■Öoïn Steeds meer in de hoek gedrukt Met nieuwe moed beginnen! Ploegwerk en tarwe zaaien nog niet klaar Drijfmestopslag in de knoei VRIJDAG 8 JANUARI 1993 Ook in onze NOORD-WESTHOEK hebben we van het prachtige win terse weer genoten. Waar de laatste werkzaamheden hebben plaats ge vonden, heeft zo'n vorstperiode veel goed gemaakt wat de structuur be treft. Maar de winter is nog niet voorbij en allerlei weer is nog moge lijk. Jammer dat de grond zo snel hard was, gezien er nogal wat in de startblokken stonden om tarwe te zaaien. Maar het ging haast ner gens vooral op al eerder geploegde grond. Verder is het zo rond de jaarwisse ling rustig op de bedrijven. Alleen goed oppassen dat de vorst buiten de deur bleef. Verkopen en afleveren voor zo ver dat nodig was, blijft dan achterwege tot na de feestdagen. Wat zullen de prijzen gaan doen na de rustperiode? Alles zo aanhorende nog niet veel positiefs, al denken an deren daar weer anders over, echter niet in overdreven vorm. Weer ande ren denken dat we in geheel de han del gemanipuleerd worden door (steeds minder) be- en verwerkers. Al is dat ook moeilijk na te trekken. Maar dat tussen producent en con s' 'ment nogal wat marge zit, weten we "allemaal. Maar in andere be drijfstakken is dat net zo. En zo zijn we nu aan het nieuwe jaar begon nen 1993. Het jaar nu met de grenzen open vol onbekendheden in elke vorm. Het open gat in een wijde vlakte zoals iemand het noemde. Het zal de no dige ondernemingsgeest zijn die ons weer vol en ambitieus aan de slag doet gaan. Als het even kan met moed naar beter, maar 't meest vertrouwende op ons zelf, het zoge naamde eigen broek ophouden. We hebben weer geleerd van de laatste acties. Hoe er vóór ons en óver ons gedacht wordt. In een val op een weiland zetten en dan de dam afsluiten. Een andere bevol kingsgroep had dit misschien niet zo gemakkelijk over zich heen laten komen. Een oud-hoofdbestuurder stelde dat wij als landbouw mak gaan aan fatsoen. Maar zo van huis zijnde heb ik ge hoord, dat een aantal personen bin nen de bedrijfstak (niet bestuurlijk gebonden) landelijk via een zoge naamd platvorm alles eens op een rijtje heeft gezet. Men is het met het hedendaagtse bestuurlijk gebeuren binnen de bedrijfstak niet eens. De laatste jaren worden we steeds meer de hoek ingedrukt en uitgeran geerd. En men vindt de tegendruk veel te klein. Op den duur is dit niet meer te verkopen, vooral voor veel jongeren niet. Nu de grenzen open zijn, willen we proberen om wat meer inzicht te krijgen in hoe men elders binnen de EEG werkt, gezien de prijsontwikke lingen daar. Dat het COPA er is we ten we allemaal, maar wat voor positieve werking ervan uitgaat weet haast niemand. We gaan nu de eerste weken de aangekondigde vergaderingen be zoeken. Hopende iets positiefs op te vangen. We zitten daarop te wach ten, maar helderzienden lopen er niet veel rond. Maar dat het zaaiplan nog lang niet rond is, dat is zeker en dat land verhuren voor tuinbouwge- wassen haast onmogelijk is, dat weten we ook. Afgelopen jaar gaf een teleurstellend rendement, en weer worden velen voor de keuze gesteld deze gewassen in het bedrijf op te nemen in '93. De prijsvorming en afzet op de veilingen konden ook beter, maar elk jaar is op zich. We hopen dat we uit alle informatie die op ons afkomt een juist bouwplan op kunnen zetten met liefst een po sitief rendement. Allereerst wensen wij ieder in WEST ZEEUWS VLAANDEREN een goed en gezond 1993 toe. Het nieuwe jaar is weer al enkele dagen oud en alles gaat weer zijn gangetje, bedrij ven draaien weer en de kinderen gaan weer naar school. De toegift na de feestdagen in de vorm van ijspret is helaas ook weer al voorbij. Toch was het enkele dagen prima schaatsweer met een mooie ijs vloer. De dooi heeft ook voordelen want langdurige vorst geeft veel last zoals bevroren drinkwatervoor ziening, dito voer, moeilijk startende trekkers en deuren die niet meer open willen. Zo'n nieuwjaar zouden we met nieuwe moed moeten beginnen; dat zal helaas niet meevallen. Afgezien van wat vraag naar hooi en stro is er nauwelijks handel te bespeuren. De aardappelen blijven onveranderlijk op het lage niveau hangen. Ook voor het nieuwe seizoen komt er niemand langs met de vraag of je weer een brokje van dit of van dat wil zaaien. Voor de definitieve braakplannen is het toch hoog tijd om te weten hoe of wat. De bruine-bonenmarkt is ook al zo'n voorbeeld van hoe het niet moet. De markt is geheel kapot gezaaid en herstelt zich niet. De stierenmeste- rij, al jaren onder zware druk, zou als gevolg van de MacSharry-plannen wel eens helemaal kunnen verdwij nen. Waar haal je de moed vandaan als je een- mischien half afgeloste stal leeg moet laten staan. Hoofdvoorwaarde is datje nog voldoende zekerheid achter de hand hebt om de bank aan te bie den, zo wilde onlangs een mede werker van Rabobank Nederland De berijpte bomen en boerderijen zorgden op Nieuwjaarsdag voor schilderachtige plaatjes. ons wijs maken. Natuurlijk is het goed een buffer achter de hand te hebben, maar om die geheel te ge bruiken in de financiering van een neventak is wel bijzonder hoog spel spelen. Een korte periode van te genslag en de deur kan definitief dicht, dat kan je toch geen beleid meer noemen. Als je deze moeilijke periode wilt doorkomen zullen er wel bakens verzet moeten worden, maar het is erg gevaarlijk te varen op verhalen die voorlichters van velerlei pluima ge ons aanpraten. Op het land is het nu rustig, hoewel er zowat tot oudjaar is doorgewerkt. Ploegen en tarwe zaaien gingen nog door. Ook zijn er nog wortelen ge rooid. Voor het voorbewerken van zware grond is nog weinig kans ge weest. Bij de aanvang van de vorst periode was het erg nat en daarna was het snel te hard om nog te rij den. De tanden van een triltand kunnen wel wat hebben, maar als het iets te veel vriest, blijft de com binatie geheel haken achter een snede of schraapt alleen maar over de grond. 1993 is ook voor de organisatie be langrijk. De fusie moet worden uit gewerkt en de gevolgen in de streek moeten worden bekeken. In zijn al gemeenheid zou 1993 voor de orga nisaties ook wel eens beslissend kunnen zijn. De gang van zaken rond de BTW-verhoging geeft ander maal aan dat het voordeel van een brede organisatie ook wel eens veel kost. Als die kosten dan ook nog drukken op sektoren die al lang be wust en onbewust benadeeld wor den, moet niet op veel begrip gerekend worden. Wanneer wij de bijdrage in deze ru briek voor THOLEN EN ST. PHILIPS- LAND schrijven is de jaarwisseling nog maar net achter de rug. Het is dan een tijdstip waarop wij nog eens achterom kijken naar het voor bije jaar 1992, een jaar wat in boe- renogen niet heeft gebracht wat we ons ervan hadden voorgesteld. Over de opbrengsten van de produkten hadden we niet te klagen, alhoewel Tholen toch wat achter bleef bij an dere delen van de provincie. Maar de prijsontwikkeling van bijna alle agrarische produkten is desastreus en dat zet een flinke domper op het hele agrarische gebeuren van dit moment. Als we elkaar dan veel heil en zegen toewensen in het nieuwe jaar dan kunnen wij een gevoel van somber heid en machteloosheid nauwelijks onderdrukken. De perspectieven voor het begin van 1993 zijn helaas niet bepaald hoopgevend. De prijzen van de produkten blijven nog steeds slecht en op vele boerderijen ligt het landwerk, wat normaal al lang ge beurd had moeten zijn, nog te wachten. In de week voor Kerstmis was het eindelijk droog weer en toen is er vrij veel geploegd en is er ook nogal wat wintertarwe gezaaid, maar ondanks dat moet er nu toch nog heel wat tarwe gezaaid worden en moet er verder nog veel ge ploegd worden. Na de kerstdagen sloeg de vorst toe en was ploegen niet meer mogelijk. Wij hopen nu op een droge dooi zodat we als de vorst uit de grond is, het ploegwerk weer ter hand kunnen nemen. Voor het zaaien van wintertarwe wordt het aan de late kant en voor sommigen die hun zaaitarwe nog in de schuur hebben liggen is dat toch wel extra vervelend en schadelijk. Toch lijkt het ons beter nu toch maar over te gaan op zomertarwa Als we die vroeg in het voorjaar on der gunstige omstandigheden kun nen zaaie^ is de opbrengst misschien nog wel beter dan de laatgezaaide wintertarwe, vooral ook omdat de omstandigheden toen toch lang niet altijd even gunstig waren. De weersomstandigheden waren in heel West-Europa niet best en daardoor zou het wel eens zo kunnen zijn dat de totale tarwe- opbrengst aanstaande zomer wat lager uit zal vallen dan normaal en valt het misschien met het over schot aan tarwe mee. Naar onze mening wordt in het to taal gezien weinig gebraakt, want iedere boer die denkt dat hij er nog buiten kan doet hét beslist niet. Wanneer we een rondritje door ons gebied maken, constateren wij dat niet alle produkten geoogst zijn. We zagen nog een perceel witlof, een paar perceeltjes wortelen en knol selderij in de grond zitten op heel natte percelen. Na deze vorstperio de zal daarvan wel niet veel meer terechtkomen. In de week om Kerstmis zijn er ook nog al wat per celen met deze produkten geoogst onder moeilijke omstandigheden, maar dat geeft ondanks slechte prij zen toch nog wat meer voldoening dan wanneer dat niet het geval is. Na dit wat sombere verhaal hopen wij toch dat de zon in 1993 weer zal schijnen en wensen wij al onze le zers alle goeds toe voor het nu pas begonnen jaar. 1992 is afgesloten in WEST BRA BANT ZUID. Een terugblik zal voor de meesten een wrange nasmaak opleveren. Vooral akkerbouwers, pluimveehouders en tuinders heb ben te maken gehad met financieel negatieve records. Op klimatolo gisch gebied zijn er ook de nodige records gesneuveld. Met name in de omgeving van Wouw. Een jaar overzicht over het weer in het Bra bants Nieuwsblad liet interessante cijfers zien. Over de interessantheid daarvan zullen de meningen ver deeld zijn. Om bij de gemeente Wouw te blij ven. Totaal viel er in voormalig pap dorp, nu geraniumgemeente, in 1992 1084 millimeter neerslag te gen normaal 785 mm. Daarmee werd het record van 1055 mm in 1988 te Hoogerheide overschreden. Absolute topper werd de wolkbreuk in de nacht van 3 op 4 juni. Toen viel in de regio Wouw-Roosendaal 125 mm. Het oude record, 124 mm gemeten in 1952 te Steenbergen werd met 1 mm verbroken. Naast veel neerslag is het in 1992 bijzonder warm geweest. Elf van de twaalf maanden hebben te maken gehad met temperaturen die boven het gemiddelde lagen. Gemiddeld kwam de temperatuur van 1992 uit op 11,6 graad Celcius, 2 graden ho ger dan normaal. Op een groot aantal veebedrijven komt de drijfmestopslag in de knoei. Vorig jaar bestond nog de mogelijk heid om op de zandgronden in ja nuari uit te rijden. Nu is dat met een maand opgeschoven naar februari. Het zijn juist deze 30 dagen die op menig bedrijf de put doet overlopen. Veehouders zijn er nog steeds ver bolgen over dat de overheid januari heeft afgenomen. Praktisch is het helemaal een kromme maatregel. Verschillende weilanden wachten om gescheurd te worden. Met een laagje mest verloopt de vertering optimaal zodat in maart of april een volggewas geen hinder meer onder vindt. Uit milieuoogpunt bezien is januari juist een geschikte maand om uit te rijden. De emissie ligt dan erg laag. Bedrijven die nu met een teveel aan mest zitten moeten noodgedwon gen een beroep doen op collega's. Vaak heeft een veehouder met extra opslag geen ruimte meer. Alleen veehouders die tijdig een afspraak gemaakt hebben kunnen van hun mest af. Mogelijkheden om elders af te zetten zijn er wel maar dan lopen de kosten per kuub wel erg hoog op. Het zijn de intensieve bedrijven uit Midden- en Oost-Brabant die vrijwel alle ruimte op mestopslaggebied hebben ingevuld. De kosten spelen schijnbaar geen rol. Enkele veehou ders met nog opslagruimte hebben zaken gedaan met de mesthandel. Gratis mest met nog f 10,— tot f 15,— per kuub toe is een aantrek kelijk aanbod. Andere kant van de medaille is dat West-Brabantse vee houders met de handen in het haar zitten. De overheid zal ontheffingen moeten gaan verlenen omdat vrij wel alle opslagruimte vol zit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13