kan verloedering van het platte land worden voorkomen en wat moet er gebeuren met leegko mende bedrijfsgebouwen, door de versneld voortgaande sane ring in de landbouw? Ook onze landbouworganisaties hebben in samenwerking met de Heidemij een dergelijke discussie georga niseerd. Helaas vond men het blijkbaar niet nodig Vekabo hier voor uit te nodigen, hoewel wij menen zeer nauw betrokken te zijn bij deze problematiek, en dit ook bij herhaling hebben kenbaar gemaakt. Begin december werden wij op geschrikt door het overlijden van de heer Muller, voormalig consu lent van de kampeerraad in onze provincie Velen van u zullen zich hem herinneren van de cursus sen. Hij beheerste de problema tiek rond het kamperen bij de boer als weinig anderen, en was altijd bereid ons van advies te dienen. Vekabo Nederland De gidsen voor 1993 van Vekabo-Nederland zijn klaar, en inmiddels is een begin gemaakt met de verspreiding op de beurs in Zuidlaren 19-21 december en in de Frieslandhallen 27-29 de cember. Wij hopen nog deel te nemen aan de komende beurzen in Zuidlaren, Den Bosch en Den Haag. Verzorging van de beurzen gebeurt door de regionale Veka- bo's, wat inhoudt dat die in Den Haag op 6 en 7 februari door ons moet worden bemand. Ook de ANWB-gids is weer ver schenen. Hopelijk dragen al de ze promotie-activiteiten bij aan een goed seizoen. Twee vergaderingen heeft het voor malig bestuur van de WCLV moeten beleggen om de fusie met de CZAV officieel af te ronden. Dit overeen komstig artikel 34 van de statuten. Op de eerste bijeenkomst waren slechts 15 van de 276 leden aanwe zig. Minimaal twee-derde was ver eist. De tweede vergadering stemden 13 leden met in totaal 43 stemmen voor definitieve opheffing van de WCLV. In 1990 is met de CZAV een eono- mische fusie aangegaan voor de tijd van drie jaar. Leden van de WCLV zijn tot 1-1-1993 collectief lid van de CZAV en plukten als zodanig de vruchten. Inmiddels hebben vrijwel alle leden van uit het Brabantse zich individueel aangemeld als lid van de CZAV. Wie in het bezit is van een personal computer met moden kan op Video tex informatie vinden over de uit voering van de grenscontroles vanaf 1993. Op 1 januari jl. is de Interne Markt van start gegaan. Dit betekent voor het goederenverkeer dat vanaf die datum de controles niet meer aan de binnengrenzen van de EG zullen worden uitgevoerd. Er zal wellicht bij het bedrijfsleven nog onduidelijk heid bestaan over de wijze waarop uitvoering wordt gegeven aan een aantal (overgangs-)maatregelen. Daartoe is in de videotexdienst van het ministerie van Landbouw infor matie opgenomen over fytosanitaire zaken, veterinaire zaken, levensmid delencontroles, visserijprodukten, zuivelprodukten, diervoeders en zootechniek. Ook zijn de telefoonnummers opge nomen van diensten waar gedetail leerde informatie kan worden verkregen. Het gaat hierbij om in stanties als de Planteziektekundige Dienst, de Rijksdienst voor de keu ring van Vee en Vlees, verschillende produktschappen en de Stichting Centraal Orgaan Zuivelcontrole. Om toegang te krijgen tot deze in formatie moet met behulp van de communicatie-software gebeld worden met 06-7300. Rugklachten, hoe komt u eraan? Rugklachten, ze zijn er in alle soor ten en maten. De één heeft pijn in de onderrug en de ander tussen de De vier regionale organisaties voor "kamperen bij de boer" waaronder Vekabo Zeeland, hebben gezamen lijk een .gids uitgegeven. In deze gids staan alle mini-campings en overige recreatiemogelijkheden op het platteland vermeld. De brochure telt ruim 80 pagina's en geeft een overzicht van alle adressen en telefoonnummers van de ruim 450 leden van de Vereni ging van Kampeerboeren in Noord en Oost-Nederland, Zeeland, Bra bant en Limburg. Per regio is een lijst opgenomen van de minicam- pings en vakantieverblijvenn met een agrarisch karakter, inclusief de bijbehorende voorzieningen. Ze|fs minicampings in Frankrijk en Portu gal worden genoemd. Wat betreft het aantal minicampings in Neder land spant de Zeeuwse kust de kroon, maar ook in het binnenland komen er steeds meer kampeer- en verblijfsmogelijkheden op het boe renerf. De brochure "Recreëren op het platteland '93 kost f 2— en kan o.a. worden besteld bij de fam. Stienstra, Ettelandseweg 25, 8316 RM Marknesse, tel: 05274 - 3339. schouders. Waar de pijn zich dan "ook lokaliseert, het is een verre van prettig gevoel en de arbeidsvreugde daalt met sprongen of verdwijnt to taal. In de gehele agrarische sector komt rugpijn veelvuldig voor. Zowat de helft van hen die werkzaam zijn in deze sector klaagt erover. Oorzaken van rugklachten verkeerde werkhouding; te lang achtereen in dezelfde houding werken; te zware voorwerpen tillen en sjouwen; voorovergebogen werken; trillingen van trekker of snoei- schaar, etc.etc. Al deze bezigheden kunnen overbe lasting van de rug en derhalve rug klachten veroorzaken. Hoe rugklachten te voorkomen? Door verstandig om te gaan met uw rug kunnen veel klachten voorko men en reeds bestaande klachten verminderd worden. Het AOC- Zeeland e.o. start daarom in goed overleg met de Gewestelijke Sociale Commissie van het Landbouw schap een korte cursus waarin ge leerd wordt wat er nodig is om uw rug zoveel mogelijk te sparen. In de ze cursus die bestaat uit 4 lessen van 1 VA uur wordt door een tweetal fysiotherapeuten door mid del van dia's, video en mondelinge uitleg alsmede het in praktijk bren gen van in de cursus aangeleerde vaardigheden getracht u beter te le ren omgaan met uw eigen lichaam i.c. uw rug. Dit kan mogelijk aanpas singen in uw werk (omstandighe- AGRARISCH OPLEIDINGSCENTRUM ZEELAND EN 0M3TFEKEN den) vragen, maar het doel daarvan is dat u uw werk langer en met (meer) plezier kan volhouden. Waar en wanneer wordt deze cur sus gegeven en wat zijn de kosten? De cursus zal gegeven worden in de sportzaal van het AOC-Zeeland e.o., Stationspark 39 te Goes op de woensdagen 13 en 20 januari 1993 en 3 en 10 februari 1993 van 19.30 tot 21.00 uur. De kosten bedragen f 120,— per cursist. Het minimale aantal deelnemers is gesteld op 10, het maximale op 25 personen. Aanmelding tot deelname/Verkrij gen nadere inlichtingen Aanmelding (schriftelijk of telefo nisch) kan plaatsvinden bij het AOC- Zeeland e.o. Stationspark 39, 4462 DZ te Goes, tel. 01100-27203, t.a.v. mevrouw I. v.d. Male/de heer L. Reij- nierse. Aldaar zijn ook nadere inlich tingen te verkrijgen. Andere lokaties Bij voldoende animo kan deze cur sus ook in andere regio's gegeven worden. Plaats en tijdstip zullen dan nader worden bepaald.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 15