Nieuwe landinrichtingsprojecten in Zeeland op voorbereidingsschema Nieuws Landbouwschap blijft tegen aanscherping mestnormen NIEUWE CONDOR GEEFT GEEN KRIMP In natuurplan De Zwake zit 284 ha landbouwgrond Totaal ruim 10.000 hectare In 1993 weer 'Liempde-juni' Boeke-Heesters verhuisd Nieuwe richtlijn brengt champignon kweker in problemen Maarsingh spreekt in Dirksland De provincie Zeeland wil drie gebie den in Zeeland voordragen voor plaatsing op het voorbereidings schema landinrichting 1993. Het gaat om een gebied bij Hoek in Zeeuws-Vlaanderen van 3.130 ha, een aangrenzend gebied bij Philippi ne van 3.650 ha en het gebied De Inkel op Oost-Zuid-Beveland (3.330 ha). De provincie wil in het gebied Hoek een herinrichting met admi nistratief karakter, de andere twee projecten kunnen als ruilverkaveling met administratief karakter worden uitgevoerd. In totaal kunnen er voor 1993 20.000 ha nieuwe landinrich tingsprojecten worden voorgedra gen. Daarvan gaat dus meer dan de helft naar Zeeland. Tot nu toe zijn in Zeeland 12 projecten in voorberei ding met een totale oppervlakte van ca. 55.000 ha. Als de staatssecre taris het voorstel van de provincie Zeeland honoreert, komen er dus drie projecten bij met een totale op pervlakte van ruim 10.000 ha. De meeste reeds in voorbereiding zijnde projecten betreffen ruilverka velingen met administratief karak ter. Alleen op Walcheren is een gewone ruilverkaveling in voorberei ding. Dat is tevens het grootste pro- Het Landbouwschap heeft in een brief aan minister Bukman opnieuw het onaanvaardbaar uitgesproken over het kabinetsvoornemen om de gebruiksnormen voor dierlijke mest op mais- en grasland al op 1 januari 1994 aan te scherpen. De maatre gel moet in de plaats komen van het oorspronkelijke plan om de zoge naamde fosfaatverzadigde gebieden door aanwijzing extra te be schermen. Het Landbouwschap beschouwt het eigen plan "Mineraal Centraal" nog steeds als een goed alternatief voor de kabinetsvoornemens. In dit plan wordt de agrarische onderne mer zelf verantwoordelijk gesteld voor een verantwoorde afzet van zijn mestoverschotten. Voor Mine raal Centraal is in de agrarische sec tot een breed draagvlak aanwezig. Het Landbouwschap vreest echter dat dit draagvlak zal verdwijnen als het kabinet zijn plan tot aanscher ping van de mestnormen toch doorzet. Het schap blijft voorstander van het aanwijzen van fosfaatverzadigde gebieden met een daarbij behoren de schadevergoeding voor de be treffende ondernemers. Als een landelijk beleid voor fosfaatverza digde gebieden niet mogelijk is, kan het per provincie worden ingevuld. Zowel in Noord-Brabant als in Over ijssel zijn hiervoor in overleg met de regionale landbouworganisaties al plannen gemaakt. ject in Zeeland (14.400 ha). De stemming hierover zal plaatsvinden in januari 1994. Voor de kust West Zeeuws-Vlaanderen (5.000 ha) is een herinrichting in voorbereiding. De landinrichtingscommissie is on langs geïnstalleerd. De provincie wil ook het gebied Schouwen-Oost (6.000 ha) zodra mogelijk voordra gen voor herinrichting. Herinrichting Voor het gebied Hoek, dat dus voor 1993 is voorgedragen, kiest de pro vincie eveneens voor (administratie ve) herinrichting. Dit vanwege de natuurwaarden in dit gebied en het feit dat er mogelijk aanpassingen moeten plaatsvinden in verband met de aanleg van de vaste oever verbinding Westerschelde. De land bouworganisaties hadden liever een ruilverkaveling met administratief karakter gezien. In de gebieden Phi lippine en De Inkel gaat het voorna melijk om agrarische belangen. Daarom valt de keuze hier op ruil- verkaveing. Den Inkel is al twee maal voorgedragen, maar tot nu toe door de Centrale Landinrichtings Commissie niet gehonoreerd. Dankzij een bijdrage van 4,5 mil joen uit de herstructureringsgelden ten behoeve van versnelling van ad ministratieve landinrichting in Zee land, kunnen 6 projecten eerder worden uitgevoerd dan aanvankelijk gepland. De stemmingen over de administratieve ruilverkavelingen Stavenisse en IJzendijke-Hoofdplaat zullen nu in 1993 al kunnen plaats vinden (zie ook pag. 1). Ploegen, rotorkoppen en zaaien in één werkgang op zware, natte klei. Akkerbouwer C. van der Erven uit Numansdorp nam onlangs de proef op de som. Hij reed een zware com binatie op zijn bietenland, bestaan de uit een 5-schaar wentelploeg van het merk Lemken met instelbare snijbreedte en een nieuwe Frontma chine van Lely, de Condor 200. Het geheel werd getrokken door een zware trekker, merk MF type 3690, motorvermogen 190 PK. De nieuwe Condor bestaat uit 2 Le- lyterra's van 2.00 meter werkbreed- te en 1 Polymat pneumatische zaaimachine, die aan elke Lelyterra 16 zaaikouters heeft (rij-afstand 12,5 cm). De combinatie, waarmee dus in één werkgang geploegd, ge- rotorkopegd en gezaaid kan worden, reed op een perceel waar de sporen van regenwater nog zichtbaar wa ren. Desondanks gaf de machine geen krimp en vorderde het werk prima. Een kreek in de Zwake. Behalve de werkbreedte (2x2 m.) is ook de zijwaartse werking een voordeel van het condorsysteem. De sporen worden onmiddellijk on- dergeploegd en na het zaaien wordt er niet meer met een trekker over het land gereden. Dat de nieuwe frontmachine onder extreme om standigheden goed werk aflevert, is in de praktijk bewezen. Lely ver wacht vooral in het buitenland veel belangstelling voor de machine. Afgelopen woensdag presenteerde Natuurmonumenten de plannen die zij heeft om een natuurgebied te ontwikkelen rondom de Zwaakse kreekrest. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes nam het eerste exemplaar van het plan in ont vangst. Onderdeel hiervan is dat 284 ha landbouwgrond omgevormd wordt tot natuur. Voor de betrokken landbouwers staat vrijwilligheid voorop wat betreft medewerking aan de plannen. De Zwaakse kreekrest is een lang en smal natuurgebied in Zuid- Beveland waarvan een klein deel nog open water is. Het is een restant van een afgedamde en gelei delijk ingepolderde getijdestroom uit de Middeleeuwen. Daaromheen lig gen akkers en weilanden. Ook het waterschap Noord- en Zuid- Beveland is betrokken bij het natuur ontwikkelingsproject: zij gaat vol gend jaar de voedselrijke bodem van de voormalige getijdenstroom uit baggeren. Voor de officiële presentatie van de plannen was er woensdag jl. een bij- Op 23 en 24 juni 1993 vindt op het Landgoed Velder te Liempde voor de tweede maal "Liempde-juni" plaats. Een activiteit welke zich via tentoonstelling en demonstraties richt op alle tuinbouwmatige teel ten. Naast de aandacht voor tuin bouw, boomteelt en fruitteelt zullen ook ontwikkelingen op het traject van grove tuinbouw en agrificatie volop aandacht krijgen. In 1994 vindt de volgende editie plaats van "Liempde-september". Er is gekozen voor een driedaagse activiteit waarbij thematisch in gespeeld zal worden op de specifie ke aandachtsvelden in de land- en tuinbouw. Naast twee meer vakge richte dagen, met onder meer volop demonstraties, zal ook de relatie van de land- en tuinbouw richting burger aan de orde komen. Rassen- proeven, specifieke nieuwe ontwik kelingen en presentaties van levende have zullen onder meer on derdeel uitmaken van "Liempde- september". Een groot aantal ele menten van de manifestatie Leven met Groen worden op deze wijze geïntegreerd in "Liempde- september". Door deze invulling is er voortaan weer sprake van een jaarlijkse Liempde-activiteit. Boeke-Heesters heeft Amersfoort verlaten en haar intrek genomen in geheel vernieuwde bedrijfspanden te Lelystad. Hier heeft men onder meer de beschikking over moderne kantoorruimten, een efficiënt onder- delenmagazijn en funktionele trainings- en presentatieruimten. eenkomst van de landbouwers uit het gebied. Die stelden zich overwe gend kritisch doch constructief op. Zij stelden wel als voorwaarde voor meewerking dat de agrarische be drijfsontwikkeling en uitoefening niet door de plannen mag worden belemmerd, noiqh via het waterbe heer noch mingsplan. via een bestem- De landbouw heeft tijdens de pre sentatie van het plan de wens dat vrijwilligheid voorop moet staan bij de medewerking duidelijk kenbaar gemaakt aan gedeputeerde De Vries. Deze gaf aan een goede af weging te willen maken tussen de verschillende belangen. Over steun van de provincie aan het omvangrij ke natuurplan deed zij nog geen concrete toezeggingen. Het Besluit overige organische mestoffen (BOOM) dat per 1 januari 1993 in werking treedt, brengt gro te problemen met zich mee voor de circa 850 Nederlandse champig nonkwekers. Het is voor de telers onmogelijk de afgewerkte compost (champost) die hun bedrijf verlaat, al vanaf die datum te bemonsteren en te laten analyseren. Dat conclu deert het Landbouwschap op basis van pas uitgekomen richtlijnen van het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. In een brief aan minister Bukman vraagt het schap daarom dit deel van de regeling vooralsnog niet in werking te laten treden. Zo krijgen de telers de tijd om zich op deze nieuwe regels in te stellen. Het Landbouwschap wil op korte ter mijn met de minister gaan praten over een praktische uitvoering van de nieuwe regeling voor de cham- pignonteeltbedrijven. Van der Wal Zaaizaden organiseert op dinsdag 5 januari a.s. wederom een informatiedag, dit maal onder het thema "Win de Strijd door ken nis en kwaliteit". De bijeenkomst vindt plaats in De Schakel te Dirks land, aanvang 9.00 uur. Aaike Maarsingh, voorman van de CBTB en voorzitter Bietenfederatie, is een van de sprekers op deze dag. Hij spreekt over: Waarheen met de akkerbouw? Verder worden er inlei dingen gehouden door Wim v.d. Ree over onkruidbestrijding in bieten, Dirk van der Wal (BASF) over nieu we ontwikkelingen en weersinvloe den in de akkerbouw, en J.RM. Muysers (Meijer) over de specialiteit en de kwaliteit van de aardappelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7