Uien telen op contract is kiezen voor zekerheid DLY Rassenproef: goede kansen voor hybride cichoreirassen Akkerbouw Schriftelijke overeenkomst is nog geen contract CJ DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 gesloten waarop de AVZ van toe passing is. De oorzaak hiervan moet in het vol gende feit worden gezocht. In de AVZ wordt de mogelijkheid gebo den gebruik te maken van een uit betalingssysteem gebaseerd op toeslag of korting op de overeenge komen prijs, afhankelijk van de kwa liteit van het produkt en de hoogte van het tarra-percentage. Kwaliteit en tarra-percentage worden daarbij, aan de hand van een keuringsregle ment, door een onafhankelijke in stelling bepaald (SNUiF-kwaliteitsbeoordeling). In de AVZ werd ter verduidelijking een tweetal tabellen opgenomen hoe het systeem van toeslag en korting kon worden gehanteerd en de finan ciële consequenties er konden uitzien. Wellicht het feit dat genoemd voor beeld in de AVZ meer als voorschrift dan als voorbeeld is gezien, heeft er toe bijgedragen dat momenteel te weinig wordt uitgegaan van de AVZ. Naast dit zogenaamde misverstand biedt de AVZ zoveel zekerheden dat alleen contracten op basis van de AVZ verantwoord zijn. Als men daarbij geen gebruik wenst te ma ken van het systeem van toeslag en korting moet dit duidelijk worden omschreven in het contract. Alle an dere bepalingen inclusief de moge lijkheden van arbitrage blijven daarna van kracht. Advies: Contractteelt zaaiuien al leen op basis van de AVZ, met een duidelijke omschrijving van zaken waar van de AVZ wordt afgeweken. king wordt gesteld. De laatste jaren konden de plantuien vroeg worden geplant en over de gehele linie vroeg worden geoogst. Deze erva ring mag er echter niet toe leiden contracten aan te gaan waarin de prijs is gekoppeld aan een te vroeg oogst- of afleveringstijdstip. Ook moet erop gelet worden dat de prijs vermindering, verbandhoudend met oogstverlating, binnen redelijke grenzen blijft. Oogst en aflevering Het tijdstip hiervan moet in onder ling overleg worden bepaald. Daar echter oogst- en weerrisico's voor de teler zijn, moet deze ook een gro te beslissingsbevoegdheid voor zich opeisen. Het afleveringstijdstip moet als de weersomstandigheden het toelaten zo kort mogelijk na het rooitijdstip vallen. Het afnemen moet ook zonder on derbreking voor de gehele partij gel den. Immers een velddroogperiode, maar zeker de onnodige verlenging daarvan, vergroot voor de teler het risico ten aanzien van kwaliteitsver mindering. In bepaalde gevallen wordt overeengekomen dat de teler de zorg zal dragen voor de droging van het geoogste produkt. Maak daarbij duidelijke afspraken over de manier waarop wordt gedroogd en wie de risico's draagt die hieruit kunnen ontstaan. Ook dient te wor den vastgelegd dat de partij moet worden afgenomen zodra deze droog is. Kwaliteitsomschrijving Omschrijving van kwaliteitseisen is divers en veelal onduideljk. Vanaf deze plaats wordt in overweging ge geven de kwaliteitseis als volgt te omschrijven. Het produkt dient na de gebruikelijke verwerking als klas se II waardig te kunnen worden afgezet. Tarra en tarrering Rond tarra en tarrering kunnen ge makkelijk misverstanden ontstaan. In veel contracten wordt overeenge komen dat, wanneer de tarra boven een bepaald percentage ligt, de par tij niet wordtafgenomen. Als dan alles wat niet voor uitbetaling in aanmerking komt, tot tarra wordt gerekend, zal het gestelde maxi mum al gauw worden overschre den. Het is dan ook van belang te bepalen dat vochtverlies, grond en uien kleiner dan 35 mm doorsnee, hoewel ze uiteraard niet worden uit betaald, niet meetellen bij het vast stellen van het maximaal toelaatbare percentage tarra. Sommige afnemers geven bij afre kening te kennen 1% van het bruto produkt niet uit te betalen als zijnde een compensatie voor de onnauw keurigheid van de weegbrug. Met een dergelijk absurd voorstel moet u nooit akkoord gaan! Ook moet de procedure met betrekking tot monstername, droging plaats en tijdstip van tarreren worden vastge legd. Tevens moét de teler/leveran cier het recht hebben bij de tarrering aanwezig te zijn en moet hiervoor door de afnemer worden uitge nodigd. Betaling en betalingszekerheid Bepalingen omtrent deze facetten moeten in het contract worden op genomen. Bij het formuleren van be doelde bepaling kan datgene wat hierover in de Algemene Voorwaar den Zaaiuien is opgenomen als richtlijn dienen. Geschillen U hoeft er niet bij voorbaat vanuit te gaan dat er op een bepaald moment een geschil zal ontstaan. Toch lijkt het verstandig dat partijen bij het aangaan van een overeenkomst be palen dat bij een eventueel geschil partijen akkoord gaan met het oor deel van een reeds in het contract genoemde deskundige instantie of persoon. D. Hoek De rassenproef cichorie op het bedrijf van mts. Laurijsse in De Heen leverde interessante resultaten op. (foto Bert Hopman). Zoals bij diverse andere teelten, kennen we ook bij het gewas ui de teelt op contract. Niet bij elke teelt- vorm van uien speelt het teeltcon tract een even grote rol. Zo wordt bij zaaiuien slechts een klein gedeel te van het totale areaal geteeld op contractbasis. Bij tweedejaars plant uien wordt, ten opzichte van de zaaiuien, een relatief groter deel van de totale oppervlakte op contract geteeld. Eerstejaars plantuien wor den, voor zover niet door de han delshuizen zelf geteeld, vrijwel uitsluitend op contractbasis geteeld. Wat is het motief van de onderne mer om te telen op contract? Het antwoord kan min of meer uiteen lo pen, maar het belangrijkste argu ment is dat hij zekerheid zoekt. Met name zekerheid omtrent de afzet van het geteelde produkt en de fi nanciële opbrengst daarvan. Helaas moet elk jaar weer, dus ook en mis schien wel met name het afgelopen seizoen, in verschillende gevallen worden geconcludeerd dat de via een teeltcontract gezochte zeker heid maar zeer betrekkelijk zoniet teleurstellend is. Het gaat te ver om alle problemen die zich kunnen voordoen hier breedvoerig te omschrijven. Als er conflicten ontstaan, is dat meestal op of rondom het tijdstip van afleve ring en spitsen deze zich meestal toe op het afleverings c.q. afname- tijdstip, de kwaliteit van het pro dukt, de hoogte van het tarrapercentage en de manier waar op dit wordt vastgesteld. De praktijk leert dat wanneer zich problemen voordoen en de teler van zijn gelijk overtuigd is kosten en moeite moet aanwenden het gelijk aan zijn kant te krijgen. In plaats van ons te verdiepen in de diversiteit van de problemen is het nuttig ons te bezinnen op de oor zaak van de ontstane conflicten. In zijn algemeenheid kunnen we hier over kort zijn. In veel gevallen is sprake van een onvolledig contract. Erger nog, veel schriftelijke teeltover eenkomsten mogen niet of nauwe lijks de naam contract dragen. In dit artikel, dat uiteraard niet als een waterdicht juridisch advies is bedoeld, willen we een aantal pun ten van contractteelt voor het voet licht halen. De aandacht wordt bepaald bij zaaiuien en tweedejaars plantuien. Alvorens hierop verder in te gaan, nog één opmerking. Ook wanneer u uien voor eigen rekening en risico teelt, krijgt u met contrac ten te maken. Immers de verkoop van de door u geteelde produkten wordt gerealiseerd via een zoge naamd koop/verkoop-contract. Van zelfsprekend is het ook van belang, voor het ondertekenen van een koopcontract, zich te overtuigen van de waarde van een dergelijke over eenkomst. Zaaiuien Bij contractteelt van zaaiuien kun nen problemen als ze zich voordoen tot een minimum worden beperkt, dankzij het feit dat voor de contract teelt van zaaiuien algemene voor waarden zijn opgesteld en aanvaard. Deze algemene voorwaarden zijn na een periode van onderzoek en over leg tussen Landbouwschap en de Nederlandse Bond van Verzendhan- delaren tot stand gekomen en in 1988 in werking getreden. In genoemde voorwaarden worden rechten en plichten van partijen om schreven en is tevens de procedure met betrekking tot bijvoorbeeld tar rering, kwaliteitsvaststelling, beta ling en betalingszekerheid en overmacht vastgesteld. Als teelt en/of koopcontracten zijn gesloten op basis van de Algemene Voor waarden voor de contractteelt en de in- en verkoop van Zaaiuien (AVZ), kan bij eventuele geschillen arbitrage worden gevraagd. De samenstelling en het funktioneren van de arbitrage-commissie is vast gesteld in een in de AVZ opgenomen Arbitrage-reglement. Nu, enkele ja ren na de inwerking treding van de AVZ moet worden vastgesteld dat bijna geen contracten worden af Tweedejaars plantuien Helaas kennen we voor de contract teelt van tweedejaars plantuien geen algemeen aanvaarde en vast gelegde voorwaarden. Bij het opma ken van een teelt en/of koopcontract voor tweedejaars plantuien kan het zeer nuttig zijn kennis te hebben van de Algemene Voorwaarden Zaaiuien. Deze kennis spitst uw aandacht op diverse be langrijke facetten en de beschrijvin gen daarvan. Onderstaand een aantal punten die de nodige aan dacht verdienen bij het aangaan van een teelt- of verkoopovereenkomst voor tweedejaars plantuien. Het ras Tussen de rassen bestaan verschil len in produktiviteit, vroegrijpheid en gevoeligheid voor bloemstengel vorming. Bij contractteelt is het ge bruikelijk de prijs per kg te koppen aan een bepaalde datum van oogst en/of aflevering. Inzicht in produkti viteit en vroegrijpheid van de rassen is daarbij onontbeerlijk. Een grotere gevoeligheid voor bloemstengelvor ming houdt in dat niet extreem vroeg kan worden geplant, waar door het gewas soms later oogstrijp is. Het plantgoed Het plantgoed dat doorgaans door de contractgever wordt aangeleverd moet door de NAK-G goedgekeurd plantgoed zijn en ook als zodanig herkenbaar zijn, middels een door genoemde keuringsinstantie afge geven verklaring. Neem nooit ge noegen met niet gekeurd zogenaamd 'boerenschoon' plant goed. Bij gebruik van niet gekeurd plantgoed kunt u tijdens de teelt voor onaangename verrassingen ko men te staan. Tevens is insleep van bodemziekten op uw bedrijf hier door mogelijk. Contractprijs De hoogte van de prijs per kg gepro duceerd produkt is afhankelijk van de rooi- of afleveringsdatum en wordt mede bepaald of het plant goed al dan niet gratis ter beschik- Bij het gewas cichorei zijn meerdere goede, nieuwe rassen op komst. Dat blijkt uit de resultaten van een rassenproef van de firma Barenbrug op het bedrijf van mts Laurijsse in het Westbrabantse De Heen. Vooral met de hybride-rassen zijn zeer goe de resultaten gehaald. In de proef zijn 12 rassen met elkaar vergeleken, waaronder twee hybride-rassen. De proef is gerooid met een speciaal afgestelde suiker- bietenproefveldrooier. Volgens Piet van Keulen van Barenbrug moet bij hybride-rassen gedacht worden aan een opbrengstverhoging van vijf tot tien procent. Over het inulinegehal- te van de hybride-rassen uit de ras senproef is nog niets bekend, omdat dit nog niet onderzocht is. De hybride-rassen komen binnen enke le jaren op de markt, maar zeer waarschijnlijk nog niet het komend seizoen. Ook een niet hybride-ras is er qua opbrengst bovenuit gesprongen, al dus Van Keulen. Het betreft een ras dat nog onder nummer in het kweekcircuit circuleert, afkomstig van dezelfde Franse kweker als waarvan Barenbrug het ras Orchies betrekt. Dit ras wordt zoals bekend het meest geteeld in Nederland. Wortelvorm Een ander voordeel van de hybride rassen is hun driehoekige wortel vorm, net zo als bij suikerbieten. De driekhoeksvorm vergroot de rooi- baarheid en verkleint de kans op puntbreuk. De traditionele cichorei rassen zijn langwerpig van vorm. Het ras Orchies daarentegen gaat ook al in de richting van de drie- hoeksvorm, maar niet zo ver als de hybride-rassen. Hoe vroeger de cichorei gezaaid wordt, hoe hoger de opbrengst. De ze samenhang bleek ook overduide lijk uit de rassenproef. Vroeg zaaien vergroot echter het risiko van door schieten. Door nu een ras te kiezen met een hoge mate van resistentie tegen doorschieten kan men toch vroeg zaaien. Op het proefveld heeft men noch in Orchies noch in de hybride-rassen een doorschieter aangetroffen. In sommige andere rassen was dat wel het geval. Barenbrug verwacht van de hybride rassen een sterke verhoging van het inulinegehalte. Mede door de andere gunstige eigenschappen, waaron der ook een snelle beginontwikke- ling, denkt het bedrijf dat de hybride-rassen zo gauw deze be schikbaar zijn een groot marktaan deel zullen krijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9